تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

استفاده از تکنیک پخش صدا جهت جلب پرندگان- نکوهش یا تایید

the owl

البته من فکر میکنم یکم اشتباه برداشت شد. باید محیط زیست رو دو بخش کنیم. یه بخش کارمندان دلسوز (و گاهی بیخیال و بی مسئولیت) و محیطبانای عزیز کشور که با اون شرایط واقعا چیزی کم نمیزارم و اگه بزارن هم موارد موردی و البته با دلایل خاص خودشونه و بخش دوم مدیران و ارشد های سازملن که تصمیم های اصلی و پروژه های بزرگ دست اوناست که فکر نمیکنم تو سال های اخیر(قبلش من هنوز از تخم بیرون نیومده بودم  :D ) خیلی جای دفاع گذاشته باشن.زیر هر پروژه ای که تخریب محیط های طبیعی رو به دنبال داره امضای آقایون رئیس هم هست. من فکر کنم آقا رضا منظورشون اون گروه دوم بود و اقای هاشمی نازنین از گروه اول دفاع کردند :)
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

آسیبی که تا کنون از پرنده نگری پخش صدا و...به طبیعت ایران رسیده در برابر آسیبی که سازمان محیط زیست به طبیعت ایران وارد کرده خیلی خیلی ناچیز است....!

>:( >:( >:(
آقا رضا از شما بعیده. حالا گیرم بخشی از سیستم و یا برخی افراد کم کاری ها یا نواقصی هم دارن ولی پس اون عزیزانی که تو همین سازمان جون خودشون رو واسه حفظ این طبیعت و حیات وحش دادن چی؟!!! اون مدیران و یا کارمندانی که همین الان که ما حرف میزنیم دارن تو بدترین شرایط دور از خانواده تلاش میکنن چی؟!! اون همه افرادی که از ده ها سال  پیش تا الان عمر و زندگیشون رو توی این سازمان طی کردن تا بلکه اتفاقی بیفته چی؟! خوشبختانه من کوچکترین تعلقی به سازمان حفاظت محیط زیست ندارم ولی یکم بی انصافی نکنیم.تو هر اداره که وارد میشین یه نگاه به دیوار ورودی بندازین ببینین تو استان مربوطه چند نفر در این راه کشته شدن. از جان عزیزتر هم مگه هست کسی مایه بذاره؟!! بله مشکلات پایه ای و بزرگی از پایین ترین پست تا سطوح بالا هست و افراد کم لطف هم زیادن ولی اگه ما بجای کمک و همیاری در کنار این همه متخلف از همه جور و همه قشر و همه صنف و همه رده های کشوری بشیم یه فشار روی همه فشارها برای این سازمان بهتره یا حد اقل هر کدوم در هر جایی هستیم سعی کنیم کمکی کنیم. بله سخته و جانکاه ولی من فکر میکنم بهتره اگه سازمان نقصی داره ما کامل کنیم. با تخصص، همیاری، حتی انتقاد سازنده و بجا و نه فقط نقد و اعتراض یکطرفه. میدونم شما خیلی بیشتر از بسیاری از افراد کمک کردین و نیت شما مثبته ولی اینجوری نقد کردن یکم بی انصافیه.
از این موضوع که بگذریم بسیار ممنون از دیدگاه خوبتون و همیاری و همراهی تو این مباحث. ولی فکر میکنم توی کشورهای پیشرفته هم یکدفعه این قوانین ایجاد نشده. همین علاقمندان و صاحب نظران  هستن که حساسیت ها رو ایجاد میکنن ولی با بحث علمی، سند و مدرک و آزمون های مستدل. نمونه بارزش کنوانسیون تالابهاست که منشا و ریشه اون همین پرنده نگرها بودن که شد از مهمترین کنوانسیون های محیط زیست جهانی. سپاس از توجه شما  ;)
وای...
باید کامل تر توضیح می دادم!
هرگز منظور من کل سازمان نیست قطعا نمیشه یک سیستم را بطور کل محکوم کرد اون همه محیط بان شهید کارمند دلسوز متخصص هایی که هر روز تو طبیعت جان خودشونو تو زحمت میندازن و....اصلا چرا جای دور بریم امثال آقای احمد بحری،میثم قاسمی عزیز و....افراد ارزشمندی هستند که همیشه قدر دان اونها هستم.
در یک جمله خلاصه کنم علت اینکه درگیر طبیعت شدم و تونستم تا حدودی در این زمینه رشد کنم جدا از خواست خدا لطف یکی از کارمندان همین سازمان بود.اما باید بپذیریم که تا الان عملکرد افرادی که عاشق طبیعت نیستند و متاسفانه در پست های مهم سازمان حسابی....خوب نبوده.
یکی از دلایلی که این جمله را گفتم این بوده که هر دو در یک زمینه فعالیت می کنند اما آسیب هایی را هم نا خودآگاه به همراه دارن که در مقایسه این کمتره که خیلی هم این مقایسه بجا نیست.جمله بعدش هم که کارو خراب تر کرد.
آقای هاشمی ممنونم که تذکر دادید.چنانچه این حرف من موجب ناراحتیه بعضی از دوستان شده خصوصا دوستان عزیزی که در سازمان محیط زیست از زحمت کشان و حافظن طبیعت هستند قویا عذر خواهی می کنم.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

