تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

پرنده نگری در ایران

bahar alavi

پرنده نگری در ایران
« : دسامبر 27, 2015, 01:24:01 pm »
نکته اول:

شما یک راهنما برای مکانی که می خواهید پرنده را مشاهده کنید داشته باشید که یک کتاب راهنما است با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها. در ایران در حال حاضر بهترین کتاب موجود کتاب پرندگان خاورمیانه می باشد که البته به زبان انگلیسی است. البته کتاب پرندگان ایران انتشارات محیط زیست هم هست که البته نایاب است.
هنگامی که با پرندگان اطراف خانه  و شهر خود آشنا شدید می توانید از سایر کتابها نیز بهره بگیرید.

 نکته دوم:

 

شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید. چرا که شما نمی توانید به پرندگان زیاد نزدیک شوید. یک پرنده نگر خوب نیاز به دوربین دوچشمی خوب هم دارد که می توانید با حداقل 200،000 تومان یکی از آنها را تهیه کنید. که در مقالات بعدی نحوه انتخاب یک دوربین دوچشمی خوب را شرح می دهم.

نکته سوم:

شما باید در محله شهر خود حرفه ای شده باشید، اگر یک دارکوب را روی درخت مشاهده کردید بتوانید تشخیص دهید که این دارکوب سوری است یا دارکوب بزرگ، فهرست پرندگان شهرتان به شما بسیار کمک می کند. البته در ایران فهرست مشخص و درستی در حال حاضر از پرندگان ایران وجود ندارد. اما کتاب پرندگان خاورمیانه می تواند به شما کمک کند.


نکته چهارم:

شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید، برای این منظور نیاز دارید که رفتار هر گونه را به طور خواص بشناسید. زمانی که آنها روی درخت می نشیند و یا بر روی زمین یا روی آب را بدانید.
شما باید ابتدا صدای پرندگان شهر خود را بشناسید و بعد صدای پرندگان  سایر نقاط ایران و یا جهان! برای پیدا کردن پرنده ابتدا باید خوب گوش دهید. در واقع مثل شنیدن کی بود مانند دیدن در اینجا برعکس است دیدن کی بود مانند شنیدن.
به رنگ و نقش پرندگان در تصاویر آنها دقت کنید خیلی از گونه های پرندگان زیر گونه های مشابه ای دارند که فقط با یک خط زیر گلو از هم تفکیک می شوند. یک پرنده نگر خوب به این نکته ها دقت می کند.

 نکته پنجم:

به گروه های پرنده نگر بپیوندید، که البته در کشورمان در حال تشکیل هستند. کلوپ پرنده نگری طرلان در تهران یکی از آنهاست.
پرنده نگرها انسانهای خونگرمی هستند که می توانید از کمک آنها بهره بگیرید. آنها همیشه می خواهند که دانش خود را با دیگران شریک کنند.

شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید
شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید

وب سایت پرندگان ایران هم سعی دارد اطلاعات پرندگان را در اختیار علاقمندان قرار دهد.
اگر هم گروهی و یا پرنده نگری در شهرتان پیدا نکردید، اشکالی ندارد خودتان با دوربین دوچشمی خود به پارک نزدیک خانه تان بروید. شاید در پارک به علاقمندانی برخورد کنید که با شما تشکیل گروه دهند.
نکته ششم:

از تورهای پرنده نگری استفاده کنید. البته تعدادشان زیاد نیست ولی اگر آژانس های مسافرتی را جستجو کنید حتما پیدا می کنید. امیدواریم بخش تورهای پرنده نگری پرندگان ایران به زودی راه اندازی شود.
تورهای داخل شهر ها هم هستند که معمولا رایگان هستند و چند پرنده نگر با شما همراه می شوند و در صبح یک روز تعطیل به پارک می روند تا مردم را با پرندگان آشنا کنند.
البته بهتر از با گروه های حرفه ای به این تورها بروید که شاید هزینه ای البته ناچیز داشته باشد.
تورهای پرنده نگری هم در سایر کشورها نیز وجود دارد البته کمی هزینه دارد.

 نکته هفتم:

در مورد پرندگان مطالعه کنید. مجلات زیادی البته به زبان انگلیسی وجود دارند که اختصاص دارند به پرندگان و پرنده نگری که می توانید از فروشگاه های فروش کتب و مجلات خارجی تهیه کنید. اگر هم تمایل داشتید می توانی مشترک سالیانه یکی از آنها شوید.

نکته هشتم:

پرندگان را جذب خود کنید! بله شما می توانید با چند نکته کوچک پرندگان را به سمت خود جذب کنید. به طور مثال هم میهنان بخش جنوبی کشورمان می توانند با گلکاری در باغچه های خود پرنده های شهد خوار را جذب محیط زندگی خود کنند!

