تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

بلبل، عندلیب یا هزاردستان

Zahra99

بلبل، عندلیب یا هزاردستان
« : آوریل 29, 2020, 12:55:24 pm »
بلبل یا شباهنگ یا هزاردستان یا عندلیب نام گونه‌ای پرنده خوش‌ آوا است. نام علمی این پرنده Luscinia megarhynchos است.

بلبل پرنده‌ای است کوچک که در سراسر ایران و خاورمیانه زندگی می‌کند . ماده بلبل آوازی دلکش، اما آهنگی غم انگیز دارد . بیشتر در ایران یافت می‌شود و معروف است که نماینده نوای ساز ایرانی محسوب می‌شود . بلبلان هزار دستان از لحاظ آواز خوانی با یکدیگر تفاوت هایی دارند بدین ترتیب که برخی از آنان با صدای بم آواز میخوانند که این نوع را مرغوب تر از سایرین تشخیص میدهند. برخی افراد بلبل را از لحاظ آواز خوانی به سه دسته تقسیم میکنند :
۱- آواز خوان با نت معمولی. ۲- آواز خوان با صدای بم. ۳- آوازخوان موقوم. برترین و خوش آوازترین و باحافظه ترین پرنده جهان بلبل (هزار دستان) می باشد .
بلبل درطی سال دو بار تولید مثل مینماید که یک نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیرماه است .هزار دستان در ارتفاع کم و نزدیک زمین در لابلای تیغ ، بوته و درختان کوچک لانه سازی میکند وهر بار ۴ یا ۵ تخم به رنگ سبز تیره میگذارد که پس از خوابیدن مداوم بلبل ماده برروی تخم ها طی مدت ۱۴ تا ۱۶ روزبه جوجه تبدیل میشود . جوجه های بلبل بعد از گذشت مدت ده روزقبل از آنکه بتوانند پرواز کنند لانه را ترک میکنند و برای مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان کوچک پنهان میشوند و در این مدت پدر ومادر جوجه ها غذای آنان را تامین میکنند .
جوجه ها در مدت یکماه به حد رشد خواهند رسید . هزار دستان از جمله پرندگانی است که در قفس تولید مثل نمیکند و نگهداری از آن در قفس نیازمند صرف وقت و توجه بیشتر نسبت به سایر پرندگان زینتی است . بلبل را بصورت جوجه یا بالغ صید میکنند که در هر دو حالت نگهداری از آن بدلیل نوع تغذیه دارای مشکلاتی میباشد . چنانچه قصد نگهداری از بلبل بالغ در قفس باشد لازم است تا مادامیکه بلبل به زندگی در قفس عادت نماید قفس او را با پارچه سفید رنگ بپوشانند تا با سیم های قفس به خود آسیب نرساند . در صورتیکه جوجه بلبل صید شود با توجه سن جوجه از اودر قفس با توجه به مراتب مندرج در ذیل نگهداری میشود :
چنانچه سن جوجه کمتر از ۲۰ روز باشد میباید تا مادامیکه جوجه بتواند مستقل تغذیه کند ، روزانه به دفعات ( ۱۵ تا ۲۰نوبت ) دانه پارس ( دانه ۱۸ یا دانه مرغ مینا ) و همچنین گوشت خام بدون چربی و چرخکرده یا کوبیده شده را بصورت گلوله های کوچک در آورده و با آب خیس نموده وداخل دهان جوجه بلبل میگذارند .چنانچه جوجه در حدود یکماهه یا بیشتر باشد می توان گوشت خام چرخکرده و بدون چربی را به صورت گلوله های کوچک در ظرف مناسب قرار داد تا جوجه از تغذیه کند .علاوه براین دانه معروف به دانه پارس ( دانه ۱۸ یا دانه مرغ مینا ) را قدری خیس نموده وبصورت دایم در دسترس جوجه ها قرار میدهند.


هنر فردی