تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

استفاده از تکنیک پخش صدا جهت جلب پرندگان- نکوهش یا تایید

Pooyan

با سلام
پس از اعلام گزارش یکی از اعضای فعال تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی، بحث تخصصی و مهمی پیرامون مبحث استفاده از صدای پرندگان جهت جلب آنها، در میان علاقمندان این تالار شکل گرفت. با توجه ابراز علاقه دوستان و مشارکت بالای علاقمندان در اعلام نظر، این موضوع از بخش گزارشات به تالار "پرسش و پاسخ درباره پرنده نگری و پرنده شناسی" منتقل شده است تا به عنوان موضوعی مستقل به ارایه نظرات دوستان و علاقمندان پرداخته و در آینده نیز در دسترس باشد.  لازم به ذکر است طرفین این پرسشها و پاسخ ها همگی از علاقمندان و عاشقان طبیعت هستند که برای حمایت هرچه بهتر از طبیعت کشورمان درتلاشند و حفاظت از محیط زیست از دغدغه های اصلی آنان است. بحث استفاده از صدا جهت جلب پرندگان از جمله موضوعات روز پرنده نگران جهان میباشد و امیدواریم ارایه نظرات، تجارب و اطلاعات این چنین، سبب همراهی و همکاری بیشتر پرنده نگران در ایران شود.

با سپاس از توجه شما
                                                       مدیریت تالار

.....ببخشید الان یادم اومد؛ جغد کوچک هم بود که کاملا به صدا جواب می داد اما رویت نشد.

« آخرين ويرايش: مه 05, 2012, 12:01:14 am توسط administrator »
محسن واحدي پور

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Crane Spirit

پاسخ : پاسخ : تلو----2
« پاسخ #1 : آوریل 23, 2012, 12:41:50 am »
ببخشید الان یادم اومد؛ جغد کوچک هم بود که کاملا به صدا جواب می داد اما رویت نشد.

پخش صدا، صرفا برای جلب توجه پرنده برای birdwatching یا عکاسی؛ اونم تو این فصل که پرنده این همه داره انرژی برای جفت یابی  - لانه سازی و ... کنار اومدن با گرسنگی بعد از مهاجرت ، داره از دست میده اصلا صحیح و اخلاقی نیست!
شکارچی خوب شکارچی مرده است!

Pooyan

« پاسخ #2 : آوریل 23, 2012, 07:49:34 am »
ببخشید الان یادم اومد؛ جغد کوچک هم بود که کاملا به صدا جواب می داد اما رویت نشد.

پخش صدا، صرفا برای جلب توجه پرنده برای birdwatching یا عکاسی؛ اونم تو این فصل که پرنده این همه داره انرژی برای جفت یابی  - لانه سازی و ... کنار اومدن با گرسنگی بعد از مهاجرت ، داره از دست میده اصلا صحیح و اخلاقی نیست!
در مورد اينكه اصلا صحيح و اخلاقي نيست نظرها متفاوته و خوشبختانه اون طوري كه در فرومهاي مختلف ديدم نظر اكثر عكاسان (پرنده نگرها را نمي دونم) غير وطني بر خلاف اينه، به شرط اينكه درست استفاده بشه و باعث آزار پرنده نشود. خيلي خوبه كه نظر شخصي خودمون رو به اين صراحت تعميم ندهيم يا حداقل ذكر كنيم كه نظر شخصي است!
ضمنا اگر الان (در اين روزها) نشود از روش پخش صدا استفاده كرد پس كي قرار است استفاده بشود؟؟؟
محسن واحدي پور

Crane Spirit

« پاسخ #3 : آوریل 23, 2012, 09:35:18 am »
خیر نظرها متفاوت نیست! اولا که کسانی که چنین حکمی صادر میفرمایند اصلا متخصص حیات وحش یا پرنده شناس نیستند که دانش و صلاحیت تشخیص داشته باشن ، صرفا پرنده نگر یا بقول شما عکاسند !
در ثانی، یه نگاه به اولین شماره از نشریه طرلان بندازید یه مقاله علمی در مورد غیر صحیح بودن این کار - در هر فصلی و زمانی- وجود داره. اشاره به "این فصل " در پست قبل مسلما بخاطر فعالیت بیش از حد پرنده ها برای شروع فصل زاد آوری و اهمیت حفظ انرژی برای فعالیتهای ضروری و حیاتیشون بود.

