تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

غذا دادن به پرندگان

Kazem

غذا دادن به پرندگان
« : مارس 30, 2012, 04:47:39 pm »
ایا غا دادن به پرندگان وحشی تحت هر عنوانی درست است؟
من از پرنده نگری لذت می برم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Arash Yekdaneh

پاسخ : غذا دادن به پرندگان
« پاسخ #1 : مارس 30, 2012, 06:27:31 pm »
این " تحت هر شرایطی " که آوردی قطعا جوابش هست خیر ;D
حالا اگه یه خورده توضیح بدی شاید بشه یه تبصره ای چیزی براش پیدا کرد  ;)

Kazem

« پاسخ #2 : مارس 30, 2012, 09:05:32 pm »
منظورم غذا دادن است مثلا به طور خاص غذا دادن امسال قو ها در فریدون کنار
من از پرنده نگری لذت می برم

reza_aliasl

« پاسخ #3 : مارس 31, 2012, 05:23:11 pm »
غذا دادن به پرندگان لذت خاصی داره خصوصا اگر اون پرنده اهلی نباشه.اما دخالت انسان در طبیعت منجر به آسیب هایی میشه که همه ما از اونها آگاه هستیم.اما به قول آقای یکدانه گاهی اوقات تبصره هایی وجود داره گاهی بین بدو بدتر زمانهایی که به نوعی با بحران روبرو میشیم ناچار به انتخاب روش های دیگه ای هستیم.میشه اینطور خلاصه کرد غذا دادن به پرنده وحشی تنها زمانی توجیه داره که به منظور جلوگیری از انقراض کامل گونه باشه.مثل درناهای ژاپنی که هرسال مردم ژاپن با غذا دادن به اونها این گونه را از خطر انقراض نجات دادند.درنا نجات پیدا کرد اما تغییر رفتار داد (همینطور بعضی از پرندگان و حیوانات منطقه).
غذا دادن به پرنده ها پی وحشی توسط انسان گاهی بصورت غیر مستقیم انجام میشه منظورم دفع زباله ها بصورت غیر اصولی است که این مورد منجر به افزایش جمعیت کلاغ ها و گاهی اوقت تمرکز جمعیت بالای از شکاری ها در یک ناحیه خواهد شد که این ها هم به نوعی آسیب است
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

the owl

« پاسخ #4 : مارس 31, 2012, 06:30:57 pm »
منظورم غذا دادن است مثلا به طور خاص غذا دادن امسال قو ها در فریدون کنار

کاظم جان غذا دادن امسال به قو ها انتخاب بین سپردنشون به دامگاه دارها یا نگه داشتنشون در یک مکان با استفاده از غذا دادن بود.
اما در کل نظر شخصیم در مورد این سوال اینه که غذا دادن به پرنده ها اگه به قصد سو استفاده نباشه اشکال نداره. چون غذا دادن ما به پرنده ها تا جایی که من دیدم به صورت مستقیم نیست و غذا ریختن در یک مکانه تا پرنده ها استفاده کنند. این به معنی اینه که پرنده ای که از اون غذا استفاده میکنه حتی متوجه نمیشه که این غذا توسط انسان در این مکان قرار داده شده که یعنی موجب ریختن ترس پرنده ها از انسان و خطرات بعدیش نمیشه.البته به قول اقای یکدانه این "تحت هر شرایطی"یکم زیادی کلیش کرد. منتظر نظر اساتید میمونم
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

