تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

دوربین دو چشمی بخرم یا تلسکوپ ؟

Mahantara9

دوربین دو چشمی بخرم یا تلسکوپ ؟
« : اكتبر 12, 2019, 02:01:15 pm »
اول هدف مهمه شما دقیقا چه هدفی داری منظره میخوای رصد کنی یا نه اجرام رو کانونی میخوای رصد کنی ؟ مثلا نگاه دقیق
به سیارات خوشه ها و غیره داشته باشی؟
قاعدتا برای تازه کارا که برنامه دارن زیبایی محیط اسمان شب رو رصد کنن دوربین دوچشمی 15x70 چه از لحاظ وزنی و چه کاربرد
گزینه مناسبیه. منتها اگر میخواید زیبایی اسمان شب رو قدری تخصصی تر بهش نگاه کنید به عبارت دیگه اجرام اسمانی در نقطه دید
شما با بزرگنمایی و وضوح خاص قرار بگیره تلسکوپ گزینه بهتریه. منتها الیه هرکدوم نقاط ضعف خودشونو داره.
شما با دوچشمی انعطاف زیادی روی محیط اسمان جهت رصد داری به هر سمت دلخواهی میتونی بچرخی نگاه کنی.بدون کوچکترین
تنظیمات خاص. نهایتا در ابعاد بزرگتر دو چشمی مثل 20x80 / 25x150 و ازین قبیل که بخاطر وزن زیادشون روی سه پایه نصب میشن
با شل کردن پیچ سمت و ارتفاع راحت هر سمتی رو نگاه میکنی.
ولی تلسکوپ باز سنگین تر حجیم تر و تخصصی تره و در مجموع وقت گیر تره. تخصصی تر که میگم هم از لحاظ استفاده و هم از لحاظ نگهداری.شما ساده ترین نوع تلسکوپ هم که داشته باشی به محض اینکه مقر تلسکوپ رو ( سه پایه ) ببینی بهت قول میدم میمونی که چیکار کنی! چیزه خاصی نداره اما نسبت به مقر دوربین دوچشمی پیچیده تره و تنظیمات بیشتری داره. یعنی حداقلش از درجاتی که
کارخانه روی مقر زده استفاده نکنی چارتا پیچ بیشتر داره برای کار کردن. حتی سرهم کردن یا اماده کردن تلسکوپ وقت گیره مخصوصا اگر هوا خیلی سرد باشه . کیفای مخصوص داره خوده مقر جدا و لوله هم جدا و معمولا حجیمن تا سره کوچه هم که بخوای بری نیازمنده یا یه نفر دیگه هستی یا ماشین. ولی دو چشمی سه پایه تو کیف رو دوشت اونم تو کیف کوچیک تو دستت سر جمع 1 دقیقه طول میکشه را بندازیش .تلسکوپ ققطعاتش بیشتره چپقی - چشمی - فیلتر - خوده پیچا به مرور زمان بعضیاشون هرز میشن - جوینده - پیچای مقر - خوده اجزای مقر - پاکسازی اینه و عدسی های داخل لوله اپتیکی - اگر سیستم گوتو باشه هرچقدم که با احتیاط کار کنی بالاخره یه روز مکانیسمش نقص پیدا میکنه .تمام اینا هزینه ای زیادی داره و انواع مختلفی هم داره. تلسکوپ نگاهش کانونی تر و قوی تره شعاع کاریش خیلی بیشتره نسبت به دوچشمی اما ساپورت خوبی هم از جانب صاحبش نیاز داره.
بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس (طبق تحقیقات جدید)
این نکات را بکار ببرید تا رزومه تان در بین سایر رزومه ها بدرخشد!
معرفی ۵ موسسه برتر آموزش زبان انگلیسی در ایران (عمومی،تافل و آیلتس)
آموزش زبان نصرتمن خودم برنامه داشتم دوچشمی 20x90 بگیرم. اگه تازه کاری دوچشمی 70 برای شروع خیلی خوبه.کاملا مناسبه حتی بدون پایه هم میتونی باهاش کار کنی. فقط یادت باشه زیاد بالارو نگاه نکنی نواحی سمت الراس رو میگم.چون اون موقع وزن دوربین هرچقدم که کم باشه خودشون نشون میده و گردن درد میگیری.ظرف نیم ساعت درد شروع میشه
هزینه ها والا دیگه دوشچمی 70 فکر کنم تو رنج 500 به بالا یا دوشچمی 100 تا یک الی دو سال پیش یک میلیونو صد تا دویست بود.
دیگه گرونه تو این مملکت انتظار ارزونی نداشته باش