در ضمن اگر واقعیتی با مذاق شما سازگار نیست قرار نیست "نظر شخصی " باشه!
شکارچی خوب شکارچی مرده است!

Pooyan

« پاسخ #4 : آوریل 23, 2012, 10:31:40 am »
خیر نظرها متفاوت نیست! اولا که کسانی که چنین حکمی صادر میفرمایند اصلا متخصص حیات وحش یا پرنده شناس نیستند که دانش و صلاحیت تشخیص داشته باشن ، صرفا پرنده نگر یا بقول شما عکاسند !
در ثانی، یه نگاه به اولین شماره از نشریه طرلان بندازید یه مقاله علمی در مورد غیر صحیح بودن این کار - در هر فصلی و زمانی- وجود داره. اشاره به "این فصل " در پست قبل مسلما بخاطر فعالیت بیش از حد پرنده ها برای شروع فصل زاد آوری و اهمیت حفظ انرژی برای فعالیتهای ضروری و حیاتیشون بود.

در ضمن اگر واقعیتی با مذاق شما سازگار نیست قرار نیست "نظر شخصی " باشه!

دوست عزيز!
شما همان مقاله را هم با دقت نخوانده ايد و باز هم برداشت شخصي خود را به كل تعميم مي دهيد. پيشنهاد مي كنم يك بار ديگر مقاله آرش را بخوانيد. لزومي ندارد من و شما بخواهيم يا بتوانيم يكديگر را قانع كنيم. ولي با اين احوال من خط قرمزهاي خودم را براي استفاده از صدا جهت اطلاع ساير دوستان مي گويم:

1-پخش صدا در هر نوبن بيش از يك دقيه ممنوع
2-فاصله بين دو پخش صدا براي پرنده يكسان حداقل بايد چند دقيقه باشد.
3-بلندي صداي پخش شده نبايد طوري باشد كه باعث ايجاد استرس و ترس در پرنده باشد.

ضمنا دوستان لينك زير را هم حتما ببينند:
http://www.birdphotographers.net/forums/showthread.php/37765-Using-Audio-for-Photographing-Birds-The-Basics?highlight=using+audio
محسن واحدي پور

Alireza Hashemi

« پاسخ #5 : آوریل 23, 2012, 10:33:15 am »
سلام دوستان من یه نظری دارم. پیشنهاد میکنم ما از زبان علم استفاده کنیم. یقینا کسی اینجا قصد اینو نداره به عمد حیات وحش رو تخریب کنه یا آسیب برسونه. همین طور کسی نمیخواد به کسی بی احترامی بشه و یا بجای عمل انجام شده، افراد رو به چالش بکشه. من درک میکنم که وقتی شما از چیزی مطلع باشین(خصوصا با وضعیت حیات وحش کشور ما) کنترل آدم پاییم میاد و به واقع غیر قابل تحمله که ببینیم وضعیت اینجوریه ولی نباید باعث بشه خود ما جوری رفتار کنیم که خللی در صحت و یا بازخورد بیرونی مطلبی که به اون ایمان داریم پیش بیاد. پیشنهاد من اینه که اسلحه علم رو به هم نشونه بگیریم(هرچند لازم به یادآوریه که علم هم نسبی و تغییر پذیره). ما میتونیم اگه نظر مخالف و قطعی داریم با ایجاد یک لینک به مطلب مرجع پاسخ چالش ایجاد شده رو بدیم. همین طور من نوعی اگه با اون مرجع و دیدگاه مشکلی دارم یا حداقل موافق نیستم، میتونم مرجع دیگه ای رو معرفی کنم که استدلال اول رو نقض میکنه. فکر میکنم اصلا اصول فعالیت فروم های با دیدگاه علمی (انشالله این فروم) هم همینه که اعضا با همین تبادل نظرات دامنه آگاهی هاشون بیشتر بشه در ضمن اینکه استقلال نظرات هم حفظ بشه. اجازه بدین برای شروع از لینک همون ممقاله ای استفاده کنیم که اعضای قدیمی و خوب گروه طرلان اقای آرش یکدانه و خانم طناز پولادین ارایه کردن(نشریه پرنده نگری و پرنده شناسی گروه طرلان). یکی ار محسنات این مقاله اینه که ضمن مرور نظرات بدون نتیجه گیری و قضاوت مواردی رو بیان کرده. همینطور لینک های متعددی برای مخاطبین ارایه داده. ممنون از همه شما به واسطه افتخار حضور در این تالار.
http://www.birdwatching.ir/Magazine/
Go Birding, Go Wild

