تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

قوانین کلی عکاسی از پرندگان

غزال ادیب هاشمی

قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« : مارس 23, 2012, 05:17:44 pm »
با سلام و تبریک سال نو
کمتر از 2ماه می شه که شروع به یادگیری عکاسی کردم. خیلی هم پشتکار ندارم  8) سوالی که برام پیش اومده اینه که در عکاسی از پرندگان با دوربین Canon EOS آیا نکات خاصی باید رعایت بشه؟ مخصوصاً در این مورد که آیا باید حالت عکاسی دوربین روی حالت Manual باشه؟
ببخشید اگر سوالم خیلی مبتدیانست :">

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


اصغر محمدی

پاسخ : قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« پاسخ #1 : مارس 23, 2012, 08:39:44 pm »
با سلام ، سال نو همه عزیزان مبارک
 معمولا زمانی از  مد دستی استفاده می شود که :  عکاس قصد ثبت عکسی بر اساس سلیقه و هدف خاص خود دارد و می خواهد اختیار همه تنظیمات دوربین را در دست داشته باشد. مثلا زمانی که نورسنج دوربین در شرایط پیچیده نوری اشتباه می کند و عکسها خیلی روشن و یا خیلی تار می شوند و ...

شرایط پیچیده نوری عموما زمانی اتفاق می افتد که میزان روشنایی سوژه با محیط اطراف تفاوت فاحشی داشته باشد مثلا زمانی که بخواهیم از اگرتی در محیطی کم نور یا با پس زمینه ای تیره عکس بگیریم و یا حالاتی بر عکس آن مثل ضد نور . معمول این است که نوع نورسنجی را در دوربین تغییر می دهند و در مد نورسنجی ناحیه ای (پارشیال) و یا نقطه ای (اسپات) عکاسی می کنند که در آنها دوربین به ترتیب نور تقریبی 10 و 3 درصد از مرکز تصویر را به عنوان معیار نورسنجی قرار می دهد. حین استفاده از این مدهای نورسنجی تا حدودی مشکلات نوری عکسها برطرف می شود و نیازی به استفاده از مد دستی نیست. بعضا علاوه برا استفاده از نورسنجی مطلوب تر با تغییر در مقادیر جبران نوردهی این مساله را تا حدود زیادی بهوبد می یابد.
حال چنانچه با تنظیمات فوق عکاس به چیزی که مد نظرش باشد نرسد! ناگریز از عکاسی در مد دستی است که موارد فوق قسمتی از تنظیماتی است که عکاس باید لحاظ کند به علاوه تنظیم دستی دیافراگم و سرعت شاتر و حساسیت ایزو و ...

آنچه در عکاسی از پرندگان مهم است حالت سکون و یا حرکت پرنده است که در شرایط نوری مختلف ، تنظیمات خاصی را می طلبد و هر عکاسی با توجه به تجهیزاتی که دارد قلقهای خاص خودش را دارد.
خود من بسته به شرایط نوری و هدف خاص مربوط به شرایط محیطی و خروجی مد نظر ، از مدهای تقدم شاتر (TV) و تقدم دیافراگم (AV) بیشتر استفاده می کنم تا مد دستی (M)
کلا استفاده از مد دستی همیشه لازم نیست

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


غزال ادیب هاشمی

پاسخ : قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« پاسخ #2 : مارس 23, 2012, 09:36:24 pm »
خیلی ممنونم از لطفتون. کاملاً قضیه برام حل شد  :D

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


naseh nazokkar

پاسخ : قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« پاسخ #3 : آوریل 04, 2016, 12:06:30 pm »
علاوه بر مطلبی که آقای محمدی فرمودند ، نکته ی مهم دیگر استفاده از نوع فوکوس هست.
معمولا مطلوبترین فوکوس برای پرندگان ، فوکوس روی سر و بخصوص چشمها هست.( دقیقا مثل پرتره انسانها)
بنابراین فوکوس ختما باید روی حالت تک نقطه ای باشه تا دوربین به سایقه خودش فوکوس نکنه.
ضمنا در جاهایی که شاخ و برگ درختان زیادی هست ، بهتره فوکوس دستی انجام بشه.
نکاتی هم در مورد پرندگان در حال پرواز هست مثلا اینکه میشه لنز زوم رو تا وایدترین حالت باز کرد و بعد از فوکوس روی پرنده همچنانکه دستتون روی دکمه شاتر یا قفل فوکوس هست لنز رو تا تله ترین حالت زوم کنید و بعد عکس رو بگیرید چون همچنان سوژه فوکوس باقی میمونه.
دوش مرغی به صبح مینالید
                                      عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
گفتم این شرط آدمیت نیست
                                         مرغ تسبیح گوی و من خاموش

