تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی زیرگونه های سنگ چشم خاکستری بزرگ

Alireza Hashemi

پاسخ : شناسایی زیرگونه
« پاسخ #15 : مارس 20, 2012, 11:25:43 pm »
مرتضی جان با توجه به کتاب خاور میانه و کالینز جدید این گونه از نظر من به Southern Grey Shrike شباهت داره. طبق پراکنش های ذکر شده زیر گونه ما باید aucheri باشه ولی با توجه کشیدگی لکه سفید لبه بال و پریدگی رنگش به زیر گونه elegans شباهت بیشتری داره که به جنوب فلسطین ارجاع داده میشه بیشتر. کتاب آقای پورتر هم رنگ روشن و لکه سفید رو علامت شناسایی این زیر گونه میدونه و البته هر دو زیر گونه رو متعلق یه Southern Shrike  میدونه اما با پراکنشی متفاوت.  ::) ??? برخی از اساتید هم دو گونه معرفی شده اقای پورتر(Southern , Steppe) رو تواما یک گونه ذکر میکنن ( دو زیرگونه) و بنام Steppe Grey Shrike میشناسن که این کاررو ساده تر میکنه. یعنی گونه دیگه  که میشه سنگ چشم خاکستری بزرگ Great Grey shrike به نواحی شمالی کشور محدود میشه.  ???. من شخصا فکر میکنم این تقسیم بندی آخری مناسب تره.
« آخرين ويرايش: مارس 20, 2012, 11:52:47 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #16 : مارس 21, 2012, 10:50:14 am »
زنده باد فكر مي كنم با عكس هاي زيبايي كه دوستان گذاشتند و تشريح علمي آقاي هاشمي مشكل حل شد
از ادمين سايت خواهش مي كنم اين بحث را كه از مرحمت همه دوستان مطالب زيادي آموختم در
 گوشه اي محافظت كنيم و همچنان مشاهداتمان را از اين پرنده زيبا يادداشت نماييم

Alireza Hashemi

« پاسخ #17 : مارس 21, 2012, 11:23:17 am »
با سلام و تشکر از اساتید بابت مباحث تخصصی
والله من که توی گونه ها موندم ... امیدوارم مربوط به بحث باشه ... مکان ثبت استان اردبیل ، زمان 2010/08/28
http://www.birdforum.ir/index.php?action=dlattach;topic=410.0;attach=864;image

اصغر جان بسیار ممنون از عکسهای زیبات. حالا یه مورد دیگه پیش اومد که خیلی بحث رو جالب کرد. من فکر میکنم این عکسهای شما اصلا سنگ چشم خاکستری بزرگ نیست بلکه بیشتر شبیهه یکساله  سنگ چشم خاکستری کوچک یا همون (Lesser Grey Shrike( Lanius minor . نسبت اندازه منقار به سر، رنگ پریدگی منقار خصوصا در ناحیه قاعده و از همه مهمتر Primary Projection کاملا کشیده علامت های خوبی هستن. تا نظر سایر دوستان چی باشه؟!

Go Birding, Go Wild

علی سنگچولی

« پاسخ #18 : مارس 21, 2012, 11:30:06 am »
 من که نتونستم تقسیم بندی کامل و جامعی برای Grey Shrike پیدا کنم.اما بر اساس IOC World Bird List اونطور که فهمیدم:
-Southern Grey Shrike  قبلا زیرگونه ی Great Grey Shrike بوده که الان ازش جدا شده و خودش با 11-12 زیر گونه بعنوان گونه ای جدید معرفی شده.از زیرگونه های Southern Grey Shrike زیرگونه ی aucheri و pallidirostris در ایران قابل مشاهده ذکر شده. نقشه پراکنش این دو زیر گونه تقریبا نقشه ایی است که استاد حبیبی تو پاسخ 3 گذاشتن.
-زیرگونه ی pallidirostris در خیلی از تقسیم بندی ها از جمله IOC World Bird List بعنوان گونه ای جدا و مستقل با نام Steppe Grey Shrike معرفی شده، البته در بعضی از کتابها مثل collins زیرگونه ی Great Grey Shrike  معرفی شده.
-Great Grey Shrike از خانواده سنگ چشم با 7 زیرگونه معرفی شده که من نتوستم مرجعی برای حضور این پرنده در ایران پیدا کنم و نقشه پراکنش این گونه با زیرگونه هاش تقریبا نقشه ایی است که استاد حبیبی تو پاسخ 3 گذاشتن.  ;)