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : آوریل 23, 2012, 10:59:26 am »
محسن جان ممنون از پاسخ مستندت. من همزمان داشتم مطلب خودم رو میذاشتم دیدم شما پیش دستی کردی و دقیقا نظر من در خصوص ارایه مرجع رو منعکس کردی.. ولی یه مسئله ای هست. اول اینو بگم که این پخش صدا از نظر من در اولویت های دورتری برای کشورماست چون مثلا وقتی ما دامگاه ها رو داریم انرژی واسه رد یا قبول این مسئله اونم بین افرادی که همگی عاشق طبیعت هستن کمی دور از مصلحت بنظر میاد ولی خوب نمیشه دست روی دست گذاشت و همه چی رو ندیده گرفت چون ممکنه به سرعت این مورد نزد عموم فراگیر بشه و اونوقت همه مثل خودت نیستن احتیاط لازم رو بخرج بدن. من مطلب رو تنها از دیدگاه علمی میخوام ببینم نه اینکه شما نباید این کار رو انجام بدی. ;)
لینک شما بسیار جالب بود و من از مرور مطالب لذت بردم. همینطور نمونه خوبی بود از تبادل نظرات مشابه با این فروم. ولی موردی هست اونم اینکه اگه مثلا جامعه دانشگاهی محیط زیست که عکاس نیستند بیان در مورد رد یا قبول استفاده از فلان دوربین نظری بدن همون قدر عجیبه که مطالب بسیار تخصصی حفاظت از حیات وحش رو عکاسان نظر بدن. البته تجارب همیشه بسیار ارزشمند بوده و هست و در پشت تصمیمات بزرگ حفاظتی جهان تجاربی هست که در بسیاری موارد برگرفته از افراد به ظاهر غیر متخصص بوده. و نمونه اون همین کنوانسیون تالابهاست. ولی در اینجا من میخوام اشاره کنم که این لینک شما لینک تخصصی حفاظت نیست و صرفا نظرات عکاسان مطلع و تجربیات ارزشمند اونهاست.هرچند این دو گروه اینقدر در قرن اخیر به هم نزدیک شدن که تفکیک اونها سخته.
من فکر میکنم ما باید خیلی خیلی خوشحال باشیم درحالی این بحث ها رو میکنیم که پرنده نگری در کشور تازه در حال گسترشه و میتونیم با دید کاملا باز و اطلاع پیش بریم. در کل من فکر میکنم احتیاط شرط اول کار در طبیعته. این مبحث هم از بحثهای روز متخصصینه و ارایه اون تو این تالار خوشحال کننده ست.  :) ممنون ار توجه شما
Go Birding, Go Wild

Pooyan

« پاسخ #7 : آوریل 23, 2012, 11:36:17 am »
ممنون عليرضاي عزيز.
درست است اكثر افرادي كه در آن لينك وجود داشتند عكاس هستند (و اتفاقا عكاسان بنامي هم هستند) اما چند پرنده شناس هم در بين آنها هست. به عنوان نمونه John Chardine يك پرنده شناس و متخصص است كه در همان تاپيك هم چند پست داده-مثل:

اين هم سوابق John Chardine:

خوب با بازبيني مجدد همان تاپيك در BPN يك لينك جالب ديدم كه اتفاقا همان آقا معرفي كرده:

محسن واحدي پور

محمد رضا شهاب

« پاسخ #8 : آوریل 23, 2012, 02:46:25 pm »
با درود فراوان بر همه ی دوستان و اساتید عزیز
من در ان روز با محسن عزیز همراه بودم و باید عرض کنم که فقط برای دو گونه که یکی جغد کوچک بود و یکی Linnet از صدا استفاده کردیم(انهم صرفآ نه برای عکاسی) بلکه نبودن چغد( که در انجا لانه دارد و محسن در سفرهای قبلی انرا دیده بود) اقا محسن را متعجب و نگران کرده بود و از این میترسید که توفان چند روز پیش حیوان و لانه اش  را از بین برده باشد.در مورد سهره گلی هم با ید عرض کنم که چون در اوایل روز درمنطقه رکورد نشد> فقط میخواستیم ببینیم به منطقه امده اند یا نه(که نزدیک ساعت 10 صبح بطور اتفاقی رکوردش کردیم) .در ضمن زمان استفاده از صدا بیشتر از 10 الی 20 ثانیه نبود و محسن همه ی جوانب را در نظر میگرفت.

