تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرندگان از طریق صدا

Pooyan

شناسایی پرندگان از طریق صدا
« : مارس 31, 2012, 10:19:12 am »
سلام؛
نمی دانم امکان دارد یا نه اما به نظر من در بعضی موارد شدنی است.
من این چند وقتی که افتخار آشنایی بیشتر با دوستان پرنده نگر را به دست آورده ام،
 متوجه شده ام که دوستان بیشتر دنبال کلیدهای مختلف از روی دیدن عکس پرنده هستند که در این راخ خطاهایی هم وجود دارد. مثلا وقتی شناسایی دو پرنده بسیار شبیه به هم فقط از روی تفاوت اندازه بالغ آنها ممکن باشد و عکاس یا پرنده نگر دقیقا نتواند تفاوت 4-5 سانتی متری اندازه پرنده A و B را حدس بزند. در حالی که صدای نر بالغ دو پرنده شاید کاملا متفاوت باشد. نمی دانم دوستان پرنده نگر در کنار عکاسی یا رکورد کردن تصویر پرندگان از ضبط صوت هم به عنوان یک سند مکمل استفاده می کنند یا خیر. مثلا این تاپیک را که دیدم این فکر به نظرم رسید:

http://www.birdforum.ir/index.php?topic=507.msg2001;topicseen#msg2001

صداهای چکاوک درختی و آسمانی تفاوت محسوس دارند.

ضمنا دوستان برای صدای پرنده ها حتما این سایت را زیر و رو کنید:

http://www.xeno-canto.org/

محسن واحدي پور

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : شناسایی پرندگان از طریق صدا
« پاسخ #1 : مارس 31, 2012, 11:54:03 am »
محسن جان شناسایی از روی صدا خیلی مطمئن و عالی است ولی من نمی دونم کسی این کار را انجام میدهد یا نه در کشور ما
البته می دونم در این زمینه کشور ما خیلی ضعف دارد
من خودم دوست دارم در این زمینه فعالیت کنم 
ضبط صدای پرندگان را خیلی دوست دارم
من از پرنده نگری لذت می برم

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : مارس 31, 2012, 12:24:02 pm »
با سلام و تشکر از شروع این مبحث. بله یقینا صدا در مورد بسیاری از پرندگان بهترین عامل شناسایی است. اما بیاد داشته باشین که بسیاری از پرنده ها فقط در فصل زادآوری آواز میخونن و همچنین بسیاری مهاجر زمستانه هستن. بسیاری هم اصلا در حالت عادی چندان صدایی تولید نمیکنند یا مثلا در مورد شکاری ها معمولا فاصله پرنده نگر بسیار زیاد است . اما در کلیه کلاسهای پرنده نگری اقای مهندس بختیاری هم این مورد از جمله عوامل اصلی شناسایی پرندگان مطرح میشود.از جمله در کارگاه تخصصی  شناسایی سسک ها در گروه طرلان ، دوست و همکار عزیزم بابک موسوی که از برترین عکاسان حیات وحش و پرنده نگران بسیار دقیق و با تجربه کشور هستن بخش شناسایی از روی صدا، از اصلی ترین نکات تدریس ایشان بود. همکار و دوست قدیمی گروه طرلان دکتر آرش حبیبی هم تجارب بسیاری در این زمینه دارند و همینطور دوستان خوبم آرش یکدانه و همسرشون خانم طناز پولادین به اتفاق مقاله ای در بررسی تایید یا نکوهش استفاده از صدا در بین پرنده نگران و عکاسان برای جذب پرندگان  در   مجله الکترنیک پرنده نگری و پرنده شناسی گروه  طرلان  http://www.birdwatching.ir/Magazine/ ارایه نموده اند. دیگر همکار و دوست قدیمی گروه طرلان آقای علی امیرابراهیمی هم که متاسفانه کمتر در این تالار از حضورشان استفاده میکنیم نیزدر این مبحث صاحب نظر هستن. آقای میثم قاسمی هم که گه گاه در این تالار از نظرات و عکسهاشون استفاده میکنیم و از متخصصین صاحب نام و با تجربه کشورهستن از صدا به طور گسترده در فعالیت ها و شناسایی ها استفاده میکنن . همینطور سایر دوستانم از جمله آقای دکتر باقر نظامی و مهندس عباس عاشوری هم در بحث شناساییی پرندگان از جمله کنار آبزیان به کمک صدای اونها در هنگام پرواز تجارب ارزشمندی دارن. در دانشگاهها هم اساتیدی چون جناب آقای دکتر کابلی حتی بخش شناسایی صدا را در امتحانات خود از دانشجویان جای داده اند و البته بسیاری از دیگر دوستان که ذکرنام آنها از قلم افتاده . 
خیلی خیلی از شما برای ایجاد این مبحث تشکر میکنم چون واقعا جای اون در بین تاپیک ها خالی بود. امیدوارم با پست های سایر دوستان شاهد ایجاد یک مجموعه کامل برای علاقمندان در تالار باشیم.
« آخرين ويرايش: آوریل 01, 2012, 11:22:41 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

