تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

سارگپه + لانه

اصغر محمدی

سارگپه + لانه
« : ژوئن 04, 2012, 01:30:56 pm »
سلام
دیروز با مهران ،  به پرواز  دو سارگپه در ارتفاع پائین مشکوک ! شدیم... فضولات شکاریها بدجوری لانشون رو لو میده و همزمان هم متوجه کنجکاوی دو چوپان برای پیدا کردن لانه در صخره شدیم و مجبور به دخالت در ماجرا ! خلاصه رفتیم و هم عکس گرفتیم و هم با نطق غرا و تلاوت چند آیه و حدیت بیولوژیکی  از زنده گیری جوجه ها منصرفشان کردیم ... این نگهداری شکاریها هم حکایتی شده ... معذرت میخوام به قول یارو گفتنی توی این مملکت خراب شده اگه گ.ه خوردن مد بشه ملت همیشه در صحنه کم نمیارن .

reza_aliasl

پاسخ : سارگپه + لانه
« پاسخ #1 : ژوئن 05, 2012, 01:36:22 am »
آقای محمدی عزیز خدا خیرت بده
 بی زحمت دوباره سری بزنید ببینید که وضعیت جوجه ها چطوره سر جاشون هستند یا...
متاسفانه جوجه های این پرندگان زیبا توسط بعضی از افراد نا آگاه از والدین جدا شده و در بدترین وضعیت ممکنه بزرگ میشند.البته 70 درصد اونها میمیرند مابقی که زنده میمونن با درد و رنج زندگی می کنند.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

سمانه مختاري

« پاسخ #2 : ژوئن 05, 2012, 08:57:33 am »
مرسی آقای محمدی.
چرا به نظر یکی از جوجه ها بزرگتره؟؟ با فاصله ی زمانی به دنیا میان؟؟

سمانه مختاري

« پاسخ #3 : ژوئن 05, 2012, 09:05:21 am »
مابقی که زنده میمونن با درد و رنج زندگی می کنند.
آقای علی اصل، من هم موافقم. کار این افراد کاملا نادرسته. اما  پرنده هایی که در اسارت بزرگ می شن، احتمالا تصوری از دنیای بیرون ندارند. منظورتون از درد و رنج جسمیه یا روحی؟ همیشه درباره ی اسارت شکاری ها طوری صحبت می کنید که آدم یاد اردوگاه های نازی ها می افته!!  ;)

اصغر محمدی

« پاسخ #4 : ژوئن 05, 2012, 12:38:24 pm »
لانه در مکانی بود که دسترسی به اون خیلی مشکل بود ما از نمای روبرو و تا فاصله  15 متریش رفتیم و دو جوجه دیدیم ولی دو چوپان مذکور از بالای صخره هم دیده بودند و می گفتند 3 جوجه در لانه است و البته اعترافات  ناراحت کننده ای داشتند که 4 تا بودند و یکی از جوجه ها از لانه افتاده پائین و مرده ، از لانه های دیگر هم خبر دادند و از میان مطالبشان اینگونه به نظر می رسید که هدفشان زنده گیری و نگهداری در خانه است می گفتند فلانی در خانه شان از اینها دارد + کبک .. آقا اینا بدجوری به کبک حمله می کنند ! 
ما هم بهشان گفتیم که اینها سارگپه اند و خطری برای احشام شما ندارد فوقش هنر کنند مارمولک و خرگوش شکار می کنند !، خرج نگهداریش را بدهید خروس لاری بخرید و حالش را ببرید و در چرخه حیاتشان مداخله نکنید و ...
 البته کار یکنواخت چوپانی در هوای نامساعد، فراغت مدید ، کنجکاوی  و عدم وجود آموزش تعامل درست با حیات وحش باعث شده مکرر شاهد چنین مواردی باشیم ، این چوپانها هستند که روی دره و ها تپه اسم می گذارند و سنگ اجنه روی هم می چینند و ... صد البته جای شکرش باقیست که ادعای رسالت نمی کنند تا دنیا را به هم بریزند

بله خانم مختاری یکی از جوجه های مذکور کوچکتر بود و به نظر مریض می اومد ... دلیل فاصله سنی غیر طبیعشان را نمی دانم ولی مثل چند مورد قبلی دو پرنده بالغ در حال کشیک دادن بودند

آقای علی اصل حق دارند در چند موردی که دیده ام در وضعیت نامناسبی نگهداریشان می کنند خصوصا در منطقه ما که شبهای سردی دارد. بیشتر علاقمندان گردن شکسته به تصور اینکه اینها عقابند ، پز نگهداریش را می دهند و با تغذیه نادرست و محصور کردن در قفس کوچک یا در محیط شلوغ (مثل قهوه خانه) باعث می شوند که پرنده بیچاره پای سالمی برایش نمی ماند و حتی در راه رفتن هم به مشکل بر می خورد. مثال دیگر از وضعیت اسفناک نگهداری شکاریها را در زمستان دو سال پیش دیدم که عقاب طلایی دوساله ای ، زنجیر به پا در قفسی در حیاط خانه ای از سرما یخ زده بود و ...

