تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

تشخیص سن شاهین

Mahmood Kolnegari

پاسخ : تشخیص سن شاهین
« پاسخ #15 : ژوئیه 03, 2012, 12:29:42 am »
بی تعارف
برای ادامه اسارت این گونه در خطر انقراض کسی به شما کمک نمیکند!
ضمنا دوختن چشم برازنده چشمهایی است که افق دیدشان کوتاه و حقیر است!
من الله التوفیق

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

yasamin.yousefi

« پاسخ #16 : ژوئیه 03, 2012, 02:03:07 am »
سلام
این روزها زیاد بحث تکثیر در اسارت مطرح می شه. مدتهاست درمورد مشکلات این نوع تکثیرها و روش های رهاسازی مطالعه می کنم و به نتایجی رسیدم تکثیر در اسارت در یک نگاه کار بسیار پسندیده ای به نظر می رسه اما عواقبی جبران ناپذیر در پی دارد که کمتر کسی به آن فکر می کنه. نمی خوام زیاد وارد این قضیه بشم اما پرندگانی که در اسارت متولد شدند از لحاظ ژنتیکی دارای مشکلاتی هستند و در طبیعت اگر موفق به زنده ماندن شدند احتمال به وجود آوردن یک نسل معیوب را دارند برخی از افراد هم در تلاش برای تکثیر سالمترین پرندگان بدترین صدمه ممکن به آن ها را وارد می کنند آنهم ناخواسته و از روی دلسوزی، از یک طرف مستقیما باعث کاهش تعداد زیادی از این پرندگان در زیستگاههای طبیعی می شوند از طرف دیگر با خرید پرنده مشوقی می شوند برای دامگذاران. بعد از رهاسازی هم معمولا کار را تمام شده در نظر می گیرند بدون اینکه متوجه باشند پرنده نیاز به حمایت داره یا اینکه از قبل جمعیت طهمه و طعمه خوران را در زیستگاه بررسی کرده باشند. در آخر پروژه های تکثیر در اسارت منجر به شکست خواهند بود مگر قبل از شروع تمام جوانب سنجیده شود و همتراز با آن حداقل یک یا دو زیستگاه تحت کنترل و مراقب کامل قرارگیر در حال حاضر برای کشور ما اولویت اصلی ایجاد امنیت در زیستگاه های طبیعیه و بهترین کار همانی است که دوستان به آن اشاره کردند

Alireza Hashemi

« پاسخ #17 : ژوئیه 03, 2012, 09:13:15 am »
خواهش میکنم دوست عزیز هرکسی فکر و عقیده خودش و داره عقیده من  اینه که اگه در حالت اسارت تکثیر بشن تعداد جمعیت آنها بیشتر میشه وطبق فرمایش..........میشه وحشیترین پرنده رو رام کرد و رامترین پرنده رو جوری تربیت کرد که قادر به بازگشت به محیط طبیعی خودش باشه بچه ها در اولویت تربیت در هر دوحالت قرار دارند

دوست عزیز از این علاقه و پی گیری شما سپاسگزارم. فکر نمیکنم دوستانی که شما از نظرات و عقاید اونها صحبت میکنید متخصص حیات وحش و یا حفاظت باشند لذا نظرات اون افراد در حد یک نظر شخصی است. ضمنا مجوز اون دوستان برای تکثیر در اسارت و جلوگیری از صید از طبیعت داده شده نه برای صید و اسارت. خواهش میکنم هر چه زودتر نسبت به رها سازی پرنده اقدام کنین و یا با معرفی و اعلام حضور پرنده به مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست قدمی در حفاظت از حیات وحش کشورمون بردارین.. علاقه شخصی شما و لذت داشتن پرندگان شکاری بر کسی پوشیده نیست اما این گونه های در خطر انقراض نه به شما و من و یا حتی ملت ایران که به همه جهان تعلق دارن و ما مجاز نیستیم برای لذت شخصی نسل های بعد رو از دیدن این معجزه الهی محروم کنیم. از حضور و صداقت شما ممنونم و امیدوار در آینده موقعیتی پبش بیاد که با هم در طبیعت از تماشای پرندگان لذت ببریم و من هم از تجربیات شما استفاده کنم.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 03, 2012, 09:24:51 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