Alireza Hashemi

« پاسخ #9 : آوریل 24, 2012, 12:39:52 am »
ممنون محسن جان. این لینک آخر در مورد آقای John Chardine واقعا جالب بود. متن تحلیل بازپخش صدا هم که واقعا میتونه الگو باشه. اگه اونطور استفاده بشه واقعا شاید آسیبش خیلی کم باشه. من با اجازه دوستان بعد از چند روز این تبادل  نظر زیبا رو به بخش پرسش و پاسخ منتقل میکنم. شاید دوستان بخوان مطلب رو ادامه بدن یا بازخوانی کنن. حیف میشه این نظرات متفاوت بین سایر مطالب گم بشه.

Go Birding, Go Wild

the owl

« پاسخ #10 : آوریل 24, 2012, 01:25:40 am »
دوستان من تجربه و علمم به مراتب شما کمتره پس سعی نمیکنم بین شما اساتید و دوستان با تجربه حرف علمی بزنم . اما فکر میکنم در مورد این قضیه همه ی جنبش علمی نباشه. یه بخش بزرگش اخلاقیه و برمیگرده به اینکه ما اصولا چرا به طبیعت میریم؟ چرا به تماشای پرنده ها میرییم؟ فکر میکنم ما به طبیعت و تماشای پرنده ها میریم که اولا برای طبیعت ارزش و احترام قائلیم و دوما طبیعت رو به خاطر طبیعی بودنش و زیبایی های طبیعیش دوست داریم. نظر شخص من اینه که پخش صدا برای عکاسی و پرنده نگری(نه کار تحقیقاتی) زیر پا گذاشتن این اصول اولیست. در درجه ی اول ما دیگه برای طبیعت ارزش قائل نشدیم چون اون رو وسیله فرض کردیم و خومون رو فراتر از اون دونسیتم و انگار طبیعت هست که ما ازش لذت ببریم و دوما این که نشون دادیم به طبیعت رفتن ما به خاطر لذت از طبیعت و دیدن رفتار های طبیعی موجودات اون نیست. چون خودمون داریم اون ها رو برای دقایقی از زندگی عادیشون دور میکنیم تا به طرف مت جذب شن. برای شخص من پرنده ها موجودات زنده و دارای ارزش اند و نه وسیله ی لذت یا استفاده برای من
با نظر اقای هاشمی هم در مورد این که تا وقتی فریدونکنار هست بحث جدل ما در مورد صدا گذاری یکم مسخره به نظر میرسه به شدت موافقم. و چقدر دوست داشتم تاپیک قضیه ی فریدونکنار ادامه پیدا میکرد و هممون هم فکری میکردیم تا به جایی برسیم. یکم برای من قابل هضم نبود که تو تنها فروم تخصصی پرندگان ایران ، اعضاش از کنار بزرگترین کشتار پرنده های کشور انقدر ساده بگذرند....
تاکید میکنم تمام  این ها نظر شخصی یه نوجوونه بی تجربست که از خیلی چیزا خبر نداره  :)
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

reza_aliasl

« پاسخ #11 : آوریل 24, 2012, 04:00:21 pm »
دوست عزیز از اون شاهین و عقاب عکسی دارید؟
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Pooyan

« پاسخ #12 : آوریل 24, 2012, 11:10:51 pm »
دوست عزیز از اون شاهین و عقاب عکسی دارید؟

