تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

۵ مزیت استفاده از فیلتر های عکاسی در هنگام عکس گرفتن

mobi777

فیلتر های عکاسی
فیلتر های عکاسی چه هستند؟ و چه کاربرد یا فایده ای دارند؟ فیلتر ها تجهیزات نوری هستند که به جلوی لنز شما وصل می شوند. آنها را می توان از شیشه یا رزین ساخت و برای محدود کردن نوری که وارد دوربین می شود مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتر ها یک ابزار عالی در مجموعه تجهیزات عکاسی شما هستند که می توانید آنها را در کیف دوربین با خود به همراه داشته باشید، به خصوص زمانی که برای مدتی عکاسی کرده اید و در زمینه نحوه استفاده از دوربین خود سرعت عمل بیشتری پیدا کرده اید. مواردی که در این مقاله شرح داده شده است، چند دلیل و مزیت مهم برای استفاده از فیلتر های عکاسی – مانند فیلتر پلاریزه، کاهنده نور (ND)، کاهنده نور تدریجی (ND Grad) و جلوه ویژه – و همچنین نحوه استفاده از آنها و انواع مختلف فیلترهای عکاسی موجود است.

فیلتر های عکاسی
فیلترها، مانند این کیت از NISI، یک ابزار عالی برای اضافه کردن به کیت عکاسی شما هستند، به خصوص اگر زیاد عکاسی منظره انجام می دهید.

۱اضافه کردن رنگ و کنتراست
فیلترها راهی عالی برای بهبود عکس های منظره شما هستند. امروزه یکی از محبوب ترین انواع فیلترهای موجود در بازار، فیلتر پلاریزه است.

استفاده از فیلترهای پلاریزه به چند دلیل مفید است.

فیلترهای پلاریزه انعکاس هایی مانند انعکاس روی شیشه یا آب را کاهش می دهند. همچنین می توانند به بازگرداندن اشباع رنگ طبیعی و بهبود کنتراست در تصاویر شما کمک کنند. یک مثال که در آن فیلتر پلاریزه می تواند مفید باشد هنگام عکاسی از جنگل ها، آبشارها یا فضای سبز برای نشان دادن رنگ بیشتر در پوشش گیاهی است.

فیلتر های عکاسی
شما می توانید شدت اثر پلاریزاسیون را با چرخش فیلتر تغییر دهید، تا وقتی که به نتیجه مورد نظر برسید. برای به دست آوردن نتیجه بهینه، بهتر است که دوربین خود را با زاویه حدود ۴۵ درجه نسبت به نور خورشید قرار دهید.

دو نوع فیلتر پلاریزه وجود دارد: مربعی و دایره ای. شما می توانید به عنوان بخشی از یک سیستم فیلتر مربعی یا گرد از آنها استفاده کنید.

شما می توانید یک فیلتر پلاریزه نوع مربعی را در یکی از شیارهای سیستم نگهدارنده فیلتر که از طریق یک حلقه آداپتور به لنز دوربین وصل می شود، قرار دهید.

فیلتر پلاریزه دایره ای یا به طور مستقیم بر روی قسمت جلوی لنز پیچانده می شود یا به وسیله یک حلقه به جلوی سیستم فیلتر مربعی وصل می شود. سپس دکمه چرخان جلوی فیلتر چرخانده می شود تا نور در صحنه ای که از آن عکس می گیرید پلاریزه شود.

۲ایجاد حرکتفیلتر های عکاسی
یک مزیت بزرگ دیگر استفاده از فیلترهای عکاسی، ایجاد حرکت در تصاویر است.

آیا تا به حال خواسته اید که در یک صحنه ایستا حرکت ایجاد کنید؟

خب، با استفاده از یک فیلتر ND می توانید این کار را انجام دهید.

کار فیلتر ND کاهش سطح نوری است که از میان لنز دوربین عبور می کند. اگر قبلا از آنها استفاده نکرده اید، کار با آنها بسیار ساده است. تنها کافی است که فیلتر ND را در شیار یک نگهدارنده فیلتر متصل به لنز دوربین خود قرار دهید. پس از آن فیلتر کمی از نوری که وارد سنسور دوربین می شود را مسدود می کند، به طوری که هنوز هم می توانید از سرعت شاترهای آهسته تر در نور روشن روز استفاده کنید.

