تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان

oveis

راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« : ژانویه 30, 2012, 12:38:33 am »
سلام خدمت اساتید محترم و گرامی.
سوالی داشتم که مدتهاست هنوز نتونستم براش جواب و راه حلی پیدا کنم :-\ و از اساتید محترم هم کمک میخوام.
مشخصه که در حالت عادی اگر قصد داشته باشیم به پرنده نزدیک بشیم فرار رو بر قرار ترجیح میده و میشه از روشهایی همچون استتار استفاده کرد . اما من بارها این روش رو امتحان کردم اما نه تنها فایده نداشت بلکه نتیجه ی عکس داشت و پرنده متواری شده دیگر برنگشته  :( . آیا اصول خاصی وجود داره ؟ 


**- مدیر تالار: عنوان تاپیک ویرایش شد. لطفا جهت حفظ خوانایی و کاربردپذیری تالار برای همگان قوانین تالار را مجددا مطالعه نمایید.
« آخرين ويرايش: فوریه 01, 2012, 11:43:29 pm توسط administrator »

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Pooyan

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #1 : ژانویه 30, 2012, 08:46:34 am »
سلام؛
خوشبختانه راه‌هاي نزديك شدن به پرندگان زياد و متنوع است. اما در فصلهاي مختلف و براي پرندگان مختلف تغيير مي كند.
1-استفاده از خودرو: راحت ترين و بي دردسرترين روش نزديك شدن به پرنده استفاده از خودرو است (البته اگر شرايط سوق‌الجيشي اجازه بدهد) من در برنامه هاي نصفه روزه عكاسي (كه بيشتر برنامه هاي من از اين دست است) معمولا از ماشين استفاده مي كنم. ماشين وسيله استتار بسيار خوبي است. مخصوصا براي passerines و پرندگان شكاري.
2-استفاده از Calling sound مخصوصا در فصل جفت گيري: كه من هم در جذب passerines و حتي در جذب پرندگان آبزي نظير كشيمها از آن استفاده خوبي كرده ام. منتها استفاده از صدا نياز به مكملهايي دارد نظير استتار و پرچ مناسب. البته اين روش از نظر بعضي از دوستان چه در ايران و چه در خارج از ايران مذموم است. چون استفاده مداوم از اين روش موجب آسيب رسيدن به پرنده مي شود.
3-استفاده از آبشخور: اين روش براي مكانهايي كه آبهاي سطحي براي پرندگان محدود است بسيار خوب جواب مي دهد. كافي است با در نظر گرفتن ساعت عكاسي و زاويه تابش نور، پرچ مناسب را در نزديكي آب قرار دهيد و خودتان در استتار منتظر بمانيد.
4-استفاده از Feeder مخصوصا در فصل زمستان كه غذا اندك است. با دانستن عادات غذايي پرندگان مختلف مي توانيد Feederهايي تعبيه كنيد و با تكرار عمل تغذيه پرندگان را به باغ يا باغچه خود بكشانيد. در اروپا/آمريكا بسياري از اين روش استفاده مي كنند. منتها وسايل لازم براي اين كار به صورت آماده قابل تهيه است. در وصرتيكه در اينجا بايد خودتان آن را بسازيد.
5-استفاده از پرچ: بسياري از پرندگان نشستن بر روي شاخه گياه X را بر Y ترجيح مي دهند. لذا با دانستن اين موضوع در مكانهايي كه پتانسيل اين كار را دارند، مي توانيد به با استتار مناسب به پرنده نزديك شويد. البته توجه كنيد كه در بعضي موارد اين روش ممكن است نياز به روشهاي مكمل نيز داشته باشد. آلن مورفي يكي از عكاسان به نام پرندگان در آمريكا از اين روش استفاده ميكند و Workshopهايي نيز براي آموزش اين روش دارد.
6-Baiting: اين روش هم يكي از ديگر روشهاي مذموم اما موثر است كه براي جذب پرندگان شكاري استفاده مي شود.مثلا ديده ام كه بسياري از عكاسان آمريكايي براي عكاسي از Snowy owl از موش به عنوان طعمه استفاده مي كنند.

