تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

چکچک گوش سیاه؟

Morteza Nemati

چکچک گوش سیاه؟
« : مارس 23, 2012, 10:36:30 am »
دیروز

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Dorna Mojab

پاسخ : چکچک گوش سیاه؟
« پاسخ #1 : مارس 23, 2012, 10:43:37 am »
چكچك ابلق
Pied Wheatear
Oenanthe pleschanka vittata
Birdwatching

Your lifetime ticket to the theater of nature

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : مارس 23, 2012, 10:47:25 am »
همانطور که خانم مجاب گفتن زیرگونه Vittata از
 چكچك ابلق
Pied Wheatear
Oenanthe pleschanka vittata

برخلاف چکچک گوش سیاه سفیدی پشت سر تا پشت پرنده کشیده نشده. در چک چک ابلق پشت " Mantle"  سیاه است.
« آخرين ويرايش: مارس 23, 2012, 01:41:43 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

Kazem

« پاسخ #3 : مارس 24, 2012, 01:00:03 pm »
چک چک ابلق ;)
من از پرنده نگری لذت می برم

ghasempouri

« پاسخ #4 : ژوئیه 16, 2012, 10:03:03 am »
به آقای نعمتی بابت این تصویر فوق العاده ارزشمند تبریک میگم. همچنین به دوستان عزیز بابت شناسایی عالی که واقعاً باید گفت: دست مریزاد  :)
 ظاهراً کمتر از 2 درصد جمعیت Pied Wheatear ها دارای فنوتیپ vittata هستند (استناد به Panov) و شانس کمی برای دیدن این پرنده وجود داره. بین سالهای 1974 تا 1993 اطلاعات چکچک های گوش سیاه و ابلق مربوط به کشورهای شمالی ایران جمع آوری شده که نسبت مشاهدات Pied به Black-eared به هیبریدهای فرضی برابر با  31-14-55 بوده. سهم بالای هیبرید در مکان های تماس جمعیت های گوش سیاه و ابلق و عدم اطلاع از وضعیت vittata در عرض های پائین تر (ایران) به قدری بوده که Panov و Grabovsky فنوتیپ یاد شده را که در منطقه مشترک پراکنش یافته بودند به عنوان یک هیبرید کمتر مطالعه شده معرفی کردند.
سهم پائین حضور این گونه در جامعه که آن نیز محدود به نقاط اشتراک پراکنش  Pied و Black-eared بوده باعث این تصور شده بود.
مطالعات جدید توسط روس ها بیشتر گرایش به معرفی این فنوتیپ به زیرگونه ای از Pied داره:
 http://elibrary.ru/item.asp?id=17683671
مقاله به زبان روسی در Russian Journal of Ornithology چاپ شده. بنده بتازگی این مقاله را از نویسنده اش درخواست کردم که به محض دریافت آن نتایج مطالعه را خدمت عزیزان خواهم گفت.
فکر نمیکنم غیر از ایرانی ها و آسیای میانه و پسرعموهای افغان ما کسی امکان مطالعه این فنوتیپ یا زیرگونه را داشته باشه.
خواستم از آقای نعمتی سوال کنم آیا اجازه دارم محل و تاریخ این تصویر را بدانم؟ ممنون
سید محمود قاسمپوری

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : ژوئیه 16, 2012, 10:44:03 am »
ای وای من چنیدن بار این زیر گونه رو دیدم و ای کاش میدونستم اینقدر مهمه. هرچی فکر میکنم یادم نیست کجاها بوده.  :(
Go Birding, Go Wild

Morteza Nemati

« پاسخ #6 : ژوئیه 16, 2012, 01:51:30 pm »
به آقای نعمتی بابت این تصویر فوق العاده ارزشمند تبریک میگم. همچنین به دوستان عزیز بابت شناسایی عالی که واقعاً باید گفت: دست مریزاد  :)
 ظاهراً کمتر از 2 درصد جمعیت Pied Wheatear ها دارای فنوتیپ vittata هستند (استناد به Panov) و شانس کمی برای دیدن این پرنده وجود داره. بین سالهای 1974 تا 1993 اطلاعات چکچک های گوش سیاه و ابلق مربوط به کشورهای شمالی ایران جمع آوری شده که نسبت مشاهدات Pied به Black-eared به هیبریدهای فرضی برابر با  31-14-55 بوده. سهم بالای هیبرید در مکان های تماس جمعیت های گوش سیاه و ابلق و عدم اطلاع از وضعیت vittata در عرض های پائین تر (ایران) به قدری بوده که Panov و Grabovsky فنوتیپ یاد شده را که در منطقه مشترک پراکنش یافته بودند به عنوان یک هیبرید کمتر مطالعه شده معرفی کردند.
سهم پائین حضور این گونه در جامعه که آن نیز محدود به نقاط اشتراک پراکنش  Pied و Black-eared بوده باعث این تصور شده بود.
مطالعات جدید توسط روس ها بیشتر گرایش به معرفی این فنوتیپ به زیرگونه ای از Pied داره:
 http://elibrary.ru/item.asp?id=17683671
مقاله به زبان روسی در Russian Journal of Ornithology چاپ شده. بنده بتازگی این مقاله را از نویسنده اش درخواست کردم که به محض دریافت آن نتایج مطالعه را خدمت عزیزان خواهم گفت.
فکر نمیکنم غیر از ایرانی ها و آسیای میانه و پسرعموهای افغان ما کسی امکان مطالعه این فنوتیپ یا زیرگونه را داشته باشه.
خواستم از آقای نعمتی سوال کنم آیا اجازه دارم محل و تاریخ این تصویر را بدانم؟ ممنون

ممنون آقای قاسمپور بابت توضیحات مفید و کاملتون
این عکس رو 3 فروردین امسال 20 کیلومتری جنوب شرقی ارسنجان گرفتم.

Morteza Nemati

« پاسخ #7 : اوت 18, 2012, 10:26:50 pm »
سلام
به درخواست آقای قاسمی پور
30 مهرماه 90
50 کیلومتری شرق ارسنجان