اصغر محمدی

« پاسخ #5 : ژوئن 05, 2012, 01:02:47 pm »
نحوه برخورد با پرندگان و حیات وحش در سالهای اخیر با توجه به افزایش محدودیت ها ، سیل عظیم بیکاری ، ترویج فرهنگ تلافی ، خشونت و فرافکنی  و کم شدن امکانات برای تفریحات سالم و عقلانی تر باعث شده که برخورد غیر انسانی با پرندگان و حیات وحش بیشتر شود ، بعد قضایا بعضا فراتر از زجر جسمی و روحی  است ، توحشی است برای سرکوب خلاها تا شاید ... شاید ، خاطر مبارک انسان نمایی منبسط شود..... این روزها دامنه اعتیاد تا کبوترهای مسابقه هم رسیده است  :'(

reza_aliasl

« پاسخ #6 : ژوئن 05, 2012, 02:01:49 pm »
ابتدا باید بگم خوشحالم که اینقدر به شکاری ها علاقمند هستید
در رابطه با سوال خانم مختاری باید بگم که بله شکاری ها تخم ها را با فاصله زمانی گذاشته و طبیعتا جوجه ها هم از لحاظ سنی یکی دو روزی با هم فرق می کنند.خود همین مسئله برای خودش دنیایی داره...بعضی وقت ها جوجه بزرگ تر جوجه کوچکتر را می کشه یا حتی می خوره!!اگه زیستگاه شرایط مناسبی نداشته باشه قطعا جوجه های ضعیف تر از بین میرن.
خانم مختاری چند سالی هست که از شکاری ها نگهداری می کنم.تو این مدت پرنده های زیادی را که به سازمان تحویل دادند را بررسی کردم.جدای از این ها افراد زیادی از شهر ها و استان های مختلف کشور لطف داشتن و ما را قابل مشورت دونستن تماس گرفتن و از وضعیت پرند هایی که به دسشتون رسیده صحبت کردند.
بطور کلی پرنده های شکاری که به دست مردم میرسه دقیقا میشه همون زندانی که گفتید با انواع شکنجه ها....!!
در بهترین حالت شاهپر ها قیچی میشه کمی بعد پر های دم سر و بدن به شدت آسیب میبینه و ظاهر پرنده میشه مثل پرنده های انیمیشنی که توسط انفجار دینامیت به هم ریخته.کمی بعد به دلیل نداشتن نشیمنگاه خوب پاها گوشت اضافه اورده و راه رفتن و ایستادن روی پا برای پرنده میشه مصیبت!بعد از مدتی به دلیل شرایط بد نگهداری و یا عدم مهارت در حمل پرنده بال ها دچار شکستگی شده و این یعنی مصیبت بزرگ!!!
بعضی از پرنده هایی که دست سازمان می رسید وضعیت اسفناکی داشتند حکم انسانی بود که از زندان ساواک بیرون میومد!!
بقول آقای محمدی بعضی ها نگهداری از حیوانات وحشی را به نوعی افزایش پرستیژ می دونند. ;D اونقدر حقیر هستند که اگه یک لاشخور را بندازن تو قفس و هردم با چوب به سرو کله بیچارش بزنن این براشون میشه شجاعت!
بزرگان دین ما وقتی از یک حیوان نگهداری می کردن بهترین شرایط را براشون مهیا می کردند اونها معتقد بودن یا نباید از یک حیوان نگهداری کرد یا اگر این کار را به دلایلی درست انجام میدهیم باید در بهترین شرایط برای حیوان باشه .
در انتها سه نمونه از مواردی که دیده بودم را براتون شرح می دم:
اولی مربوط به یک کورکور است که از ناحیه بال و پا دچار آسیب شده بود نه می تونست بپره و نه می تونست راه بره---- سرونوشت........=بعد از زجر طولانی مدت خوراک عقاب ها شد.
دومی مربوط به به یک عقاب صحرایی نابالغ است که شاه پرها قیچی شده بودند پاها گوشت اضافه اورده بودن بال ها هم اوضاع خوبی نداشت--- سرونوشت........=مرگ
سومی هم که دیگه روضه ای داره مال خودش!!استخوان بال شکسته بود و ده سانتی متر بیرون زده بود این تصویر مربوط به یک عقاب صحرایی بالغ بود.به حدی درد می کشید که توان ایستادن رو پاها را نداشت---- سرونوشت........=مرگ
حالا تصور کنید که این اتفاق ها برای یک جوجه شکاری کوچیک پیش بیاد.....

