تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پری شاهرخ

اصغر محمدی

پری شاهرخ
« : ژوئیه 11, 2015, 02:13:49 pm »
چند روزی بود که از طرف اهل بیت تحت فشار بودیم که در این ایام مبارک برویم باغ برای چیدن آلبالو ... و خلاصه پس از تهدید و تحریم مربّایی ! اطاعت امر نموده و راهی باغ شدیم و پس از پراندن جماعت فرغون به دست و آلوچه دوست ، مجددا باغمان را به تصرف خودمان در آورده و مشغول بودیم که یهو صدای جیغ چند پرنده به نظرم آشنا آمد ...

به طرف صدا رفتم و دیدم که ای دل غافل جوجه ای روی شاخه درخت آلبالو نشسته و با جوجه ای دیگر که روی شاخه درخت سیب نشسته ، در حال گفتگو هستند !

نزدیکتر که شدم صدا پرنده های دیگری هم آمد و متوجه حضور چند پرنده بالغ دیگر هم شدم ابتدا یک نر و ماده کنار هم دیدم و سپس چند نر دیگر ....

برعکس مشاهدات قبلی که نرها معمولا خجالتی تر و ترسوتر بودند ، این دفعه قضیه برعکس بود ...

خلاصه در همان نزدیکی دو لانه مشاهده کردم ، یکی در ارتفاع تخمینی 6 متری و یکی در ارتفاع 2.5 متری ! دو جوجه هم مربوط به همین لانه دوم بود ...

.... برگشتم خانه و دوربین را برداشتم و مشاهداتم را ثبت کردم !

چند عکس ریسایز شده از دو جوجه ، لانه و یکی از نرها :

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

peregrine

پاسخ : پری شاهرخ
« پاسخ #1 : ژوئیه 11, 2015, 09:28:35 pm »
ای جونم چه قدر جوجه اش زشته!!  :P

خوش به سعادتتون، چه مهمونایی دارین جناب محمدی!!

ممنون از اشتراک
سعید گله داری

m-farhadi

« پاسخ #2 : ژوئیه 12, 2015, 11:02:04 am »
عالی. دیدن جوجه پرنده ها همیشه هیجان برانگیزه و به آدم این حس رو میده که زندگی هنوز هم در جریانه. ممنون.

Shahrzad Fattahi

« پاسخ #3 : ژوئیه 13, 2015, 09:41:55 am »
جناب محمدی سلام
تشکر از اشتراک گذاری عکس این جوجه های زشت دوست داشتنی ... و همینطور مطلب مرتبط زیباتون... یک سوال که در مورد دیدن لانه این پری شاهرخ به چشم من آمد ... گویا در ساخت لانه از الیاف یا ... ؟؟؟ خاصی برای ساختن لانه استفاده کردند ...چون در عکس نتونستم تشخیص بدم ...ممنون
Where bird is, life is also

peregrine

« پاسخ #4 : ژوئیه 13, 2015, 11:07:34 am »
به نظر میاد هرچی تونستن جمع کردن!! اون نوارهایی که آویزونن به نظر پلاستیک یا پارچه سفید میاد!!

منم یه سؤال برام پیش اومد!! جوجه اش هنوز دم نداره؟! یا لونه شون امنیت نداره؟؟
سعید گله داری

اصغر محمدی

« پاسخ #5 : ژوئیه 13, 2015, 05:18:40 pm »
سلا و ممنون خانم فتاجی

امروز و برای جواب دقیق تر دوباره رفتم و همونطور که سعید عزیز گفتند و مطابق عکس ضمیمه ظاهرا هسته اصلی لانه از ساقه خشکیده علف هاست + پوسته چوبساز (لایه زاینده)  که با پشم گوسفند پوشیده شده . چند نوار آویزان هم  نایلونی بود

پس از قریب نیم ساعت جستجو از زوایای مختلف بالاخره جوجه ها را دیدم. جوجه ها توان جست و خیر و پرش دارند و بواسطه وجود میوه های آلبالو ، آلوچه و مقداری هلو + حشرات و حمایت والدین تا چند روز دیگر توان پرواز خواهند داشت.
خوشبختانه !  چندین سال است که محصولات سردرختی (سیب) به دلیل سرما و طوفان و ... از بین می رود و همسایه هایمان هم حال و حوصله باغداری ندارند. در آن قسمت باغمان فاصله درختان بسیار کم  است و محل تردد نیست ... برای همین دلیلی برای نگرانی نیست

akram

« پاسخ #6 : ژوئیه 13, 2015, 05:47:52 pm »
ائن عکس آخر رو خیلی دوست داشتم.
حضورتون رو پیش جوجها فهمیده و داره کلی سرتون جیغ میزنه ;)
ممنون از اشتراک

اصغر محمدی

« پاسخ #7 : ژوئیه 13, 2015, 06:01:30 pm »
ائن عکس آخر رو خیلی دوست داشتم.
حضورتون رو پیش جوجها فهمیده و داره کلی سرتون جیغ میزنه ;)
ممنون از اشتراک

عکس آخری موقع برگشتن بود و از لونه فاصله داشتم. اومدم که ببینم به صدا حساسه یا نه ؟ ، سه فایل صدا رو که توی گوشیم بود پخش کردم و به صدای آخری عکس العمل شدیدی نشون داد