تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

سنقر سفید ماده

Murano200

سنقر سفید ماده
« : سپتامبر 03, 2015, 10:47:00 pm »
سلام
-سنقر سفید ماده(Pallid Harrier)
-این پرنده شکاری زیبا را در روز9 شهریور 94 در حدود یک کیلومتری غرب شهر گومیشان-کنار رودخانه گومیشان دیدم.
محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

ehsan

پاسخ : سنقر سفید ماده
« پاسخ #1 : سپتامبر 04, 2015, 02:54:49 pm »
به نظر من نابالغ سنقر گندمزار با اون نوار تیره سر شاهپرها

Pooyan

« پاسخ #2 : سپتامبر 04, 2015, 03:45:28 pm »
عكسي كه بالها كاملا باز و يا زير دم مشخص باشد، داريد؟
محسن واحدي پور

Murano200

« پاسخ #3 : سپتامبر 04, 2015, 06:03:28 pm »
-با تشکر از توجه آقای احسان و استاد گرامی آقای واحدی پور
-حدود 4 ساعت قبل از اینکه این پرنده را در غرب گومیشان ببینم عکسی از یک پرنده درشمال گومیشان گرفته بودم که کاملا" با این پرنده شباهت داشت و احتمالا" همین پرنده بود.در این عکس بالها کاملا" باز و زیر بدن مشخص است.این عکس را تقدیم دوستان می کنم.
-به نظر من سنقر سفید ماده و نابالغ است.
محمد قربان کنعانی

ehsan

« پاسخ #4 : سپتامبر 04, 2015, 09:31:02 pm »
عکس از زیر بال داشته باشی خیلی خوب میشه. سنقر سفید باید طوق مشخصی دور گردن نشون بده بطوریکه سیاهی زیر چشم و گردن نسبتا تیره رو مشخصا جدا کنه که اینجا دیده نمیشه. در سنقر سفید سیاهی زیر چشم وسیع تر از این باید باشه که باعث میشه سفیدی زیر چشم کوچکتر دیده بشه و برعکسش در گندمزار که اینجا سیاهی زیر چشم باریکه و سفیدی وسیع. اینا به علاوه دیده شدن نوار سیاه در سر شاهپرها به نفع گندمزاره

Pooyan

« پاسخ #5 : سپتامبر 04, 2015, 09:41:54 pm »
-با تشکر از توجه آقای احسان و استاد گرامی آقای واحدی پور
-حدود 4 ساعت قبل از اینکه این پرنده را در غرب گومیشان ببینم عکسی از یک پرنده درشمال گومیشان گرفته بودم که کاملا" با این پرنده شباهت داشت و احتمالا" همین پرنده بود.در این عکس بالها کاملا" باز و زیر بدن مشخص است.این عکس را تقدیم دوستان می کنم.

منظورم از بال كاملا باز حالتي است كه بالها كمترين فاصله را از هم دارند، طرح زير بال و پرايمري پروجكشن ها كاملا مشخص باشد.
محسن واحدي پور

Dorna Mojab

« پاسخ #6 : سپتامبر 04, 2015, 10:08:21 pm »
سلام.

عکس از زیر بال داشته باشی خیلی خوب میشه. سنقر سفید باید طوق مشخصی دور گردن نشون بده بطوریکه سیاهی زیر چشم و گردن نسبتا تیره رو مشخصا جدا کنه که اینجا دیده نمیشه. در سنقر سفید سیاهی زیر چشم وسیع تر از این باید باشه که باعث میشه سفیدی زیر چشم کوچکتر دیده بشه و برعکسش در گندمزار که اینجا سیاهی زیر چشم باریکه و سفیدی وسیع. اینا به علاوه دیده شدن نوار سیاه در سر شاهپرها به نفع گندمزاره

در مورد عكس سوم عرض ميكنم، به نظرتون نيم طوق سفيد پشت سر به نفع Juvenile Pallid Harrier نيست؟

