تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

???marsh warbler or reed warbler

Alireza Hashemi

پاسخ : ???marsh warbler or reed warbler
« پاسخ #15 : مه 16, 2012, 09:54:13 am »
سلام.
در مورد P. Projection و اهمیتش در تشخیص این دو گونه از هم کمی در اینترنت جستجو کردم. به مطلب جالبی در بیان تفاوت آکروسفال ها بر خورد کردم که شما رو به خوندنش دعوت می کنم.
http://punkbirder.webs.com/acroholics.htm

جالبه که اینجا هم به نقش P. Projection در تشخیص این گونه ها از هم اشاره کرده و بیان کرده که اگر با یک دوربین DSLR از پرنده عکسی بگیرید می تونید P3 یا P4 رو در عکس جستجو کنید. 8)
نکته جالب دیگه مشاهده رنگ نقره ای در لبه P. Projection و کنتراست بالای رنگ دم وtertials در Marsh Warbler در فصل بهاره که به تشخیص کمک می کنه.

فکر کنم من نظرمو درست بیان نکردم .حرف شما و البته آقای بختیاری کاملا صحیح است من هم این مورد رو تایید کردم. کما اینکه تو همه کتب هم به گونه ای ذکر شده و نمیشه که بگیم درست نیست. اما با توجه به اینکه Marsh اطراف ما  بیشتر زمستانها و یا در مسیر مهاجرت دیده میشه و خصوصا در فصول پرریزیه پرنده ها، شاهپرها ممکنه یک یا دوتا کم و زیاد باشن و یا مثلا اسیب دیده باشه یا توی عکس روهم بیوفته (چون در حال رشد باشه.)، چون تفاوت تنها دیدن یا ندیدن یک شاهپره  این مورد به مشکل برمیخوره خصوصا که طول پریمری پروجگشن تو این دوتا مثل سایر گونه ها که خیلی متفاوت میشه فرق نمیکنه(منظورم اینه اونقدر که کاملا مشهود باشه فرق نمیکنن) . دقت کنین اروپایی ها کلیدهایی رو ذکر میکنن چون پرنده ها همیشه اونجا هستن و محیط کمی متفاوته. بهر حال من نظر خودمو گفتم که بیشتر به تجربه در فیلد بر میگرده. شما میتونید با کلید های مختلفی پرنده رو شناسایی کنین. ولی اونچه  نوشته میشه و دارای ارزش هم هست خیلی وقتا از بیومتری بدست اومده که بعد به پرنده نگری راه پیدا کرده. ضمنا این حاج آقای سسک نیزار رو من و علی آقا بارها با صدا هم امتحان کردیم من یقین دارم نیزاره پس همگی همنظریم . کتاب پورتر هم به اتفاق صدها کتاب دیگه مورد پرایمری پروجکشن رو ذکر کرده وبا فونت درشتر هم ذکر کرده که نظر شما رو تایید میکنه :D
« آخرين ويرايش: مه 16, 2012, 10:12:37 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Kazem

پاسخ : ???marsh warbler or reed warbler
« پاسخ #16 : مه 17, 2012, 05:28:30 pm »
سلام دوستان این اگه سسک نیزار است پس چرا سرش شیب دار نیست
من با نظر همه دوستانم موافقم
من از پرنده نگری لذت می برم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند: