تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

یا کریمِ تاج دار؟!

mohsenmallah

یا کریمِ تاج دار؟!
« : آوریل 01, 2015, 02:51:17 pm »
سلام

می خواستم بپرسم که آیا کسی اطلاع داره یاکریم های تاج دار در کدام قسمت ایران پراکنده اند؟!
و آیا بومی ایران هستند یا از مهاجر هستند؟!

با دوربین به شکار پرندگان میروم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

mohsenmallah

پاسخ : یا کریمِ تاج دار؟!
« پاسخ #1 : آوریل 01, 2015, 05:01:21 pm »
سلام

می خواستم بپرسم که آیا کسی اطلاع داره یاکریم های تاج دار در کدام قسمت ایران پراکنده اند؟!
و آیا بومی ایران هستند یا مهاجر هستند؟!

mohsenmallah

« پاسخ #2 : آوریل 02, 2015, 12:55:13 pm »
سلام

نمی دونم سوال من سخت بود یا کسی متوجه سوال من نشد...جواب این سوال برام مهم بود و هست. امیدوارم اگر کسی اطلاع داره از یاکریم تاج دار منو خبر کنه.ممنون

اصلا شاید باید سوال رو اینطور مطرح کنم که /ایا در ایران یاکریم تاج دار داریم یا نه؟!

...............

دیشب صحبت های آقای پرویز بختیاری در شبکه چهار عالی بود...آدم رو به آینده حتی امیدوار می کرد....

m-farhadi

« پاسخ #3 : آوریل 03, 2015, 08:26:20 am »
سلام دوست عزیز. من که تا حالا نه دیدم این پرنده رو توی ایران نه شنیدم که وجود داشته باشه.تا جایی که میدونم 9 گونه از خانواده کبوتر توی ایران وجود داره که هیچکدوم تاجدار نیستند.

mohsenmallah

« پاسخ #4 : آوریل 03, 2015, 10:53:22 am »
سلام فرهادی جان!
ممنون از توجه تون.
 همین! چون جایی ازش نشنیدم دارم می پرسم. کتاب پرندگان ایران و راهنمای پرندگان (کولینز) رو زیر و رو کردم حتی اینترنت رو چیزی ازشون در نیومد. باز هم ممنون از شما که حداقل سوال رو پاسخ دادی.
آخه من این لامصّب رو دیدم توی ایران و نه یکی، چهارتا رو...! نمی دونم باید خوشحال باشم که این دومین پرنده ای است که توی ایران دیدم که هیچ جا نشونی ازشون نیست!! یا باید غمگین که چرا باید جلوی من این پرنده سبز بشه!

ehsan

« پاسخ #5 : آوریل 03, 2015, 05:05:47 pm »
اسم لاتینش رو هم لطفا قید کنید.

peregrine

« پاسخ #6 : آوریل 03, 2015, 08:19:47 pm »
درود بر محسن خان عزیز
اینی که شما میفرمایید آخه اصلاً بومی ایران نیست، اگر هم دیدید احتمالاً از قفس فرار کرده و زادآوری کرده. من توی پرنده فروشی ها قمری تاج دار ندیدم ولی از این جماعت هیچ چیز بعید نیست. ولی یه گونه که به تاج دار نزدیکه این جا (کرمان) یک کم فروش داره که اسمش قمری الماسیه (Dimond dove)،قمری چینی هم میگن بهش؛ خیلی هم پرنده با مزه ایه، همشون هم اگه اشتباه نکنم بومی استرالیا هستن. اگه لینک سایتی چیزی پیدا کردم میذارم...
سعید گله داری

peregrine

« پاسخ #7 : آوریل 03, 2015, 08:28:20 pm »
منظورتون اینه؟؟

http://ibc.lynxeds.com/photo/crested-pigeon-ocyphaps-lophotes/two-birds-together

اینم الماسی که اینجا هست:

http://ibc.lynxeds.com/photo/diamond-dove-geopelia-cuneata/diamond-dove-fossicking-food-ground

کلاً خیلی فرز و سریع هستن و سریع فرار میکنن، ولی اگه از جوجگی دستی بار بیاریش فرار نمیکنه و حتی از دستت دونه هم میخوره...
زادآوریش هم خیلی سریع و راحته.

سعید گله داری

mohsenmallah

« پاسخ #8 : آوریل 04, 2015, 03:53:44 pm »
سلام ممنونم از توضیح  خوبی که دادید و لینکهایی که ارسال کردید. نه متاسفانه این نبود. کاکل کوتاه شبیه کبوتر تاجدار داشت.

اون یاکریمی که من دیدم یاکریم معمولی یا  collared dove بود. صبح خیلی زود توی یه پارک جنگلی نزدیک مراغه، مهرماه سال قبل بود.

باز هم ممنونم از پیگیری شما.