ببخشید سرتونو درد اوردم

محمد رضا شهاب

« پاسخ #7 : ژوئن 05, 2012, 06:31:53 pm »
درود بر دوستان
در کشورهایی که به بلاد کفر معروف هستند :o برای نجات جان یک بچه گربه همه از اتش نشانی گرفته و گروه امداد حیوانات سعی در نجات جان حیوان دارند و حالا  در این کشور اسلامی و بدون کفر ما  ;D کشتن خرس ماده و دو توله اش در جلوی دوربین موبایل و فقط برای خود نمایی و باز هم در همین کشور کشتن الاغ با پتک در جلوی دوربین  فقط برای خود نمایی ....حالا نگهداری حیوانات وحشی زبان بسته در شرایط بسیار بد و اسفناک  فقط برای های کلاس شدن و پوز دادن هم یکی دیگه از اون کارهاست که در بین این مردم مد شده.وقتی پدر مادر ها برای بچشون جوجه یه روزه میخرن تا بچلونتش و اخر هم یا زیر پا له میشه یا از گشنگی و تشنگی میمیره دیگه از اون بچه در اینده چه انتظاری داریم.

reza_aliasl

« پاسخ #8 : ژوئن 05, 2012, 08:29:16 pm »
محمد آقا جالبه بدونید هیچ دینی به اندازه اسلام تا این اندازه روی حیوانات حساس نیست!!از نظر اسلام حیوان آزاری امری بسیار زشت و ناپسند است تا آنجا که حتی نشان دادن جو به گوسفند و ندادن آن به حیوان را گناه بزرگی می داند....!!
اسلام برای فهم شئور حیوانات ارزش خاصی قائل است! و کمک به آنها را کار بسیار پسندیده ای می داند.
اما افسوس که بعضی از مردم .....
می دانم که اینجا جای این حرف ها نیست و از دوست قدیمی و زحمت کشمون(( Admin))  ;)خواهش می کنم که در صورت صلاح دید یک بخش ویزه ای را با عنوان دوستی با پرندگان ایجاد کنه تا مطالب مربوط به آزار پرندگان به اون قسمت منتقل شوند

اصغر محمدی

« پاسخ #9 : ژوئن 05, 2012, 09:44:04 pm »
محمد آقا جالبه بدونید هیچ دینی به اندازه اسلام تا این اندازه روی حیوانات حساس نیست!!از نظر اسلام حیوان آزاری امری بسیار زشت و ناپسند است تا آنجا که حتی نشان دادن جو به گوسفند و ندادن آن به حیوان را گناه بزرگی می داند....!!
اسلام برای فهم شئور حیوانات ارزش خاصی قائل است! و کمک به آنها را کار بسیار پسندیده ای می داند.
اما افسوس که بعضی از مردم .....
می دانم که اینجا جای این حرف ها نیست و از دوست قدیمی و زحمت کشمون(( Admin))  ;)خواهش می کنم که در صورت صلاح دید یک بخش ویزه ای را با عنوان دوستی با پرندگان ایجاد کنه تا مطالب مربوط به آزار پرندگان به اون قسمت منتقل شوند

رضا جان
به نظر من ، ادیان چه زمینی و چه آسمانی و مفاهیم برخاسته از آن  پیچیده شده و بعضا متناقض هستند و از طرفی در گذر زمان به هر دلیلی دچار تغییرات اساسی شده اند و آنچه در حال حاضر با آن روبرو هستیم نوعی چادر شرعی است که گاه و بی گاه برای اثبات ادعاهایمان و یا برای ارشاد و یا اجبار دیگران از آن استفاده می کنیم که صد البته همیشه درست و عقلانی به نظر نخواهد رسید.
 همین دینی که می فرمائید انگ نجاست به سگ و خوک زده ، نگهداری سگ در شهرها در کشور ما نهی شده است . مسلمانها سر حیوان را با بسم الله و رو به قبله می برند و شکار را مجاز می شمارند . دهها مسئله فقهی در مورد خوردن و بردن حیوانات وجود دارد. فقهای ما آنقدر پیشرفته اند که در خصوص هر گونه تعاملی با حیوانات مسئله و توضیح شرعی دارند و ...
همیشه دید انتقادآمیزی نسبت به ادیان داشته ام چون خروجی رفتارهای دینی را در بیشتر مواقع برای جوامع مضر دیده ام . دین به عنوان یک باور ، امری شخصی است و تظاهرات بیرونی و اجتماعی آن همیشه مفید نخواهد بود
به شخصه قدرت عرف و نظر اکثریت را بیشتر از باورهای دینی می دانم البته اکثریتی که خاموش نباشد و در گذر زمان به تکامل فکری رسیده باشد.