از تورهای پرنده نگری استفاده کنید
از تورهای پرنده نگری استفاده کنید

گل آفتابگردان نیز از جمله گیاهانی است که پرندگان را به سمت خود می کشتند. می توانی با ساخت خانه های پرنده به صورت جعبه های چوبی پرندگانی مثل چرخ ریسک را جذب کنید. البته در مقالات آینده مطالب بیشتری در این بخش برای شما می نویسم.
نکته نهم:

پرندگان را ثبت کنید. شما می توانید یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید و پرندگان اطراف خود را که مشاهده می کنید ثبت کنید. در شهر، پارکها وقتی قدم می زنید و یا حتی در تعطیلات که به بیرون شهر می روید حتما یک دفترچه یادداشت کوچک همراه داشته باشید که اطلاعات پرنده  ای که مشاهده می کنید را یادداشت کنید. بدین ترتیب می توانید اطلاعات کاملی پرندگان را در زمانهای مختلف داشته باشید.

نکته دهم:

لذت ببرید، سوالاتتان را از ما بپرسید و با پرندگان مهربان باشید.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


Ahmad91

پاسخ : پرنده نگری در ایران
« پاسخ #1 : آوریل 09, 2020, 09:28:50 pm »
رنده نگری شاخه ای رو به رشد از بوم گردی یا اکوتوریسم ، و یکی از محبوبترین انواع ” گردشگری ِ با هدف خاص ” محسوب شده و به حل معماهای پلیسی شبیه است. بررسی های انجام شده در کشورهای مختلف نشان می دهد که معمولا قشر تحصیلکرده ی جامعه به این نوع خاص از گردشگری علاقه نشان می دهد. بر خلاف دیگر شاخه های طبیعت گردی ، مانند کوهنوردی ، افرادی با توانایی های کمتر ِ فیزیکی و بدنی  نیز می توانند به سادگی در برنامه های پرنده نگری شرکت کرده و جریان زندگی در طبیعت را از نزدیک لمس کنند. تماشای پرندگان و گوش دادن به آواز و هیاهوی زندگیشان، عکاسی و ثبت آن همه زیبایی و تلاش برای شناسایی صحیح گونه ی پرندگانی که می بینید، گردشگری علمی و تفریحی منحصر به فردی است که اگر یکبار اتفاق بیافتد، آدمی را مدام به تکرار خویش فرا می خواند.در این بخش آموزش های مربوط به زبان برنامه نویسی اندروید را دریافت می کنید
ر حقیقت پرنده نگرها، طبیعت گردانی هستند که در جستجوی زیبایی های طبیعت و از روی کنجکاوی یا برای تفریح به تماشای پرندگان می پردازند. در پرنده نگری سعی بر این است تا گونه های مختلف پرنده شناخته شده و مکان و روش زندگی آنها بررسی شود و در ضمن انجام یک کار علمی از دیدن زیباییهای طبیعت نیز لذت برده شود.

اما هیچ کس پرنده نگر به دنیا نیامده ! و پرنده نگری مهارتی است که درست مانند سایر مهارتها می توان به آن دست یافت. با وجود آنکه منابع ارزشمندی مانند کتاب ها، فایل های صوتی و تصویری آموزشی و نرم افزار های بسیار مفیدی در این زمینه وجود دارد؛ اما هیچکدام نمی تواند به اندازه تجربه عملی در بهبود مهارت پرنده نگری شما مفید باشد. ضمن آنکه پرنده نگری چیزی بسیار بیشتر از دانستن درباره ی پرندگان و مشاهده آنان است.

یک کتاب خوب بخرید، درباره جغرافیایی که می خواهید در آن به پرنده نگری بروید تحقیق کنید، درباره نحوه رفتار پرندگان آن منطقه و ویژگی های ظاهری پرندگان مطالعه کنید و لیستی از پرندگانی که احتمالا با آن ها مواجه خواهید شد تهیه کنید. این ها به شما کمک می کند تا علاوه بر اینکه از پرنده نگری لذت بیشتری می برید بتوانید ساده تر و اثر بخش تر با دیگر پرنده نگرها ارتباط برقرار کرده و از آن ها یاد بگیرید. این خیلی مهم است.

داشتن یک دوربین دو چشمی خوب بسیار مهم است. در اینجا قصد پرداختن به مشخصات یک دوربین خوب و پیشنهاد یک مارک خاص را نداریم. اما باید دقت داشته باشید هنگامی که پرنده نگری را تازه شروع می کنید و آماتور هستید نیازی به خرید یک دوربین حرفه ای ندارید و فقط حواستان باشد که دوربین باید سبک باشد، راحت روی گودی چشم قرار بگیرد، زاویه ی دید وسیعی داشته باشد و نور را به خوبی جمع کند.