تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

شناسایی پرنده در محدوده اراک

Mahmood Kolnegari

شناسایی پرنده در محدوده اراک
« : آوریل 25, 2012, 11:57:28 pm »
سلام بر تمامی دوستان
از حضور در جمع شما خوشحالم.

3سال میشه که این پرنده واسم ناشناس مونده >:(
ببخشید اگه فوکوس نیست و ... چون با دوربین غیرحرفه ای گرفته شده.
ممنون میشم کمک کنید پرنده را شناسایی کنیم.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : شناسایی پرنده در محدوده اراک
« پاسخ #1 : آوریل 26, 2012, 12:33:40 am »
سلام
آقا محمود تصویر دیگه ای از این گونه ندارید؟(با هر کیفیتی شد مشکلی نداره)
میشه بفرمایید که اخیرا هم این گونه را مشاهده کردید یا نه؟بیشتر کجا؟
نحوه پروازش چطور بود؟
در نگاه اول این گونه لاچین به نظر میاد که یک گونه ارزشمند برای طبعیت ایران محسوب میشه.لطف کنید پاسخ سوالاتمو بدید من هم یک بررسی دقیق تر روی تصویر انجام بدم تا نظر قطعیمو بگم.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Mahmood Kolnegari

« پاسخ #2 : آوریل 26, 2012, 02:44:10 pm »
با سلام مجدد.
رضاجان اینکه پیگیر هستی ممنون.
عکس دیگه ای نتونستم بگیرم. فعلا شبیه این پرنده رو ندیدم. این که پرنده شکاری و از خانواده سیاه چشمان است شک نکنید. خودم هم دو گزینه براش قائلم
 بالابان Vs لاچین
دلیلم این است که : سر و سبیل تیره رنگی نداره (از اون کلاه خودهایی که امثال لیل دارن)

ولی اطلاعاتی دیگه:
- رنگ بدن قهوه ای کمرنگ و نقاط سیاه واضح روی بدن نداشت. زیر بدن سفیدرنگ(مشخصه لاچین بالغ) مشاهده نشد.بطور کلی بدنش کنتراست رنگ نداشت. تصاویر لاچین بالغ از آقای حبیبی، نقوش و کنتراست رو نشون میده.
- سر پرنده کشیده بود. در مقایسه با ترمتای یا دلیجه این کشیدگی بشدت به چشم میاد.نوک پرنده نیز به وضوح بلند و ستبر است. انتهای اون تیره و در قاعده زردرنگ.
- این پرنده در اواخر تابستان رویت شد.
- روزی که به شدت باد میامد و پرنده روی زمین، کنار بوته های گون پناه گرفته بود. در روی یک تپه که میان چندین کوه قرار داشت.مقصودم اینه که برخلاف تصویر لیل در بالا و یا ترمتای (در وبلاگ حامیان حیوانات) در حاشیه تالاب میقان نبوده.
آیا شاهد لاچین نابالغ بوده ام؟! یا بالابان نابالغ؟
این گوی و این میدان :D

reza_aliasl

« پاسخ #3 : آوریل 27, 2012, 12:24:01 pm »
آقا محمود بابت توضیحات ممنونم.
تصویر شما را بررسی کردم و به نظرم این گونه یک لاچین می باشد.
ابتدا باید عرض کنم که بقول دوست عزیزمون آقای حبیبی لاچین مانند لیل رخ کشیده تری نسبت به سایر شاهینسانان ایران دارد.این ویژگی را در تصویر می توان مشاهده کرد.
1_سطح پشتی بال ها روشن است و جلای قهوه ای رنگ دارد
2_حاشیه لب بال سیاه است
3_مهم ترین قسمت که همان ابتدا توجه منو جلب کرد رنگ قرمز ناحیه تارک و پس سر است این ویژگی همراه با ویژگی بعدی 99 درصد پرنده را لاچین می کند
4_نوار تیره رنگی که از روی چشم ها تا انتهای پشت گردن پیش رفته
برای دو مورد آخر به تصویر لاچین دقت کنید

Mahmood Kolnegari

« پاسخ #4 : آوریل 27, 2012, 03:01:42 pm »
ممنونم آقا رضا (اینکه کلاسه شده توضیح میدی خیلی خوبه)
ضمنا تارک سفید در بالابان وجود داره که در عکس دیده نمیشه.
- البته سبیل مشخصی این پرنده نداره و رنگش بیش از حد قهوه ایه. شاید اون زیر گونه ای است که در آفریقا دیده شده!
کمیاب بودن و نحوه پراکنش و محل های زادآوری "لاچین" در ایران بسیار حائز اهمیته. نوشته جات آقای حبیبی را مطالعه کردم. از ایشان و دیگر دوستان درخواست دارم این عکس را آنالیز کنند.

yasamin.yousefi

« پاسخ #5 : آوریل 27, 2012, 05:56:49 pm »
دوستان لطفا جسارت من را ببخشید
نقش روی بال (سه نوار پررنگ سیاه که از پهلو شروع شده با نقطه نقطه های مشخص) و همین طور قسمتی از زیر بال که در عکس دیده می شه از شاهپرها به سمت داخل اول سفید و بعد کمی کرم یا قهوه ای پررنگ دیده می شه. که برای من شک برانگیز شده این مشخصات را در لاچین داریم؟