Alireza Hashemi

البته من فکر میکنم یکم اشتباه برداشت شد. باید محیط زیست رو دو بخش کنیم. یه بخش کارمندان دلسوز (و گاهی بیخیال و بی مسئولیت) و محیطبانای عزیز کشور که با اون شرایط واقعا چیزی کم نمیزارم و اگه بزارن هم موارد موردی و البته با دلایل خاص خودشونه و بخش دوم مدیران و ارشد های سازملن که تصمیم های اصلی و پروژه های بزرگ دست اوناست که فکر نمیکنم تو سال های اخیر(قبلش من هنوز از تخم بیرون نیومده بودم  :D ) خیلی جای دفاع گذاشته باشن.زیر هر پروژه ای که تخریب محیط های طبیعی رو به دنبال داره امضای آقایون رئیس هم هست. من فکر کنم آقا رضا منظورشون اون گروه دوم بود و اقای هاشمی نازنین از گروه اول دفاع کردند :)

ایمان جان سلام و تشکر از دیدگاهت. من واقعا نمیخوام بحث این قسمت از "استفاده از صدا برای ..." خارج بشه ولی فقط یه توضیح کوچیک اینکه خیلی وقتا سیستم مشکل داره نه افراد و ضمنا بازم نمیشه بگی همه مدیران ..... چون شاید خیلی از همین مدیران هم بسیار خوب عمل میکنن ( با توجه به موقعیت و امکانات) که من شخصا بسیاری از این عزیزان رو میشناسم پس یکم دلسرد کنندس بگیم همه.  بسیاری هم ممکنه کم کاری هایی داشته باشن. کلا جای این محاکمه ها اینجا نیست چون یکطرفه به قاضی رفتن همیشه رضایت بخشه ولی باید از نزدیک دید که این سازمان با چه گروههایی دست به گریبانه و چه کارهایی انجام میشه بعد شاید بشه قضاوت کرد. راستی یه جستجو بکن ببین تو کشورهای دیگه چقدر شرکت ها و گروههای مردمی حتی بصورت مالی اسپانسر کارهای حفاظتی و تحقیقات و مناطق حفاظت شده میشن. اونوقت شاید متوجه بشی مشکل فرهنگ و دیدگاه همه مردمه. مدیران بخش دولتی هم از همین مردم هستن دیگه. بازم ممنون از اعلام نظرت.
Go Birding, Go Wild

the owl

ممنون اقای هاشمی عزیز.واسه منم تذکر خوبی بود. بزارید پای بی تجربگی ما و تجربه ی زیاد خودتون که حالا حالا ها باید چیز به ما یاد بدید :)
با اجازتون واسه اینکه ببینیم این بحث صدا گذاری به کجا رسید یه نظر سنجی گذاشتم. فکر میکنم دیگه بیشتر بچه هایی که در این مورد نظری داشتن،نظرشون رو بیان کردند.حالا ببینیم نتیجه ی این بحث ها به نفع کدوم گروه شد و قضاوت دوستان چیه :)
ایمان ابراهیمی
در کشوری زندگی میکنم که مردمش به جای نام حیوانات طعم گوشتش را میشناسند

Mahmood Kolnegari

راستش من به الویت بندی در برابر تخریب محیط زیست قائلم. الویت و سنگر اول من در حال حاضر "یوز ایرانی" است. اما
در برابر موضوعاتی اینچنین هر فرد بایستی موضع گیری کند. ضمنا یک فعل بد، کراهت فعل بد دیگری را از بین نمی برد.

