تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

كمك در شناسایی یك چكاوك

Alireza Hashemi

كمك در شناسایی یك چكاوك
« : دسامبر 21, 2011, 11:14:27 am »
چند سال پیش كه پاییز رفته بودیم كاروان سرای قصر بهرام این عكس رو كنار شیر آب گرفتم كه البته چند نفری دسته جمعی نشسته بودیم و عكاسی می كردیم. اون وقت یادم هست با آقای بختیاری در مورد این گونه صحبت كردیم ولی به نتیجه قطعی نرسیدیم. فكر كنم پنجه كوتاه باشه البته چشمش مشكل داره واسه همین یكم طرح صورتش عجیبه. نظر شما چیه؟؟
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

امیر سبزی

پاسخ : كمك در شناسایی یك چكاوك
« پاسخ #1 : دسامبر 21, 2011, 12:53:00 pm »
برای تشخیص بین دوگونه Short-Toed Lark  و Lesser Short-Toed Lark  بهترین کلید شناسایی خطوط رو سینه است. که البته در این عکس چیز زیادی مشخص نیست. اما بلندی Primary Projection و شاخص نبودن Supercilium و قسمت پایین گوشپرها و با توجه به فصل، نبود سفیدی در انتهای پرهای قسمت greater covers و ... من رو به این نتیجه میرسونه که احتمال چکاوک پنجه کوتاه کوچک بیشتر هست.

Kazem

« پاسخ #2 : دسامبر 22, 2011, 10:47:59 am »
داشتن نوک قوی که در ابتدای نوک نازک میشود همچنین نوار مشکی رنگی که در اطراف گلو قرار داردبهترین راه شناسایی short-toed lark است البته به نظر من
من از پرنده نگری لذت می برم

بهاره ابراهیمی

« پاسخ #3 : دسامبر 30, 2011, 08:32:40 pm »
راستش من یکم از فعالیت های فیلدی دور شدم و اگر اشتباه می کنم به حساب همین نکته بگذاریدش لطفا ولی Field Guide ها رو زیاد ورق می زنم . راستش یه نکته ای تو Collins  به نظر جالب اومد . در مورد Short-toed lark تو یکی از عکسها نوشته بود dark patch on breast-side on most  که فکر می کنم منظور کاظم هم از نوار مشکی رنگ اطراف گلو همین باشه و تو این عکس به نظرم وجود داره .