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:


jalb55

پاسخ : قوانین کلی عکاسی از پرندگان
« پاسخ #4 : اكتبر 18, 2018, 11:22:16 am »
عکاسی از پرندگان شاید به دلیل کوچک و متحرک بودن، پرواز شاخه به شاخه و نشستن آن ها در مناطق کم نور از سخت ترین نوع عکاسی به شمار برود. پیش از ارایه نکاتی برای فرا گرفتن عکاسی از پرندگان باید بگوییم که داشتن صبر و حوصله حرف اول را در چنین عکاسی می زند.
شناخت سوژه

شناخت رفتار پرنده، خصوصیت های ظاهری لانه و اطلاع از زمان و نوع مهاجرت پرندگان از اصول اولیه عکاسی از پرندگان به شمار می روند. به مناطقی بروید که مطمئن هستید پرندگان در آنجا جمع شده و به حضور انسان ها عادت کرده اند. برای شناخت بهتر پرندگان و اطلاع از وضعیت آن ها می توانید از اینترنت استفاده و حتی گونه های نایاب را از این طریق جست وجو کنید تا به محض برخورد با آن ها بتوانید عکس بگیرید.

عکاسی از پرندگان
آماده بودن

یکی دیگر از اصول اولیه عکاسی، آماده بودن است، به این معنا که در هر شرایطی باید تجهیزات کافی با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید سریع عکس بگیرید. لنز تله فوتو و فیلتر موردنظر را از قبل به دوربین متصل کنید زیرا عمل اتصال آن ها وقت گیر است و موجب آزار پرنده ها می شود.
در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی

اگر هوا خیلی گرم، سرد یا بارانی باشد به طور معمول پرنده ها در لانه یا منطقه ای امن باقی می مانند و از آن خارج نمی شوند. عکس العمل پرنده ها به شرایط آب و هوایی مانند عکس العمل انسان هاست. در مواقعی که هوا خیلی گرم باشد آن ها به دنبال جایی خنک (یا به عکس) و اگر شرجی و مرطوب باشد به دنبال جایی خشک می گردند.
حرکت کردن به آرامی

با حرکت آرام به سوی پرنده ها این شانس را خواهید داشت که به سوژه نزدیک شوید و میزان هشیار شدن آن ها را کاهش دهید. پرنده ها به طور معمول به صدا و رنگ های روشن توجهی نمی کنند، اما نسبت به حرکت و جنبش ها سریع واکنش نشان می دهند و پرواز می کنند.
وضعیت عکاس

برای عکاسی از پرندگان وضعیت عکاس بسیار مهم است. در اینجا تعدادی راهکار پیشنهاد می شود.
▪ اگر تمایل دارید که از یک پرنده روی زمین یا کنار ساحل عکاسی کنید باید وضعیت سطحی خود را نسبت به وضعیت پرنده پایین تر قرار دهید.
▪ می توانید پشت یک درخت، ساختمان یا هر چیز دیگری که مانع دید شما نشود پنهان شوید.
▪ از درون یک ماشین پارک شده یا حتی ماشینی که به آرامی حرکت می کند نیز می توانید عکس بگیرید.
▪ حتی می توانید پنجره اتاق را باز و از داخل خانه لنز دوربین را روی پرنده موردنظر تنظیم کنید. استفاده از فیلترهای پلاریزه کننده در چنین شرایطی می تواند کیفیت عکاسی را بالا ببرد.
▪ با انجام دادن چنین کارهایی بهتر می توانید به پرنده نزدیک شوید. با نزدیک شدن به پرنده و در نظر گرفتن چشم های آن می توانید حسی از صمیمیت را در عکس هایتان تداعی کنید.

عکاسی از پرندگان
بهترین فصل سال

بهترین فصل سال برای گرفتن عکس از پرنده ها فصل بهار است. بهار فرصت مناسبی را فراهم می کند تا گونه های متفاوتی از پرندگان مهاجر را مشاهده کنید. البته تمام فصل های سال هریک به نوبه خود می توانند زمان مناسبی برای عکاسی باشند.
بهترین زمان روز

اوایل صبح (سپیده دم) بهترین زمان برای گرفتن عکس در طول روز به شمار می رود. سه ساعت پس از طلوع آفتاب پرندگان بیشترین میزان فعالیت خود را شروع می کنند. در سپیده دم شدت نور آفتاب به حدی است که نور مناسب و ایده آلی را برای عکاسی به وجود می آورد. دو ساعت پیش از غروب آفتاب نیز می تواند زمان مناسبی باشد.
تجهیزات عکاسی

برای عکاسی در حیات وحش به دوربین های حرفه ای یا نیمه حرفه ای با لنز ۳۰۰ میلی متری یا بیشتر نیاز است، اما برای عکاسی از پرندگان که در کوچه و خیابان یافت می شوند شرایط فرق می کند. با یک دوربین خانگی که زوم اپتیکال آن ۱۰ برابر است می توان یک عکس زیبا از پرندگان گرفت. برای این منظور باید از یک سه پایه استفاده کرد تا شدت لرزش های وارد آمده به دوربین را کم کند. سه پایه و دوربین را نزدیک شاخه درختان قرار دهید و خود از آن فاصله بگیرید اگر دوربین شما به ریموت کنترل مجهز باشد که در این صورت بهترین شرایط برای گرفتن عکس را فراهم آورده اید و مشکلی نخواهید داشت. بنابراین توصیه می شود که برای عکاسی، دوربین شما حداقل دارای زوم ۱۰ برابر یا لنز ۲۰۰ میلی متری، سه یا تک پایه و ریموت کنترل برای رها کردن دکمه شاتر باشد. پس از تمام موارد ذکر شده مهم ترین مسئله صبر و حوصله عکاس است.

