تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

Juvenile GYR FALCON

شفایی

Juvenile GYR FALCON
« : نوامبر 27, 2014, 01:05:28 am »
دوستان سلام
شاید نباید سئوال بپرسم در این زمینه؛ ولی عکس پیوست از اون 142 شاهینی هست که چند روز اخیر در کشور رهاسازی شده، بنظر شما این یکی (عکسA) جیر فالکون نابالغ مورف تیره نیست؟ سید بابک بهش شک داشت من.م نظرم اینه که با بالابان خیلی فرق داره، در عکس B همونه که چشم بند قرمز داره.
راستی عکس C هم بالابان هست دیگه، نه؟
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

peregrine

پاسخ : Juvenile GYR FALCON
« پاسخ #1 : نوامبر 27, 2014, 02:58:49 pm »
درود بر شما
مگه gyr نباید بزرگ تر باشه؟ (مگر اینکه جنس نر باشه!)
و اینکه آیا gyr در مناطق شمالی کره زمین نیست؟ چون توی خبرها گفته بودن که مبداء پاکستان بوده...
سعید گله داری

شفایی

« پاسخ #2 : نوامبر 27, 2014, 05:37:06 pm »
بزرگتر هست ولی رنگ تیره بدن و یکدست بودن زیر سینه و شکم و .... به جیر میخوره، ثانیا احتمالش هست که خیلی از این شاهینارو از مناطق شمالی تر مانند مغولستان گرفته باشند و به پاکستان آورده باشند.

peregrine

« پاسخ #3 : نوامبر 28, 2014, 10:59:33 am »
اگه gyr باشه امکانش هست زخیره ژنتیکی اینجارو بهم بریزه و دورگه ها به وجود بیان یا اینکه خودش به محل بومی خودش مهاجرت میکنه؟

اگه مهاجرت کنه، نابالغ بودنش برای مهاجرت مشکل ساز نمیشه؟
سعید گله داری

شفایی

« پاسخ #4 : نوامبر 28, 2014, 12:43:53 pm »
کاش اول از اینا نمونه خون میگرفتن یا حداقل یکی یدونه پر ازشون برمیداشتن! درثانی من فکر میکنم تعدادیشون از بین میرن یا دوباره صید میشن یا سرگردان میشن. قطعا اگه جیر باشه به مشکلاتی بر میخوره. البته شایدم مثلا دورگه جیر با بالابان باشه. اینا همه حدس و گمانه. بهر صورت یک ذخیره ژنتیکی بزرگ از این پرندگان رو دستی دستی بدون هیچ تحقیقاتی رهاسازی کردیم و .... خداحفظشون کنه.

peregrine

« پاسخ #5 : نوامبر 28, 2014, 06:31:38 pm »
کلی سؤال در مورد این پرنده ها به ذهن من که هیچ تخصص آکادمیکی در مورد جانورشناسی ندارم خطور میکنه؛ یعنی این سازمان یک ذره فکر نمیکنه که چه اتفاق هایی میتونه بیافته؟ یا اینکه به خاطر کمبود امکانات خواستن سریع از شر قضیه راحت شن؟؟

اینکه میفرمایید نمونه خون نگرفتن یعنی حتی اگه ناقل بیماری بودن خیلی راحت پخششون کردن دیگه!!

به به
سعید گله داری

شفایی

« پاسخ #6 : نوامبر 28, 2014, 06:54:07 pm »
البته منظورم از نمونه خون بیشتر برای کارهای ژنتیکی هست. مثلا میشه فهمید که چندتا نر هستند و چندتا ماده و خویشاوندی این 140 شاهین باهم چقدر هست. چندتا جمعیت هستند و کلی اطلاعات بدرد بخور دیگه.

peregrine

« پاسخ #7 : نوامبر 28, 2014, 08:40:54 pm »
متوجه منظور شما شدم؛ ولی وقتی یه آزمایش ساده پاتولوژی روشون انجام نشده دیگه انتظاری از آزمایش ژنتیکی نمیره!!
البته بنده اطلاعی از روند آزادسازیشون ندارم و نمیتونم قضاوت بی مورد کنم.

سعید گله داری

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #8 : نوامبر 30, 2014, 08:23:52 am »
سلام آقای دکتر
یکی از بهترین راه های تفکیک سیاه چشمان طرح داخل دم است به این معنی که در هر مرف و سن و جنسی بحری ، شاهین ، شنقار، لیل و ترمتا خطوط دم از انتها پررنگ و ضخیم است و هرچه به زیر دم نزدیک می شویم نازک تر و روشن تر می شود
اما در لاچین و بالابان این حالت برای تمام دم یکی است و بجای خط بادامی های روشن روی دم وجود دارد
اما تصویر A تا آنجا که من می بینم طرح دم شبیه گروه دوم است اما همانطور که اشاره فرمودید رخ برای ما نا آشناست زیرا هر چه بالابان دیده ایم به قول قوشبازان چرخ فارسی یا کبیدی بوده است که سر و گردن و پشت بال روشن دارد
اما این مرف که بیشتر در ترکستان و عراق دیده می شود سنیاری نام دارد و از این تیره تر هم دیده ام
البته از نظر علمی ای کاش روزی تنوع زیرگونه ها در ایران مطالعه شود زیرا برخی از آن ها سال هاست در ایران کمتر دیده می شود و امیدوارم روزی در چتر حفاظت بیشتر قرار بگیرد

طرلان

« پاسخ #9 : نوامبر 30, 2014, 11:32:38 am »
بالابان ادهم به. اين. بالابان مى گن ،،،،، خير اين جير نيست ،،،،، يا. بالابان سينجارى نيست. ،،،

طرلان

« پاسخ #10 : نوامبر 30, 2014, 11:34:15 am »
جناب حبيبى.  من. كاملا با تشخيص از روى. رنگ مخالفم براى گونه ها  براى. بالابان هاى ناب به. هيچى. وجه. طرح. روى. دم. ندارند

طرلان

« پاسخ #11 : نوامبر 30, 2014, 11:42:06 am »
از بالبانهى ايران درشت ترند به حثه ها شون مى خوره از شرق باشن

شفایی

« پاسخ #12 : نوامبر 30, 2014, 02:29:38 pm »
دکنر دیکسون از مرکز تحقیقات شاهین خاورمیانه کلی عمرش رو بالابان کار کرده عینا برام نوشته که این یه بالابان مورف تیره هست که کمیاب هم هست. ارادتمند تمام دوستان

شفایی

« پاسخ #13 : نوامبر 30, 2014, 10:01:35 pm »
اینم همون پرنده!
عکس دومی و طرح زیر دم، همون چیزی بودن که جناب حبیبی فرمودند. در بالابان عرض خوط تقریبا ثابته ولی مثلا در بحری و جیر داره کم میشه.

peregrine

« پاسخ #14 : مارس 02, 2015, 09:53:44 pm »
جناب شفایی این یکی چیه؟

f. pelegrinoides؟؟
سعید گله داری