سمانه مختاري

« پاسخ #10 : ژوئن 06, 2012, 02:38:07 pm »
چقدر ناراحت کننده س! سوالی که تو ذهنم ایجاد شد و تو مباحث دیگه ای هم باهاش مواجه بودم اینه که:
آیا واقعا این مسئله با آموزش قابل حله؟؟ چون ببینید، آموزش کسی مثل من رو که از عواقب نگهداری شکاری ها (کلا حیوانات) در اسارت مطلع نیست، آگاه می کنه. اما معضل اصلی کسانی هستند که متاسفانه تجربه ی عینی دارند و  مطلع هستند اما  کاملا آگاهانه و ارادی پرنده رو در اسارت نگه داشته اند. برای این افراد که تاثیر اصلی رو دارند چه می شه کرد؟
آقای علی اصل و دوستان دیگه ای که تجربه دارند، شما با کسی مواجه شده اید که با دیدن آسیب هایی که پرنده ی شکاریش دیده، برای همیشه از نگهداری اون ها در منزل دست کشیده باشه؟ یا اینکه باعث نابودی اون پرنده شده و رفته سراغ یه پرنده ی سرحال تر؟

reza_aliasl

« پاسخ #11 : ژوئن 06, 2012, 03:35:45 pm »
چقدر ناراحت کننده س! سوالی که تو ذهنم ایجاد شد و تو مباحث دیگه ای هم باهاش مواجه بودم اینه که:
آیا واقعا این مسئله با آموزش قابل حله؟؟ چون ببینید، آموزش کسی مثل من رو که از عواقب نگهداری شکاری ها (کلا حیوانات) در اسارت مطلع نیست، آگاه می کنه. اما معضل اصلی کسانی هستند که متاسفانه تجربه ی عینی دارند و  مطلع هستند اما  کاملا آگاهانه و ارادی پرنده رو در اسارت نگه داشته اند. برای این افراد که تاثیر اصلی رو دارند چه می شه کرد؟
آقای علی اصل و دوستان دیگه ای که تجربه دارند، شما با کسی مواجه شده اید که با دیدن آسیب هایی که پرنده ی شکاریش دیده، برای همیشه از نگهداری اون ها در منزل دست کشیده باشه؟ یا اینکه باعث نابودی اون پرنده شده و رفته سراغ یه پرنده ی سرحال تر؟
سوال خوبیه!
بله قابل حله.میشه با یک آموزش صحیح افراد را مجاب کرد که از هر حیوانی نگهداری نکنند یا اگر بنا به دلایلی درست این کار را انجام میدن به شکلی اصولی از پرنده نگهداری کنند.برای مثال به خیلی از افرادی که در ایران از پرنده های شکاری نگهداری می کنند پیشنهاد هایی را در خصوص نگهداری و یا رهاسازی  دادم که الحمدالله تا کنون مورد استقبال واقع شده.
در رابطه با بخش دوم سوالتون بله همچین افرادی را دیدم که بعد از یک تجربه تلخ دیگه سراغ شکاری ها نرفتند بر عکس اونم زیاد دیدم تقریبا همچین عقیده ای دارند:
(( اونقدر تلفات میدی تا یاد بگیری!!!!)) که عقیده خطرناکیه!
خانم مختاری برای نگهداری از یک حیوان تنها به آگاهی نیاز نیست باید شخص بینش این کار را هم داشته باشه!!
من با چه هدفی هر چند اصولی  باید از این حیوان نگهداری کنم؟؟چه چیزی عاید من خواهد شد؟آیا انتخاب بهتری دارم؟
آیا تنها یک نگاه غلط در جامعه که به شکل عرف در اومده منجر به تصمیم من برای نگهداری از یک حیوان وحشی در منزل شده؟یا اینکه از این کار قصد خیری دارم؟
برای جلوگیری از همچین مواردی باید علاوه بر ایجاد اگاهی با عرضه مفاهیم پیش رفت!
اسلام از حدود هزار سال پیش این کار را برای ما بخوبی انجام داده ما نتونستیم خوب بسطش بدیم یا اینکه  به مسائل امروزی جامعه به خوبی تعمیم بدیم.
این هفته، هفته محیط زیست است امیدوارم سازمان فعالیت های خوبی را در این زمینه انجام بده ظاهرا شعار سازمان هم همینه ساخت و ترویج فرهنگ صحیح
به امید روزهای بهتر

سمانه مختاري

« پاسخ #12 : ژوئن 07, 2012, 11:44:02 pm »
آخ اصلا فراموش کرده بودم! دوستان حافظ محیط زیست روزتون مبارک ;)
مرسی آقای علی اصل. امیدوارم شدم ;)