تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

مشاهده صعوه کوهی (Prunella collaris) در منطقه دارآباد تهران

عاطفه موسویان

با درود
درتاریخ 28 بهمن ماه 90 در منطقه دارآباد تهران "صعوه کوهی" (Alpine Accentor) توسط سرکار خانم مینا حسینی مشاهده و ثبت شد.

بنا به گفته "جناب آقای هاشمی" و " جناب آقای بختیاری " مسوولین گروه پرنده نگری طرلان و نویسندگان کتاب "پرندگان تهران" این پرنده تا کنون درلیست پرندگان تهران گزارش نشده بود.
« آخرين ويرايش: مارس 04, 2012, 11:05:05 pm توسط Alireza Hashemi »

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Ehsan Jannati

تبریک
من همیشه این پرنده رو در ارتفاعات بالاتر از 4000 متر دیدم.
و شاید جالب باشه بدونید که به این پرنده در ارتفاعات علم کوه میشه با دست غذا داد و هیچ ترسی هم از انسان ندارند. این تجربه شخصی منه

Alireza Hashemi

با سلام و تشکر از دوستان جهت به اشتراک گذاشتن این خبر.
چند نکته که شاید ذکر آن مفید باشد. چند سال پیش که کار شناسایی پرندگان تهران توسط گروه طرلان شروع شد تصمیم بر آن شد تا در کتاب "پرندگان تهران" گونه هایی معرفی شوند که در سالهای اخیر دیده شده اند. لذا بیش از یکصد و بیست گونه در کتاب معرفی شد و هم اکنون تعداد گونه های کلان شهر تهران از یکصد و پنجاه گذشته است که امیدوارم در چاپ جدید کتاب مجموعه کاملتری به علاقمندان عرضه کنیم. اما برخی گونه ها که آخرین مشاهده آنها در دهه های گذشته بوده است ذکر نشده.
 بطور مثال  همین گونه " صعوه کوهی" Alpine Accentor- Prunella collaris علی رغم آنکه دهها سال است در شهر تهران دیده نشده اما در رکوردهای منتشر نشده آقای اسکات مربوط به دهه هفتاد وجود داشته که به تازگی در مقاله ای مشترک در مجله بالابان به چاپ رسیده است. من شخصا  از افزوده شدن این گونه به لیست پرندگان مشاهده شده تهران در سالهای اخیر بسیار خوشحالم و همچنین هر روز بیش از پیش ارزش زحمات آقای اسکات و همکارانشان برایم آشکار می شود.
با سپاس از توجه شما
« آخرين ويرايش: مارس 07, 2012, 09:33:40 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

Kazem

تبریک خانم موسویان
من از پرنده نگری لذت می برم

عاطفه موسویان

ممنونم.
البته دوباره عرض می کنم که پرنده رو خانم مینا حسینی دیدند و من فقط وظیفه اطلاع رسانی داشتم.