تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

ده نکته برای شروع پرنده نگری

akhbarejazab

ده نکته برای شروع پرنده نگری
« : ژوئن 18, 2018, 12:06:12 pm »

شما یک راهنما برای مکانی که می خواهید پرنده را مشاهده کنید داشته باشید که یک کتاب راهنما است با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها.
کتاب راهنما

به دنیای شگفت انگیز پرندگان و پرنده نگری خوش آمدید!
اگر شما علاقمند اید که پرندگان اطراف منزلتان را ببینید و یا تمایل دارید دور دنیا را مسافرت کنید تا تمامی 10،000 گونه پرندگان را مشاهده کنید این ده نکته را برای شروع حتما به خاطر داشته باشید:
نکته اول:
شما یک راهنما برای مکانی که می خواهید پرنده را مشاهده کنید داشته باشید که یک کتاب راهنما است با تصاویری از پرندگان و نکاتی برای شناسایی آنها. در ایران در حال حاضر بهترین کتاب موجود کتاب پرندگان خاورمیانه می باشد که البته به زبان انگلیسی است. البته کتاب پرندگان ایران انتشارات محیط زیست هم هست که البته نایاب است.
هنگامی که با پرندگان اطراف خانه  و شهر خود آشنا شدید می توانید از سایر کتابها نیز بهره بگیرید.

 نکته دوم:
 

شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید
شما به یک دوربین دوچشمی نیاز دارید تا پرندگان را مشاهده کنید. چرا که شما نمی توانید به پرندگان زیاد نزدیک شوید. یک پرنده نگر خوب نیاز به دوربین دوچشمی خوب هم دارد که می توانید با حداقل 200،000 تومان یکی از آنها را تهیه کنید. که در مقالات بعدی نحوه انتخاب یک دوربین دوچشمی خوب را شرح می دهم.

نکته سوم:
شما باید در محله شهر خود حرفه ای شده باشید، اگر یک دارکوب را روی درخت مشاهده کردید بتوانید تشخیص دهید که این دارکوب سوری است یا دارکوب بزرگ، فهرست پرندگان شهرتان به شما بسیار کمک می کند. البته در ایران فهرست مشخص و درستی در حال حاضر از پرندگان ایران وجود ندارد. اما کتاب پرندگان خاورمیانه می تواند به شما کمک کند.


نکته چهارم:
شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید، برای این منظور نیاز دارید که رفتار هر گونه را به طور خواص بشناسید. زمانی که آنها روی درخت می نشیند و یا بر روی زمین یا روی آب را بدانید.
شما باید ابتدا صدای پرندگان شهر خود را بشناسید و بعد صدای پرندگان  سایر نقاط ایران و یا جهان! برای پیدا کردن پرنده ابتدا باید خوب گوش دهید. در واقع مثل شنیدن کی بود مانند دیدن در اینجا برعکس است دیدن کی بود مانند شنیدن.
به رنگ و نقش پرندگان در تصاویر آنها دقت کنید خیلی از گونه های پرندگان زیر گونه های مشابه ای دارند که فقط با یک خط زیر گلو از هم تفکیک می شوند. یک پرنده نگر خوب به این نکته ها دقت می کند.

 نکته پنجم:
به گروه های پرنده نگر بپیوندید، که البته در کشورمان در حال تشکیل هستند. کلوپ پرنده نگری طرلان در تهران یکی از آنهاست.
پرنده نگرها انسانهای خونگرمی هستند که می توانید از کمک آنها بهره بگیرید. آنها همیشه می خواهند که دانش خود را با دیگران شریک کنند.

شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید
شما باید بتوانید پرندگان را پیدا کنید

وب سایت پرندگان ایران هم سعی دارد اطلاعات پرندگان را در اختیار علاقمندان قرار دهد.
اگر هم گروهی و یا پرنده نگری در شهرتان پیدا نکردید، اشکالی ندارد خودتان با دوربین دوچشمی خود به پارک نزدیک خانه تان بروید. شاید در پارک به علاقمندانی برخورد کنید که با شما تشکیل گروه دهند.
نکته ششم:
از تورهای پرنده نگری استفاده کنید. البته تعدادشان زیاد نیست ولی اگر آژانس های مسافرتی را جستجو کنید حتما پیدا می کنید. امیدواریم بخش تورهای پرنده نگری پرندگان ایران به زودی راه اندازی شود.
تورهای داخل شهر ها هم هستند که معمولا رایگان هستند و چند پرنده نگر با شما همراه می شوند و در صبح یک روز تعطیل به پارک می روند تا مردم را با پرندگان آشنا کنند.
البته بهتر از با گروه های حرفه ای به این تورها بروید که شاید هزینه ای البته ناچیز داشته باشد.
تورهای پرنده نگری هم در سایر کشورها نیز وجود دارد البته کمی هزینه دارد.

 نکته هفتم:
در مورد پرندگان مطالعه کنید. مجلات زیادی البته به زبان انگلیسی وجود دارند که اختصاص دارند به پرندگان و پرنده نگری که می توانید از فروشگاه های فروش کتب و مجلات خارجی تهیه کنید. اگر هم تمایل داشتید می توانی مشترک سالیانه یکی از آنها شوید.

نکته هشتم:
پرندگان را جذب خود کنید! بله شما می توانید با چند نکته کوچک پرندگان را به سمت خود جذب کنید. به طور مثال هم میهنان بخش جنوبی کشورمان می توانند با گلکاری در باغچه های خود پرنده های شهد خوار را جذب محیط زندگی خود کنند!

از تورهای پرنده نگری استفاده کنید
از تورهای پرنده نگری استفاده کنید

گل آفتابگردان نیز از جمله گیاهانی است که پرندگان را به سمت خود می کشتند. می توانی با ساخت خانه های پرنده به صورت جعبه های چوبی پرندگانی مثل چرخ ریسک را جذب کنید. البته در مقالات آینده مطالب بیشتری در این بخش برای شما می نویسم.
نکته نهم:
پرندگان را ثبت کنید. شما می توانید یک دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید و پرندگان اطراف خود را که مشاهده می کنید ثبت کنید. در شهر، پارکها وقتی قدم می زنید و یا حتی در تعطیلات که به بیرون شهر می روید حتما یک دفترچه یادداشت کوچک همراه داشته باشید که اطلاعات پرنده  ای که مشاهده می کنید را یادداشت کنید. بدین ترتیب می توانید اطلاعات کاملی پرندگان را در زمانهای مختلف داشته باشید.

نکته دهم:
لذت ببرید، سوالاتتان را از ما بپرسید و با پرندگان مهربان باشید.