خوب فعلا چيز ديگري به نظرم نمي رسد.
محسن واحدي پور

oveis

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #2 : ژانویه 30, 2012, 11:24:53 pm »
ممنونم . توضیحات کامل و جالبی بود.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


اصغر محمدی

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #3 : فوریه 01, 2012, 11:45:52 am »
با سلام
محسن عزیز به نکات بسیار خوبی اشاره کردند. در مورد خودرو دقیقا همینطوره ، بهترین وسیله برای استتار که برای پرندگان هم تازگی ندارد عیبش این است همه جا نمی شود باهاش رفت ولی در کل برای عکاسی از کنار جاده برای پرندگان کوچک بهترین وسیله است. برای نزدیک شدن به پرنده هر چقدر موتور ماشین کم صدا باشد بهتره. عکاسی هم فقط وقتی که موتور خاموش است بهترین نتیجه را می دهد. می توانید از هر وسیله دست سازی برای کاستن لرزش دست استفاده کنید این وسایل چیزی شبیه متکای کوچک (به شکل X) است که روی شیشه در خودرو می گذارند یا  تجهیزات دیگری که به صورت ساخته شده می توانید از بلاد کفر تهیه کنید. یک کیسه کوچک حاوی گندم یا هر چیز مشابهی می تواند وسیله ارزان و در دسترس خوبی برای این منظور باشد .
نمی دانم تجربه دوستان چیست ؟ ولی به نظرم پرندگان خودروی با رنگ روشن را بیشتر دوست دارند ! 
تصور می کنم انعکاس تصویر محیط روی شیشه ها و حتی بدنه خودرو باعث جلب نظر و یا حداقل نترسیدن آنها می شود

 جذب با صدا هم روشی است که همانگونه که اشاره شد باعث گیجی پرنده در فصل جفت گیری می شود. هر چند شکاریها به صدا جواب نمی دهند ولی جوجه های نابالغ درون لانه که منتظر غذای مادر هستند (حداقل دلیجه ها) به صدا جواب می دهند

جذب با طعمه هم روش خوبی است خصوصا در فصول قحطی !، هم به صورت زنده و هم آماده ، هر چقدر طعمه زنده جنبش بیشتری داشته باشد و رنگش در تضاد با محیط باشد بهتر است.
غذای آماده هم هر چقدر بوی بیشتری داشته باشد بهتر است مثل تن ماهی و ضایعات استخوان و امعا و احشا ، گندم بوداده و ... البته سالم بودن این طعمه ها را باید مد نظر داشت. به شخصه از گوشت مرغ پرورشی صنعتی را که احتمال استفاده از هورمون در رشدشان می رود، به عنوان طعمه استفاده نمی کنم.
این روش که ممکن است به نظر بعضیها مذموم باشد و باعث تنبلی پرنده بشود و یا حتی اقدامی ددمنشانه تصور شود، بازدهی کمی دارد و وقت و حوصله زیادی می طلبد. بیشتر در جاهایی کاربرد دارد که از عدم حضور انسانهای دیگر مطمئنیم. متاسفانه  کلاغها هم سلطان برآب کردن این نوع نقشه هستند و اغلب موارد نقش خرمگس معرکه را بازی می کنند !  هر چند بحث ما در مورد پرنده هاست ولی برای جذب پستانداران طماعی مثل روباه واقعا کاربرد دارد !

مورد دیگر استفاده از موانع طبیعی است مثل نی های حاشیه تالاب ، خاکریزها و گودیها و ... به نظرم این بهترین روش برای نزدیک شدن به پرندگان آبزی و کنار آبزی است ولی چند شرط دارد : باید قبل از حضور یا اطلاع پرندگان آنجا باشیم، سعی کنیم لباسمان همرنگ و مشابه محیط باشد ، باید مسلط بر محیط و آب و هوای آن باشیم چندین بار مراجعه قبلی برای شناسایی محیط و انتخاب موقعیت مناسب نوری خیلی موثر است . یک پرنده نگر باید هواشناس خوبی باشد . بهتر است جهت رو به باد و پشت به نور باشد. از استعمال مواد با بوی تند (ادوکلن و ...)  خوداری کنیم و ...
این روش وقتی قبل از طلوع آفتاب آماده هستید نتایج شگفت آوری خواهد داشت. تصور می کنم پرندگان اوایل صبح وقتی گرسنه هستند، زمان آوازخوانی و در فصل جفت یابی ، عقل درست و حسابی ندارند !  ;)