آنها با تراکم های مختلف اعم از یک، دو، سه، یا حتی ۱۰ یا ۱۶ استاپ نوردهی موجود هستند. هرچه فیلتر تیره تر باشد، کاهش نور قابل توجه تر بوده و اثری که می تواند ایجاد کند، قوی تر خواهد بود.

ممکن است برایتان سوال باشد که شما واقعا به یک فیلتر نیاز دارید؟ خب، این به چیزی که از آن عکس می گیرید بستگی دارد.

فیلترهای ND 10 و ۶ استاپ به طور خاص برای عکاسی با نوردهی طولانی طراحی شده اند. فیلتر ۱۰ استاپ برای افزایش زمان های نوردهی و تار کردن سوژه های در حال حرکت در تصاویر شما خیلی خوب عمل می کند. این فیلتر برای ثبت حرکت شاخ و برگ، ابرها، یا آب فوق العاده است.

در مقابل، فیلتر ۶ استاپ می تواند برای شرایط کم نور در هنگام طلوع و غروب خورشید مفید باشد.

هر دوی آنها خوب هستند. شما می توانید از آنها برای برجسته کردن حرکت ابر، ایجاد الگوهای ابری، یا ایجاد یک ظاهر نرم در آب در حال جریان استفاده کنید.

۳نوردهی متعادل تر
شما می توانید از فیلترها برای ثبت دقیق یک صحنه استفاده کنید. علت اصلی استفاده از یک فیلتر ND تدریجی، کاهش مقدار نور ورودی به دوربین در قسمت خاکستری سایه دار فیلتر و ثبت دقیق صحنه است.

فیلترهای ND تدریجی برای عکاسی منظره بسیار محبوب هستند، چون به ارائه نوردهی های متعادل تر کمک می کنند.

به همان اندازه که دوربین های مدرن عالی هستند، اغلب در صحنه های منظره با کنتراست بالا می بینید که تصاویر یک آسمان سوخته یا یک پیش زمینه تاریک و کم نوردهی شده دارند. اینجاست که فیلتر ND تدریجی جادو می کند.

فیلتر های عکاسی
در این صحنه های پر کنتراست، که دو ناحیه از صحنه به طور بسیار غیر یکنواخت روشن شده اند، یک فیلتر ND تدریجی می تواند راه حل مناسبی باشد.

به عنوان مثال، هنگام عکاسی از آسمان های روشن یا غروب خورشید، نوردهی بین آسمان و پیش زمینه بسیار متفاوت است. از این رو، یک فیلتر ND به ثبت کل محدوده تُن ها از روشن ترین تا تاریک ترین بخش های یک تصویر، و در نتیجه رسیدن به یک نوردهی متعادل، کمک می کند.

با گذاشتن فیلتر ND در نگهدارنده فیلتر و قرار دادن بخش تیره فیلتر بر روی آسمان روشن شروع کنید. این کار مقدار نور منتقل شده به قسمت آسمان تصویر را کاهش می دهد، در حالی که اجازه می دهد تا پیش زمینه به طور صحیح نوردهی شود.

به این ترتیب، شما جزئیات را در هر دو بخش تصویر ثبت می کنید، بدون این که آسمان به دلیل نور بیش از حد بی روح و کسل کننده شود.

فیلتر های عکاسی
انواع مختلف فیلترهای ND موجود، یک لبه سخت یا نرم دارند که در آنها خط انتقال تدریجی به ترتیب انتقال قوی تر یا نرم تری را از قسمت رنگی به قسمت شفاف ارائه می دهد.

فیلترهای ND سخت برای صحنه هایی با خط افق صاف مناسب تر هستند، در حالی که لبه های نرم زمانی که اشیائی مانند ساختمان ها و درختان از خط افق رد شده اند، مطلوب هستند.

فیلترهای ND تدریجی با قدرت های مختلف از جمله ۰٫۳، ۰٫۶، ۰٫۹، و ۱٫۲ موجود هستند. یک فیلتر ND 0.9 نوردهی را به اندازه ۳ استاپ نور کاهش می دهد. فیلترهای ND تدریجی انتقال از تیره به روشن را تغییر می دهند، که ۰٫۳ یک انتقال ضعیف تر، و ۱٫۲ یک انتقال قوی تر است.

