تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

سوال در مورد درنا ها

Kazem

سوال در مورد درنا ها
« : مارس 25, 2012, 10:13:34 pm »
من در سفر میقان دسته هایی از درنا ها را دیدم که بعضی از انها پاهایشان از بدنشان بیرون بود اما تعداد دیگری از انها  این طور نبود کسی دلیلشو می دونه
من از پرنده نگری لذت می برم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

سمانه مختاري

پاسخ : سوال در مورد درنا ها
« پاسخ #1 : مارس 27, 2012, 11:54:56 am »
یعنی موقع پرواز؟ یه پا یا هر دو؟
اگه موقع پرواز یه پاشون آویزون بوده، احتمالا آسیب دیده س. منتظر نظر اساتید می مونیم.

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : مارس 27, 2012, 01:00:44 pm »
کاظم من متوجه منظورت نشدم!!؟؟
Go Birding, Go Wild

Morteza Nemati

« پاسخ #3 : مارس 27, 2012, 03:33:11 pm »
کاظم جان اگر پاهاشون اینجور بوده کاملا طبیعیه، درغیر این صورت غیر طبیعیه

Kazem

« پاسخ #4 : مارس 27, 2012, 11:11:43 pm »
منظورم اینه اخری  پاهاش بیرون بدنشه ولی جلو ییهاش معلوم نیست پاهاشون کجاست البته ببخشید کیفیت عکس خیلی بده

Morteza Nemati

« پاسخ #5 : مارس 28, 2012, 12:14:54 am »
منظورم اینه اخری  پاهاش بیرون بدنشه ولی جلو ییهاش معلوم نیست پاهاشون کجاست البته ببخشید کیفیت عکس خیلی بده

خبلی عجیبه کاظم جان
آخری کاملا طبیعیه ولی بقیه عجیب هستند، مگر اینکه پرنده دیگری باشند که بعید بنظر میرسه

Kazem

« پاسخ #6 : مارس 28, 2012, 10:05:58 am »
منظور من هم همین بود :-[

yasamin.yousefi

« پاسخ #7 : مارس 28, 2012, 11:40:06 am »
عکس عجیبیه.  :o
درناها در حال تغییر جهت بودند؟ فقط این طوری میشه تحلیل کرد ضمن اینکه دارند از شما فاصله می گیرند درناهای جلویی نسبت به آن درنای اولی که کاملا پاهایش در عکس دیده می شه 60درجه به سمت راست یعنی به سمت شما متمایل شده برای همین طول گردن را بیشتر از درنای آخری می بینید و پاها را کوتاهتر از حد واقعی:)

Kazem

« پاسخ #8 : مارس 28, 2012, 12:26:30 pm »
ممنون خانم یوسفی
ولی نمیشه این طوری باشه چون از زاویه زیر هم دیدم که باعث شد به ذهنم برسه و سوال بشه ;)

Alireza Hashemi

« پاسخ #9 : مارس 28, 2012, 11:25:22 pm »
بعضی وقتا که به علت موقعیت نوری نامناسب از تکنیک های اوراکسپوز یا اندر اکسپور استفاده میشه به علت کنتراست بالا هرجند سوژه از حالت سایه در میاد ولی جرییاتشو از دست میده خصوصا تو حاشیه ها. حالا اگه این حاشیه ها مربوط به مثلا یه پای باریک باشه ممکنه کل مورد تو عکس از دست بره یعنی میشه درنای بدون پا. این تنخا چیزیه که به نظرم میاد کاظم :)
Go Birding, Go Wild

اصغر محمدی

« پاسخ #10 : مارس 29, 2012, 12:15:59 am »

این عکس رو ببینید + توضیحات لینک ، شاید جواب سوال کاظم عزیز باشه :

http://www.blog.birdsillinois.com/2006/12/sandhill-crane-grus-canadensis.html

Kazem

« پاسخ #11 : مارس 29, 2012, 12:25:43 am »
علی رضا جان من کاری رو عکس نکردم چون این مسئله توجه منو جلب کرد  منم عکس گرفتم اصلا نور خوب نبود ضمنا پرنده ها هم از جلوی خورشید گذر می کردند

Alireza Hashemi

« پاسخ #12 : مارس 29, 2012, 10:53:44 am »
کاظم لینک اقای محمدی کامل خلاصه و کامل مورد رو شرح داده. خیلی جالب بود. ولی به هر حال درنای بدون پا نمیتونه پرواز کنه و از زمین بلند بشه. ;D ;)
Go Birding, Go Wild

Arash Yekdaneh

« پاسخ #13 : مارس 29, 2012, 04:01:51 pm »

این عکس رو ببینید + توضیحات لینک ، شاید جواب سوال کاظم عزیز باشه :

http://www.blog.birdsillinois.com/2006/12/sandhill-crane-grus-canadensis.html

ممنون دوست عزیز...اطلاعات جالبی بود و ممنون از کاظم که توجه همه رو جلب کرد به این مساله.
پس نهایتا به این نتیجه رسیدیم که وقتی هوا سرد باشه درناها مخصوصا وقتی از توی آب بلند میشن برای جلوگیری از یخ زدن پاها اونا رو جمع میکنن و اتفاقی که تو عکس کاظم دیدیم میوفته. البته این فقط تجربه و تحقیق یه پرنده نگر بوده که کاظم هم تجربه کرد  ;)

اصغر محمدی

« پاسخ #14 : مارس 29, 2012, 06:31:05 pm »
ممنون آقای یکدانه
البته مشاهدات دیگری به همین صورت در مورد سایر گونه های درنا توسط افراد دیگری گزارش شده است
در تحقیق آماری ایشان ، دلیل این امر به دفعات و در شرایط جوی متفاوت بررسی شده و همانگونه که اشاره فرمودید زمانیکه درناها در هوای سرد از درون آب بلند می شوند به دلیل یخ بستن آب روی پاها (به صورت لایه یخ) و احتمال اینکه این مسئله باعث آسیب به سطح پوست پا شود، پرنده بر خلاف معمول ، پاهای خود را زیر بدن جمع می کند.

این مسئله زمانی که پرنده از زمین خشک بلند می شود حتی در دمای زیر صفر درجه کمتر دیده شده است

متغیرهای آماری این تحقیق : دمای هوای ، سرعت باد و میزان پوشش ابر بوده است و ضریب همبستگی در این تحقیق در بالاترین نتایج ، حدود 0.6 بوده که رابطه ای  قوی به حساب نمی آید.

نتیجه مطالعه و مشاهدات ایشان حاکی از این است فراوانی رفتار جمع کردن پاهای مرطوب در درناها و تمایل آنها به این کار در هوای سردتر افزایش می یابد.

حالا اینکه این نتیجه گیری قابل تعمیم به درناهای تالاب میقان است یا نه ؟
با فرض مشاهدات آقای کلهر به عنوان نمونه ، در صورت سردی هوا ؟ و مرطوب بودن پای پرندگان ؟ ، جواب شاید مثبت باشد.