تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

نحوه عکاسی کردن با لنزEF400mm canonn

ghavvas

نحوه عکاسی کردن با لنزEF400mm canonn
« : ژانویه 28, 2013, 12:13:45 pm »
سلام به همه ی عکاسان و پرنده نگرها
یه سوال خدمت شما حرفه ایهای عزیز داشتم ، من هر وقت با این لنز عکاسی میکنم وقتی میخوام عکسای گرفته شده با این لنز رو کراپ کنم میبینم که عکسام از کیفیت خوبی برخوردار نیستند در صورتی که دوستان این روم عکسای بسیار با کیفیتی با این لنز میگیرن. با توجه به اینکه این لنز فاقد لرزش گیر است و نوع لرز .گرچه عکاسان از ترفند سرعت بالای شاتر برای رفع عیب این لنز به کار میبرند علتش چی میتونه باشه؟
!-فاصله زیاد من با سوژه
2-استفاده نکردن از سه پایه(در صورتی که عکسهای بسیار زیبایی از مرتضی نعمتی دیدم که بدون سه پایه گرفته)
3-اعمال تظیمات خاص دوربین(فوکوس نقطه ایی،فوکوس منطقه ایی ...)
4-ویراش کردن عکسام(استفاده از فتوشاپ،لایت روم و ...)
4-حوصله نداشتن من ;D
5-شانس نداشتن من :'(
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Mahmood Kolnegari

پاسخ : نحوه عکاسی کردن با لنزEF400mm canonn
« پاسخ #1 : ژانویه 28, 2013, 12:29:16 pm »
درود بر شما
از این عکسایی که گرفتید و مقبول واقع نشده چندتایی را بگذارید تا دوستان یک به یک نواقص احتمالی را بیان کنند
راستی دوربینتان چیست؟

ghavvas

« پاسخ #2 : ژانویه 28, 2013, 01:33:44 pm »
چشم انشاءالله در اولین فرصت
دوربینم 7d canon

Arash Yekdaneh

« پاسخ #3 : ژانویه 28, 2013, 11:48:16 pm »
از فيلتر روي لنز استفاده ميكنين؟

ghavvas

« پاسخ #4 : ژانویه 29, 2013, 05:45:12 am »
اگر منظور شما فیلتر uv بله ولی فیلتر دیگه ایی استفاده نمیکنم

Arash Yekdaneh

« پاسخ #5 : ژانویه 29, 2013, 08:50:40 am »
خوب پس مشكلتون همينه. فيلتر رو باز كنيد مشكل حل ميشه ;)

ghavvas

« پاسخ #6 : ژانویه 29, 2013, 09:29:31 am »
یعنی تمام مشکلات من فقط بخاطر فیلتر روی لنزه؟
شما میفرمایید بذارمش کنار.پس در این صورت محافظت از لنز چی میشه؟

Arash Yekdaneh

« پاسخ #7 : ژانویه 29, 2013, 09:48:42 am »
قطعا تمام مشكلات بر طرف نميشه ولي بسيار تاثير گذاره.
محافظت از لنز رو هم خودتون به عهده بگيرين  ;).
 بدون فيلتر و با فيلتر چند تا عكس بگيرين، مقايسه كنين و تصميم بگيرين كدوم و نگه دارين گرچه به نظر من فيلتر محافظت خاصي از لنز نميتونه انجام بده
« آخرين ويرايش: ژانویه 29, 2013, 09:50:16 am توسط Arash Yekdaneh »

محمد رضا شهاب

« پاسخ #8 : ژانویه 29, 2013, 08:51:36 pm »
دوست عزیز فرمایش ارش عزیز کاملا صحیح است و فیلتر روی اینگونه لنزها فقط عکس را به آش تبدیل میکند(افت کیفیت و بهم زدن کیفیت رنگها و ....)
البته فقط برداشتن فیلتر تمام مشکلات را حل نمیکند و شما باید فاصله مناسب با سوژه,ساعت عکاسی خوب,جهت تابش نور مناسب,نور سنجی مناسب و مسائل فنی دیگر را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.
موفق باشید

ghavvas

« پاسخ #9 : ژانویه 31, 2013, 01:14:29 pm »
سوالی دیگری از محضر شما دوستان دارم اینه که برای سوژه در حال حرکت از مود TV استفده کنیم یا AV؟
چرا؟

اصغر محمدی

« پاسخ #10 : ژانویه 31, 2013, 03:39:17 pm »
سوالی دیگری از محضر شما دوستان دارم اینه که برای سوژه در حال حرکت از مود TV استفده کنیم یا AV؟
چرا؟

سلام

اطلاع قبلی از سرعت حرکت سوژه ، شرایط نوری خوب و یا تنظیمات متناسب با نور محیط با لحاظ کردن محدودیتهای خاص دوربین و لنز ، بایدهای قبل از عکاسی از سوژه های متحرک است.

اگر شرایط نوری محیط مطلوب باشد و دوربین در نورسنجی (Metering)  خطا نکند می توانید از هر دو مد استفاده کنید. مثلا در مد تقدم شاتر (TV) و با علم به اینکه اگر سرعت شاتر 1/2000 ثانیه باشد برای فیکس کردن زنبورخوار در حال پرواز کفایت می کند ،در اپرچری دلخواه  از این مد استفاده کنید.

