تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مشاهده دسته بزرگ کرکس(دال) ها بالای قله سعادت آباد تهران - خط الراس توچال

mirover

با درود
مهرماه امسال (93) دسته ای متشکل از بیش از 20 بهله (ببخشید اگه واحد شمارش کرکس نمیباشد اصلاح فرمایید) در بالای سر من که معمولا قسمتی از خط الراس توچال رو برای کوهپیمایی انتخاب میکنم مشاهده کردم.این قله در مسیر قله دوشاخ قرار دارد که از یکطرف به درکه متصل میباشد و از سمت دیگر به دره فرحزاد و یونجه زار.پرواز گرد و در هم بر هم جالبی داشتند و جالبتر که وافعا بال نمیردند فقط میچرخیدند.

متاسفانه طبق معمولا تجهیزات  عکاسی در حد کوهنوری بهمراه بود.70 200
دونکته برایم قضیه رو مهم کرد که شاید از نظر پرنده شناسان چندان مهم نباشد.

این قله بسیار نزدیک به شهر میباشد. ار همان نقطه کل شهر رو میشه دید.
(سه تپه اصلی و طی 2 ساعت مسیر به شهر میرسیم، با پرواز که فکر میکنم یک دقیقه طول بکشه.)
من تابحال در این اطراف این گونه را ندیده بودم(البته بگذارید به حساب آماتور بودن ) البته دال سیاه  اما نه به این تعداد مشاهده شده بود.آیا امکان داره که با توجه به این که در شروع تغییر فصل بوده در حال جابحایی به نقاط گرمتر بوده اند.؟

ببخشید اگه نکته خاصی نداره این مشاهده اکر هم داره که لطفا تکمیل فرمایید.
درود بر شما.

عکس آخر ترکیبی است.
با طبیعت دوست باش.ممنونم.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

amir beigpour

چرخیدن آنها به تعداد زیاد بر بالای یک نقطه ، احتمال وجود چند لاشه را درآنجا تقویت میکند !

Alireza Hashemi

با سلام
به احتمال زیاد در حال مهاجرت بوده اند و برای استفاده از جریان هوای بالارونده روی قله در حال چرخش بوده اند. این روش معمول کرکس ها برایم هاحرت های طولانی است. فصل هم مورد مذکور را تاید میکند.ممنون از اطلاع رسانی شما. خیلی جالب بود.
Go Birding, Go Wild