تجهیزات عکاسیویژگی های دوربین

برای فوکوس کردن روی شاخه یا محلی که پرنده برای خوردن غذا انتخاب می کند، می توان از فوکوس متوالی یا دستی استفاد کرد. تجهیزات اتوفوکوس (فوکوس خودکار) بسیاری برای عکاسی از حیات وحش یا پرندگان به بازار عرضه شده است، سعی کنید از میان آن ها بهترین نوع را تهیه و با آن عکاسی کنید. در دوربین هایی که به ویژگی تراز سفیدی مجهز هستند با انتخاب این محیط، کیفیت عکس بالاتر می رود. برای کنترل کردن عمق میدان در عکاسی از پرندگانی که مشغول غذا خوردن هستند، می توانید از مود اولویت دیافراگم استفاده کنید. برای آن دسته از پرندگانی که در حال پرواز هستند، از مود دستی استفاده و محیط های شاتر و دیافراگم را تنظیم کنید. برای مهارت یافتن در امر عکاسی تنها نکته، تمرین است.
جذب کردن پرندگان

برای جذب کردن پرندگان روش های مختلفی موجود است و این امر به گونه پرندگانی بستگی دارد که در منطقه شما یافت می شوند.
▪ گل وگیاه: یکی از روش های جذب پرنده کاشتن گیاهان بومی در منطقه است. به طور کلی پرندگان به گل و گیاه، بوته ها و چمن زارها علاقه دارند. کاشتن گیاهانی که با شرایط آب و هوایی شهر سازگاری دارند در باغچه خانه یا پارک ها باعث جذب پرندگان خواهد شد.
▪ آب: یکی دیگر از عناصری که بسیاری از پرنگان را به سمت خود جذب می کند آب روان، دریاچه یا گودال های آب است که پرندگان برای رفع تشنگی به سمت آن ها می روند. اگر هیچ یک از موارد گفته شده در دسترس شما نیستند می توانید با فراهم کردن یک ظرف مسطح و پر از آب پرندگان را جذب کنید.
▪ دانه: ظروف بسیاری در شکل ها و اندازه های مختلف برای ریختن غذای پرندگان ساخته شده اند، اما شکل ظاهری آن ها به گونه ای نیست که بتواند پرندگان را به سمت خود جذب کند. برای اینکه پرندگان بیشتری به سمت ظرف های غذا جذب شوند می توانید خلاقیت به خرج دهید یا اینکه دانه ها را روی سطوحی بریزید که قابل رویت باشند.
▪ محیط گرم: در برخی فصل های سال که شرایط آب و هوایی بیش از اندازه سرد است با فراهم آوردن یک جای گرم یا آب و دانه می توانید محیط مناسبی را برای جذب پرندگان به وجود آورید.عکاسی از پرندگان
پرندگان در حال پرواز

همان طور که گفته شد عکاسی از پرندگان امر مشکلی است، اما عکاسی از پرندگان در حال پرواز به مراتب مشکل تر است. با وجود این نکاتی نیز در این خصوص وجود دارند که می توانند راهنمای مناسبی برای عکاسی به شمار آیند. با تنظیم دوربین روی سه پایه و زوم کردن آن روی ظرف غذای پرنده با کمک یک ریموت کنترل پیش از اینکه پرنده شروع به پرواز کند می توانید لحظه به پرواز درآمدن آن را به تصویر بکشید. در چنین حالتی باز بودن پرها زیبایی خاصی را به عکس خواهد بخشید.
نکته آخر

در آخر باید تکرار کرد که عکاسی از پرندگان ساده نیست و برای این کار باید صبر و حوصله به خرج داد. با خراب شدن چند عکس اول نباید انگیزه خود را از دست بدهید.
توجه:

در عکاسی از پرندگان اولویت آسایش و امنیت پرنده است. علی الخصوص در فصل بهار و تابستان که در حال تخم گذاری و پرورش جوجه هاشون هستن بسیار مهمه که بیش از اندازه به پرنده ها نزدیک نشیم ، حواسمون به زیر پامون باشه که پامون رو روی آشیانه یا جوجه هاشون نگذاریم و آرامش پرنده رو به هم نزنیم.https://jalebamooz.com/mobile-tips/whats-ios-and-10-specs
https://jalebamooz.com/mobile-tips/download-install-log-in-skype
https://jalebamooz.com/mobile-tips/whats-application
https://jalebamooz.com/mobile-tips/top-10-android-apps
یا مشغول زندگی کردن باش یا مردن. “استفن کینگ”