تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

'گزارشی از آلقرهای گومیشان

Murano200

'گزارشی از آلقرهای گومیشان
« : فوریه 23, 2015, 12:27:06 am »
سلام
آلقر(با کسره ق) یکی ازشکاری های گومیشان است که درچند سال قبل فراوانی زیادی در داخل شهر گومیشان داشتند.خانه های گومیشان اکثرا بام شیروانی داشتند و آلقرها اغلب در بامهای خانه ها لانه داشتند وبر روی آننن ها وپشت بامها راحت میشد آنها را تماشا کرد ولی در مسافرتهایی که امسال به گومیشان داشتم حتی یک آلقر داخل شهر گومیشان ندیدم فقط دو سه مورد درخارج ازشهر دیدم که عکس دومورد را در اینجا گذاشتم .نکته قابل توجه این بود که تا می خواستم فاصله را با آنها کمتر کنم پرواز می کردند .آلقر در زبان ترکمنی به معنای گیرنده است.ومن درمورد اینکه آلقر دلیجه است یادلیجه کوچک تردید داشتم ولی با عکسهایی که گرفتم مشخص شد که آلقر دلیجه کوچک است.
محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Murano200

پاسخ : 'گزارشی از آلقرهای گومیشان
« پاسخ #1 : فوریه 23, 2015, 12:34:44 am »
اینهم عکسهایی از آلقرهای گنبد-شمال گنبد -بهمن 93
عکس اول دلیجه کوچک ماده- عکس دوم وسوم دلیجه کوچک نر
محمد قربان کنعانی

m-farhadi

« پاسخ #2 : فوریه 23, 2015, 10:47:54 am »
من فکر میکنم اینها دلیجه معمولی باشن.دلیجه کوچک بارزترین مشخصه ش ناخنهای سفیده.

peregrine

« پاسخ #3 : فوریه 23, 2015, 02:37:02 pm »
ناخن سفید و رنگ بندی متفاوت جنس نر...
سعید گله داری

Pooyan

« پاسخ #4 : فوریه 23, 2015, 04:18:27 pm »
سلام

دو عكس اول مشكوكند. در عكس دوم پرايمريها بيش از اندازه بلند به نظر مي رسد.
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #5 : فوریه 23, 2015, 04:30:27 pm »
من فکر میکنم اینها دلیجه معمولی باشن.دلیجه کوچک بارزترین مشخصه ش ناخنهای سفیده.
ناخن سفید و رنگ بندی متفاوت جنس نر...

با تشکراز m-farhadi وسعید گله داری -با توجه به فاصله زیاد امکان تشخیص رنگ ناخن وجود نداشت.ولی رنگ بندی متفاوت جنس نر را درشکاری جنس نر اطراف گنبد را کاملا تایید می کنم و آلقر اطراف گنبد را دلیجه می دانم.
ولی با توجه به اینکه عکسی ازجنس نر آلقر درگومیشان نتوانستم تهیه کنم آیا جنس ماده آلقر درگومیشان هم دلیجه آست. آیا بغیر از ناخن فرق بارز دیگری در جنس ماده دلیجه ودلیجه کوچک وجود دارد؟

ا
محمد قربان کنعانی

Murano200

« پاسخ #6 : فوریه 23, 2015, 05:10:38 pm »
سلام

دو عكس اول مشكوكند. در عكس دوم پرايمريها بيش از اندازه بلند به نظر مي رسد.

سلام آقای محسن واحدی پور عزیز-دو عکس اول ودوم یعنی IMG171 وIMG175 هردو مربوط به یک پرنده است که در عکس دوم فاصله با پرنده کمتر شده است .------
ضمنا بهتر است بحث را روی سه عکس اول داشته باشیم.آیا بغیر از رنگ ناخن مشخصه بارز دیگری جهت تشخیص جنس ماده دلیجه از جس ماده دلیجه کوچک وجود دارد؟
با تشکراز پاسخ گویی آن بزرگوار----ببخشید کلمه پرایمریها را متوجه نشدم لطفا توضیح دهید.
محمد قربان کنعانی

Pooyan

« پاسخ #7 : فوریه 23, 2015, 05:39:52 pm »
راحت ترين نشانه رنگ ناخن هاست . مخصوصا براي ماده و نابالغ
در پرواز طرح زير بال تفاوت دارد.
سبيل دليجه معمولي كمي پررنگ تر است.
براي دليجه كوچك
دوشاهپر وسطي دم از انتهاي دم كمي بيرون زدگي دارد.
طول پرايمريها به انتهاي دم نزديك تر به نظر مي رسد
محسن واحدي پور

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : فوریه 23, 2015, 10:52:11 pm »
سلام
جدای شناساسی عکس ها باید بگم منطقه گومیشان و خصوصا بندر ترکمن از قدیم تا امروز محل زادآوری دلیجه کوچک بوده و هست .انشالله بهار سروکله اونها هم پیدا میشه. هرچند دلیجه معمولی هم در منطقه هست ولی نه به اون تعداد.
Go Birding, Go Wild

peregrine

« پاسخ #9 : فوریه 24, 2015, 12:05:02 am »
یه نکته دیگه که میشه کمک گرفت اینکه دلیجه های کوچیک زندگی اجتماعی تری دارن و دسته های چندتایی شون هم دیده میشه و لونه هاشون هم نزدیک به هم دیده میشه، صداشون هم فرق داره و از روی اسمشون هم معلومه که دلیجه معمولی یک کم بزرگتره...
سعید گله داری

peregrine

« پاسخ #10 : فوریه 24, 2015, 12:07:50 am »
اونی که روی لاستیکه ناخن سیاهش معلومه...
سعید گله داری