Salmesalm

پاسخ : دوربین دو چشمی بخرم یا تلسکوپ ؟
« پاسخ #1 : نوامبر 12, 2019, 10:34:33 am »
برتری دوربین‌های دوچشمی در برابر تلسکوپ‌ها:

۱-حمل و نقل آسان: بدون شک یکی از مهمترین برتری‌های دوچشمی نسبت به تلسکوپ، وزن و حجم کمتر آن است. شاید هر رصدگری در آغاز شیفته تلسکوپ‌های بزرگ آماتوری مثل ۱۴ و ۱۶ اینچ باشد که صرف نظر از قیمت زیاد این تلسکوپ  ها، نداشتن امکاناتی مانند: خودروی مناسب، تعدادی خدمه جهت حمل تلسکوپ، محل مناسب اسکان تلسکوپ  و…. استفاده از چنین ابزاری را بسیار سخت و حتی غیرممکن می‌سازد.

۲-بهره گیری از دوچشم: استفاده از دو چشم هنگام رصد با دوچشمی ها، از مزایایی است کار را دلپذیرتر میکند. هنگام رصد با تلسکوپ،استفاده از یک چشم باز و یک چشم بسته، باعث خستگی زودرس رصدگر می‌گردد. علاوه برآن استفاده از دو چشم، توان تفکیک  قدرت تشخیص رنگ و تضاد نوری تصویر را بهتر میکند. به جرات میتوان گفت، توان رصد دوچشم حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از یک چشم است. پس در مقایسه دوچشمی و تلسکوپی با همان قطر و بزرگنمایی، در پشت دوچشمی میتوان جزئیات بیشتری را مشاهده نمود (در تلسکوپ‌ها نیز به کمک جفت چشمی‌های موازی می‌توان با دو چشم رصد کرد. اما این ابزار کارآمد، نسبتاً پر هزینه هستند.)

۳-کاربری ساده: طرز کار ساده دوچشمی‌ها نسبت به تلسکوپ‌ها، برتری مهم دیگری است. برای استفاده از یک دوربین دوچشمی، تنها کافیست فاصله بین لوله های دوربین را با خم و راست کردن لوله ها توسط لولا، به اندازه فاصله میان چشمانمان تنظیم کنیم (فاصله چشم افراد مختلف برحسب فرم ظاهری چهره متفاوت است). سپس برای فوکوس تصویر، ابتداء چشم راست را می بندیم و با پیچ فوکوس مرکزی دوربین، تصویر را برای چشم چپمان فوکوس می کنیم. سپس چشم چپ را بسته و چشم راست را باز می کنیم و با چرخاندن چشمی راست، تصویر را برای چشم راست واضح می کنیم. بجای بستن چشمها، میتوان از درپوش دوربین استفاده نمود. بعد از این اگر تصویر هنوز کامل فوکوس نشده بود، تنها با چرخاندن پیچ فوکوس مرکزی، اقدام به بهبود کیفیت تصویر می کنیم. این تنظیمات بیش از ۳۰ ثانیه وقت نمیگیرد. در حالیکه در تلسکوپ‌ها، هم خط سازی تلسکوپ و در مواردی قطبی کردن آن   زمان زیادی از ما خواهد گرفت.

۴-میدان دید باز: میدان دید گسترده، مزیتی است که باعث می‌شود اجرام مورد نظر را سریعتر از میان انبوه ستارگان پیدا کنیم. این مزیت، بخصوص برای رصدگران تازه کار که مهمترین مشکلشان، گم شدن در میان ستارگان بیشمار است، اهمیت دارد. بطور کلی پرش و پیمایش بین ستارگان، با دوچشمی‌ها بسیار ساده‌تر از تلسکوپ‌ها است. متوسط اندازه میدان دوربینهای دوچشمی متوسط، ۴ درجه است. این بدان معنی است که میتوان 8 ماه را که در کنار هم و روی یک خط قرارگرفته اند را در یک میدان جای داد. (اندازه ظاهری ماه نیم درجه است ). این اندازه را با نمای تلسکوپ‌ها مقایسه کنید که در برخی موارد، حتی کل قرص ماه به سختی در میدان دید می گنجد.