نه متاسفانه
محسن واحدي پور

شهاب حقيقت طلب

« پاسخ #13 : آوریل 30, 2012, 06:27:38 pm »
پرندگان به طور غريزی از انسان واهمه دارند . يك پرنده شناس هم برای کار تحقیقاتی می بايست به حريم و زيستگاه آنها وارد شود . اين خود موجب وحشت ، متواری شدن از محل تغذيه و زادآوری ، از دست دادن انرژی و نهايتا" صدمه جانور مي شود . مقدار آن شاید قابل مقایسه با روش مورد بحث نباشد ولی به هر جهت آسیب است . حال می بايد از اين كار دست كشيد ؟ يا سعی نمود ايجاد مزاحمت را برای پرنده به حداقل رساند . در اينجا نفس عمل حائز اهميت است : معرفی و شناسايی پرندگان در جهت حمايت و حفاظت از آنها و ايجاد حس عمومی احترام به طبيعت . اين آرمان مشترك همه ماست كه اگر به دور از جهت گيری های صنفی به آن پرداخته شود بسيار سازنده است . عنوان مطلب فوق برای رد يا تاييد نظری نيست چرا كه تعميم دادن يك نظر شخصی بدور از تامل است و صرفا" برای تصريح اين موضوع می باشد كه فعاليت در هر رشته ای تبعات مثبت و منفی خود را به همراه دارد . بسيار پسنديده است در ارسال نظرات تمام جوانب امر بررسی گردند . از مسئولين محترم طرلان كه امكان اين بحث آزاد را برای كاربران فراهم نمودند سپاسگزارم . همچنين از عكاس گرامی بخاطر تلاش بی وقفه شان و اينكه آثارشان همواره برای ما آگاهی دهنده و الهام بخش بوده تشكر و قدردانی می نمايم .

Arash Yekdaneh

« پاسخ #14 : مه 04, 2012, 03:43:24 pm »
در مباحثه دو مساله وجود داره . یکی واقعیتها (Facts) و یکی باورها ( Believes). مثلا اینکه ساعت ۲ شب در تهران خورشید دیده نمیشه یه واقعیته ولی اینکه با گیاهخواری نمیشه زندگی کرد یه باوره.

در این بحث اینکه پخش صدا در زندگی پرندگان تاثیر داره یه واقعیته و اینکه اگه ۲۰ ثانیه پخش بشه و ۳ بار بیشتر پخش نشه اشکالی ایجاد نمیکنه و ....یه باور !
در مقاله ای که اشاره شده بررسیهای علمی و آزمایشات انجام شده نشون داده که پخش صدا قطعا تاثیر منفی در زندگی فردی و اجتماعی پرندگان داره. مباحث مربوط به مدت زمان پخش صدا و قدرت اون هم باورهای افراده. واقعیتهای آزمایش شده ای هم هست که اگر به این روش یا اون روش صدا پخش بشه آسیب کمتری نسبت به پخش کنترل نشده داره که باعث شده در قوانین برخی کشورها این حداقلها ذکر بشه.

باور من اینه که استفاده از پخش صدا در تحقیقات علمی هم تا زمانی توجیه داره که این تحقیقات جهت بهبود وضعیت زیستی اون پرنده باشه. ( این هم به علم امروز ما . هیچ بعید نیست در آینده ثابت بشه که همین تحقیقات آسیبهای جبران ناپذیری به زندگی دیگر موجودات وارد کرده !).

مثالی میزنم از اینکه حیوانات زیادی در آزمایشگاه های شرکتهای تولید مواد آرایشی و دارویی هستن که در بدترین شرایط مخرب ترین مواد شیمیایی و آرایشی توی چشم و روی بدن اونا آزمایش میشه که ببینن اثرش روی انسان چه خواهد بود. گرچه ثابت شده به در اکثریت موارد اثرات نتیجه گیری شده بر روی حیوانات با انسان همسان نیست ( http://www.slate.com/articles/health_and_science/medical_examiner/2006/06/of_mice_or_men.html ) ولی همچنان این عمل صورت میگیره که باعث شده شرکتهای لوازم آرایشی و دارویی که روی حیوانات تست نمیکنن روی بسته بندیشون این مورد رو ذکر کنن! شبیه همین موارد رو میشه در کشتیهای ژاپنی که به کشتار نهگ ها تحت نام Research دارن ادامه میدن و داستانهای مشابه...

کتابی به دستم رسید حاوی CD صدای پرندگان که در شروع کتاب متن جالبی نوشته شده بود عکسش رو براتون گذاشتم. فکر میکنم گویا باشه ;)

« آخرين ويرايش: مه 04, 2012, 06:39:59 pm توسط Arash Yekdaneh »