تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مهاجرت قرقی

peregrine

مهاجرت قرقی
« : دسامبر 30, 2014, 10:43:19 pm »
درود به همگی

من در تمام فصول سال اینجا(کرمان) در سطح شهر قرقی میبینم، توی فصل سرما چرا مهاجرت نمیکنن؟ همیشه هم کلاغها مزاحمشون میشن؛ سؤالم اینه که آیا دلیلش وابستگی به شهره؟
سعید گله داری

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

m-farhadi

پاسخ : مهاجرت قرقی
« پاسخ #1 : دسامبر 31, 2014, 08:21:56 am »
گمان میکنم پرنده ای که در فصول گرم میبینید شیکرا باشه.برای من هم این سوال پیش اومده بود چون در پرواز شبیه همند. دقت که کردم دیدم تابستون و بهار شیکرا زیاد هست و زمستون جای خودشون رو به قرقی ها میدن.

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : دسامبر 31, 2014, 11:12:04 am »
طبق اسناد موجود قرقی از جله پرندگان مهاجر است اما الگوی مهاجرت آن در بسیاری نقاط جهان الگوی زنجیره ای است یعنی بخش حاضر مهاجرت میکنند و جای آنها رامهاجران جدید میگیرند. در حقیقت همگی مثلا در زمستان به عرضهای جنوبی تر میروند اما شمالی ها جای جنوبی ها را میگیرند و همین گونه زنجیره وار ...
لذا اگر در فصلی که انتظار مهاجرت قرقی میرود آن را مشاهده کردید در حقیقت قرقی های عرضهای متفاوت هستند که جایگزین شدند. بعضی وقت ها منظور از مهاجر بودن یقینا به معنی خالی شدن کامل زیستگاه از گونه نیست. هرچند نسبت مشاهدات یقینا فرق میکنه.
مباحث پرنده نگری با پرنده شناسی برخی وقت ها کمی متفاوت است
Go Birding, Go Wild

peregrine

« پاسخ #3 : دسامبر 31, 2014, 02:18:12 pm »
تشکر از جناب هاشمی، به نظر خودم هم همینطوری می اومد؛ چون جاهای متفاوت از هم پرسه میزنن، ولی مطمئن نبودم.

گمان میکنم پرنده ای که در فصول گرم میبینید شیکرا باشه.برای من هم این سوال پیش اومده بود چون در پرواز شبیه همند. دقت که کردم دیدم تابستون و بهار شیکرا زیاد هست و زمستون جای خودشون رو به قرقی ها میدن.

بعید میدونم این طرفها اصلاً پیغو(کوچک/بزرگ) وجود داشته باشه! پراکنششون به جنوب شرق میرسه؟
اگه از اینجا رد شده باشن بنده تا حالا موفق به زیارتشون نشدم...!
سعید گله داری