تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

چرا "پرنده در تاريخ، ادبيات و اساطير ايران"؟

Shirin Maleki

در دوره تحصيل در رشته فرهنگ و زبانهاي باستاني استادي داشتيم به نام دكتر مصطفي عاصي، كه در ابتداي تدريس خاطره‏اي برايمان نقل كردند كه بعد از گذشت سالها هنوز برايم تازه و دلنشين است. و آن اين كه دكترعاصي در دوره دبيرستان در رشته رياضي فني تحصيل كردند اما در دانشگاه ابتدا زبان وادبيات انگليسي در مقطع كارشناسي و سپس زبانشناسي همگاني را در مقطع كارشناسي ارشد پي گرفتند. اما كماكان در پي علاقه دوره دبيرستان يعني رياضي بودند تا اين كه در مقطع دكترا رشته  زبانشناسي با گرايش كامپيوتر و فرهنگ نگاري در انگلستان را انتخاب كردند و بدين گونه پل ارتباطي بين علايق گذشته و حال خود ايجاد كرده بودند.
اين داستان بي شباهت به داستان انتخاب موضوع رد پاي پرندگان در فرهنگ و اساطير ايران براي من نبود. چرا كه در ابتداي ورود به وادي پرنده‏ نگري، جذابيت ظاهري پرندگان و احساس آرامش در تورهاي پرنده‏ نگري تنها بهانه پيگيري موضوعات مربوطه بود اما رفته رفته علايق و دلمشغولي‏هاي گذشته پررنگ‏تر شد و فكر پژوهش در زمينه پرنده در فرهنگ و اساطير و تاريخ ايران باستان  و ايران امروز به ذهنم خطور كرد.
در آغاز راه با بيشتر دوستان همراه به بحث و گفتگو در اين زمينه پرداختم تا هر كدام اطلاعاتي در زمينه مورد بحث داشتند در اختيارم بگذارند و انصافاً در اين مسير بايد از تمامي دوستانم سپاسگزاري كنم چرا كه جرقه اوليه براي شكل‏گيري يك مقاله را به راه طولاني نگارش يك كتاب تبديل كردند.
 دوستان و ياران دبستاني‏ام ( هم دانشكده‏اي) خانمها بديعي و سبطي و آقاي رضايي‏راد و البته دوستان طبيعت دوست و عزيزم كه  در عرصه آموزش طبيعت به جوانان فعاليتهاي چشمگيري داشته و دارند خانم افسانه احساني و آقاي نيما آذري عزيز كه زمينه آشنايي با دوستاني مانند سركار خانم‏ها حقيقت جو و مؤمني را برايم فراهم كردند چرا كه اين دو عزيز هر يك داشته‏هاي فرهنگي خود در اين زمينه را در اختيارم گذاشتند. سركار خانم  نيك‏روش در گالري كاوه و سركار خانم گلستان در گالري گلستان كه مرا با دنياي زيورآلات با موضوع پرندگان آشنا كردند و در نهايت دوست خوبم مهندس هاشمي كه در طي گفتگوهاي بسيار در اين زمينه، فكر برگزاري كارگاه آموزشي در دوره راهنماي پرنده‏ نگري را مطرح كردند.

در پايان اين نوشته اميدوارم دوستان عزيزي كه در اين پايگاه مجازي حضور دارند، اگر چنانچه مقاله يا كتابي در زمينه پرندگان در ادبيات و فرهنگ ايران مي‏شناسند در همين مكان معرفي كنند تا گامهاي بعدي در اين زمينه را به همراه هم استوارتر برداريم.
باشد كه گامي در راه نگهداري از فرهنگ و تاريخ و زيست‏بوم ميهن سبزمان ايران عزيز برداريم.

با سپاس
شيرين ملكي
« آخرين ويرايش: فوریه 28, 2012, 05:16:48 pm توسط administrator »

سمانه مختاري

شيرين جان يه چشمه از مطالعاتت رو كه تو جلسه ي گردهمايي ديدم، شديدا مشتاق شدم كه بيشتر بدونم. كار خيلي با ارزشي انجام دادي. تبريك مي گم به اين همه پشتكار ;)
« آخرين ويرايش: دسامبر 25, 2011, 03:45:11 pm توسط administrator »

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند: