تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

Bee-eater

Murano200

Bee-eater
« : مه 02, 2015, 01:48:25 pm »
زنبورخورمعمولی -Bee-eater     
صبح امروز:12 اردیبهشت 94- اطراف روستای سیدنیاز درشمال گنبد
محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : Bee-eater
« پاسخ #1 : مه 02, 2015, 11:16:34 pm »
بنظر من تصویر آخر مناسب تر از بقیه است.
Go Birding, Go Wild

mohsenmallah

« پاسخ #2 : مه 02, 2015, 11:35:56 pm »
سلام

عکس های جالبی هستند.

زنبور خوارها چند سالی (چهار، پنج سالی) میشه که برای زاد و ولد به بندر گناوه میروند و در تپه های ماسه ای که کمی سفت شده باشه لانه سازی می کنند. اگر از مارها و البته مهمتر از مارها از دست آدم ها جان سالم به در ببرند در تابستان با جمعیتی انبوه تر منطقه را ترک می کنند.
چند سال پیش که به جنوب سفری داشتیم، کلونی های اونا خوشبختانه از دسترس مردم کمی دور بود و کمتر از گذشته آسیب دیده بودند...
با دوربین به شکار پرندگان میروم

کاظم فرقانی

« پاسخ #3 : مه 03, 2015, 09:14:01 pm »
بنظر من تصویر آخر مناسب تر از بقیه است.
من اولی و مخصوصا دومی رو می پسندم ...

Pooyan

« پاسخ #4 : مه 03, 2015, 09:43:47 pm »
سلام

از ديد عكاسي، يك عكس مطلوب بايد شرايط زير را داشته باشد.
ارتفاع مناسب، هر چه هم ارتفاع تر، عكس بهتر....
ساعت مناسب، هر چه عكس در ساعات أوليه يا پاياني روز گرفته شده باشد، كيفيت و دماي نور بهتر و سايه ها كمتر
پرچ مناسب، پرچ هر پرنده بايد متناسب با زيستگاه پرنده باشد. جذابيت بصري لازم را داشته باشد و از طرفي به قدر كافي خلوت باشد و بدن پرنده را ماسك نكرده باشد.
زاويه مناسب، بهترين حالت قرار گرفتن سوژه، عكاس و نور در يك راستا است، طوري كه عكاس بين نور و سوژه قرار داشته باشد.
پوز مناسب، در حالت ايستاده بر روي پرچ، هر چه بدن پرنده موازي تر با دوربين، نتيجه بهتر و عمق ميدان بهتر. از طرفي پوز هاي خاص عكس را ارتقا مي بخشد. مثلا پرنده در حال پرواز، خصوصا در حال برخواستن يا نشستن و يا طعمه اي در دهان و ....
بك مناسب، بك هر چه يكدست تر و فاصله مناسب تري از سوژه داشته باشد و همچنين تفاوت رنگ كافي با سوژه را داشته باشد، نتيجه بهتر
تنظيمات مناسب حين عكاسي، كه با تجربه حاصل مي شود.
كراپ مناسب جهت اصلاح كادربندي و همچنين پست پراسسينگ مناسب و البته با ميزان كافي

محسن واحدي پور

Pooyan

« پاسخ #5 : مه 03, 2015, 09:46:23 pm »
يكي ديگر كه خيلي هم مهم است، و در پست قبلي فراموش كرده بودم، زاويه سر مناسب
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #6 : مه 04, 2015, 11:08:28 pm »
سلام
باتشکر از اعضای محترم تالار مخصوصا استاد محترم آقای محسن واحدی پور که نکات آموزشی خوبی در مورد عکاسی از پرندگان بیان نمودند.
-در هنگام گرفتن این عکسها هوا آفتابی بود وبا استفاده از مد av (تنظیم دستی دیافراگم )عکسها گرفته شده اند .
-از آنجا که حدود چهار ماه از شروع عکاسی من از پرندگان میگذرد وهنوز در اول راه عکاسی هستم از اساتید محترم تالار میخواستم بپرسم آیا استفاده از مد av بهترین حالت برای عکاسی در نور طبیعی روز برای عکاس کم تجربه ای مثل من است ؟
محمد قربان کنعانی

Pooyan

« پاسخ #7 : مه 05, 2015, 12:14:36 am »
سلام
باتشکر از اعضای محترم تالار مخصوصا استاد محترم آقای محسن واحدی پور که نکات آموزشی خوبی در مورد عکاسی از پرندگان بیان نمودند.
-در هنگام گرفتن این عکسها هوا آفتابی بود وبا استفاده از مد av (تنظیم دستی دیافراگم )عکسها گرفته شده اند .
-از آنجا که حدود چهار ماه از شروع عکاسی من از پرندگان میگذرد وهنوز در اول راه عکاسی هستم از اساتید محترم تالار میخواستم بپرسم آیا استفاده از مد av بهترین حالت برای عکاسی در نور طبیعی روز برای عکاس کم تجربه ای مثل من است ؟

مود av به شرط رعايت جبران نوردهي و تنظيم آگاهانه آن در اكثر موارد جواب ميدهد. اما مواردي كه نورسنج دوربين ممكن است به صورت پيوسته خطا كند (مثلا در عكاسي از پرنده در حال پرواز كه زاويه نور و بافت عناصر تاثيرگذار در نورسنجي به طور مداوم تغيير مي كند و استفاده از مود منوال برتري دارد و يا در مواردي كه از فلاش استفاده مي شود.
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #8 : مه 09, 2015, 05:18:34 pm »
سلام
- دیروز به منطقه ای که این پرنده ها را دیده بودم رفتم ودوباره نمی خواستم از آنها عکس بگیرم ولی وقتی آنها را روی دو درخت دیدم که کنارهم بطرز زیبایی نشسته بودند نتوانستم مقاومت کنم .
-منطقه مشاهده : شمال گنبدکاووس - اطراف روستای سیدنیاز
محمد قربان کنعانی

Pooyan

« پاسخ #9 : مه 09, 2015, 05:46:40 pm »
خوب الان پرچ بهتر شد. سعي كنيد براي بهبود كار يكي از زنبورخوار ها را به شاخه هاي پايين تر بكشيد و با فاصله كمتر از آن عكس بگيريد.
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #10 : مه 09, 2015, 06:06:13 pm »
خوب الان پرچ بهتر شد. سعي كنيد براي بهبود كار يكي از زنبورخوار ها را به شاخه هاي پايين تر بكشيد و با فاصله كمتر از آن عكس بگيريد.
-با تشکر از توجه استاد محترم آقای واحدی پور
1-استاد لطفا"نظرتان را راجع به عکس زیر نیز اعلام نمایید.
2-سئوال دیگری داشتم: در مود عکاسی منوال میزان دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کردم . آیا بهتر است میزان ایزو را در اتوماتیک بگذارم یا آن را هم بایستی تنظیم کنم .در صورت تنظیم در هوای آفتابی روی کدام عدد قرار دهم؟
محمد قربان کنعانی