روزی میرسد که هر نقطه ی بکر در ایران (که از دست شکارچی و مسئولین بی مسئولیت جان سالم به در برده) مملو از عکاس و پرنده نگر بشود. اگر هر نفر از هر سو صدا پخش کند چه میشود؟
ما شاید طلایه داران پرنده نگری باشیم ولی این تفریح بسیار سودمند در حال گسترش است و پرنده نگرها رو به تزاید
امروز من تنها فرد پرنده نگر فعال در شهرم هستم. ولی در آینده همین تالاب میقان میشود پارک جمشیدیه که آقای هاشمی گفتن از هر سو صدای پرنده به آسمان بوده. 

ghasempouri

گمان نمی کنم زیست شناسان مولکولی که روی پرسشهای تکاملی پرندگان مطالعه می کنند حتی برای لحظه ای کار در عرصه بدون دستگاههای پخش صدا را به ذهن خود خطور دهند. بنده تا حالا مقاله ای نیافتم که استفاده از Play Back و پخش صدا برای جلب پرنده در کار علمی را نهی کند یا در مورد مضرات این کار چیزی گفته شده باشد. اتفاقاً تکنیک پخش صوت یکی از راههای به دام انداختن پرنده مورد نظر در تورهای Mist-Net است. برای مثال شما در منطقه جنگلی هیچ شانسی برای زنده گیری و رها سازی مجدد پرنده ای مانند مگس گیر نیم طوقدار نخواهید داشت مگر به کمک یخش صدا. اگر پخش صدا صورت نگیرد دهها پرنده به تور می افتد و شما باید برای رهاسازی آنها وقت بگذارید که خسارت این کار بیشتر است.
شما می توانید یک پرنده را تا 5 ساعت هم در کیسه بدون استرس تحت شرایط سایه نگهداری کنید.در این حالت هیچ آسیبی به جوجه ها یا رفتار جفت یابی وارد نمی شود. مطالعات نشان داده که خونگیری از پرندگانی مانند wren (الیکائی) حتی تا 5 نوبت (با فاصله زمانی)، هیچ اثر منفی در بقاء و clutch size آن نداشته. در صورت علاقه می توانم مقاله اش را با ایمیل ارسال کنم.

نکاتی مهم تر از اثرات احتمالی پخش صدا:
1- پرندگانی که در Mist-Net نوبت عصر می افتند نباید در گرگ و میش هوا آزاد کرد چون با تلفات زیادی همراه است. توصیه می شود صبح فردا آزاد شوند.
2- پس از خونگیری از سیاه رگ زیر بال، از بند آمدن خون مطمئن شوید. سپس پرنده را در همان منطقه به طبیعت بازگردانید.
3- گنجشک سانان juvenile که احتمالا ساعتی را در mist-net تقلا کرده اند با دادن اندکی آب آزاد کنید. آنها تشنه تر از بالغین هستند.

پیروز باشید  :)
سید محمود قاسمپوری

Alireza Hashemi

لینک جالبی رو دیدم که چون این مبحث در مورد نحوه یادگیری شناسایی پرندگان از روی صداست گفتم شاید برای دوستان جالب باشه. قصدم از ارایه این مطلب اینه کمی تبادل نظر کنیم  که جدای اینکه استفاده از صدا برای جلب پرنده ها در بسیاری موارد کار جالبی نیست اما در دسترس بودن صدای پرندگان موارد استفاده مثبت زیادی هم داره که شاید در اختیار داشتنش فواید زیادی برای دوستداران پرنده ها داشته باشه. اینجوری این تاپیک هم که از موضوعات مهم تالار بوده و هست دوبار زنده میشه ;)

http://www.birdjam.com/howto?osCsid=npqb3lk6lj13a6ee1lrvkuuuk7
Go Birding, Go Wild

administrator

سلام.
پس از نظر خواهی از دوستان در مورد ایجاد امکان دانلود صدای پرندگان در تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی و موافقت غالب دوستان،  این امکان برای علاقمندان میسر شده است. از کلیه دوستان گرامی که مایل به دانلود این فایل ها می باشند تقاضامندیم پیش از اجرا نسبت به مطالعه ارسال های گذشته این تاپیک که در صفحات پیش از این اعلام قرار دارد، اقدام نمایند تا ملاحضات زیست محیطی لازم را هنگام استفاده از این اصوات بکاربندند. همچنین گروه طرلان مراتب سپاسگزاری خویش را  از جناب آقای دکتر قاسمپوری به سبب همکاری در ایجاد این موقعیت اعلام میدارد.

مجموعه اصوات در چهار فایل جداگانه به حضورتان تقدیم میشود:

http://ghasempouri.persiangig.com/bird_song/Disc_1.rar
http://ghasempouri.persiangig.com/bird_song/Disc_2.rar
http://ghasempouri.persiangig.com/bird_song/Disc_3.rar
http://ghasempouri.persiangig.com/bird_song/Disc_4.rar

کلمه عبور جهت دانلود  www.birdforum.ir   است