۴تقویت تصاویر
استفاده از فیلترهای عکاسی می تواند به تقویت عکاسی شما و انواع مختلف تصاویر، به خصوص هنگام استفاده از فیلترهای دارای جلوه های ویژه (خاص) کمک کند.

شما می توانید فیلترهایی با جلوه های ویژه بگیرید که در شیار نگهدارنده فیلتر قرار می گیرند، مانند فیلترهای مادون قرمز یا فیلترهای سیاه و سفید. فیلترهای دیگری که می توانید برای ایجاد جلوه های شگفت انگیز در داخل دوربین از آنها استفاده کنید شامل فیلترهای طلوع و غروب خورشید هستند. این فیلترها رنگ های گرمی برای طلوع و غروب خورشید ارائه می دهند.

فیلتر های عکاسی
فیلترهای مه و غبار نوع معروف دیگری از فیلترهای دارای جلوه های ویژه هستند. آنها برای شبیه سازی اثرات مه با قرار دادن دقیق فیلتر در نگهدارنده، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توانید با حذف پس زمینه های حواس پرت کننده و ایجاد ترکیب بندی های مینیمال، از این فیلترها برای تمیز کردن تصاویر استفاده کنید.

فیلترهای مختلف دیگر نیز می توانند جلوه هایی را در عکس های شما ایجاد کنند. اگر ثبت عکس های اشباع شده و زنده را دوست دارید، سرمایه گذاری بر روی تقویت کننده های رنگ مفید است.

فیلترهای تقویت کننده رنگ های خاص را عمیق تر کرده و تقویت می کنند، بدون این که بر تُن رنگ های دیگر در عکس شما تاثیر بگذارند.

از طرف دیگر، فیلترهای آسمان برای تقویت رنگ ها در آسمان، و همچنین فیلترهای رنگی پاییزی برای برجسته کردن رنگ های طلایی، قرمز، و قهوه ای طراحی شده اند.

۵تغییر تراز سفیدیفیلتر های عکاسی
هنگامی که شما در حال ثبت مناظر هستید، ممکن است بخواهید دمای رنگ صحنه را تغییر دهید. استفاده از فیلترهای دمای رنگ خاص می تواند برای تغییر تُن رنگ ها بدون هیچ گونه سایه رنگ اضافی عالی باشد.

استفاده از فیلترهای عکاسی که به روشن کردن یا کم کردن سردی تراز سفیدی کمک می کنند و اصلاحات دمای رنگ دقیقی ارائه می دهند را در نظر بگیرید.

فیلترهای مرجانی راهی عالی برای گرم کردن یک صحنه با اضافه کردن رنگ های صورتی و قرمز هستند.

ننتیجه گیری
به طور خلاصه، فیلترهای محبوب، به خصوص در میان عکاسان منظره، شامل فیلترهای پلاریزه، کاهنده نور (ND) یا کاهنده نور تدریجی (ND Grad)، و فیلترهای دارای جلوه های ویژه می باشند.

استفاده از فیلترهای عکاسی را به عنوان راهی برای اضافه کردن رنگ به تصاویر خود، مدیریت تغییرات کنتراست، و ایجاد حرکات پویاتر مثلا در ابرها یا آب در نظر بگیرید.

5 گام ساده برای درمان هضم نشدن غذا در معده (تحقیقات جدید)
آموزش زبان بدن
گیاه شنبلیله: خواص، مضرات و طریقه مصرف اصولی آن (تحقیقات جدید)
گل ساعتی چه خواص و مضراتی دارد؟ چند نکته بسیار مهم قبل از مصرففیلترها همچنین تجهیزات جانبی فوق العاده ای برای محافظت از لنزهای شما و متعادل کردن نوردهی هایی که در آن تُن ها بسیار متفاوت هستند، می باشند.

شما از فیلترها استفاده می کنید؟ به نظر شما آنها چه مزایایی دارند؟ لطفا نظرات خود را در زیر برای ما بنویسید.