عكس سوم  با عكسهاي پست اول  ظاهرا متفاوت است و نظر بنده هم سنقر سفيد است و نابالغ.
« آخرين ويرايش: سپتامبر 04, 2015, 10:13:58 pm توسط Dorna Mojab »
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

Murano200

« پاسخ #7 : سپتامبر 04, 2015, 11:43:26 pm »
منظورم از بال كاملا باز حالتي است كه بالها كمترين فاصله را از هم دارند، طرح زير بال و پرايمري پروجكشن ها كاملا مشخص باشد.
باتتشکر از استاد پویان عزیز
متاسفانه عکسی با خصوصیاتی که فرمودید از پرنده پست اول ندارم ولی از پنده دومی عکسی دارم که زیر بال ومخصوصا" زیر دم مشخص است امیدوارم بدرد بخورد.

محمد قربان کنعانی

Murano200

« پاسخ #8 : سپتامبر 04, 2015, 11:44:33 pm »
سلام.

در مورد عكس سوم عرض ميكنم، به نظرتون نيم طوق سفيد پشت سر به نفع Juvenile Pallid Harrier نيست؟

عكس سوم  با عكسهاي پست اول  ظاهرا متفاوت است و نظر بنده هم سنقر سفيد است و نابالغ.
باتشکر از خانم استاد درنا مجاب
-نیم طوق سفید درپرنده پست اول(عکسهای اول و دوم) هم دیده میشود. در اینجا دوعکس از پرنده اول که نمای پشت پرنده ونیم طوق سفید که فرموده بودید درآنها مشخص است تقدیم میکنم. امیدوارم به نتیجه قطعی برسیم.
محمد قربان کنعانی

Murano200

« پاسخ #9 : سپتامبر 04, 2015, 11:53:24 pm »
با پوزش از خانم درنا مجاب
-دو عکسی که در پاسخ ارسال شما گذاشته بودم همراه با عکسی که برای پاسخ ارسال آقای پویان گذاشته بودم ارسال شده اند .
محمد قربان کنعانی

ehsan

« پاسخ #10 : سپتامبر 05, 2015, 12:15:29 am »
به نظر من هر دو پرنده، نابالغ سنقر گندمزاره. دو لکه سفید(یا نیم طوق سفید) پشت سر رو نابالغ هر دو گونه نشون میدن. یکی از تفاوت های سفید و گندمزار فرم خطوط روی شاهپرهای اولیه هست: در سفید خطوطی پهن، نامنظم و اگه اشتباه نکنم کم رنگ ولی در گندمزار خطوط منظم و باریک. با اینکه عکس چندان مناسب نیست ولی خطوط منظم و باریک و پررنگ قابل دیدنه. همونطور که قبلا گفتم طوق روشنی که دو بخش تیره گردن رو از هم جدا کنه دیده نمیشه(مانند عکس پیوست که مشخصا طوق روشن جدا کننده دو بخش تیره هست). در عکسی از پرنده دوم که زیرتنه پرنده قابل دیدنه میشه خطوطی رو در پهلوی پرنده دید که مشخصه نابالغ گندمزاره. در پرنده اول هم تیره بودن لبه شاهپرها مشخصه

ehsan

« پاسخ #11 : سپتامبر 05, 2015, 12:22:01 am »
دو خصوصیت دیگه به نفع گندمزار: طوق سیاه زیر چشم  در سفید باید به زیر منقار برسه که در عکس اول مشخصه که نمیرسه و اینکه تعداد نوارهای زیر دم در سفید 4 هست که اینجا 3 تا دیده میشه. البته نوارهای دم رو چندان مطمئن نیستم :)

Pooyan

« پاسخ #12 : سپتامبر 05, 2015, 12:32:32 am »
در مورد عكسهاي پست ٧، به نظر من هم نابالغ سنقر گندمزار است.
محسن واحدي پور