blaed

« پاسخ #18 : ژوئیه 03, 2012, 10:59:45 am »
اگر سازمان محیط زیست علاقه ای به حفظ نسل این پرندگان داشت جلوی قاچاق رو می گرفت ثانیا" در مورد تحویل دادن پرنده به محیط زیست چیزی نگید که داغ دلم رو تازه می کنید نمی خواستم بگم ولی مجبورم که اینجا حداقل بگم شما هم اطلاع داشته باشید یه دوستی داشم توی تاکسیدرمی کار میکنه یه روزبه من زنگ زد رفتم دیدم یه لیل شکاری که بالش شکسته بود من از جیب خودم اونو خریدم بعد برای اینکه نمیره شب بردمش دامپزشک معالجش کرد فردا صبح بردم سازمان تحویل معاون دادم از من تشکر کرد دو روز بعد باز هم از تاکسیدرمی دوستم زنگ زد گفت آقا رضا دستت درد نکنه پرنده رو بردی فروختی دوباره آوردن که ما تاکسیدرمی کنیم پرنده زنده رو شما قضاوت کنین .........

blaed

« پاسخ #19 : ژوئیه 03, 2012, 11:03:13 am »
ادامه موضوع رو ننوشتم چون خیلی برای سازمان محیط زیست بد میشه

blaed

« پاسخ #20 : ژوئیه 03, 2012, 11:11:24 am »
ثانیا" هدف من گرفتن پرنده از محیط طبیعی نیست بلکه جمع آوری تک تک  آنها از باغ وحش ها  با کمک سازمان محیط زیست وتکثیر آنها  آیا این پرنده ها توی باغ وحشها دونه دونه توی قفس ها هستند به نظر شما بهتره چرا محیط زیست به ه باغ وحش مجوز میده که پرنده سالم رو توی قفس نگه داره ولی من که میخوام تکثیر کنم وبه طبیعت برگردونم با من مخالفه شما قضاوت کنین الان محیط زیست دنبال حفظ نسل یا باغ وحش یا افرادی مثل من لطفا" نظرتون رو واضح بگین ببینم قضاوت شما در چه حده

blaed

« پاسخ #21 : ژوئیه 03, 2012, 11:28:32 am »
اگه ازبین دوستان کسی هست که واقعا" به حفظ نسل پرندگان شکاری علاقه داره  و می تونه  در زمینه تکثیر با اطلاعات خوبش مارو یاری کنه صمیمانه از ایشون تشکر میکنیم و منتظر راهنمایی هاشون هستیم با تشکر

Alireza Hashemi

« پاسخ #22 : ژوئیه 03, 2012, 12:11:25 pm »
با سلام دوباره .ببینین دوست عزیز این مورد شما یکم دانش تخصصی رو طلب میکنه. مثالی که زدین رو من اظهار نظری نمیکنم ولی بر فرض صحت اون به قولی " واسه یه بی نماز که در مسجد رو نمیبندن". گیرم یه نفر یا افرادی خلافی مرتکب بشن اینکه باعث نمیشه همه چی زیر سوال بره. ای کاش شما موارد اینچنین رو از مراجع قضایی پی گیری کنین که درس عبرت بشه. ولی فراموش نکنین افرادی هم هستن که عمر و جونشون رو برای حفاظت گذاشتن پس بی انصافیه اینجور یکدفعه همه چیز رو زیر سوال ببریم. من وابستگی به سازمان محیط زیست ندارم ولی اگه نمونه های مثبت میخواین با من تماس بگیرین به شما عرض کنم.

