تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

معرفی مکان ها با پتانسیل بالا جهت پرنده نگری متناسب با فصل و اعلام برنامه ها.

mirover

با سلام
میخواستم این بخش رو اختصاص بدیم به معرفی جاهایی که میشه آخر هفته را دور از هیاهوی شهری جهت پرنده نگری سپری کنیم.و درضمن جاهایی هم که نیاز به هماهنگی یا اخذ مجوز دارن رو بشناسیم.البته داخل شهر هم باشه بسیار عالیه چون پرنده ها جای بدی رو برای موندن انتخاب نمیکنند. ;D  البته فقط منوط به تهران نمیشه.

برای شروع من خودم اظراف تهران عشق آباد ورامین رو برای شکاری های خصوصا سنقر و سارگپه مناسب دیدم.
 اگه جای دیگری خصوصا برای اسفند ماه سراغ دارین معرفی کنید.

شمال ایران از نور تا ساری هم اگه کسی جایی رو برای اسفند و فروردین مناسب میدونه لطفا معرفی نمایید.
این پنجشنبه هم برنامه دارم برم به جاجرود قسمتی که میره به سمت خجیر،برای ماهیخورک معمولی تا جاییکه گرفتار مجوز نشم.

البته در صورتی که موضوع مغایر با قوانین تالار هست در خواست حذف کلی عنوان رو دارم این رو هم از آن جهت میگم چون موضوع مشابهی رو پیدا نکردم.
سپاس .
با طبیعت دوست باش.ممنونم.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

peregrine

اگه کرمان تشریف آوردید در خدمتیم، منطقه های طبیعت گردی زیادی هست که از کوهستانی سردسیر و جنگلی و معتدل و بیابونی ای که هیچ جنبنده ای توش پیدا نمیشه...!
نزدیک کرمان سمت شمال شرق منطقه ای هست که به اسم عمومی کوهپایه معروفه که چندتا روستا نزدیک هم قرار گرفتن؛ توی همون منطقه کوچیک که خیلی هم خوش آب و هواست من گونه های زیادی رو یک جا دیدم که تا یادم میاد خدمتتون عرض میکنم:
چکاوک کاکلی، چک چک ابلق، سهره طلایی، هدهد، سبزقبا، پری شاهرخ، کبک، تیهو، سارگپه پا بلند، کورکور سیاه و ...
صدای مرغ حق هم میاد ولی پیدا کردنش یک کم برای من مشکله و مطمئناً گونه های بیشتری هست که بنده حقیر نتونستم اونجا زیارتشون کنم! انواع گنجشک سانان هم که همه به نظر من گنجشک خونگی میاد!! ;D
اگه فصل گرم تشریف بیارید تمام این پرنده هارو تقریباً یک جا میبینید...
سعید گله داری

mirover

اگه کرمان تشریف آوردید در خدمتیم، منطقه های طبیعت گردی زیادی هست که از کوهستانی سردسیر و جنگلی و معتدل و بیابونی ای که هیچ جنبنده ای توش پیدا نمیشه...!
نزدیک کرمان سمت شمال شرق منطقه ای هست که به اسم عمومی کوهپایه معروفه که چندتا روستا نزدیک هم قرار گرفتن؛ توی همون منطقه کوچیک که خیلی هم خوش آب و هواست من گونه های زیادی رو یک جا دیدم که تا یادم میاد خدمتتون عرض میکنم:
چکاوک کاکلی، چک چک ابلق، سهره طلایی، هدهد، سبزقبا، پری شاهرخ، کبک، تیهو، سارگپه پا بلند، کورکور سیاه و ...
صدای مرغ حق هم میاد ولی پیدا کردنش یک کم برای من مشکله و مطمئناً گونه های بیشتری هست که بنده حقیر نتونستم اونجا زیارتشون کنم! انواع گنجشک سانان هم که همه به نظر من گنجشک خونگی میاد!! ;D
اگه فصل گرم تشریف بیارید تمام این پرنده هارو تقریباً یک جا میبینید...

درود و سپاس فراوان
به به چه غوغایی میشه تو فصل گرما.بنده چندین سال پیش سعادت این رو داشتم که چند شب رو در میان کلوت های شهداد بخوابم  (البته سفری آفرود بود و آن زمان توجه ما به عکاسی منظره بیشتر بود تا جانداران) ولی همانظور اشاره فرمودید در آن منطقه که فاصله اش هم کم نیست با کرمان جنبنده ای به نظاره ما نیوفتاد.
سپاس از این معرفی منظم مکان و گونه ها . در ضمن در مورد گنجشک سانان بنده نیز دچار به مشکل شما هستم.انشالا برکت آشنایی با دوستان در شناسایی بهتر شوم.

peregrine

بالای شهداد یک کم اونطرفتر گرمترین نقطه کره زمینه که حرارت حدود 70 درجه هم ازش ثبت شده!! حتی باکتری هم وجود نداره و جنازه اونجا نمیپوسه فقط خشک میشه!! تخم مرغ توی شن بذارید میپزه!! اسم اون منطقه گندم بریانه؛ تازه شما اگه توی کمپ کویری اسکان داشتید هوای نسبتاً خوبی رو تجربه کردید...
حدود نیم ساعت راه با ماشین به سمت کرمان هم الان مردم دارن توی کوه های سیرچ روی برف اسکی میرن!!
همین کوه های پربرف حایل بین شهداد و کوهپایه هست که اگه اشتباه نکنم یه راه میانبر کوهستانی داغون داره که به موازات یه رودخونه هست...
سعید گله داری

mirover

با درود
از دوستانی که به منظقه کوه سفید قم رفته اند چند سوال داشتم.

- آیا از الان تا یکماه دیگه مکان مناسبی به منظور تصویر برداری از شکاریان هست؟
- تنهایی رفتن به این منظقه از نظر امنیت خارج از اشکال است؟
- بهترین ساعات حضور پرندگان در منطقه چیست؟ (نه از نظر نور از نظر پرنده.)
- مسیر دسترسی چیست؟

از آقایان واحدی پور ، محمدی ، هاشمی ، آزادی ، و نعمتی  و خانمها درنا و یاسمین  در صورت داشتن تجربه و البته تمایل ، درخواست توجه بیشتری به این تالار را دارم.
از تجربه هاتون با اشتراک اونها لذت بیشتری ببرین.(این جمله از خودم   ::) )
سپاس.