reza_aliasl

« پاسخ #5 : مارس 31, 2012, 07:22:05 pm »
ایمان جان آسیب های این کار فقط به ترس پرنده از انسان محدود نمیشه!همانطور که میدونی طبیعت یک سیستم بازه که ریتم خاصی داره که اگه کمی به همش بزنیم آسیب های خودشو در کوتاه مدت و دراز مدت  نشون میده.مثلا غذا دادن به قوها ممکنه باعث این مسئله بشه که قوهای گرسنه و ضعیفی که هرسال باقی میموندن و شکار شکارچیان طبیعت مثل روباه  شغال یا پرندگان شکاری میشدن از این چرخه حذف بشن و تاثیر منفی روی جمعیت شکارچی ها بزارند.البته این یک مثال بود و قضاوت در مورد تغذیه قوها برای من یکی که کار بسیار سختی بود و ترجیح میدم اساتید مربوطه نظر بدند.
تو بعضی از مناطق مختلف دنیا این کار توسط محلی ها و یا گاهی سازمان های حافظ طبیعت انجام میشه که در نگاه اول کار پسندیده ای است وقتی انسان با یک سری اعمال نسنجیده باعث به هم خوردن نظم طبیعت میشه خودش هم باید با کمک کردن این قضیه را کنترل کنه
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

سوگند

« پاسخ #6 : آوریل 04, 2020, 10:44:54 pm »
سلام. من توی زمستون به کبوترای اطراف ساختمون مرتب غذا دادم ولی دوروز پیش متوجه شدم که گربه چنتا از کبوترارو که رفتن تو حیاط دونه بخورند رو شکار کرده. الان سوالم اینه که من باید چکار کنم؟ کبوترا یجورایی عادت کردند به غذا دادن من و از طرفی هم نمیخوام جونشونو به خطر بندازم و اینکه اینجا همه ساختمون هس و باغو درخت زیادی هم نیست که غذا پیدا کنن، سرپناه درستی هم ندارند... میشه راهنمایی کنید چکارکنم؟

AmirA

« پاسخ #7 : آوریل 05, 2020, 11:19:32 pm »
یک کار‌شناس پرندگان گفت: دانه ریختن برای پرندگان وحشی در زمستان یا فصول دیگر، برعکس آنچه عموم مردم می‌اندیشند نه تنها به سود پرندگان نیست بلکه به زیان آن‌ها است.

فصل زمستان است و با توجه به سرمای هوا و دشواری غذا پیدا کردن برای پرندگان وحشی، بسیاری از ما ایرانیان علاقه داریم به این موجودات دوست داشتنی طبیعت، در راه پیدا کردن غذا، کمکی بکنیم.

از قدیم مرسوم بوده که این کمک دلسوزانه از طریق ریختن ته مانده‌های غذا (مخصوصا برنج) برای پرندگان انجام شود.

گنجشک‌ها، کبوتران وحشی و قمری و یا به عبارت مرسوم «یاکریم»‌ها، معمولا میهمانان ثابت و اصلی این سفره‌های بیرون از خانه ما ایرانیان هستند.

هدف از میهمان کردن این پرندگان، در فرهنگ ایرانی معمولا تقسیم رزق و روزی و یاری رساندن به این آفریده‌های خداوند است ولی شاید درصد پایینی از ما بدانیم که این کار نه تنها به سود آن‌ها نیست، بلکه به زیان آن‌ها است.

دکتر جمشید منصوری، کار‌شناس پرندگان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، گفت: اگر امروز پرندگان در نظام طبیعت باقی مانده‌اند، محصول هزاران، بلکه میلیون‌ها سال سازگاری با شرایط متفاوت کره زمین است.

وی تاکید کرد: نباید از یاد برد که معمولا گونه‌هایی از جانوران در طبیعت باقی ماندند که با طبیعت سازگار‌تر بوده‌اند، پرندگان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و معمولا پرندگانی توانسته‌اند به نسل اندر نسل به حیات خود ادامه دهند، که خود را با سختی شرایط متفاوت زمین وفق داده‌اند.
این استاد دانشگاه گفت: در واقع غذا دادن مستمر به پرندگان در زمستان یا فصلهای دیگر، موجب خلل در نظام طبیعت و اکو سیستم این گونه از حیوانات خواهد شد و باعث می‌شود که این پرندگان به شرایط جدید یعنی آماده بودن غذا عادت کنند و حتی در بسیاری از موارد به دلیل قرار گرفتن در شرایط سخت بمیرند.
« آخرين ويرايش: آوریل 08, 2020, 09:57:43 pm توسط administrator »