البته با توجه به توضیحات آقای هاشمی در پاسخ 5 ،اجماعی برای تقسیم بندیها وجود نداره.
بهر حال بنظرم عکسایی که استاد حبیبی پیوست کردن (همون طور که کاظم عزیز اشاره کرد) به گونه ی Southern Grey Shrike زیر گونه ی elegans شبیه است، هر چند پراکنشش در ایران نیست یا گزارش نشده.
عکسایی که پیوست کردم منطقه پراکنش Great Grey Shrike رو مشخص کرده.
« آخرين ويرايش: مارس 21, 2012, 11:38:18 am توسط علی سنگچولی »

علی سنگچولی

« پاسخ #19 : مارس 21, 2012, 11:40:22 am »
این عکس هم مناطق پراکنش Southern Grey Shrike رو نشون میده.

Alireza Hashemi

« پاسخ #20 : مارس 21, 2012, 11:44:00 am »
علی پس با توجه به این نقشه ها نواحی مرکزی ایران سنگ چشم نداریم.  ;D :)
Go Birding, Go Wild

علی سنگچولی

« پاسخ #21 : مارس 21, 2012, 11:50:55 am »
علی پس با توجه به این نقشه ها نواحی مرکزی ایران سنگ چشم نداریم.  ;D :)
علامت سوال داریم بجاش، اینقدر گونه با حالیه ;D ;)

ghaffar

شاید بتونه کمکی بکنه

تاریخ: 8.3.2012
مکان: شهرستان بستک - هرمزگان

ghaffar

تاریخ: 25.4.2012
مکان: شهرستان بستک - هرمزگان
این یکی سنگ  چشم خاکستری کوچکه؟

آرش حبيبی آزاد

بله حق با شماست پایینی سنگ چشم خاکستری کوچک است بالایی هم جالب است شبیه همانی است که در کویر دیدم بسیار زیباست ممنون

Mahmood Kolnegari

با سلام بر دوستان پرنده نگر
با دوربین غیر حرفه ای چند عکس از سنگ چشم خاکستری بزرگ داشتم که خدمت جناب حبیبی پیشکش میکنم
سوالی برایم پیش آمد آیا به غیر از مشخصات دم (منبع: کتاب آقای منصوری)، رنگ نوک هم در تعیین زیرگونه اهمیت داره؟
اولی و دومی  در کویر میقان (با نوک روشن)
سومی و چهارمی در حاشیه اراک (با نوک تیره رنگ)

Mahmood Kolnegari

ببخشید نوشته جات وارونه شد. عکس اول و دوم با نوک تیره
تصاویر سوم و چهارم با نوک روشن

آرش حبيبی آزاد

ممنونم از لطفت محمود جان فكر نمي كنم در هيچ جاي ديگر نمونه هاي از اين همه عكس از سنگ چشم بزرگ ايران باشد
دو تا عكس اول بنظرم سنگ چشم خاكستري كوچك باشد
دوست و استاد عزيزم بابك موسوي هم در مورد اين پست اطلاعات خوبي برايم فرستادند كه بسيار جالب بود
كاش اين پست را تكميل كنند

احمدبحری

این عکس رو امروز سه شنبه 31 مرداد 91 در استان قم گرفتم
جفت هستند
روی درخت لونه دارن
 به نظر میرسه زادآوری دارن
اساتید در مورد زیرگونه ش نظر بدن
ممنون
کمی هم در مورد صفات خاص این پرنده مثل تغذیه و...
اگه اشتباه نکنم  از یه بنده خدائی شنیدم این سنگ چشم موش میخوره!
حيات وحش رو دوست دارم.

hada

نقل قول
اگه اشتباه نکنم  از یه بنده خدائی شنیدم این سنگ چشم موش میخوره!
من هم فکر می کردم چرا این پرنده رفتارش اینقدر مثل پرنده های شکاریه؟ ???
وقتی این موضوع را با بابک عزیز مطرح کردم با یه حالتی که انگار به سنگ چشمه توهین کرده باشم اخماش رو تو هم کرد >:( وگفت این خودش یه پرتده شکاریه.چون قیافش اینجوریه در موردش اینطور فکر میکنی؟واین شد که از اون به بعد دیگه یه سنگ چشم با یه بالابان ویا عقاب طلایی هیچ فرقی برام ندارن ;)
در مورد موش خوردنش همhttp://www.birdforum.ir/index.php?topic=777.0بحث شده