تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مرغ عشق

Mari99

مرغ عشق
« : آوریل 18, 2020, 02:11:51 am »
اگر نسبت به یک پرنده خانگی سخن‌گو، کوچک و رنگارنگ شگفت‌زده شده‌اید، احتمالاً با مرغ عشق روبرو هستید. مرغ عشق که به عنوان طوطی دم‌دراز نیز معروف است یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع طوطی است.

تغذیه مرغ عشق
مرغ عشق رژیم غذایی متنوعی نیاز دارد که شامل پلت، سبزیجات، میوه‌های تازه و دانه‌های مختلف می‌شود. اکثر متخصصین دامپزشکی توصیه می‌کنند که پلت حدود 70 درصد رژیم غذایی را تشکیل دهد (پلت‌ها به لحاظ مواد مغذی متعادل شده و با استفاده از ترکیب حبوبات، دانه‌ها، سبزیجات، میوه‌ها، ویتامین‌ها، مواد آلی و دیگر مواد مغذی اساسی درست می‌شوند). 30 درصد باقیمانده باید از  از سبزیجات تازه یا یخ‌زده، میوه‌ها و حبوبات تازه یا منجمد و همچنین مقادیر کمی از منابع پروتئینی مانند گوشت و تخم‌مرغ پخته‌شده تشکیل شود.

درحالی‌که دانه‌ها محبوب‌ترین غذا در میان مرغ عشق‌ها هستند، غالباً به لحاظ مواد مغذی حیاتی کمبودهایی دارند.

اکثر غذاهای مصرفی که برای انسان‌ها سالم هستند، برای پرندگان نیز منابع مغذی به شمار می‌آیند. از میوه‌جات به مقدار زیاد استفاده نکنید (میوه‌ها قند بالایی داشته و شاید منجر به چاقی شوند)، همچنین مواد غذایی کنسروی ممکن است دارای مواد نگه‌دارنده خاصی باشد که برای پرنده شما سالم نباشد. از تغذیه مرغ عشق با آووکادو، شکلات، الکل، کافئین و لوبیا و ذرت پخته نشده خودداری کنید، چراکه دارای مواد سمی هستند و اگر پرنده آنان را مصرف کند، احتمال به خطر افتادن جان او وجود دارد.

تکثیر و پرورش مرغ عشق
نخستین مرغان عشق تکثیر شده به وسیله کوکسن، توسط یک دلال پرندگان به قیمت 27 پوند استرلینگ (معادل چند صد دلار کنونی) به فروش رسید. باغ وحش آنتورپ در بلژیک، یکی از نخستین اماکنی بود که در آن مرغان عشق جهت نمایش عرضه گشتند. با گسترش تکثیر و پرورش مرغ عشق در آنتورپ در سال 1850 میلادی، پرنده مزبور به سرعت به سایر نواحی اروپا نیز راه یافت. در همان محدوده زمانی، فرانسه یکصد هزار جفت از این پرنده وارد نمود و در ادامه در اواخر قرن نوزدهم میلادی، مزارع تکثیر و پرورش این پرنده مقلد در فرانسه و بلژیک گسترش یافتند. با وجود تکثیر و پرورش این گونه از طوطی سانان در اروپا، هم چنان هزاران قطعه مرغ عشق از اسرالیا به اروپا، آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی و آمریکا صادر گشت. سرانجام در سال 1894 میلادی، قانون ممنوعیت صادارت مرغان عشق در استرالیا برقرار گردید که تا به امروز نیز ادامه دارد.

محبوبیت مرغ عشق در جهان
مرغان عشق، سالیان مدیدی است که به عنوان جاندار دست آموز در ایلات متحده آمریکا نگهداری می شوند. با این حال، این پرنده زینتی از دهه 50 میلادی در آمریکا به محبوبیت و رواج کنونی دست یافت. امروزه، حدود 17.3 میلیون قطعه پرنده در منازل مسکونی آمریکا نگهداری می شوند. جالب است بدانید، بنابر گزراش کارخانجات سازنده اغذیه جانوران دست آموز، 45 درصد از جمعیت مزبور به مرغان عشق تعلق دارد. مرغ عشق ، از جمله محبوب ترین گونه طوطی سانان در سر تا سر جهان می باشد. این پرنده به تنهایی در بریتانیای کبیر، به تعداد 5 میلیون قطعه در منازل مسکونی نگهداری و پرورش می یابد. امروزه، دو نوع مرغ عشق در جهان شناخته می شود.


عشق به فرزند در وجود تمام مادران نهادینه شده است. در دوران شیردهی عسل مصرف کنیم یا نه؟ به چه علت؟

پاسخ به همه سوالات رایج درباره بیش فعالی کودکان (ویدیو)