تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شاهین دلیجه

amir1375

شاهین دلیجه
« : ژانویه 16, 2020, 11:06:51 pm »
با سلام من یه دلیجه دارم این توی قفس بوده دست یکی از اشناهامون بوده بعد چون خودشو به کناره های قفس زده دمش با بالهاش ریش ریش شده الان نزدیک دوماه هست بهترین گوشت را بهش میدم خوب شه ولی دم و بالش خوب نمیشه نمیدونم اشتباه کردم یا نه ولی من سر دمش با بالهاش را چیدم نکندم پیش خودم گفتم بچینم شاید رشد کنه زودی خوب شه ولش کنم به نظر شما برای بهبود سریع چکار کنم

Mari99

پاسخ : شاهین دلیجه
« پاسخ #1 : آوریل 18, 2020, 01:54:16 am »
دلیجه کوچک از جمله پرندگانی ست که تابستان‌ها از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده و اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از وضعیت تعداد و پراکندگی این پرنده با شکوه در دست نیست.
اندازه این پرنده 27-33 سانتی‌متر است و طول بالهای باز آن 63-72 سانتی متر می شود ؛ این پرنده شبیه دلیجه ولی کوچکتر و رنگش روشن‌تر است، دم و بالهایش نیز کوتاهتر از دلیجه است.  رفتار جسورانه‌تر ، سر و صدای زیادتر و آشیانه ساختن دسته‌جمعی ، آن را از دلیجه متمایز می سازد . پرواز آن نرم‌تر از پرواز دلیجه و دمش باریک‌تر است ( بخصوص در قاعده ) .  به ندرت درجا بال‌می زند ، ولی اغلب بالباز روی می کند ، پرنده نــر در سطح پشتی به رنگ بلوطی خوشرنگ ، بدون خال و لکه و سر و دم آن آبی‌تر از دلیجه نــر است . ماده و نابالغ این پرنده ، شباهت بیستری به ماده و نابالغ دلیجه دارند . در حال پرواز سطح زیرین بال‌ها و دم خیلی کمرنگ است ، با لبه سیاه و در سطح پشتی لکه کبود‌رنگ بزرگ روی شاهپرهای ثانوی بال دیده می شود . دلیجه کوچک ناخن‌هایش سفید است ( نام قدیمی : دلیجه ناخن سفی
تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در کودکان