تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

زادآوری دلیجه در مجتمع مسکونی

Dorna Mojab

زادآوری دلیجه در مجتمع مسکونی
« : آوریل 04, 2015, 06:36:19 pm »
در رفت و آمدهایی که به منزل جدید داییم، واقع در مجتمع مسکونی پارک پرنس، طی دو سال گذشته داشتم و توضیحات خانواده ایشان درباره پرنده ای شکاری و کوچک، حضور پیاپی یک دلیجه ی نر و یک ماده در این مکان به اثبات رسید.
اوایل تابستان سال گذشته بود که متوجه شدم این دو در این مکان زادآوری داشته اند و صاحب سه جوجه شده اند. این ماجرا برای من بسیار شگفت انگیز و مسرت بخش بود و مشخص می کرد این دو، سال هاست در این مکان که بسیار به انسان ها نزدیک است، لانه سازی و زادآوری دارند. بارها شاهد آن بودم نه تنها از جانب ساکنین مجتمع مورد آزار قرار نمی گیرند، بلکه یک نفر را دیدم که سعی می کرد به آن ها غذا بدهد :)
امسال نیز بهار سومی بود که دلیجه ها را مشاهده کردم و بالاخره فرصتی شد، هر چند از فاصله نسبتا دور و با کیفتی نامناسب، فعلا از دلیجه ماده عکسی تهیه کنم.
عکس پیوست مورخ چهاردهم فروردین 1394  تهیه شده.

Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

کاظم فرقانی

پاسخ : زادآوری دلیجه در مجتمع مسکونی
« پاسخ #1 : آوریل 04, 2015, 06:50:37 pm »
سلام
خوش حالم

mohsenmallah

« پاسخ #2 : آوریل 04, 2015, 11:02:46 pm »
سلام.جالبه!

همزیستی مسالمت آمیز انسان و پرنده (حیات وحش).
با دوربین به شکار پرندگان میروم

mirover

« پاسخ #3 : آوریل 04, 2015, 11:08:43 pm »
درود
بسیار زیبا ، هم عکس هم نوشته.
خدا رو شکر که هنوز شاهد چنین لحظاتی هستیم.در منطقه ای که مشرف به پارک های بزرگی نیست. اما از محلیت خوبی برخوردار است (از نظر فرهنگ نگهداری حیوات)
سال 63 رو بخاطر دارم ما در کوچه ای که زندگی میکردیم.روی سیم برق شاهد حضور جغد ها بهمراه جوجه هایشان بودیم.سالهای زیادی گذشته ولی دیگه تکرار نشد.
با طبیعت دوست باش.ممنونم.

Dorna Mojab

« پاسخ #4 : آوریل 05, 2015, 01:20:50 am »
با تشکر از ابراز لطف همگی

عکس پیوست فاصله عکاسی را البته باز هم با کمی زوم، نشان می دهد.
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

mohsenmallah

« پاسخ #5 : آوریل 13, 2015, 07:24:51 am »
سلام

هقته قبل برای اولین بار تولید و مثل دلیجه رو دیدم و کلی باعث خوشحالی بود...

mohsenmallah

« پاسخ #6 : آوریل 13, 2015, 08:04:31 am »
نحوه جفت گیری این پرنده تقریباً با برخی پرنده های دیگر متفاوت بود. جفت گیری یا معاشقه به این صورت بود که پرنده نر مسافتی را پرواز میکرد و به جای قبلی خود بر می گشت، بعد از آن پرنده ماده هم شبیه همان حرکت را انجام می داد و در چند سانتی متری پرنده نر می نشست و آماده جفت گیری می شد.

:- البته یک نکته و آن شاید حرکات پرواز آنها اتفاقی شبیه به هم شده باشد. اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم. اگر دوستانی که از نحوه جفت گیری این پرنده آگاهی دارند راهنمایی بفرمایند ممنون می شوم.

mohsenmallah

« پاسخ #7 : آوریل 13, 2015, 11:45:47 pm »
امروز جاده تهران اندیشه حدود ساعت 7:40 دقیقه بعد از ظهر حدود صد تا دلیجه به صورت دسته جمعی در حال پرواز بودند!!!
معمولاً برخی از افراد وقتی پرواز دسته جمعی پرندگان را می بینند آن را نشانه بارندگی یا تغییر آب و هوا می دانند!! آیا کسی دلیل بهتری برای آن می داند؟! یا مانند کلاغ ها که دسته جمعی برای خواب شبانه به محل خود پرواز می کنند، هستند؟!!

:- یک حواصیل خاکستری حدود سه سال است که در اطراف تهران مشاهده می شود. اتفاقاً بعد از ظهر قبل از دیدن دلیجه ها در ساعت 7:30 حواصیل دقیقاً در مسیری که قبلاً در این منطقه در حال پرواز بود ( احتمالاً برای شب خوابی) دیده شد. چند سال پیش یکی از بچه های گروه از پارک پردیسان گزارش و عکس آن را در فروم نوشته و گذاشته بود.  8)

mohsenmallah

« پاسخ #8 : آوریل 13, 2015, 11:48:54 pm »
راستی یک نکته را فراموش کردم...زمستان سال گذشته تعدادی دلیجه به صورت دسته جمعی به همین سبک امروز بعد از ظهر بر روی دربند در حال پرواز و اوج گیری بودند!

mohsenmallah

« پاسخ #9 : آوریل 14, 2015, 12:17:40 am »
امروز جاده تهران اندیشه حدود ساعت 7:40 دقیقه بعد از ظهر حدود صد تا دلیجه به صورت دسته جمعی در حال پرواز بودند!!!
معمولاً برخی از افراد وقتی پرواز دسته جمعی پرندگان را می بینند آن را نشانه بارندگی یا تغییر آب و هوا می دانند!! آیا کسی دلیل بهتری برای آن می داند؟! یا مانند کلاغ ها که دسته جمعی برای خواب شبانه به محل خود پرواز می کنند، هستند؟!!

:- یک حواصیل خاکستری حدود سه سال است که در اطراف تهران مشاهده می شود. اتفاقاً بعد از ظهر قبل از دیدن دلیجه ها در ساعت 7:30 حواصیل دقیقاً در مسیری که قبلاً در این منطقه در حال پرواز بود ( احتمالاً برای شب خوابی) دیده شد. چند سال پیش یکی از بچه های گروه از پارک پردیسان گزارش و عکس آن را در فروم نوشته و گذاشته بود.  8)

لینک و مطلب رو پیدا کردم...اون موقع به شوخی گفته بودم که این پرنده بومی تهران است! مثل اینکه واقعاً هم همینطور بوده و هست!!!

پاسخ : مشاهده حواصیلی بزرگ در پارک پردیسان

« پاسخ #3 : آوریل 14, 2013, 10:08:20 am »

نقل قول

سلام
چقدر جالب!
من این پرنده رو در تاریخ 16/12/91 حدود ساعت 1:30 در حال پرواز در بالای پارکی نزدیک ترمینال جنوب دیدم!
و یک بار دیگر در هفته بعد از ان در بالای رودخانه ای  که از کنار پارک چیتگر و باغ گیاه شناسی می گذرد حدودساعت  6 صبح مشاهده کردیم ! فکر می کردم این حواصیل بومی تهران است ;)