تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مشخصات النه پرندگان

saeed.tp

مشخصات النه پرندگان
« : اكتبر 18, 2017, 12:53:27 pm »
در مورد لانه دست ساز برای پرندگان چه ویژگی هایی لازم است؟

چه رنگی برای لانه ها مناسب هست؟ خود چوب یا چوب رنگ شده

peymandarsad

پاسخ : مشخصات النه پرندگان
« پاسخ #1 : اكتبر 21, 2017, 01:04:55 pm »
موج حمایت از محیط زیست در ایران هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند. گرچه اخبار تاسف بار در خصوص شکار حیوانات و تخریب محیط زیست بازخوردهای بیشتری دارد و حتی ممکن است باعث یاس و نومیدی کسانی شود اما در این میان اتفاقات امیدبخشی هم می افتد که می باید به آنها پرداخت. اتفاقاتی که پیش چش حریص دوربین ها نیست و بی ادعا اما موثر انجام می گیرد.یاسمین یوسفی تودشکی

به گزارش زیست بوم، یاسمین یوسفی تودشکی که دانش آموخته رشته مهندسی منابع طیعی - محیط زیست است به همراه خانواده اش سالهاست در اطراف تهران بی سر و صدا برای پرنده ها لانه می سازند.
یوسفی در گفتگویی با زیست بوم بیان داشت: عدم حمایت کافی از باغداران، خشکسالی های پی در پی و حرص و طمع بی پایان انسانها باعث شده تا باغ ها به خصوص باغ های میوه از بین بروند، رها شوند یا ساختمان جای آنها را بگیرد. من به یاد ندارم اما طبق تعریف پدر دیگر خبری از گله های پر تعداد پری شاهرخ، سار، زردپره سرسیاه و ... مثل گذشته نیست. از طرفی استفاده بی رویه و بدون مطالعه از کود و سموم شیمیایی بر تعداد پرندگان به عنوان مثال هدهد بی تاثیر نبوده شاهد آن هم نیترات چندین برابر هد مجاز در آب زیرزمینی است.

وی افزود: به هر حال تمامی این موضوعات هدفی شد تا تصمیم بگیریم با ایجاد امنیت برای پرندگان آن ها را دوباره به باغ دعوت کنیم، ضمن اینکه خانواده نسبت به استفاده از سموم شیمیایی به شدت حساس و محتاط برخورد می کند. در سالهای گذشته تعداد محدودی لانه از جنس های مختلف مثل دور ریزهای پلاستیکی، گلدان سفالی یا چوب را نصب کرده بودیم اما با هرس هر ساله شاخه درختان که آفت زده بود یا امکان سقوط داشت مکانهای مناسب زیادی برای لانه سازی پرندگان تخریب شد.
منبع: https://charbzaban.com/
به نام خداودند نام و خرد