تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

خروس کولی دشتی Sociable Lapwing

Arash Yekdaneh

خروس کولی دشتی Sociable Lapwing
« : ژانویه 01, 2012, 12:14:55 pm »
Camera:Canon EOS-1D Mark IV
Lens: EF300mm f/2.8L IS USM +2.0x
Shutter speed :1/2500 sec
Aperture priority
f/5.6
ISO 400
Focal length: 600.0 mm
Focus Mode: Auto
Metering mode:Evaluative
White balance: Auto
عکاسی شده از پنجره ماشین بر روی beanbag
محل عکاسی : میقان اراک
تاریخ: 03.11.2011
ساعت عکاسی : 16:05
وضعیت آب و هوائی : نیمه ابری ولی در لحظه عکاسی نور خورشید در حال غروب وجود داشت.
این پرنده به صورت تکی و در جمع تعدادی خروس کولی پرسه میزد.
فاصله سوژه برای یه عکس خوب اصلا مناسب نبود ( حدود 26 متر) و پروسه انجام شده در فتوشاپ شامل :
Noise reduction , Gaussian Blur , unsharp mask و حدود 50 درصد کراپ بوده.
کلیه کارهای انجام شده در فتوشاپ بصورت موضعی انجام شده ، نه بر روی کل عکس

Alireza Hashemi

پاسخ : خروس کولی دشتی Sociable Lapwing
« پاسخ #1 : ژانویه 01, 2012, 02:44:42 pm »
با سلام حضور مدیر بخش عکاسی گروه طرلان جناب آقای آرش یکدانه. من سوالی برام پیش اومد و اون اینکه وقتی شما از ادیت موضعی عکس صحبت میکنید آیا این امکان وجود داره که فقط بخشی از بدن پرنده ادیت بشه ؟ و سوال کلی تر من اینکه تا چه حد میشه یه عکس دیجیتال رو ادیت کرد؟ چون همونطور که همه میدونن برای ادیت عکس حدی وجود نداره. ما تا کجا میتونیم عکس ها رو ادیت کنیم؟
ضمنا عجب عکسی، عجب گونه ای، عجب عکاسی و عجب دوربین و لنزی....
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Arash Yekdaneh

« پاسخ #2 : ژانویه 01, 2012, 03:13:15 pm »
ممنونم جناب هاشمی بابت محبتهای شما  ;)
حتما به صورت موضعی میشه رو پرنده هم کار کرد. مثلا وقتی یه شاخه ای برگی بین ما و دوربین قرار میگیره و نمیتونیم در لحظه عکاسی حذفش کنیم در بعضی مواقع با ادیت قابل حذف شدنه. یا در زمانی که اختصاصا روی خود پرنده کار میکنیم میدونیم که مثلا شفافیت چشم پرنده یا ناخنها و پای پرنده میتونه در شارپ نشون دادن عکس تاثیر گذار باشه. در این صورت شفافیت این قسمتها رو نسبت به بقیه بیشتر میکنیم. یا مثلا یکی از چشمهای پرنده بدلیل قرار گرفتن در سایه ( در زمانی که نور با زاویه از بغل تابیده باشه ) شفافیت کمتری داره و کدر به نظر میاد که با ادیت موضعی میشه اصلاحش کرد.
در ارتباط با حد ادیت روی عکس ، خیلی بستگی به محل مصرف عکس داره. اگه در مورد رنگ پرنده، پوشش تابستانه و زمستانه یا گزارشی مستند از یه محل داریم از عکس استفاده میکنیم به نظر من نباید از ادیت استفاده کرد یا باید حداقل ادیت استفاده بشه. ولی اگه قصد استفاده و نمایش در گالری عکس رو داریم ، بیشتر میشه روی عکس کار کرد و طبیعتا برای کارهای گرافیکی و ساخت پوستر و کارت تبریک و .....فکر میکنم دیگه حدی وجود نداشته باشه. ولی یادمون باشه مخصوصا در عکاسی حیات وحش ادیت ما نباید به اصل سوژه آسیبی بزنه. ادیت بیش از حد عکس رو مصنوعی میکنه !
در مورد این عکس هم بیشتر قصد من از نمایش در این صفحه آشنائی کسانیکه ندیدنش با ظاهر پرنده بود . چون از نظر استانداردهای عکاسی حیات وحش ، این عکس ایرادهای زیادی داره.

Kazem

« پاسخ #3 : ژانویه 01, 2012, 10:06:37 pm »
تبریک ارش جان خوش به حالت به خاطر دیدن این پرنده زیبا
من از پرنده نگری لذت می برم

علی سنگچولی

« پاسخ #4 : ژانویه 02, 2012, 10:06:09 pm »
مرسی آرش جان بابت عکس زیبات و توضیحاتی که درباره ی ادیت عکس دادی  ;)
 و تشکر ویژه از آقای هاشمی بابت سوالای هوشندانه و هدف داری که میپرسن.

Pooyan

« پاسخ #5 : ژانویه 03, 2012, 09:39:09 pm »
سلام؛
نور کار را دوست دارم. همچنین ویرایش انجام شده را. یکی از معدود مشکلات عکاسی از داخل ماشین که من هم همیشه با آن مواجه هستم, همین ارتفاع برداشت است که برای عکاسی از پرندگان روی زمین یا درون آب, کار را از حالت ایده آل عکاس دور می کند. با این حال ممنون از اشتراک این عکس زیبا
محسن واحدي پور

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #6 : ژانویه 04, 2012, 09:01:18 am »
از نظر من که شاهکار است يعنی نشده عکسی از لول لنز شما در بيايد که به نظر من شاهکار نباشد
حال سوالی در سطح اکابر (جهت اطلاع جوانان عرض کنم در قديم بزرگسالان به مدارس خاصی می رفتند به نام اکابر يعنی همان بزرگسال به عربی) با وجود اين که در حال تقدم آپرچرتنظيم سرعت شاتر به عهده دوربين است اما آيا سرعت 1/2500 باعث کاهش کيفيت نمی شود ؟

Arash Yekdaneh

« پاسخ #7 : ژانویه 04, 2012, 12:24:59 pm »
ممنون آرش جان. خیلی به من لطف داری. ::)
در مورد این عکس،  پرنده در حال تغذیه بود و سعی داشتم در لحظه شکار حشره ها ازش عکس بگیرم. به همین خاطر F رو حداقل گرفتم( 5.6 )  که سرعت شاتر بالا بره . اگه نور کمک نمیکرد، رسیدن به چنین سرعتی امکتن پذیر نبود و باید ISO رو بالا میبردم.  من فکر میکنم برای عکاسی از پرنده ها اگه بتونیم سرعت رو بالا بگیریم بدلیل حرکتهای ناگهانی و غیر قابل پیش بینی پرنده میشه لحظات خاصی رو به تصویر کشید.
یادمون باشه که همه این تنظیمات برای پرنده ها با جثه های مختلف، نور، عمق میدان مورد نیاز، فاصله با پرنده که در عمق میدان ما اثر داره متغیره و یه نسخه کلی نمیشه براش پیچید.
ولی اگه بخوام یه جواب به سووالت بدم باید بگم نه. در صورتیکه بقیه تنظیمات درست باشه نه تنها کیفیتت رو پائین نمیاره بلکه کمک به ثبت لحضات خاص هم میکنه ;)