Pooyan

« پاسخ #3 : آوریل 01, 2012, 10:28:35 am »
سلام مجدد؛
ممنون علیرضای عزیزاز توضیحات کامل
به صورت خلاصه منظور من هم بیشتر شناسایی passerine forms در فصل زادآوری بود. من در طول این چند سالی که عکاسی پرندگان می کنم صدای تعدادی از پرندگانی که زیاد باآنها سر و کار داشته ام را به صورت  تجربی کاملا می شناسم. مثلا B  H Bunting یا European BeeEater و ...خوب هر وقت Song یا Call یا Alert آنها را می شنوم, بلافاصله به دنبال آن پرنده می گردم. فکر کنم به صورت برعکس هم ضبط صدای پرنده ای که در شناسایی آن شک داریم در فیلد, در کنار تصویر آن کمک بزرگی  برای شناسایی آن پرنده باشد.
البته در مورد Passerine forms استثناهایی هم وجود دارد که قطعا می دانید. مثلا الیکایی و روبین در فصل پاییز و زمستان هم در خواندن بسیار فعال هستندو تمامی عکسهایی که من از آنها در جمشیدیه گرفته ام با استفاده از پخش صدا بوده است که در این فصلها هم به آن جواب داده اند.
محسن واحدي پور

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #4 : آوریل 01, 2012, 10:31:11 am »
در پرنده بازي سنتي ايران به كساني كه جذب الحان پرندگان مي شوند عشق باز مي گويند ضمن تشكر از عليرضاي عزيز همانطور كه فرمودند نيمي از لذت پرنده نگري تشخيص از روي صداست كه شرعا هم اشكالي ندارد و باعث آزار حيوانات نيست :)
اين روزها فصل عشق بازان است و از محسن عزيز و ساير دوستان دعوت مي كنم اين ايام كوتاه را از دست ندهند به ترتيب اجراي نقش از هفته سوم فروردين ماه تا اوايل تابستان صداي پرندگان زير در تهران به گوش خواهد رسيد:
سسك بيدي
بلبل
Olivaceous warbler
سهره گلي
پريشاهرخ

گفتم اين شرط آدميت نيست
مرغ تسبيح خوان و من خاموش

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #5 : آوریل 01, 2012, 10:43:25 am »
در مورد ركورد پرندگان  از روي صدا و ثبت آن  در بين پرنده نگران مرسوم است اما توصيه مي شود اگر فقط از طريق صدا اقدام به ثبت پرنده مي نمايند بصورت يادداشت ذكر نمايند يعني در جلوي ركورد بنويسند مشاهده نشد ثبت از طريق صدا

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : آوریل 01, 2012, 11:28:42 am »
ممنون آرش . جالب تر اینکه امروزه با توجه به اینکه بخش عمده ای از صدای پرندگان (بجز صدای پایه که در افراد یک گونه مشترک است) با کمک انالیز صدا  به جدایی جمعیت ها و ارتباط یا عدم ارتباط اونها با هم پی می برند. بحثی که امیدوارم به زودی بتونیم تو کشورمون هم داشته باشیم.  :)
Go Birding, Go Wild

علی سنگچولی

« پاسخ #7 : آوریل 01, 2012, 11:58:21 am »
اگه دوستان در مورد دستگاههاي ضبط صدا توضيحي بدن عاليه. :)

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : آوریل 01, 2012, 01:15:05 pm »
لینک مناسب برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت صدای پرندگان و حیات وحش

http://www.wildlife-sound.org/equipment/newcomersguide/index.html
Go Birding, Go Wild

شهاب حقيقت طلب

« پاسخ #9 : آوریل 01, 2012, 10:18:13 pm »
درود
بحث جالبی را آغاز کردید . همانطور که اشاره شد به عنوان یک روش مکمل کمک بزرگی است . من فعلا" دوربین دوچشمی ندارم و تاکنون بیشتر تشخیص گونه ها را از طریق صدا انجام داده ام . مخصوصا" گنجشک سانان ریز جثه که از دور قابل تشخیص نیستند . سپاسگزار از شما برای معرفی  xeno-canto