تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

در همسایگی سیاه چاله

Behrad farkhonde

در همسایگی سیاه چاله
« : اكتبر 20, 2014, 08:25:12 pm »
در روزهای 24و25مهرماه93درسفری به بابلسر فرصتی بدست امد تا با یکی از همسایگان سیاه چاله ی پرندگان درایران یعنی بابلسر بیشتر اشنا شوم.
       روزپنج شنبه در گشتی که دربازار اصلی بابلسر زدم مغازه هایی با نام و ظاهرفروش صنایع دستی دیدم که متاسفانه وقیحانه انواع گوناگون پرندگان رابصورت تاکسیدرمی شده برای فروش عرضه کرده بودند. در میان انها پرندگانی بودند که دیدنشان درمحیط طبیعی برای خود من ارزویی است.
      اما با بازدید از دو اب بندان  اطراف بابلسردرجاده ی بهنمیر به بابل درصبح روزجمعه  دو شیوه نابودی پرندگان دراین مناطق رامتوجه شدم . قبل ازطلوع افتاب در اب بندان عزیزک که در مه صبحگاهی جلوه طبیعی خیلی جذابی داشت متاسفانه نه تنها باصدها دام هوایی در سرتاسر اب بندان 280هکتاری مواجه شدیم بلکه از همان صبح زود شلیک های متعدد انواع و اقسام تفنگها سکوت اب بندان رامی شکست و به همین دلیل فقط شاهد پرواز سنقرتالابی درارتفاعات وسسکها درمیان نیزارهای کنار اب بندان بوده وفقط در یک نقطه پنهان ازدید کشیم کوچکی را دیدیم.
         با نارحتی بسیاربه سمت اب بندان لنگور که ازطرف جاده حدود6کیلومتربا اب بندان عزیزک فاصله داشت رفتیم.وقتی به اب بندان لنگور رسیدیم نا باورانه فضایی کاملا متضاد با اب بندان عزیزک رامشاهده کردیم که بسیار تعجب انگیزوخوشحال کننده بود. هیچ دام هوایی درکل محدوده 350 هکتاری اب بندان به چشم نمی امد و در ارامش دلپذیر صبحگاهی میان نیلوفرهای ابی باقیمانده ازبهار حتی در کناره های اب بندان پرندگان به راحتی درحال جستجوی غذای خود بودند.مشاهده حداقل12قطعه طاووسک دیدن یلوه کوچک درمیان برگ نیلوفرها وهمچنین بوتیمار بزرگ ایستاده در فضای باز هدایای بزرگ اب بندان به من بود.
        اما دیری نگذشت که درصحبت با اهالی کنجکاو محلی واقعیت تلخ وحشتناک برایمان روشن شد. این که اب بندان لنگور از طرف اهالی محل تا یک ماه دیگر که اب بالا بیاید قرق میباشد و این ارامش قبل از مصیبت برای پرندگان است. به گفته اهالی در هر خانه ای 2تا3 تفنگ موجوداست که بعد ازشکستن قرق در عرض چند روز اب بندان را از پرندگان پاک میکنند. من وپدرم سعی کردیم از راه های مختلفی حداقل جرقه ای در ذهن سیاه وتاریک انها ایجاد کنیم . اما انها با اشتیاق گوش می کردند و در انتها تنها چیزی که برایشان جذابیت داشت زوم دوربین من بوده که با حسرت می گفتند که اگر از این دوربین ها داشتیم چقدر در شکار پرندگان کمک می کرد.
        درضمن صحبتها متوجه نزاع شدید اهالی این محل با اهالی روستای عزیزک شدیم که علت ان اعتراض اهالی عزیزک به قرق لنگور بوده که موجب شده پرندگان اب بندان انها به این طرف بیایند.
 دیدن تعدادی از اهالی که در کنار اب بندان بااشتیاق وصف ناپذیری به پرندگان نگاه و از این ارامش که موجب شده پرندگان خوراک خوبی داشته  و چاق  شده صحبت می کردند  و تصور من از جهنمی که چندی بعد برای این پرندگان بوجود می اید  واقعا تلخی وحشتناکی داشت .
 شنیدن این جمله از دهان یکی از اهالی   که ما با شکار این پرندگان گناه بزرگی مرتکب می شویم بارقه ای از امید در دلمان روشن کرد.ولی کن خود ان شخص با خنده ی زشتی که به ما زد گفت:   اما خوب کاریش نمی شود کرد.
      1)استعاره سیاه چاله از مقاله اقای علی رضا هاشمی در مورد فریدونکنار نقل شده است.
      2)گزارش پرندگان مشاهده شده در همین تالار گفتگو گذاشته شده است.
      3)مقاله فوق با کمک پدرم نوشته شده است.
parande negare kochak

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Behrad farkhonde

پاسخ : در همسایگی سیاه چاله
« پاسخ #1 : اكتبر 20, 2014, 08:34:46 pm »
و چند عکس:
parande negare kochak

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

peregrine

پاسخ : در همسایگی سیاه چاله
« پاسخ #2 : اكتبر 20, 2014, 11:01:16 pm »