تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

تشخیص سن شاهین

Alireza Hashemi

پاسخ : تشخیص سن شاهین
« پاسخ #30 : ژوئیه 03, 2012, 04:00:29 pm »
حالا این بالابان چند ساله است نر یا ماده؟
گویا شما نظر دوستان رو نخوندید. اینجا برای چنین فعالیت هایی جای مناسبی نیست دوست عزیز. در صورتی که علاقمند به لذت بردن از پرندگان در محیط طبیعی و زیستگاه اصلی اونها (طبیعت) هستید و یا برای رها سازی کمک میخواید بفرمایید به شما کمک کنیم. در غیر اینصورت فکر نمیکنم درک صحیحی از نظرات هم داشته باشیم. با سپاس از توجه شما.   :)
« آخرين ويرايش: ژوئیه 03, 2012, 04:03:26 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

« پاسخ #31 : ژوئیه 03, 2012, 09:55:54 pm »
دوست عزیز من انصافا خیلی با حرفهات حال کردم!
ببین عزیز میگی سازمان حمایتت نمیکنه،تو ایران مشکلات هست،کسی اهمیت نمیده و....آره همینطوره اما تو بیا بزرگ منشانه رفتار کن!!
تو کار خودتو انجام بده کاری که درسته!کاری که اگه بعد از ده سال هم یادش افتادی بهش افتخار کنی
عزیز رها کردن پرنده شما در طبیعت کار راحتی نیست کلی دردسر داره همین حالا که من دارم این نظر و مینویسم یک سارگپه پابلند جوان در منزل ماست که بیش از دو هفته است منو بیچاره کرده حالا چه برسه به این پرنده شما....پس اینکه دوستان میگن رها کن به این معنی نیست که خودتو راحت کنی!!
نگران بعدش هم نباش اگه طبق اصول رها سازی بشه به این آسونی ها دست کسی نمیفته!به فکر این باش که یک کار درست تو این مرحله مثل یک اهرم چه کمک بزرگی به حفظ این گونه ارزشمند می کنه...!!
به سازمان هم حق بده فکر کن اگه من برم بگم می خوام پلنگ و تو پلنگ دره قم احیا کنم خوب معلومه قبول نمی کنند این حرکت ها ریسک بزرگی است کلی هزینه داره مگه چقدر سازمان می تونه در این زمینه ها آزمون و خطا کنه...البته اگه می خوای این کار را ادامه بدی خودتو نشون بده یک طرح کامل مکتوب با تمام مطالعات مربوط به هزینه یابی ها مطالعه تجهیزات و تخصص لازمه و....درست مثل یک طرح BP که برای طرح های اقتصادی نوشته میشه آماده کن مدتی هم با سازمان در زمینه تیمار پرندگان شکاری همکاری کن کمکشون کن تا اینکه پذیرفته بشی.
((ابتدا خودتو عرضه کن بعد محصولتو))
مشکل سازمان تو یک جمله اعتماد به توست که باید به اونها حق بدی تلاش کن اعتمادشونو بدست بیاری!
من که طرح مربوط به تکثیر را دو سالی هست  کنار گذاشتم و به جای اون طرح نگهداری اصولی از شکاری های آسیب دیده را دارم دنبال می کنم که انشاالله داره تکمیل میشه خیلی دوست دارم مراکز تیمار پرندگان شکاری در هر استان راه بیفته ظاهرا طبق آمار بیشترین پرنده هایی که دست سازمان میفته همین شکاری ها هستند.
دوست من خیلی به حرف های بعضی ها که فقط قوش باز هستند توجه نکن!افرادی که تو این تالار هستند مثل دکتر حبیبی مهندس هاشمی مهندس یوسفی و....همه سال هاست که در این زمینه تحقیق می کنند اکثر زیستگاه های ایران را دیدند پس اگر حرفی می زنند باید پذیرا باشیم
بخدا به این آسونی نیست.طبیعت بد سیستمی داره نمیشه راحت در موردش قضاوت کرد یا اینکه تصمیمی گرفت!خیلی خیلی پیچیده است
در آخر یک داستانی را برات تعریف می کنم که خیلی جالبه:
((میگن یک شخصی در کنار ساحل دریا قدم میزد تا اینکه مردی را دید که دائم خم میشد چیزی را برمیداشت و به دریا پرت می کرد براش جالب شد،نزدیک تر که شد از مرد پرسید؟
چه کاری را انجام میدی؟
مرد گفت شب گذشته آب دریا بالا اومده و یک تعداد زیادی ماهی و ستاره دریایی و... تو این منطقه گیر کردند و نیاز به کمک دارند.اون شخص نگاهی به اطراف کرد و دید که منطقه وسیعی توسط موجودات دریا پر شده که همه در حال تلاش برای رسیدن به دریا و زندگی دوباره هستند.نگاهی به مرد کرد و گفت چرا بیهوده تلاش می کنی در حالی که نمی تونی همه اونها را نجات بدی!
مرد لبخندی زد و یک ستاره دریایی را به آب انداخت و گفت:
 اینو که نجات دادم!!شاید نتونم برای همه اونها کاری انجام بدم اما می تونم همه موجودات اطراف خودمو با اندک تلاشی نجات بدم......))
موفق باشی
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ارش