خیلی از شاهین سانان در معرض خطر انقراض هستن و سخت حفاظت میشن .نه بخاطر یه سازمان یا چند نفر بلکه بخاطر شرایط تخریب انسانها و خیلی عوامل دیگه که متخصصین رو به این رسونده که این گونه در سالهالی آتی منقرض میشه و نیاز به قوانین سختگیرانه دارن.  اینکه این گونه ها حفاظت شده هستن  تنها به کشور ما بر نمیگرده این یک اعلام جهانیه و سازمانهای جهانی مثلا IUCN بعد از کلی مراحل و بررسی جهانی (از جمله مشورت با متخصصین و یا حتی افراد دارای تجربه مثل شما) این رو اعلام کرده و مبارزه با قاچاق، زنده گیری و خلاصه تجارت و استفاده شخصی از این گونه ها را در سطح جهانی غیر قانونی اعلام کردن. به علت اینکه افراد سود جو و متقلب هم در این میان زیادند برای هرگونه فعالیت و حتی کار تحقیقاتی و یا همین موضوعی که شما دنبالش هستین الزاما باید با نهادهای حفاظتی هماهنگ بشین و یا مجوز لازم رو بگیرین. خوب مسلما کشور ما هم با امضای خیلی از توافقنامه ها با مجامع بین المللی و همینطور قوانین داخلی خودمون محدودیت ها و شرایطی داره که هر کسی بخواد این کارو انجام بده باید مراحلی رو طی کنه. این خوبه چون بالاخره همه شاید مثل شما نیت خیر نداشته باشن . ما باید این سختی رو به جون بخریم که شاید حفاظت از گونه ها محقق بشه. و البته میدونم وضع کشورما چجوریه و رد این مشکلات فقط پاک کردن صورت مسئله است و چیزی رو تغییر نمیده ولی بهر حال اگه ما موافق حفاظت هستیم نباید خودمون خلاف اون عمل کنیم.
 اما در مورد کاری که میخواین شروع کنین و علاقه دارین. باید بدونید که تکثیر در اسارت از بحث های بزرگ علم حفاظته و کار ساده ای نیست. شاید در نظر اول اینجوری باشه که خوب جوجه کشیه دیگه... ولی در عمل بسیار بسیار تخصصی و ظریفه و نیازمند کار مشترک نه یک متخصص که گروهی از متخصصین رده بالای بسیاری از رشته ها از جمله دامپزشکی/ جانورشناسی/ علوم حفاظت / اکولوژی / ژنتیک و ...و البته افراد با تجربه مثل شماست تا بتونه حداقل ها رو دربر بگیره. مواردی از موفقیت نسبی در سطح جهانی دیده شده که البته با پشتوانه بزرگ علمی و تخصصی همراه بوده و متاسفانه موارد بسیار بسیار شکست که نه تنها کاری از پیش نبرده که وضعیت رو خراب تر کرده. مثلا روسیه این کا رو انجام داده نه برای رها سازی برای برداشتن فشار از روی حیات وحش و صید از طبیعت. و قرار نیست گونه های پرورشی رها بشن.
اگر شما قصد چنین کاری رو دارین و میخواین این کاررو انجام بدین چرا با مسئولین بلند پایه تر سازمان حفاظت محیط زیست هماهنگ نمیشین. اینجوری بجای کاری که برچست غیر قانونی و قاچاق رو با خودش حمل میکنه میتونین موجب افتخار و سربلندی باشین. اون پرنده ها بعضا به باغ وحش ها سپرده میشن چون قابلیت های لازم برای رها سازی رو ندارن و افرادی مثل شما هم دارای مجوز لازم برای نگهداری نیستن وگرنه چه چیزی بهتر از اینکه بخش خصوصی بیاد نگهداری رو به عهده بگیره و سازمان حفاظت محیط زیست نظارت دقیق داشته باشه. وضعیت برخی شاهین ها در کشور ما به گونه ای شده که حذف حتی یک فرد از اونها از چرخه طبیعت ضرر جبران ناپذیری به بقای این گونه وارد میکنه.  امیدوارم متوجه علت حساسیت دوستان به این مورد شده باشین.  آقای "علی اصل" که در تالار حضور دارند تجارب ارزشمندی از همکاری با ادارات سازمان دارند.
« آخرين ويرايش: ژوئیه 03, 2012, 04:10:25 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