یکبار قبل از رسیدن به میعادگاه دلیجه هایم ! متوجه حضورچوپان و دسته ای گوسفند در نزدیکی صخره شدم که انگار نه انگار و فعالیت دلیجه ها کاملا طبیعی بود. حضور زیاد و ملموس بودن عدم وجود آزار از طرف انسان، باعث جلب اعتماد پرندگان می شود.

مورد دیگر هم توجه به رفتار و تعقیب پرنده های حامل طعمه و پیدا کردن لانه آنهاست. این روش هرچند وقت گیر است و حتی حین صعود به لانه ریسک بالایی دارد ولی تنها روش برای رویت جوجه های نابالغ در لانه است. تا مجبور نشده اید از نزدیک به لانه پرندگان گوشتخوار سرک نکشید. دیدن منظره لانه یک شکاری گوشتخوار هم اصلا جالب نیست شاید بعد از دیدن فضای لانه و استشمام بوهای ناخوشایند، دیگر دل و دماغ خوردن گوشت را نداشته باشید و با کباب خداحافظی کنید !
بعضی از پرندگان مثل کبک در صورت لو رفتن محل لانه و دستکاری شدن آن ، قهر می کنند.
در نزدیک شدن به لانه پرندگانی که لای گونها و بوته ها آشیان می کنند ، محتاط باشید ، تخم این پرندگان غذای مورد علاقه بیشتر مارهاست. سمی هم نباشند ارزش افزایش آدرنالین را ندارد !

حتی الامکان به صورت فردی یا گروههای کوچک دو سه نفره اقدام به عکاسی کنید، مشاهداتتان را همراه با موقعیت مکانی و زمانی مکتوب کنید.

خلاصه به این سادگیها نیست شاید رکورد کردن و عکاسی از بعضی گونه راحت باشد و فی المثل بشود در عرض یکسال ، بیش از 100 گونه را رکورد کرد ، اما بعد از مدتی اضافه کردن رکورد جدید با توجه به وضع فعلی محیط زیست کشور و محدودیتهای شخصی سخت تر و سخت تر خواهد شد... قرار هم نیست همیشه با دست پر به خانه برگردیم....


كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


oveis

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #4 : فوریه 01, 2012, 02:47:42 pm »
جناب محمدی عزیز توضیحات جالبی رو ارائه کردین . یکی از نکاتی که شما گفتین بیشتر از همه من رو عذاب میده و اون هم نداشتن حتی یک همراهه که لااقل علاقه به عکاسی از حیات وحش داشته باشه. (یعنی واقعا نوبرن ???)
اما در کل مطالب شما جالب و بسیار مفیدد بود.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Pooyan

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #5 : فوریه 01, 2012, 03:45:58 pm »
جناب محمدی عزیز توضیحات جالبی رو ارائه کردین . یکی از نکاتی که شما گفتین بیشتر از همه من رو عذاب میده و اون هم نداشتن حتی یک همراهه که لااقل علاقه به عکاسی از حیات وحش داشته باشه. (یعنی واقعا نوبرن ???)
اما در کل مطالب شما جالب و بسیار مفیدد بود.

