تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

راهنمایی برای جذب پرنده

Kasra Jamshidi

راهنمایی برای جذب پرنده
« : ژانویه 13, 2015, 06:06:12 pm »
دوستان با توجه به اینکه اینجا منابع آبی زیاد هست فکر نمیکنم آب مورد خوبی برای جذب پرنده باشه و اینکه چون سگ دارم اگر مواد غذایی رو زمین هم قرار بدم پرنده ها از ترس برای خوردنش نمیان , با استفاده از یک ظرف و ریسمانی که به چهار طرفش وصل کردم سعی کردم ظرف غذایی درست کنم  و به جایی آویزون کردم که انگار خیلی مورد استقبال پرنده ها قرار نگرفت! ممکنه بخاطر این باشه که اون ظرف ثابت نیست؟ اگر ظرف ثابت نباشه احساس امنیت نمیکنند؟
Stay Hungry
Stay Foolish

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Pooyan

پاسخ : راهنمایی برای جذب پرنده
« پاسخ #1 : ژانویه 13, 2015, 10:23:35 pm »
دوستان با توجه به اینکه اینجا منابع آبی زیاد هست فکر نمیکنم آب مورد خوبی برای جذب پرنده باشه و اینکه چون سگ دارم اگر مواد غذایی رو زمین هم قرار بدم پرنده ها از ترس برای خوردنش نمیان , با استفاده از یک ظرف و ریسمانی که به چهار طرفش وصل کردم سعی کردم ظرف غذایی درست کنم  و به جایی آویزون کردم که انگار خیلی مورد استقبال پرنده ها قرار نگرفت! ممکنه بخاطر این باشه که اون ظرف ثابت نیست؟ اگر ظرف ثابت نباشه احساس امنیت نمیکنند؟

سلام
درست است كه آبشخورهاي موجود در مكانهاي كم آب بهتر جواب مي دهند، اما در مكانهاي با امكان انتخاب متعدد هم پرندگان معمولا يكي دو آبشخور را بيشتر ترجيح مي دهند كه با زير نظر گرفتن آبشخور ها مي توانيد گزينه مناسب را پيدا كنيد. در مورد فيدر هم علاوه بر تركيب غذايي مورد استفاده، نوع فيدرها بسته به نوع پرنده تغيير مي كند. قبلا مقاله اي از يك پرنده نگر انگليسي ديده بودم كه حاصل تجربياتش بود و شامل اينكه مثلا فلان پرنده در زمستان به ميزهاي تغذيه مراجعه مي كند اما به ندرت به سراغ فيدر هاي آويزان مي رود ، اما پرنده ديگر به فيدر هاي ثابت بيشتر توجه نشأن مي دهد.... سعي ميكنم آن را پيدا كنم.
محسن واحدي پور

ghasempouri

« پاسخ #2 : ژانویه 14, 2015, 08:10:27 am »
شما استفاده از فیدر را برای عکاسی از پرندگان به کار می برید و چون همیشه در منطقه حضور ندارید به هر حال طبیعی است که کمی به زمان نیاز باشد تا پرندگان به آن عادت کنند. از طرفی تمایل پرندگان به جلب شدن به اشیاء جدید با هم متفاوت است. رفتاری که به آن نئوتروفی می گویند و در پرندگان یکسان نیست. اما بعد از عادت کردن کم و بیش جلب آن می شوند. شاید بشود با استفاده از چند نوع فیدر در مکان های نزدیک به هم نتیجه بهتری گرفت.
سید محمود قاسمپوری

Pooyan

« پاسخ #3 : ژانویه 14, 2015, 08:27:05 am »
سلام

اين يكي هماني است كه گفتم

http://www.birdcare.com/birdon/encyclopedia/attracting+particular+birds.html

اينها هم براي شروع جالب هستند

http://www.allaboutbirds.org/page.aspx?pid=1179
http://edis.ifas.ufl.edu/uw192
http://www.birdwatchersdigest.com/bwdsite/learn/top10/winter-bird-feeding.php

