تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

سئوال در مورد لانه دارکوب سوری

شفایی

سئوال در مورد لانه دارکوب سوری
« : آوریل 28, 2015, 12:08:08 pm »
دوستان سلام
دارم یه کارایی روی دارکوبا و کمرکولی ها انجام میدم. میدونم که دارکوب سرسرخ 99٪ هرسال حفره جدید درست میکنه ولی کسی اطلاعی در مورد دارکوب سوری داره؟ الان لونه ای از دارکوب سوری دیدم که مال قبلا بوده ولی دوباره فعاله؟ کسی گزارشی داره که دارکوب سوری از لونه های قدیمی استفاده کرده؟
ممنون
« آخرين ويرايش: آوریل 29, 2015, 11:44:31 am توسط Alireza Hashemi »
شاخه; مشکن، مرغ را پران نکن.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : سئوتال در مورد لانه دارکوب سوری
« پاسخ #1 : آوریل 28, 2015, 07:36:00 pm »
سلام
آقای دکتر در تهران هم من استفاده دوباره و یا چندباره از لانه توسط دارکوب را دیده ام اما با حضور گونه های فرصت طلبی چون بلبل خرما و سار بیشتر لانه ها دایما توسط این گونه ها اشغال میشه و دارکوب بیچاره حتی برای اولین زادآوری فصل هم مجبور به لانه سازیه. البته دارکوب سوری گونه چتر بحساب میاد و بعد از زادآوری اون در ادامه فصل زادآوری برخی از دیگر گونه ها مثل چرخریسک بزرگ از لانه این پرنده  گاها استفاده میکنند.
Go Birding, Go Wild

mohsenmallah

پاسخ : سئوال در مورد لانه دارکوب سوری
« پاسخ #2 : مه 01, 2015, 10:09:00 am »
سلام. چه جالب !

آقای هاشمی عزیز؛ یه سوال: بلبل خرما برای لانه سازی لانه دارکوب را اشغال می کند یا فقط برای خوردن حشراتی که داخل این سوراخ ها هستند به آنجا رفت و آمد می کند؟ چون تا الآن من هرچه لونه بلبل خرما دیدم مانند لونه سهره ها و سسک هاست ولی با عمق بیشتر و البته پهنای کمتر. اتفاقاً بعد از تصادف اون کلاغ توی خیابون نیاوران و راهنمایی های شما وقتی برای رها سازی به یکی از پارک های کاشونک رفتم با لونه بلبل خرما که جوجه داشت هم برخورد کردم که بلبل نر مشغول غذا دادن به جوجش بود! و شبیه لونه های قبلی اونا بود. جالبه که بلبل خرماها در هنگام لانه سازی علاقه عجیبی به دستمال کاغذی برای استفاده در ساخت(دیوار سازی و استحکام یا شاید نرم تر شدن)داخل لانه دارند! و در اکثر لانه هایی که مشاهده کرده ام انواع دستمال کاغذی به کار رفته است.
با دوربین به شکار پرندگان میروم

Alireza Hashemi

« پاسخ #3 : مه 01, 2015, 02:27:00 pm »
بلبل خرما گونه فرصت طلبیه. هم لانه خودشو در سوراخها درست میکنه، هم بصورت کاسه ای لای شاخه ها و حتی اشغال لانه گنجشکهایی که مثلا توی یک چراغ آویز لانه کردند. یقینا برای زادآوری هم از لانه دارکوب استفاده میکنه. من نمونه های بسیاری دیدم و حتی خروج جوجه هارو هم شاهد بودم.
Go Birding, Go Wild

mohsenmallah

« پاسخ #4 : مه 01, 2015, 06:56:32 pm »
جالبه!
 :)

peregrine

« پاسخ #5 : مه 01, 2015, 08:09:01 pm »
درود

من اشغال لانه رو به وسیله شانه به سر دیدم، البته اون لانه رو یک بار دیدم و دوباره به همون محل نرفتم ببینم واقعاً فعاله یا نه، و کاملاً مطمئن هم نیستم...

البته بذارید سؤال کنم تا مطمئن بشم، لانه توی تنه درخت زردآلو بود و دوتا سوراخ بود که با فاصله تقریباً 30 سانتی متری روی هم بودن که سوراخ پایینی با پوشالی که جمع کرده بودن بسته شده بود، قطر هر دو سوراخ خیلی به نظر هم اندازه می اومد و تقریباً 5-6 سانتی متر بود...

این لونه ی دارکوب بوده دیگه؟
سعید گله داری

mohsenmallah

« پاسخ #6 : مه 02, 2015, 02:59:17 pm »
سلام

آقا سعید، اتفاقاً من هم توی روستای خاوه دو تا سوراخ رو تنه درخت و البته خود دارکوب رو هم دیدم که داشت یکی از اونا رو اونجا سوراخ می کرد. اواخر زمستان سال 93 بود و احتمالاً داشت آماده می کرد برای تخم گذاری فصل بهار. همه چی از دست این پرنده ها بر میاد، مثل بلبل خرما که من هرچی تا به حال دیدم لانه ها شبیه به لانه سسک و لیکوی است البته کمی کوچکتر از آن دو ولی گزارش شده که توی لانه دارکوب و گنجشک هم لونه سازی می کنه. هر سال در این فصل یعنی فروردین در نزدیکی شهریارِ تهران، هدهد ها زادآوری می کنند.