تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

آموزش قدم به قدم عکاسی از پرندگان

avinpanahi

آموزش قدم به قدم عکاسی از پرندگان
« : دسامبر 01, 2019, 10:15:30 am »
عکاسی از پرندگان یکی از پر طرف دار ترین عکاسی ها در بین حیات وحش به حساب می آید.این نوععکاسی اگر چه در نگاه اول ساده به نظرر می رسد اما در واقع بسیار چالش برانگیز بوده و می تواند عکاس خود را در زمینه های فنی،فیزیکی و حتی مالی تحت فشار قرار دهد.

توضیحات خبر
تجهیزات مورد نیاز
1 دوربین
شما به یک دوربین DSLR با قابلیت های قابل قبول ایزو دارید که این قابلیت ها مربوط به دوربین های متوسط رو به بالا می باشد.با این حال ااگر شما عکاسی خود را با نور زیاد و یا لنز قوی و مناسب انجام دهید می توانید حتی از دوربین های ضعیف تر نیز استفاده نمایید.

2 لنز
یکی از لنزهای مورد علاقه من برای عکاسی پرنده / حیات وحش Tamron 150-600mm است. یکی دیگر از گزینه های مناسب برای این کار لنز زوم اولتراسونیک است که عمدتا طول کانونی لنز موجود را افزایش می دهد.به عنوان مثال با استفاده از یک تله کنرتور 2X، فاصله کانونی لنز شما دو برابر می شود. بنابراین استفاده از آن در یک لنز 200m-55 به شما حداکثر فاصله کانونی 400 میلی متر(200*2) می دهد.

با این حال استفاده از ترانزیستور دارای معایب و مزایایی می باشد.یکی از این معایب این است که ضریب فوکوس به دلیل کاهش سرعت نور به پایان می رسد.اگر می خواهید از یک ترانسفورماتور استفاده کنید، باید بیشتر به این دلیل باشد که وزن تجهیزات شما کاهش می یابد. به عنوان مثال، با استفاده از یک لنز 300 میلی متری f4 با یک تله کانکتور سبک تر از استفاده از یک لنز تله بزرگتر است.

3 سه پایه
شخصا دوست ندارم از سه پایه استفاده کنم. این جنبش شما را محدود می کند،به خصوص در عکس برداری از طبیعت و عکاسی پرنده، به ویژه هنگامی که پرنده ها را در حال پرواز می پرورانید.اگر در کل شما باید از سه پایه استفاده کنید، مطمئن شوید که یک پایه را با یک سر Gimbal بگیرید. این طراحی شده است تا همه انواع جنبش بدون دردسر باشد.

عکس گرفتن از پرندگان اسیر شده و یا بدون حرکت در برابر پرندگان در حال پرواز
جای تعجب نیست که دومی چالش برانگیز است و واقعا می تواند مهارت های عکاسی شما را تست کند. بیایید به هر دو نگاه کنیم:

عکس برداری از پرندگان در جای ثابت
حالت عکسبرداری:
از حالت دستی استفاده کنید و ISO را به Auto تنظیم کنید. ISO خودکار بسیار مهم است زیرا گرفتن عکس های سریع بسیار ضروری است زیرا پرندگان موجودات بسیار بی قرار هستند. زمان زیادی را صرف بازی با تنظیمات می کنید و شما در یک شاخه بی رقیب خیره می شوید.

برای استفاده از Auto-ISO جدید، این مقاله را بخوانید. دلیل دیگری که باید از حالت دستی استفاده کنید این است که بر خلاف اولویت دیافراگم، اولویت شاتر، برنامه و حالت خودکار، هر دو سرعت شاتر و دیافراگم کاملا تحت کنترل شما هستند، چیزی که بسیار مهم است دلیل آن را به زودی بیان می نماییم

عکاسی از پرندگان
Burst/ Continuous Mode
گرچه تمرکز و دقت در هر یک از عکس ها در هنگام گرفتن عکس از پرندگان در حال پرواز و یا حتی پرندگان دیگر بسیار مهم است اما گاهی ممکن است دشوار باشد که به پرندگان خیلی نزدیک شوید و این امر باعث کم شدن دقت شما می گردد بنابراین گرفتن عکس های متعدد و پشت سر هم می تواند شانس شما برای رسیدن به یک عکس مناسب را افزایش دهد.

زمان مناسب در روز
بهترین زمان عکاسی از پرندگان در روز زمانی است که نور بیشترین حد ممکن خود را داشته باشد.زیرا شما می بایست برای عکس برداری از پرندگان از سرعت شاتر بالا استفادهه نمایید.لازم است که نور اضافی را به سمت پایین نگه دارید.

