تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

سارگپه یا سارگپه پرپا؟؟؟

آرش حبيبی آزاد

سارگپه یا سارگپه پرپا؟؟؟
« : دسامبر 25, 2011, 01:57:39 pm »
این سارگپه در حوالی روستای کاره شمال شرقی بجنورد مشاهده شد بزرگی جثه کمی به دلیل سردی شدید هواست که پرها پوش شده اند- خواهش می کنم در زمینه گونه اظهار نظر بفرمایید 

http://birdwatcher.persiangig.com/image/Blog/IMG_3413.JPG

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : سارگپه یا سارگپه پرپا؟؟؟
« پاسخ #1 : دسامبر 26, 2011, 10:01:16 am »
استاد عزیز  سلام
عجب عکسی
شما فکر می کنید کسی جرات این را دارد در مورد پرنده شکاری روی نظر شما حرفی بزندقطعا نه
میشه استاد عزیز در مورد سن و رنگ این پرنده توضیح بدید همچنین چرا پهلو های این پرنده به جای راه راه  بودن لکه های سیاه دارد
منم کاظم  شاگرد تنبل کلاس
با تشکر فراوان استاد حبیبی عزیز
من از پرنده نگری لذت می برم

azam

« پاسخ #2 : دسامبر 26, 2011, 01:42:25 pm »
سلام  :)
اگه اشکالی نداشته باشه که کلاس اولی ها هم نظر بدن 8)
به نظر من این عکس سارگپه پرپا است بخاطر مشخصات زیر :
"سطح شکمی و زیر بال‌هایش سفید‌تر ، شکمش تیره‌رنگ و سرش کمرنگ است . در پرواز لکه‌های واضح و تیره‌رنگ خم بال و نوک تیره شاهپرهای نخستین ، در زمینه کمرنگ بال‌ها ، کاملا مشخص است (همونطور که کاظم اشاره کرد) دمش سفید است و در انتهای آن نوار سیاهی دیده می‌شود"

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #3 : دسامبر 26, 2011, 06:18:37 pm »
سلام دوستان
واقعا این پرنده برایم معما شده است - اگر پشت دمش را میدیدم مساله حل میشد(پشت دم سارگپه پر پا سفید است) اما متاسفانه روی یک ترمال سوار بود و دو ساعت تمام نیم متر هم پایین نیامد - تیرگی زیر شکم و پهلوها و خال تیره زیر بال و در جا بال زنی احتمال پرپا بودن را زیاد میکنه اما تیرگی سر و گردن و پوش پرهای بال و کوتاهی بال میره به سمت سارگپه معمولی

عاطفه موسویان

« پاسخ #4 : دسامبر 26, 2011, 07:27:45 pm »
سلام
برای من یک سوال پیش آمده؛
با توجه به نوارهای انتهای دم، که آهرین واضح تر و دوتای دیگر به صورت منقطع دیده می شوند و رنگ قرمز قهوه ای سطح زیرین پوشپرها ، چرا سارگپه دشتی در نظر گرفته نشد؟

سپاس گزارم

Ashkan

« پاسخ #5 : دسامبر 27, 2011, 09:21:37 am »
این هم یک نمونه دیگر که به نظر شخصی بنده سارگپه پرپا است (برای روشن تر شدن موضوع).
محل عکاسی اردبیل شهریور 90

مدیرکل ** پست قبلی شما به عنوان یک موضوع جدید در تالار مطرح گردید. لطفا سوالات جدید خود را در تاپیک اختصاصی طرح نمایید .
« آخرين ويرايش: دسامبر 27, 2011, 12:30:07 pm توسط administrator »

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #6 : دسامبر 27, 2011, 09:35:46 pm »
البته نمی توان بطور قطع سارگپه دشتی را هم رد کرد ولی با توجه به تیرگی زیر تنه و خط واضح انتهای دم کمی احتمال پایین می آید این خط تیره مشخص انتهای دم بیشتر در سارگپه پرپا و سارگپه معمولی دیده می شود و دو خط باریک بالای خط تیره پهن نشان از جره بودن (نر بودن) سارگپه دارد

واقعا هر بار که عکس زیبایت را می بینم اشکان جان برایم تازگی دارد در عکست سارگپه پرپاست ولی عکسی که من گرفتم روشنی در سر و گردن دیده نمی شود و همین مرا در مورد سارگپه پر پا یه شک انداخته

reza_aliasl

« پاسخ #7 : دسامبر 30, 2011, 03:49:43 am »
سلام
آقا تصویر جالبی گرفتید.تازه با این تالار آشنا شدم!
خب با فرض خلف پیش میریم:
این گونه قطعا سارگپه جنگلی ،جنگلی تاجدارو یا سارگپه چشم سفید نیست.
سارگپه معمولی هم نیست.(به این دلایل:سیاهی خم بال،نوار مشکی رنگ حاشیه بال و تا حدودی دم همچنین روشنی سطح سینه همراه با تیرگی سطح شکمی،این همه را نمی توان یک جا در سارگپه معمولی دید.از اون گذشته سفیدی سطح زیری سارگپه های معمولی را در این تصویر نمی بینم.اما باید اعتراف کنم شباهت زیادی با گونه  grey-brown داره)
پس با این حساب این گونه یا سارگپه پا بلند است و یا پرپا
1_ناحیه خم بال مشکی است(هر دو دارند)
2_در حاشیه بال نوار مشکی رنگی دیده می شود(هر دو دارند)
3_در سطح زیری دم نوار مشکی رنگی دیده می شود(یکی به نفع پرپا)
4_رنگ پرهای ساق پای سارگپه پرپا متفاوت است مگر اینکه نابالغ باشد در اینصورت حاشیه بال خیلی مشکی نیست  همچنین دورنمای رنگ بدن اینطور به قهوه ای نمی خورد(یکی به نفع پا بلند)
5_دورنمای رنگ پرنده قهو ه ای است (روشن و تیره) پس(یکی به نفع پا بلند)
اگر سیاهی نوار دم نبود با قاطعیت می گفتم پا بلند.یک نگاهی هم به آرشیو تصاویرم انداختم مشابه این عکس را دیدم که با نام پا بلند ثبت شده بود.
در انتها این قصه را با پایان باز تمام می کنم....
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Babak

« پاسخ #8 : ژانویه 04, 2012, 03:37:45 pm »
سلام ارش جان به نظر من  پرنده شما  Dark rufous  ُsteppe buzzard Buteo buteo vulpinus   است . عزیز این زیر گونه تقریبا جدا شده  از Buteo buteo توی اطراف بحنورد فراوان است   برعکس B. b. menetriesi که بیشتر در نواحی جنگلی ناحیه خزری دیده می شود سارگپه پرپا در بیشتر پلومیجها دارای استریکهای مشخصی در ناحیه گردن است و زیر بال در سارگپه پرپادر بسیار  روشنتر از پرنده شما است  هاورینگ هم در اکثر سارگپه ها دیده می شود و خاص سارگپه پر پا نیست من حدود یک ماه سرخس بودم و استپ بازارد در انجا به تعداد زیاد زمستان گدذرانی میکند و بارها هاورینگ انها را دیده ام 
با احترام
بابک

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #9 : ژانویه 04, 2012, 08:15:45 pm »
ممنونم بابک جان و خوش حال که این جا می بینمت
بله حق با شماست خصوصا وصله سفید روی شاهپرها را سارگپه دشتی دارد و البته تمام مشاهدات من از سارگپه دشتی همان مرف روشن تر خزری است که نوار انتهاثی دم ندارد و زیر تنه به اصطلاح Red Fox است و خیلی متشکرم که شناسایی کردی