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #6 : آوریل 27, 2012, 06:48:30 pm »
خوشحالم که اینقدر به شکاری ها علاقه مندی محمود جان 
سخته از رو این عکس شناسایی کردن کاش سر و گردن را میشد دید اما رنگ پشت بال و سر و گردن که روشنه و  را بالابان دارد و البته نه هر مرف از بالابان مرف های روشن که نزد قوش بازان به کبیدی یا چرخ فارسی معروف است همانطور که خانم یوسفی اشاره کردند نقش پشت بال کمتر به لاچین شبیه است و پشت بال لاچین خاکستری قهوه ای یکدست است اگر اشتباه نکنم البته نقاط سفید در برخی سیاه چشمانی که یک بار تولک کرده اند دیده می شود و این حالت را در شاهین و بحری و چرخ دیده ام
کلا سروگردن و پشت بال روشن مختص بالابان است و پشت بال تیره را لاچین و شاهین و بحری دارد و فرق اصلی لاچین با شاهین در پشت بال یکدستی لاچین در عوض سیر و روشن شدن شاهین است و البته بالابانی که نزد قوش بازان به سنیاری معروف است نیز پشت بال تیره دارد
پس نشان های روی عکس کمی احتمال بالابان را بیشتر می کند
شخصا هم از مطالب وبلاگ و هم از عکس هایت بسیار لذت می برم و متشکرم از این که ما را هم شریک می کنی

عاطفه موسویان

« پاسخ #7 : مه 05, 2012, 06:36:19 pm »
سلام.
شاید از نظر اساتید حرفم خیلی غیر حرفه ای به نظر بیاد اما اگه نگفته بودید نوک بلندی داره، حتما به شبگرد مصری شک می کردم.

Alireza Hashemi

« پاسخ #8 : مه 05, 2012, 06:41:24 pm »
سلام.
شاید از نظر اساتید حرفم خیلی غیر حرفه ای به نظر بیاد اما اگه نگفته بودید نوک بلندی داره، حتما به شبگرد مصری شک می کردم.

چرا غیر حرفه ای؟؟!! واقعا شبیه هم هست
Go Birding, Go Wild

parviz53

« پاسخ #9 : مه 06, 2012, 08:31:03 am »
شما کاملا درست حدث زدید این پرنده یک فالکون نیست و به نظرم یک شبگرده Nightjar

Mahmood Kolnegari

« پاسخ #10 : مه 31, 2012, 10:54:47 am »
درود بر شما
از تاخیر عذرخواهی میکنم
این عکس در اوایل فصل تابستان گرفته شده
من تا به حال شبگرد ندیدم
شایدم دیدم اسمش رو فالکون و . . . گذاشتم!
لطفا اشتباهات بنده را اصلاح کنید. من پرنده ها رو دوست دارم و به اندازه دیگر گونه های حیات وحش واسشون ارزش قائلم.

farhad.razavi

« پاسخ #11 : ژوئن 04, 2012, 08:56:51 pm »
سلام
به نظر من هم بال ها برای لاچین و بالابان بودن خیلی کشیده و آویزان هستش.

reza_aliasl

« پاسخ #12 : ژوئن 05, 2012, 01:30:02 am »
راستش این عکس بد جوری فکر منو مشغول کرده.
کلی عکس شبگرد دیدم ولی به دلیل تفاوت هایی که با شبگرد ها داره  سخته بخوام بپذیرم این گونه یک شبگرده
صحبت هایی که آقا محمود در رابطه با وضعیت پرنده مطرح کردن نکات خاصی داره برای مثال:
((نوک پرنده نیز به وضوح بلند و ستبر است. انتهای اون تیره و در قاعده زردرنگ.))
این ویژگی به شبگرد نمی خوره اما  برای یک شاهین جور در میاد.اینکه بال ها این وضع را دارن (کشیده هستند)امکانش هست که پرنده در یک زاویه خاصی قرار داشته و دوربین هم که ضعیف بوده در نتیجه ثبت با حالت طبیعی انجام نشده.تصاویر زیادی را از پرنده ها با این حالت دیدیم .در ضمن این کشیدگی خیلی با شبگرد ها هم جور در نمیاد! در گذشته چند شب در کوه های اطراف تهران ماندم و مشغول پرنده نگری بودم شب ها اطراف تیر های چراغ برق جمعیت بالای حشرات را میشد دید که توسط شبگرد ها شکار می شدن فرم بال های اونها را بخوبی به یاد دارم به این شکل نبودن(البته ممکنه یک گونه خاصی را دیده باشم که با گونه های دیگه در این ویژگی تفاوت داشته باشه)
در رابطه با رنگ هم بله  به لاچین شبیه نیست خیلی روشنه اما دور از فالکون هم نیست  :)
خلاصه بقول یک دوستی با این عکس نمیشه حتی تشخیص داد حیوان پرنده است یا نه ;D

sayyad

« پاسخ #13 : ژوئن 07, 2012, 04:54:23 pm »
با توجه به اینکه شب گرد ها تمایلی به پرواز در روز ندارند و میتوان از نحوه پروازشان که فقط در حالی است که احساس خطر کنند ولی با این وجود هم مصافت زیادی را پرواز نمیکنند و مینشینند .. و در مقایسه با تیز پروازی شاهین ها میشه از هم تفکیک شون کرد ولی وجود باد شدید کمی تشخیص از این روش را دچار تردید میکند ولی در کل من هم فک میکنم شبگرد باشه
من هفته پیش شبگردی رو تو تالاب آلاگل دیدم که در پناه گزی نشسته بود و با وجود حضور ما تمایلی به پرواز رو نداشت و دو سه باری هم که به طرفش برا عکس گرفتن رفتم بیشتر از صد تا صد وپنجاه متر بیشتر جابجا نمیشد و پروازش ناشیانه بود

Bagher Nezami

« پاسخ #14 : ژوئن 16, 2012, 11:41:12 am »
با سلام
با نظر آقای بختياری و مشخصاتی که آقای رضوی فرمودند موافقم
و با توجه به رنگ کم و شسته تا حدودی کم رنگ و خال های سفید روی بال تا حدود زيادی به شبگرد دشتی يا همون مصری Egptian Nightjar هم نزديکه