جهت خورشید
اجتناب از عکس برداری از پرندگان زمانی که خورشید در پشت آنها باشد. این پرنده را به سایه می اندازد و باید مواظب خود را برای روشن شدن پرنده افزایش دهید، که به طور کلی افزایش ISO را افزایش می دهد.

زمینه
سعی کنید در موقع عکاسی حواستان را به پرندگانی که از پس زمینه دور هستند جلب نمایید زیرا در این نوع سوژه ها شما به احتمال زیاد یک عکس با کیفیت خواهید داشت که پرنده در محوریت اصلی قرار می گیرد

روزنه
در هنگام عکس گرفتن شما می بایست به کمترین عمق و عمق میدان توجه داشته باشید

مشکل اساسی در عمق کم و عمق میدان کم این است که شما نمی توانید به راحتی بر روی سوژه تمرکز نمایید.در این زمان شما می بایست از عکس برداری پشت سر هم استفاده نمایید.گرفتن عکس های چندگانه و پشت سر هم شانس شما را برای گرفتن عکس زیبا و با وضوح کامل کمک می نماید.

اما اگر نور محیط زیاد باشد و پس زمینه ی دوره نسبت به پرنده باشد می توانید پرندگان را در f8 قرار دهید.این امر همچنان به شما این اطمینان را می دهد که دارای یک پس زمینه تار و عمق میدان بیشتر باشید تا بتوانید پرنده را جذاب تر نمایش دهیددر نتیجه احتمال اینکه عکس بهتری داشته باشید بسیار بالا می رود.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از f8 این است که بسیاری از لنزها در محدوده ی f8 بهترین عکس خود را می گیرند.

سرعت شاتر
تنظیم سرعت شاتر برای گرفتن عکس از پرندگان می تاند یک امر مشکل باشد.مشکل اساسی این است که پرندگان مدام در حال حرکتهستند حتی زمانی که بر روی یک شاخه نشسته اند اجزای بدن خود را حرکت می دهند.

بهتر است که به که مدتی پرنده را تحت نظر بگیرید تا زمانی که کمترین حرکت را دارد از آن عکس بگیریدو یک شات با سرعت بالا را بگیرید.

سرعت شاتر بستگی به طول کانونی ای که می خواهید استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر شما در حال عکسبرداری در 600mm، سرعت شاتر در 1/600 ایده آل باشید.میزان استفاده از سرعت شاتر چیزی حدود نیمی از فاصله کانونی مناسب است.بنابراین در 600 میلیمتر، با استفاده از سرعت شاتر حدود 1/300، خوب است

در زمان عکاسی به یک نکته ی ریز دقت نمایید. اگر پرنده در حال ثابت است قبل از عکس گرفتن از پرنده سرعت شات خود را کاهش دهید. در این حالت نیز اگر شما پشت سر هم عکس برداری نمایید می تواند کمک زیادی به شما در عکاسی بهتر نماید.

جبران نوردهی
زمانی که شما در حالت دستی به وسیله ی Auto-ISO عکس برداری می نمایید در حقیقت شما بهترین حالت جبران نوردهی را خواهید داشت و نور شما تنظیم می گردد.

تکنیک عکاسی از پرندگان
به ویژه هنگامی که شما باید میزان نوردهی را افزایش دهید، دو مورد وجود دارد:
در هنگام عکاسی زمانی که خورشید پشت پرنده باشد پرنده مانند یک شبح در عکس می افتد بنابر این می بایست در تنظیم نور دوربین دقت بسیاری نمایید .بهتر است زمانی که پرده در مقابل نور مستقیم خورشید است عکس برداری نکنید مگر اینکه بخواهید پرنده مانند یک شبح جلوه کند.
عکس برداری از پرندگان تیره:عکس برداری از این پرندگان همیشه کمی سخت تر است زیرا می بایست برای اینکه جزئیات موجود در پرهای آنها مشخص شود می باست نور بیشتری برای عکس برداری از آنها استفاده نمود.پس در بیشتر مواقع شما می بایست برای جبران نور، نور دوربین خود را افزایش دهید.
عکاسی از پرندگان در حالت ثابت
عکس برداری از پرندگان در حال پرواز
پرنده
همان طور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد عکس برداری از پرندگان در حالت پرواز مقداری چالش برانگیز است زیرا این کار نیازمند سرعت بالایی می باشد.

حالت عکسبرداری
مانند قبل. استفاده از حالت دستی با روش auto-ISO . در این حالت می بایست در حالت خودکار باشد زیرا شما زمان زیادی برای تنظیم دوربین خود در حالت عکس برداری از پرندگان در حال پرواز ندارید.