و یا با شناختی که  حسب تجربه از میزان نور در ساعات خاص دارید از مد تقدم دیافراگم (AV) استفاده کنید و مثلا اپرچر را  F/7.1 و ایزو را 400 انتخاب کنید البته با علم به اینکه در آن شرایط نوری و با این تنظیمات، سرعت شاتر حدود 1/2000 ثانیه خواهد بود.

حتی اگر دوربینتان رفتار نویزی خوب و ایزو اتوماتیک (A) دارد ، مثلا سرعت شاتر را  1/2000 ثانیه و اپرچر را F/8 انتخاب کنید و انتخاب میزان ایزو را به دوربین بسپارید (مد دستی با ایزو اتوماتیک)

در مواقعی که شرایط نوری پیچیده است معمولا نورسنج دوربین در مدهای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک دچار خطا می شود مثلا حین عکاسی از پرنده ای که کلا رنگ روشن و یا تیره  یکنواختی دارد (مثل اگرت و یا کلاغ ) ، یا در شرایط ضد نور که میزان نور سوژه و پس زمینه متفاوت است (پرنده در آسمان ابری)

در این شرایط خاص می توانید :

- از نورسنجی ماتریسی یا ارزیابی (Evaluative) با جبران نوردهی (Exposure Compensation) استفاده کنید. (بیشتر توصیه شده)
- از نورسنجی ناحیه ای(Partial) یا نقطه ای (Spot) استفاده کنید
- از مد دستی (M) استفاده کنید

این موارد سلیقه ای است و هر عکاسی حسب تجربه از آنها استفاده می کند مثلا بعضی از عکاسان ترجیح می دهند  در شرایط معمولی عکسی روشن تر داشته باشند اعتقادشان این است که حین ادیت و در بازیابی جزئیات، دستشان بازتر خواهد بود ، یا بعضی از عکاسان نور چشمان سوژه را مبنا قرا می دهند و ...

اصغر محمدی

« پاسخ #11 : ژانویه 31, 2013, 03:45:59 pm »
تصحیح خطا : در پاراگراف دوم پست قبلی، کلمات با رنگ قرمز اضافه است که بدینوسیله تصحیح می گردد  :)

اگر شرایط نوری محیط مطلوب باشد و دوربین در نورسنجی (Metering)  خطا نکند می توانید از هر دو مد استفاده کنید. مثلا در مد تقدم شاتر (TV) و با علم به اینکه اگر سرعت شاتر 1/2000 ثانیه باشد برای فیکس کردن زنبورخوار در حال پرواز کفایت می کند ،در اپرچری دلخواه  از این مد استفاده کنید.

ghavvas

« پاسخ #12 : ژانویه 31, 2013, 04:03:47 pm »
سلام اصغر آقا
خیلی جامع و کامل بود
در عکاسی حیات وحش(پرندگانپ) از چه نوع فوکوسی استفاده کنم نطقه ایی منطقه ایی یا اتومات؟
ممنون میشم این سوال رو هم پاسخ بدین

اصغر محمدی

« پاسخ #13 : ژانویه 31, 2013, 08:30:52 pm »
با سلام مجدد

برای کانن 7D به طور خلاصه می شود گفت :

19Points AF
یا همان حالت استاندارد که در حالت تک شات روی نزدیکترین نقطه(های) سوژه فوکوس می کند

1-   Single Point AF
یکی از 19 نقطه به انتخاب عکاس است

2-   Spot AF Point
هنگامی که قصدمان فوکوس روی قسمتی خاص از سوژه باشد یا به واسطه فاصله و عمق میدان کم ، تاکیدمان روی نقطه مشخصی است (مثلا چشم پرنده)
این گزینه وقتی دوربین روی سه پایه است بهتر جواب می دهد و مواقعی که روی دست عکاسی می کنیم فوکوس روی یک نقطه خاص یا مثلا روی پرنده در حال پرواز دشوار خواهد بود

3-   Zone AF
مثل حالت انتخاب اتوماتیک اما با تعداد نقاط بیشتر شامل 5 ناحیه (چپ ، راست ، بالا ، پائین و وسط ) که رهگیری و ثبت عکس از پرندگان در حال پرواز به آسانی صورت می گیرد

4-   AF Point Expansion
مثل حالت قبلی برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز کاربرد دارد اما در فواصل نزدیک و در کادرهای شلوغ به دقت و سهولت دو حالت اول و دوم نیستند. دو حالت اخیر (3و4) حین عکاسی روی دست و از پرواز پرندگان درصد خطای فوکوس کمتری دارند.

در کل می شود گفت که فلسفه وجود این انتخابها ، این است که به عکاس اجازه می دهد تا سایز و تعداد نقاط اتوفوکوس را بر اساس شرایط  بکاهد (و بیفزاید) و صد البته در موقعیتهای خاص خودش و نسبت به بدنه های قبلی کانن مثل 50D واقعا کاربرد دارد.

چندی پیش مطلبی در مورد کارآیی سیستم اتوفوکوس 7D  (نوشته  آرش حاذقی) را خواندم که با مثال به ارزیابی این حالات  پرداخته بود.  متاسفانه الان آن صفحه در دسترس نیست  :(

خواندن مطالب لینک زیر نیز خالی از لطف نیست
http://www.learn.usa.canon.com/app/pdfs/quickguides/CDLC_EOS7D_AF_Modes_QuickGuide.pdf