Murano200

« پاسخ #11 : فوریه 24, 2015, 08:36:59 pm »
راحت ترين نشانه رنگ ناخن هاست . مخصوصا براي ماده و نابالغ
در پرواز طرح زير بال تفاوت دارد.
سبيل دليجه معمولي كمي پررنگ تر است.
براي دليجه كوچك
دوشاهپر وسطي دم از انتهاي دم كمي بيرون زدگي دارد.
طول پرايمريها به انتهاي دم نزديك تر به نظر مي رسد
سلام
جدای شناساسی عکس ها باید بگم منطقه گومیشان و خصوصا بندر ترکمن از قدیم تا امروز محل زادآوری دلیجه کوچک بوده و هست .انشالله بهار سروکله اونها هم پیدا میشه. هرچند دلیجه معمولی هم در منطقه هست ولی نه به اون تعداد.
یه نکته دیگه که میشه کمک گرفت اینکه دلیجه های کوچیک زندگی اجتماعی تری دارن و دسته های چندتایی شون هم دیده میشه و لونه هاشون هم نزدیک به هم دیده میشه، صداشون هم فرق داره و از روی اسمشون هم معلومه که دلیجه معمولی یک کم بزرگتره...

سلام - ابتدا از اساتید محترم تالار آقایان محسن واحدی پور-علیرضا هاشمی وسعید گله داری کمال تشکر را دارم که هریک خصوصیات دلیجه کوچک را بیان نمودند که برای من واقعا جالب وآموزنده بود.
1-درخصوص سه عکس دوم که مربوط به آلقرهای اطراف گنبد بودند دلیجه معمولی بودن آنها کاملا مشخص گردید. ضمنا من از حدود 24 سال قبل که درگنبد ساکن هستم تاکنون آلقر ها را داخل شهر ندیده ام.در صورتی که در گومیشان آنها را می شد داخل شهر و درپشت بام خانه ها -آنتن های هوایی وتیر های برق مشاهده کرد.
2-در مورد سه عکس اول با توجه به نظر استاد محسن واحدی پور جای شک وجود دارد واحتمال دلیجه کوچک بودن آنها وجود دارد.
3-اساتید محترم آقایان علیرضا هاشمی وسعید گله داری در مورد زادآوری دلیجه کوچک در گومیشان وزندگی اجتماعی آنها اعلام نظر نموده بودند که با توجه به اینکه لانه های آلقرها را در پشت بام خانه های شیروانی دیده بودم و زندگی دسته جمعی وپرواز آنها را در تعداد زیاد در آسمان شهر گومیشان مشاهده کرده بودم لذا بنظر من آلقرهایی که در داخل شهر گومیشان در سالهای قبل دیده ام دلیجه کوچک بوده اند.
4-من قبل از اینکه عضو تالار بشوم به زندگی پرنده های اطراف محل زندگی ام چندان توجهی نداشتم ولی درحال حاضر زندگی پرنده ها را بررسی کرده وپرنده نگری جزو زندگیم شده است.
5-انشالله در روز های آینده و مخصوصا در ایام تعطیلی عید نوروز فرصتی پیدا خواهم کرد که به شهر گومیشان رفته وازنزدیک دلیجه های کوچک رامشاهده و عکسهای مناسب و بهتری را از این پرنده درتالار به اشتراک خواهم گذاشت.
6-در پایان عکسهایی از خانه های شهر گومیشان وپرواز سنقر تالابی ماده رادر اطراف خانه های گومیشان تقدیم اعضای محترم تالار می نمایم.
محمد قربان کنعانی

Murano200

« پاسخ #12 : فوریه 24, 2015, 08:57:18 pm »
ببخشید عکس های بند 6 یادم رفته بود
محمد قربان کنعانی

peregrine

« پاسخ #13 : فوریه 24, 2015, 11:13:39 pm »
درود بر شما
منتظر تصاویرتون هستیم، در ضمن بنده هنوز در حد شاگرد هم نیستم!!جناب هاشمی و جناب واحدی پور از بزرگان این تالار هستن که ما همش بین حرفشون میپریم!! ;)
سعید گله داری

Murano200

« پاسخ #14 : آوریل 04, 2015, 10:53:17 pm »
سلام براعضای محترم تالار-امیدوارم که تعطیلات نوروزی برایتان خوش گذشته باشد.
-در ایام تعطیلات نوروز فرصتی بدست آمد که به شهر زادگاهم گومیشان بروم وبه پرنده نگری در آن شهر واطراف آن بپردازم.
وقتی وارد شهر شدم از دیدن دلیجه های کوچک که با فرارسیدن بهار به شهر گومیشان آمده بودند خوشحال شدم .دلیجه های کوچک واقعا فضای شهر را زیبا و کاملا مناسب پرنده نگری کرده بودند.هر جا را که نگاه می کردم این شاهین های کوچک وزیبا را می دیدم(مثلا:روی آنتن های هوایی-سیم ها و تیرهای برق وپشت بامهای منازل و....) این پرنده ها کاملا با فضای شهری وحضور انسانها سازگاری دارند و اهالی شهر گومیشان به آنها عادت کرده وبه آزار واذیت آنها نمی پردازند.لذا نزدیک شدن به آنها آسان ومشاهده آنها ورفتارها وارتباطات اجتماعی آنها براحتی امکانپذیر است.
لازم بیاداوری است که در شهر گنبد تاکنون حضور این پرندگان را ندیده ام.
در این ارسال عکسهای دلیجه کوچک نر را به اشتراک می گذارم.
محمد قربان کنعانی