Burst/ Continuous Mode(روش بریده بریده یا پیوسته)
در این حالت نیز مانند حالت عکس برداری از پرندگان ثابت عکس برداری پشت سر هم می تواند شانس شما را برای داشتن عکس مناسب بالا ببرد

زمان مناسب عکس برداری در روز
در عکس برداری از پرندگان در حال پرواز از آنجایی که سرعت شات شما بسیار بالا است بهتر است در پر نور ترین زمان روز عکس برداری خود را شروع نمایید.

جهت خورشید
در این حالت نیز زمانی که پرنده پشت به خورشید است از آن عکس برداری نکنید،زیرا شما به دلیل سرعت شاتر بالا، نور را از دست داده اید.

پرنده در حال پرواز
پس زمینه
حدالامکان سعی کنید که یک زمینه ی زیبا و تمیز از پرنده عکس برداری نمایید.همچنین اگر فاصله پس زمینه از پرنده بیشتر باشد مناسب تر است.

دیافراگم
بهتر است دیافراگم کمی بسته شود، چیزی شبیه به f8، زیرا تمرکز بر یک بخش خاص از پرنده می تواند کمی پیچیده باشد و شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که عمق میدان کمی عمیق تر تمام پرنده را در تمرکز نگه می دارد.

عکس برداری در دیافراگم گسترده می تواند نور شما را ذخیره نماید ، اما می تواند موارد ناسازگاری را ایجاد کند. به عنوان مثال، شما می توانید به اشتباه بر روی بال متمرکز شوید و این باعث می شود که سر پرنده از تمرکز خارج شود.

سرعت شاتر
بهتر است از سرعت شاتر تا 1/1000 استفاده کنید. ترکیبی از یک سرعت شاتر بالا و یک دیافراگم باریک، لازم است که عکاسی پرواز را در نور فراوان انجام دهد.

اگر پرنده کوچکتر باشد، احتمال دارد که بالهایش را با سرعت بیشتری بچرخاند. بنابراین برای پرندگان کوچکتر ممکن است سرعت شاتر بالاترنیاز داشته باشید.

تکنیک، تمرکز و طول کانونی
فاصله کانونی مورد نیاز برای گرفتن پرنده های در حال پرواز عموما طولانی تر است زیرا پرندگان زمانی که وجود انسان را حس می کنند فرار می کنند.

بنابراین به طور متوسط انتظار می رود که پرندگان در فاصله قابل توجهی از شما پرواز کنند

نکته ای که باید از آن اجتناب کنید این است که زمانی که پرندگان در نزدیکی شما پرواز می کنند باید مقدار زوم دوربین خود را کاهش دهید زیرا در حالت زوم تنظیم اینکه پرنده به طور درست در قالب قرار بگیرد دشوارخواهد بود.

با توجه به نکاتی که گفته شد بهترین حالت این است که سعی کنید بدون جلب توجه خودتان به پرنده نزدیک شوید تا اینکه بر روی پرنده به وسیله ی دوربین زوم نمایید.

سپس کمی زوم کنید تا کمی نزدیکتر به شما باشد. حتی اگر شما به هیچ وجه بزرگنمایی نکنید، خوب است. فقط به اندازه کافی نزدیک شوید تا بتوانید آن را به خوبی ببینید، بنابراین میتوانید روی آن تمرکز کنید.

قبل از عکس برداری از پرنده چندین بار سعی کنید و تمرین نمایید ا کادر مناسب برای عکس برداری از پرنده ی در حالت پرواز را پیدا نمایید.در زمان عکاسی بارها و بارها متوجه خواهید شد که دوربین فوکوس را از دست می دهد یا در پس زمینه تمرکز می کند. تمرین کنید.

هنگامی که شما قادر به قفل کردن فوکوس هستید، نصف فوکوس را برای فوکوس قفل نگه دارید و آن را فشار دهید تا حالت Burst چندین عکس را خاموش کند.
معتبرترین موسسات برگزار کننده کلاس رویت معماری و عمران

معرفی بهترین منابع (کتاب+نرم افزار+وب سایت) آزمون تافل ibt برای نمره +۱۰۰

معرفی بهترین منابع (کتاب+نرم افزار+وب سایت) آزمون آیلتس برای کسب نمره +۷

۹۴ عبارت فوق العاده کاربردی زبان ایتالیایی (ویژه توریست ها)شما می بایست زمان حرکت برای اینکه پرنده در کادرشما باقی بماند صاف حرکت کنید و حدالامکان از لرزش دستانتان جلوگیری نمایید