تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

درباره عکس برداری HDR و تفاوت آن با عکاسی عادی

ssara26

از جمله آیتم هایی که به طور روز افزون در حال پیشرفت در گوشی های هوشمند است می توان به دوربین های آن ها اشاره نمود.تا پیش از این گوشی ها آپشن ها و امکانات کمی برای عکاسی ارائه مینمودند اما اکنون شاهد این هستیم که حتی یک گوشی هوشمند با دوربین با مگاپیکسل پایین امکانات گسترده ای را در درون خود حمل می کند و این امکان را به کاربر می دهد تا از مناظر دلخواه عکاسی بنماید.از جمله این امکانات عکسبرداری HDR است که تمامی ما حداقل یکبار نام آن را در گزینه های عکاسی دوربین گوشی هوشمند خود دیده ایم.
اما آیا براستی با فعال کردن این حالت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

عکاسی HDR چیست؟

ابتدا توضیح بد نیست بدانید که این سه حرف یعنی HDR مخفف شده عبارت High Dynamic Range به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده بوده و اگر آن را فعال نمایید باعث می شود تا محدوده‌ی دینامیکی تصاویر افزایش پیدا کند.گفتنی است در دنیای عکاسی منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است.

حالا باید بدانید که به منظور استفاده نمودن از HDR به ۳ تصویر در عوض یک تصویر درست همانند حالت عادی نیازمندیم، در این حالت که هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوت از دیگر عکسها ثبت شود. در چنین حالتی بخش‌های تاریک و روشن ۳ تصویر کاملا متفاوت از یکدیگر خواهند بود.

ادامه کار بر عهده یک نرم‌افزار ویرایش تصویر خواهد بود به این معنی که بهترین بخش‌های هر یک را مشخص نموده و ۳ عکس گرفته شده را برای گرفتن بهترین نتیجه باهم ترکیب نماید.عکس هایی که در چنین حالتی گرفته می شوند دارای جزئیات بیشتری نسبت به حالت عادی بوده و واقعی تر نشان می دهند.فراموش نکنید که فعال کردن HDR عکاسی را با تأخیر همراه خواهد کرد چرا که باید کمی صبر کنیم تا حداقل سه تصویر گرفته شده، پردازش و ترکیب شوند.

منبع: وبلاگ گوپاس

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


sandwichpanel

ممنون خیلی به دردم خورد

jarahlaser

ممنون از اطلاعاتی که دادین
کلینیک مهنا