تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

قوانین کلی عکاسی از پرندگان

غزال ادیب هاشمی

قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« : مارس 23, 2012, 05:17:44 pm »
با سلام و تبریک سال نو
کمتر از 2ماه می شه که شروع به یادگیری عکاسی کردم. خیلی هم پشتکار ندارم  8) سوالی که برام پیش اومده اینه که در عکاسی از پرندگان با دوربین Canon EOS آیا نکات خاصی باید رعایت بشه؟ مخصوصاً در این مورد که آیا باید حالت عکاسی دوربین روی حالت Manual باشه؟
ببخشید اگر سوالم خیلی مبتدیانست :">

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

اصغر محمدی

پاسخ : قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« پاسخ #1 : مارس 23, 2012, 08:39:44 pm »
با سلام ، سال نو همه عزیزان مبارک
 معمولا زمانی از  مد دستی استفاده می شود که :  عکاس قصد ثبت عکسی بر اساس سلیقه و هدف خاص خود دارد و می خواهد اختیار همه تنظیمات دوربین را در دست داشته باشد. مثلا زمانی که نورسنج دوربین در شرایط پیچیده نوری اشتباه می کند و عکسها خیلی روشن و یا خیلی تار می شوند و ...

شرایط پیچیده نوری عموما زمانی اتفاق می افتد که میزان روشنایی سوژه با محیط اطراف تفاوت فاحشی داشته باشد مثلا زمانی که بخواهیم از اگرتی در محیطی کم نور یا با پس زمینه ای تیره عکس بگیریم و یا حالاتی بر عکس آن مثل ضد نور . معمول این است که نوع نورسنجی را در دوربین تغییر می دهند و در مد نورسنجی ناحیه ای (پارشیال) و یا نقطه ای (اسپات) عکاسی می کنند که در آنها دوربین به ترتیب نور تقریبی 10 و 3 درصد از مرکز تصویر را به عنوان معیار نورسنجی قرار می دهد. حین استفاده از این مدهای نورسنجی تا حدودی مشکلات نوری عکسها برطرف می شود و نیازی به استفاده از مد دستی نیست. بعضا علاوه برا استفاده از نورسنجی مطلوب تر با تغییر در مقادیر جبران نوردهی این مساله را تا حدود زیادی بهوبد می یابد.
حال چنانچه با تنظیمات فوق عکاس به چیزی که مد نظرش باشد نرسد! ناگریز از عکاسی در مد دستی است که موارد فوق قسمتی از تنظیماتی است که عکاس باید لحاظ کند به علاوه تنظیم دستی دیافراگم و سرعت شاتر و حساسیت ایزو و ...

آنچه در عکاسی از پرندگان مهم است حالت سکون و یا حرکت پرنده است که در شرایط نوری مختلف ، تنظیمات خاصی را می طلبد و هر عکاسی با توجه به تجهیزاتی که دارد قلقهای خاص خودش را دارد.
خود من بسته به شرایط نوری و هدف خاص مربوط به شرایط محیطی و خروجی مد نظر ، از مدهای تقدم شاتر (TV) و تقدم دیافراگم (AV) بیشتر استفاده می کنم تا مد دستی (M)
کلا استفاده از مد دستی همیشه لازم نیست

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #2 : مارس 23, 2012, 09:36:24 pm »
خیلی ممنونم از لطفتون. کاملاً قضیه برام حل شد  :D

naseh nazokkar

« پاسخ #3 : آوریل 04, 2016, 12:06:30 pm »
علاوه بر مطلبی که آقای محمدی فرمودند ، نکته ی مهم دیگر استفاده از نوع فوکوس هست.
معمولا مطلوبترین فوکوس برای پرندگان ، فوکوس روی سر و بخصوص چشمها هست.( دقیقا مثل پرتره انسانها)
بنابراین فوکوس ختما باید روی حالت تک نقطه ای باشه تا دوربین به سایقه خودش فوکوس نکنه.
ضمنا در جاهایی که شاخ و برگ درختان زیادی هست ، بهتره فوکوس دستی انجام بشه.
نکاتی هم در مورد پرندگان در حال پرواز هست مثلا اینکه میشه لنز زوم رو تا وایدترین حالت باز کرد و بعد از فوکوس روی پرنده همچنانکه دستتون روی دکمه شاتر یا قفل فوکوس هست لنز رو تا تله ترین حالت زوم کنید و بعد عکس رو بگیرید چون همچنان سوژه فوکوس باقی میمونه.
دوش مرغی به صبح مینالید
                                      عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
گفتم این شرط آدمیت نیست
                                         مرغ تسبیح گوی و من خاموش