البته همان طور كه دكتر قاسمپوري فرمودند بايد عمل تكرارپذير باشد.
محسن واحدي پور

Kasra Jamshidi

« پاسخ #4 : ژانویه 14, 2015, 08:35:16 am »
امروز مثل اینکه کمی توجه ها جلب شده ولی فکر کنم جای مناسبی قرار ندادم چون از داخل و پشت پنجره عکس چندان جالب نمیشه و بیرون هم میرم متوجه من میشند هر چند هم بی صدا حرکت بکنم :))))))))
امروز هم میخواستم برم یکی از تالاب ها و مراتع این اطراف که هوا کمی بارونیه امیدوارم نور بهتری تا ظهر بیاد -____-
Stay Hungry
Stay Foolish

Pooyan

« پاسخ #5 : ژانویه 14, 2015, 10:13:05 am »
شما اول از همه برای تکمیل کار به چند تا پرچ (شاخه تعبیه شده در کنار فیلم برای نشستن پرنده) خوب نیاز دارید. عکس پرنده نشسته بر روی فیدر از جنبه پرنده نگری خوب است اما از جنبه عکاسی خیر. شما اول ببینید چه ساعتی از روز پرندگان بیشتر به فیدر مراجعه می کنند. سپس با توجه به زاویه نور در آن ساعت پرچمهای خود را با ارتفاع مناسب و فاصله مناسب از یکدیگر تعبیه کنید. پرچ شما نه باید آنقدر شلوغ باشد که قسمتی از پا یا بدن پرنده را ماسک کند و نه آنقدر ساده و خلوت که جذابیت بصری نداشته باشد. ضمنا از بک گراند هم غافل نشوید. مثلا بوته ای یا تپه ای با فاصله مناسب از پرچها که در عکس به خوبی فلو شده و جذابیت بصری لازم را ایجاد کند. خوب شما به یک مخفیگاه هم نیاز دارید. شما می توانید برای این کار از یک تور استتار ساده یا یک کومه مناسب استفاده کنید. حتما از یک روز قبل تور استتار را روی وسیله ای مثل صندلی پهن کرده یا کومه را علم کنید تا پرندگان به وجود آن عادت کنند. سعی کنید با توجه به همان مساله پیک حضور پرندگان بر فیدر و زاویه نور در آن زمان، جایی را برای استتار انتخاب کنید که نور دقیقا از پشت سر شما بر روی پرچها بتابد. خوب فکر می کنم تا اینجا فعلا کافی باشد. موفق باشید.
محسن واحدي پور

Kasra Jamshidi

« پاسخ #6 : ژانویه 14, 2015, 12:17:42 pm »
شما اول از همه برای تکمیل کار به چند تا پرچ (شاخه تعبیه شده در کنار فیلم برای نشستن پرنده) خوب نیاز دارید. عکس پرنده نشسته بر روی فیدر از جنبه پرنده نگری خوب است اما از جنبه عکاسی خیر. شما اول ببینید چه ساعتی از روز پرندگان بیشتر به فیدر مراجعه می کنند. سپس با توجه به زاویه نور در آن ساعت پرچمهای خود را با ارتفاع مناسب و فاصله مناسب از یکدیگر تعبیه کنید. پرچ شما نه باید آنقدر شلوغ باشد که قسمتی از پا یا بدن پرنده را ماسک کند و نه آنقدر ساده و خلوت که جذابیت بصری نداشته باشد. ضمنا از بک گراند هم غافل نشوید. مثلا بوته ای یا تپه ای با فاصله مناسب از پرچها که در عکس به خوبی فلو شده و جذابیت بصری لازم را ایجاد کند. خوب شما به یک مخفیگاه هم نیاز دارید. شما می توانید برای این کار از یک تور استتار ساده یا یک کومه مناسب استفاده کنید. حتما از یک روز قبل تور استتار را روی وسیله ای مثل صندلی پهن کرده یا کومه را علم کنید تا پرندگان به وجود آن عادت کنند. سعی کنید با توجه به همان مساله پیک حضور پرندگان بر فیدر و زاویه نور در آن زمان، جایی را برای استتار انتخاب کنید که نور دقیقا از پشت سر شما بر روی پرچها بتابد. خوب فکر می کنم تا اینجا فعلا کافی باشد. موفق باشید.
اینجا که چادر استتار فکر نمیکنم داشته باشند و فعلا باید یک تور استتار تهیه کنم . قیمت تور استتار به چه ترتیبه؟ چون قیمت های مختلفی تو نت دیدم
Stay Hungry
Stay Foolish