سلام؛
در عكاسي برعكس پرنده نگري هر چه تعداد نفرات كمتر باشد بهتر نتيجه مي گيريد. چون براي عكاسي بايد بتوان تا حد امكان و بدون صر و صدا به پرنده نزديك شد. البته عكاسي تك نفره در جاهاي ناامن ريسك بالايي دارد. امن عكاسي در گرو‌هاي دويا سه نفره را ترجيح مي دهم.
محسن واحدي پور

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


oveis

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #6 : فوریه 01, 2012, 10:39:32 pm »
مرسی محسن جان.حق با شماست

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


آرش حبيبی آزاد

پاسخ : راهنمایی
« پاسخ #7 : فوریه 01, 2012, 10:49:31 pm »
فن دزده کشی یا نزدیک شدن به حیوانات از فنونی است که نزد شکارچیان و صیادان است و بسیار مفصل است اما شاید چند نکته ای برایتان جالب باشد:
1-به پرندگان مستقیم نگاه نکنید و مستقیم نزدیک نشوید زیرا پرندگان از چشم آدم می ترسند
2-لباس بیابان را با پودر لباسشویی نشوید که اکثرا مواد براق کننده دارند کمی صابون و آب کافی است
3-ایستاده به حیوانات نزدیک نشوید که حالت ایستاده برای اکثر حیوانات تهدید آمیز و ترسناک است خمیده راه رفتن مناسب تر و سینه خیز بهتر است پابرهنه رفتن هم همیشه نتیجه می دهد
4- در مسیر شیب دار اگر از پایین به سوژه نزدیک شوید دیرتر از هنگامی که از بالا نزدیک می شود فرار می کند و تا وقتی به شما مسلط است اقدام به فرار نمی کند هرچند عکس های از پایین به بالا خوب در نمی آید

hanieirvani

پاسخ : راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« پاسخ #8 : دسامبر 29, 2015, 05:57:16 pm »
سلام میخواستم بدونم *****************************************************************

متن به علت عدم رعایت قوانین تالار حذف شد
« آخرين ويرايش: دسامبر 31, 2015, 04:24:48 pm توسط Alireza Hashemi »

Dorna Mojab

پاسخ : راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« پاسخ #9 : دسامبر 29, 2015, 06:23:26 pm »
سلام میخواستم بدونم برای اهلی شدن و حرف زدن [http://varzeshe5.ir/=url]مرغ مینا [/url]باید چکارکنیم؟


سلام.

ضمن خوش آمدگويي به سركارعالي، بايد عرض كنم در اين سايت يعني تالار گفتگوي پرنده نگري و پرنده شناسي، صرفاً در ارتباط با پرندگان آزاد و رها در طبيعت صبحت به ميان مي آوريم.

با سپاس از توجه تان.
« آخرين ويرايش: دسامبر 29, 2015, 06:25:15 pm توسط Dorna Mojab »
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


naseh nazokkar

پاسخ : راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« پاسخ #10 : آوریل 04, 2016, 12:21:23 pm »
شناخت رفتار پرندگان هم مهمه :
مثلا دم جنبانک ابلق عاشق آینه هست و اگه یه تیکه کوچیک آینه بندازید زمین حتما سر و کله اش پیدا میشه.
یا مثلا گلو آبی پرنده ی بسیار فضولیه و اگه بدون حرکت بشینید خودش تا یک قدمیتون میاد فضولی.
دوش مرغی به صبح مینالید
                                      عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
گفتم این شرط آدمیت نیست
                                         مرغ تسبیح گوی و من خاموش

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


ariyapayamak.com

پاسخ : راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« پاسخ #11 : ژوئن 15, 2016, 10:28:13 pm »
ممنون
استفاده کردیم از نظرات
موفق باشین
ariyapayamak.com
smskari.ir
kiapayamak.ir
brandor.ir

