تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی قرقی و پیغو

the owl

شناسایی قرقی و پیغو
« : مارس 21, 2012, 06:59:24 pm »
دوستان من خیلی دوست دارم این بخش پرسش و پاسخ فعال شه.چون شخصا کلی سوال کوچیک و بزرگ توی ذهنمه که دوست دارم یکی یکی بپرسم. اوایل فکر میکرم این قسمت پر پست ترین بخش سایت میشه ولی کلا پستی روش نیومد
دوستان اکثر وجوه تمایز قرقی از پیغو که تا حالا اساتید و دوستان ذکر کردند بیشتر به درد دوستای عکاس میخوره. که در گردش هاشون بیشتر از دو چشمی ، دوربین عکاسی همراهشونه و میتونن سریع عکاسی و کنن و تو خونه کلید های شناسایی رو ببینن. اما من و شاید بقیه ی دوستان اکثر مدت گردش دوربین رو توی کیفمون میزاریم و از دو چشمی استفاده میکنیم. میخواستم از دوستان خواهش کنم اگه ممکنه کلید های تمایز این دو گونه که توی خود فیلد میشه ازش استفاده کردن و نه بعدا توی عکس ها رو ذکر کنن. نکاتی مثل فرق نوع پرواز این دو گونه، صداشون،نوع حمله سمت شکارشون،....  . فکر میکنم تا امروز تشخیص این دو گونه از هم بزرگ ترین مشکل من توی پرنده نگری بوده
اگه بعد از گفتن تفاوت این ها ،تفاوت پیغو از پیغوی کوچکم بگید که دیگه عالی میشه
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : شناسایی قرقی و پیغو
« پاسخ #1 : مارس 21, 2012, 08:53:41 pm »
پیغواز زیر منقار تا گلویش خطی کشیده شده بدنش راه راه عمودی است س بالها سیاه کمرنگی دارد :-*
قرقی دارای سینه و چانه نارنجی رنگ است همچنین بدنش راه راه عرضی دارد بدنش در پرواز صلیب مانند است
من از پرنده نگری لذت می برم

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #2 : مارس 22, 2012, 01:04:14 am »
قرقي و پيغوي طوار يا ماده شناسايي از همديگر سخت است اما جره يا نر آسان تر است
كليدهاي شناسايي زياد است اما مختصر و قعطعي اش اين هاست
در ماه هاي ارديبهت خرداد تير و مرداد احتمال مشاهده قرقي بسيار كم است و اولين دسته از قرقي ها در شهريور ماه به تعداد اندك و از نيمه مهر به تعداد زياد به تهران مي رسند
دم قرقي داراي كنج مربع است اما انتهاي دم پيغو گرد است
قرقي جره خيلي كوچك تر از طوار است و گونه هاي نارنجي دارد اما پيغو جره خيلي كوچكتر از طوار نيست و گونه هاي خاكستري دارد
خط چانه كليد مهمي است كه پيغو دارد
پيغو بز يعني جوجه امسال چشم هاي آبي دارد و كم كم به زرد تغيير مي كند و خال سينه پيغو تولكي هم با پيغو كهنه تفاوت دارد
اميدوارم همين ها براي شناسايي اوليه كافي باشد ولي تفاوت هاي ديگري هم در شكل پرواز بخصوص در نمايش جنسي و ابعاد بال و خط سينه وجود دارد كه انشالله بعدا عرض مي كنم

reza_aliasl

« پاسخ #3 : مارس 22, 2012, 01:39:53 am »
ایمان جان شناسایی گونه های شبیه به هم در لحظه کار آسانی نیست.اما شدنی است توصیه می کنم خودت بشینی و از هر دو گونه حداقل پنجاه عکس مطمئن در حالت های مختلف جمع آوری کن بعد بشین هر عکس را با عکس گونه مورد نظر در وضعیت مشابه بررسی کن و تفاوت ها را یادداشت کن.می تونی برای شروع از کلید های گفته شده توسط آقای حبیبی استفاده کنی.قول میدم بعد از اینکار و البته کمی هم تماشای فیلم های این دو گونه بتونی راحت گونه ها را از هم تشخیص بدی
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

yasamin.yousefi

« پاسخ #4 : مارس 22, 2012, 02:09:41 am »
و بااجازه ذکر یک تجربه شخصی
نگاه کردن به پرنده ها با دوربین دوچشمی باعث می شه در لحظه به جزئیات بیشتری هم توجه داشته باشم تا زمانی که با دوربین عکاسی قصد ثبت پرنده و نهایتا شناسایی آن را دارم. خصوصا یک پرنده شکاری در حال پرواز. سعی می کنم در این نوع موقعیت ها با چندتا خط ساده فرم دم، شاهپرها و... را فورا روی کاغذ رسم کنم بعد با کلیدهای شناسایی که در ذهنم هست تطبیق بدم. :)

the owl

« پاسخ #5 : مارس 22, 2012, 02:32:23 am »
ممنون از زحمت همتون
دوستان یه چیزی رو از روی مشاهده های خیلی کمم میگم ببینم نظر شما چیه. قرقی موقع پرواز(در صورتی که دنبال چیزی نکرده باشه) بالا تر از پیغو پرواز نمیکنه؟
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #6 : مارس 22, 2012, 10:19:57 am »
كلا قوش ها اهل بلند پروازي نيستند و مهارتشان در شكار روي زمين و لابلاي شاخه هاست اما مشاهدات ايمان عزيز ازدو جهت درست است
قرقي وابستگي كمتري از پيغو وطرلان به مناطق پر درخت دارد
قرقي در هنگام مستي كه اتفاقا همين ايام است در ارتفاع بالاتري از ساير فصول مثلا حدود دوبرابر ارتفاع درختان بلند چرخ هاي زيبايي مي زند