blaed

« پاسخ #23 : ژوئیه 03, 2012, 12:34:16 pm »
لطفا" بگین که کجا مراجعه کنم که بالاتر از محیط زیست باشه هر جا میرم آخرش منو به محیط زیست میفرستند وقتی به محیط زیست میگم آقا شما هم ما روتوی این طرح  حمایت کنین میگن پرندگان شکاری نسلشون زیاده در حالت انقراض نیستند و ما هیچ کمکی در این زمینه نمیکنیم برای پیدا کردن زمین مناسب دو هفته فقط منو از محیط زیست فرستادند به منابع طبیعی از اونجا به سازمان جهاد کشاورزی بازهم محیط زیست خلاصه مثل دایره دور خودم چرخیدم آخرش کارمند محیط زیست گفت پسر جون برو پی کارت گفت تو مسئول پرنده های ما هستی من هم گفتم پرنده مگر مال شماست گفت الان قدرت دست ماست شما به هیچ جایی نمیرسی خلاصه دعوام شد رفتیم سراغ معاون که درباره معاون هم که بهتون گفتم تا منو دید گفت آقا زمین و باید از جیب خودت بخری دستگاهها رو هم همینطور پرندگان رو هم باید خودت جمع کنی بعد کارشناس ما بیاد ببینه اونوقت هم دست ماست وتو یکی دو سالی معطلی داری تاببینیم چی میشه با خونسردی کامل گفتند که ما هیچ حمایتی نمیکنیم گفتم آخه رییس سازمان محیط زیست کشور طی اطلاعییه ای که داده از این طرح ها حمایت میکنه گفت حرف زیاد میزنند به این حرفها گوش نکن به خدا خواستم همونجا یه کشیده زیر گوش کارمند بزنم ولی به احترام بزرگتر بودن از من این کارو نکردم حالا کجا آدم حرف دلشو بزنه

blaed

« پاسخ #24 : ژوئیه 03, 2012, 12:46:54 pm »
حالا دوستان عزیز میان میگن پرنده ها رو ول کن توی طبیعت من رها کردم یکی دیگه میگیره به نظر این دوستان بزرگترین حمایت رها کردن این پرنده توی طبیعته میدونیین چرا چون ایرانی راحت طلبه و این راحتترین کاره دوستان برن اوضاع طبیعت رو ببینند بعد

Elham

« پاسخ #25 : ژوئیه 03, 2012, 01:34:48 pm »
يعني اگه جاي ديگه دنيا بود،حذف پرنده هاي وحشي از طبيعت تشويق مي شد؟ پرنده قادر به حيات و توليدمثل طبيعي؟

blaed

« پاسخ #26 : ژوئیه 03, 2012, 01:37:28 pm »
لطفا" نظرتون و واضح تر بگین

Elham

« پاسخ #27 : ژوئیه 03, 2012, 01:44:23 pm »
شما ازمشكلات اداري گلايه دارين، از برخورد كاركنان محيط زيست. ميگين  ديگراني هستند كه به زنده گيري پرنده هاي شكاري ادامه ميدن ،اما اين نگهداشتن بدون مجوز يه پرنده سالم رو در اسارت توجيه نمي كنه. 

blaed

« پاسخ #28 : ژوئیه 03, 2012, 02:01:11 pm »
خوب من هم میخوام مجوز تکثیر در اثارت رو بگیرم شما چطور منو راهنمای میکنید

blaed

« پاسخ #29 : ژوئیه 03, 2012, 02:36:58 pm »
حالا این بالابان چند ساله است نر یا ماده؟