تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

فراوانی سارگپه ها در اطراف گنبد

Murano200

فراوانی سارگپه ها در اطراف گنبد
« : فوریه 19, 2015, 08:51:06 pm »
سلام
من آبان ماه 93 عضو تالار گفتگوی birdforum.ir شدم وبا توجه به علاقه ای که به پرنده نگری پیدا کردم دوربین کانن sx60hs
خریده وبه ثبت لحظه های زیبای پرنده نگری پرداختم.
یکی از موارد جالبی که توجه مرا در پرنده نگری جلب کرد فراوانی سارگپه ها مخصوصا سارگپه پابلند بود.
بطورمثال در روزجمعه 26 دیماه توانستم درعرض یک ساعت چهار پرنده سارگپه را رکود نمایم.
محل رکورد ها:بین شهر گنبد و روستای پشمک پناده به مسافت حدود پنج کیلومتر
1-مورد اول را با نام سارگپه پابلند تیره رنگ ؟ درقسمت شناسایی گونه ها به تالار ارسال نمودم که توسط اعضای محترم
تالار steppe buzzard تشخیص داده شد
2-مورد دوم:دردوعکس زیرتقدیم می گردد که بنظرم سارگپه پابلند است
دو مورد بعدی را در دو پاسخ 3و4 بعدا ارسال خواهم نمود
محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Murano200

پاسخ : فراوانی سارگپه ها در اطراف گنبد
« پاسخ #1 : فوریه 19, 2015, 08:57:06 pm »
3-مورد سوم:درسه عکس زیر تقدیم میگردد که بنظر من سارگپه پابلند مورف روشن است
محمد قربان کنعانی

Murano200

« پاسخ #2 : فوریه 19, 2015, 09:01:11 pm »
4-مورد چهارم به نظر من باز هم ساگپه پابلند
محمد قربان کنعانی

Alireza Hashemi

« پاسخ #3 : فوریه 19, 2015, 10:12:48 pm »
آخری به استپ هم شبیهه
Go Birding, Go Wild

Murano200

« پاسخ #4 : فوریه 19, 2015, 11:05:58 pm »
ضمن تشکرازآقای هاشمی
-لطفا درمورد دو عکس زیر نیز اعلام نظر فرمائید
زمان:روز جمعه 24 بهمن 93
مکان:شمال گنبد-اطراف روستای عوض حاجی
---بنظرم این یکی هم استپه است
محمد قربان کنعانی

m-farhadi

« پاسخ #5 : فوریه 21, 2015, 08:39:46 am »
در مورد فراوانی سارگپه ها: توی منطقه ما هم همینطوره.امکان نداره از شهر بیرون بری و سارگپه نبینی.به نظر من این فراوانی چند داره.اولیش اینه که سارگپه ها پرنده های بسیار سازگاری هستن و با شرایط خودشون رو خوب وفق میدن.یکی دیگه اینه که زیاد قلمرو طلب نیستن.دیدم در یک منطقه کوچیک دو لانه نزدیک هم بودن.دیگه اینکه زیاد دیده میشن.یعنی همیشه جایی قرار میگیرن که کاملا در دید هستن.روی دکل برف، نوک شاخه های خشک.روی تپه های خاکی.خلاصه برعکس قرقی و پیغو و شاهین و بالابان سعی در پنهان کردن خودشون ندارن.توی یک مسیر که من زیاد برای کوهنوردی میرم یه لونه سارگپه هست که هم خود بالغین و هم لونه کاملا توی دید هستن همیشه.سالها این لونه رو میدیدم ولی پارسال بطور کاملا اتفاقی دقیقا پشت همون صخره یه لونه بالابان دیدم که مشخصه سالهاست فعاله ولی من یکبار هم خودشون رو ندیده بودم تا زمانی که لونه رو تحت نظر گرفتم.با این حال حتی یکبار هم نتونستم ازشون عکس بگیرم.وقتی اونجا بشینی میبینی که یه موشک میاد و مستقیم به شکاف یه صخره وارد میشه و بعد نمیبینی کی بیرون میاد و اصلا نشیمنش کجاست.

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : فوریه 21, 2015, 12:37:53 pm »
با سلام
صحبت دوستان درسته البته موقعیت منطقه کمیشان متفاوته. اونجا علیرغم زیستگاه مناسب(دشت، جونده، مزارع) یکی از اصلی ترین کریدورهای مهاجرتی شکاری ها هم هست. کل کریدور شرق خزر از اونجا رد میشه. من تقریبا هرساله چند بار به اون منطقه سفرمیکنم به عناوین مختلف. هفته پیش هم گمیشان بود و سیل شکاری ها نمایان بود. البته در اون بخش خواجه نفس بواسطه نیزارهای حاشیه تالاب کلکسیونی از شکاری ها دیده میشه. کمی داخل تر در منطقه دشتی سارگپه ها حکومت میکنن. دوست من خوشا بحالتون که در اون منطقه هستید. دوستان اداره کل محیط زیست استان هم بحق افراد متخصص و خوبی هستند. از همین زمانها تا یکماه و نیم بعد عید اونجا بهشت شکاری های ایرانه. لذت ببرین
بله این پرنده آخر هم سارگپه معمولی (استپی) و البته مرف تیره است.
Go Birding, Go Wild

Murano200

« پاسخ #7 : فوریه 21, 2015, 04:09:39 pm »
سلام
ضمن تشکرازآقای مهندس هاشمی ودیگر اعضای محترم تالار
زادگاه من درگومیشان وخانه پدری وبرادران ودوستانم درآن شهر است و خودم ساکن شهرگنبد هستم ولی حداقل ماهی یکبار به گومیشان میروم ودر روزهای
نهم ودهم بهمن فقط بخاطر پرنده نگری به آنجا رفتم که ارسالهایم در قسمتهای شناسایی گونه ها وعکس پرندگان(دوربین های غیر حرفه ای) از نتایج آن است.
هنگامی که مشغول پرنده نگری وعکس گرفتن از پرنده ها بودم چند جوان از اهالی گومیشان که ازدیدن عکاسی من از پرندگان تعجب کرده بودند با من صحبت
کردند.آنها می گفتند که درمنطقه ای که من برای پرنده نگری رفته بودم -یعنی زمینهای وسیعی که از خشک شدن تالاب گومیشان ایجاد شده - درماههای شهریور
تا آبان ماه شکاری های کمیابی مانند بالابان وبحری دیده میشوند که بعضی ها جهت گرفتن آن پرندگان و فروختن آنها اقدام می کنند.
اگر میشد این زمینها را به منطقه حفاظت شده یا شکار ممنوع تبذیل کرد بنظرم خیلی خوب می شد.

ا
محمد قربان کنعانی