۵-نماهای دیدنی: اجرام با گستردگی ظاهری زیاد، مانند خوشه پروین، خوشه کندوی عسل، سحابی جبار، کهکشان آندرومدا، نواحی پرستاره راه شیری درصورت فلکی دجاجه و… هیچگاه از پشت تلسکوپ، نمایی به زیبایی دوچشمی ها ندارند. چون گستردگی زیاد این اجرام باعث میشود که تلسکوپ با بزرگنمایی بالا نتواند تمامی جرم مورد نظر را پوشش دهد.

۶-تصویر مستقیم: مستقیم و غیروارونه بودن تصویر، فاکتور مهمی است که بخصوص برای رصدگران تازه کار اهمیت بسیاری دارد. تصویر در تلسکوپ‌ها، بسته به نوع چپقی ممکن است وارونه، معکوس و یا وارونه جانبی شود. که این مسئله باعث سردرگمی و دلزدگی منجم تازه کار میشود و ممکن است خیلی زود علاقه خود را به نجوم از دست بدهد. البته رصدگر اگر با حوصله باشد، پس از مدتی به این روش کار عادت خواهد کرد و این مشکل برای او چندان محسوس نیست.

۷- شفافیت تصاویر: شفافیت فوق العاده تصاویر در دوچشمی ها، از دیگر ویژگیهای مهم این ابزار است. چرا که این ابزار در درجه اول برای دید در روز و مشاهده اجرام روی زمین طراحی شده اند و در هنگام کار با آنها می بایست تمامی جزئیات، قابل تشخیص باشد. البته بزرگنمایی کمتر دوچشمی ها نسبت به تلسکوپ‌ها، در بهبود کیفیت تصویر بی تاثیر نیست. همین شفافیت بالا باعث بوجودآمدن تصاویری رویایی و دیدنی از برخی اجرام آسمان شب میشود. تصاویری که ممکن است، رصدگر نتواند باور کند که توسط دوربینی نسبتاً کوچک شاهد آن است.

۸-صب سریع: نـصب ســریع دوربین‌های دوچشمی، بخصوص هنگامی که زمان عامل تعیین کننده ای است، مزیت مهم دیگر دوچشمی ها است. فرض کنید که یک مقارنه معمولی را می خواهید از پنجره منزل مشاهده نمایید و اجرام مورد نظر شما در حال غروب هستند و یا فرض کنید که قصد شکار هلال صبحگاهی و یا شامگاهی را دارید و از نظر زمانی در محل رصد دید، حاضر شده اید و بزودی یا هلال ارتفاعش کم شده و غروب میکند و یا آسمان در حال روشن شدن است و لحظه به لحظه اوضاع رصد بدتر میشود.حال اگر ابزار شما یک دوچشاست، خیلی جای نگرانی نیست. چون فقط کافیست که دوربین را از کیف خود خارج کرده، تنظیم نموده و بر روی سه پایه نصب کنید. این کار بدون شک کمتر از دو دقیقه بطول می انجامد. حتی استقرار دوربین غول پیکری مانند ۱۲۰×۲۰ بیش از پنج دقیقه وقت ما را نخواهد گرفت. اما اگر ابزار رصدی شما یک تلسکوپ باشد، در چنین وضعیتی، باید از ادامه رصد منصرف شوید. چرا که نصب و هم خط سازی و در مواردی قطبی نمودن تلسکوپ ممکن است بیش از نیم ساعت وقت بگیرد. البته هرچه تلسکوپ بزرگتر باشد، این زمان هم افزایش می یابد.

حال که صحبت از رویت هلال شد، بد نیست یادآور شویم که مزایای دوچشمی ها نسبت به تلسکوپ باعث شده که هم اکنون دوربین‌های دوچشمی، ابزار اصلی شکارچیان هلال های جوان و پیر، چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان باشند. در واقع بجز در هنگام رصد هلالهای بسیار بحرانی و با فاز کمتر از ۵٪، استفاده از تلسکوپ هیچگاه الزامی ندارد و رصدگر هلال هیچگاه، استفاده از تلسکوپ را نسبت به دوچشمی ارجح نمی داند.

۹-ارزانی نسبی: ارزانتر بودن اکثر انواع دوربین‌های دوچشمی نسبت به تلسکوپ‌ها، آخرین مزیتی است که میتوان اشاره کرد. قیمت دوربین‌های نسبتاٌ بزرگ دوچشمی، برابر قیمت برخی از تلسکوپ‌های کوچک است.https://salemziba.com/tablet-capsule/atorvastatin-side-effects-and-more/