Ahmad91

پاسخ : راهنمایی در روش نزدیک شدن به پرندگان
« پاسخ #12 : آوریل 09, 2020, 08:07:35 pm »
در این مرحله لازم است سن پرنده را تخمین بزنید. ممکن است پرنده‌ای نابالغ را که در حال یادگیری پرواز است پیدا کنید و تصور کنید نیاز به کمک دارد. فراموش نکنید گاهی والدین، جوجه‌های نابالغ را در این موقعیت قرار می‌دهند تا پرواز یاد بگیرند. بنابراین پیش از دست به کار شدن، مدتی پرنده را زیرنظر بگیرید تا مطمئن شوید مجروح شده یا والدینش رهایش کرده‌اند. در زمان نزدیک شدن به پرنده، نخست پرها را بررسی کنید. اگر به نظرتان جوجه بود، اما پرهایش درآمده بود، شک نکنید در حال یادگیری پرواز است. هر پدر و مادری با شنیدن این خبر حال بدی بهشان دست می دهد.
[urhttps://bestkid.ir/%d8%aa%d8%b1%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d8%ae%d8%b5%d8%b5%db%8c-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%86/%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af/%d9%87%d9%85%d9%87-%da%86%db%8c%d8%b2-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%86%d8%a7%d9%81-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af%d8%8c-%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%af%d9%86-%d8%a2%d9%86-%d9%88-%d9%be%db%8c.htmll] ناف نوزاد، افتادن آن و پیچیدن آن دور گردن جنین
[/url] اگر جوجه‌ای بدون پر و سالم بود، لانه‌اش را که در همان حوالی است پیدا کنید و سپس جوجه را در لانه بگذارید یا در جایی قرارش دهید که والدینش بتوانند دوباره به لانه منتقلش کنند. اگر احساس کردید بدنش سرد است، پیش از گذاشتن در لانه کمی با گرمای دستتان گرمش کنید. اگر لانه را پیدا نکردید، جوجه را جایی دور از دسترس گربه‌ها و سایر پرنده‌های شکارچی بگذارید. شاخه‌های محکم درختان یا شمشادهای بلند، بهترین انتخاب هستند.
برای کاهش خطر ابتلا به ویروس از طریق پرندگان چهار اقدام زیر را انجام دهید:

1- کودکانتان را از طیور و پرندگان دور نگاه دارید. پرندگان را تا حد امکان از محل زندگی و استراحت خود دور نگه دارید، حتی در صورتی‌که هوا سرد باشد.- کودکان را در کشتار پرندگان یا هر نوع حیوانی دخالت ندهید. - ازگوشتهای آماده و منجمد بسته‌بندی شده در کارخانه استفاده کنید. تماس نزدیک با پرندگان می‌تواند شما و خانواده‌تان را در معرض ابتلا قرار دهد.

2- نکات احتیاط را در خانه مراعات کنید. دست‌های خود را چند بار در روز به‌ویژه بعد از تماس با پرندگان و تخم آنها و قبل از خوردن غذا و بعد از دستشویی رفتن بشویید. طیور کشته شده که توسط تولید‌کنندگان مطمئن بسته‌بندی شده و مارک خورده است، را بخرید. برای بریدن گوشت خام از تخته‌ای جداگانه فقط برای آن منظور استفاده کنید. گوشت پخته را روی سطحی که قبلا گوشت خام آنجا بوده نگذارید. به پرندگان(مرغ، اردک، غاز، کبوتر،بلدرچین) و پرندگان وحشی چه زنده و چه مرده دست نزنید. قبل از مصرف مرغ یا تخم‌مرغ آن را به صورت کامل بپزید. گوشت خام مصرف نکنید. تخم مرغ را طوری بپزید که زرده و سفیده آن کاملا سفت باشد. مرغ و تخم مرغ خام را از دیگر غذاها دور نگه دارید.
علت زودرنجی و بدخلقی در کودکان و جدیدترین روش درمان آن چیست؟ در ادامه آموزشهای کاربردی روانشناسی کودکان در این مقاله به بررسی علت زودرنجی و بدخلقی در کودکان خواهیم پرداخت.
3- بیماری و یا مرگ پرندگان خود را به مقامات گزارش کنید. برای پیشگیری از انتشار ویروس، مرگ‌های ناگهانی و بی‌دلیل پرندگان باید حتما به اطلاع مقامات برسد تا آنها بدون خطر موضوع را بررسی کنند.

4- به نزدیک‌ترین درمانگاه محل سکونت خود مراجعه کنید. اگر بلافاصله پس از تماس با پرندگان مریض و یا مرده، علائم آنفولانزا از جمله تب در شما ظاهر شد برای درمان سریع به درمانگاه محل سکونت خود مراجعه کنید.