تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مشاهده مینا در اطراف گنبد

Murano200

مشاهده مینا در اطراف گنبد
« : مارس 19, 2016, 09:37:48 pm »
سلام
-سال نو را پیشاپیش به شما پرنده نگران ودوستان طبیعت تبریک می گویم . امیدوارم سال خوب و پربرکتی برای همه باشد.
-دیروز 28 اسفند 1394 در شمال گنبد کاووس در پرنده نگری انجام شده موفق به دیدن دو پرنده شدم که تاکنون آنها را در منطقه ندیده بودم.
- یکی از آنها ترمتای بود که عکس آن در بخش عکس پرندگان(دوربین های غیر حرفه ای) ارسال گردید.
-دیگری مینا(Common Myna) بود که در اینجا تقدیم میگردد. تعداد آنها دو تا بود که مشغول پیدا کردن دانه و غذا بودند وپس از آن روی تیر برق نشستند.
-سئوال اینجاست که در نقشه پراکنش مینا استان گلستان و گنبدکاووس دیده نمی شود. چگونه این گونه در گنبد کاووس دیده میشود؟
آیا مهاجرت کرده اند؟ ویا اینکه از قفس فرار کرده اند؟

محمد قربان کنعانی

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

m-farhadi

پاسخ : مشاهده مینا در اطراف گنبد
« پاسخ #1 : مارس 21, 2016, 11:41:36 am »
با سلام و تبریک سال نو
بر اساس مشاهدات شخصی خودم سه گونه پرنده هستند که به شدت دارن منطقه زیستشون رو وسعت میدن. مینا، یاکریم و زاغی
هر سه گونه هم وارد محیطهای شهری شدند و اغلب از باقیمانده غذای انسانها تغذیه میکنند.
شروع ورود این سه پرنده به منطقه ما از سال 86 بود که سرمای سختی در زمستان پیش اومد.این پرنده ها به شهر و روستاها اومدند و دیگه نرفتند.مینا و یاکریم پرنده های بی آزاری هستند ولی امان از زاغی ها. از زمان ورود و ازدیاد زاغی ها جمعیت لانه های سهره ها سسک ها بلبل ها و زرد پره ها  و بقیه پرنده های باغی به شدت کم شده.بارها خودم شاهد خورده شدن تخم و جوجه این پرنده ها بوسیله زاغی بودم.به نظر من زاغی ها الان یک آفت هستن در بین پرنده ها که باید جمعیتشون کنترل بشه.زاغی ها اینقدر با هوش و انطباق پذیر هستند که اگه چند سال دیگه ببینم یک زاغی بچشو آورده مدرسه ثبت نام کنه تعجب نمیکنم.

Murano200

پاسخ : مشاهده مینا در اطراف گنبد
« پاسخ #2 : مارس 23, 2016, 11:07:34 am »
با سلام و تبریک سال نو
بر اساس مشاهدات شخصی خودم سه گونه پرنده هستند که به شدت دارن منطقه زیستشون رو وسعت میدن. مینا، یاکریم و زاغی
هر سه گونه هم وارد محیطهای شهری شدند و اغلب از باقیمانده غذای انسانها تغذیه میکنند.
شروع ورود این سه پرنده به منطقه ما از سال 86 بود که سرمای سختی در زمستان پیش اومد.این پرنده ها به شهر و روستاها اومدند و دیگه نرفتند.مینا و یاکریم پرنده های بی آزاری هستند ولی امان از زاغی ها. از زمان ورود و ازدیاد زاغی ها جمعیت لانه های سهره ها سسک ها بلبل ها و زرد پره ها  و بقیه پرنده های باغی به شدت کم شده.بارها خودم شاهد خورده شدن تخم و جوجه این پرنده ها بوسیله زاغی بودم.به نظر من زاغی ها الان یک آفت هستن در بین پرنده ها که باید جمعیتشون کنترل بشه.زاغی ها اینقدر با هوش و انطباق پذیر هستند که اگه چند سال دیگه ببینم یک زاغی بچشو آورده مدرسه ثبت نام کنه تعجب نمیکنم.
سلام برآقای فرهادی وممنون از توجه و توضیحات مفیدی که ارائه نمودید
در روز اول امسال در مسیر گنبد به گومیشان بر روی سد وشمگیر برای دومین بار حدود 8 مینا را روی سیم برق یا تلفن کنار جاده دیدم که با توقف اتومبیل من از روی سیم پریدند و دوتا از آنها روی تیر چراغ نشستند و توانستم عکسی از آنها ثبت کنم که به اشتراک می گذارم.
-باتوجه به توضیحات آقای فرهادی و همچنین مشاهدات اینجانب مشخص می گردد که میناها منطقه زیست خود را وسعت داده اند و از این به بعد هم امکان دارد که مجددا" آنها را در استان گلستان و اطراف شهر گنبد کاووس ببینم.
محمد قربان کنعانی