« پاسخ #32 : ژوئیه 04, 2012, 11:07:53 am »
با درود:چرا سازمان حفاظت و محیط زیست باید به شماها جواز نگهداری و یا پرورش و یا تیمار کردن ویا رها سازی بدهد.مگر با داشتن یک پرنده شکاری یا چندتا ازاد کردن و یا دیدن پرنده شکاری باید به کسی جواز داد هرچند دلسوزمگر میشود.وقتی شما یک دلیجه پرواز نداده اید چطور باید جواز رها سازی را به شما داد.وقتی در مسئله غذا دادن یا مسئله پر و.... چیزی نمیدانید چگونه باید جواز داد. اقا رضا شما دوست عزیزی هستید ولی باید بدانید در صلاحیت نگهداری و رها سازی باید کلی تلاش کنی شما یک دلیچه پرواز نداده اید و از قوشبازی چیزی نمیدانید چطور میتوان به این راحتی صحبت رها سازی کنید بابا بخدا این پرنده های بدبخت موش ازمایشگاهی نیستند شما پارسال نتوانسته بودید بفهمید که طرلان شما بامبل فوت دارد و به من گفتید پرنده خوب غذا میخورد خدا را شکر خوب شده داداش مطمئن باش ان پرنده زنده نیست اگر 4ماه بیخوابی میکشیدید ان خوب میشود یا دکتر دامپزشک با عمل 15 دقیقه ای خوبش میکرد. که فرمودید دادم محیط زیست که گفتم ای کاش میکشتید چون مرگ بدی در انتظارش است  .مگر فقط غذا دادن نگهداری بعد ان پرنده های بدبخت را بودن اینکه ازمایشی از انها بشود رها سازی کنید.بانوی فرمودنند که بعد از رها سازی هم باید مدیریت بشوند که کاملا درست است .تمام پرندهای که ازاد شدهاند را ببینید اوضاع ایستادن و ارایش پرها را ببینید در چه وضع اسفناکی هستند بعد شما اینها را ازاد میکنید .در تمام جای دنیا قوشباز ازاد است ولی این دلیل نمیشود به صزف چندتا پرنده شکاری داشتن جواز داد باید اول مدارس و کلوپ اموزشی درست شود و بعد از چند سال تازه با امتحان جواز دهند روی هوا نمیشود.دوست عزیز شما حتی نمیدانستید پرنده بالابان  الخضر است یا شاهین  یا حتی بالابا ن نر است یا ماده به من بگوید برای چه این سازمان باید جواز دهد .مگر میشود پرنده شکاری را پرواز نداد و از ان پرنده جوجه هم گرفت . برای من قوشبازی اعتیاد است  و ازاد نیست ولی به سازمان محیط زیست بسیار حق میدهم . به درک قوشبازی نکنیم .بهترین دکتر و پرورش دهند و گونه شناس دکتر نیک فوکس است که از بهترین قوشبازهای جهان است .چطور بدون دانش قوشبازی  در مورد پرنده شکاری اظهار نظر میشود کرد در پناه خدا . 

blaed

« پاسخ #33 : ژوئیه 04, 2012, 11:48:28 am »
من رضا دویرانی هستم و تا حالا طرلان نداشتم شما منو اشتباهی گرفته اید دوست عزیز

blaed

« پاسخ #34 : ژوئیه 04, 2012, 11:55:39 am »
زمانی که اجازه نگهداری پرنده رو به ما نمیدن چطور شما انتظار دارین ما بتونیم در فضای آزاد پرنده رو هوا کنیم محیط زیست مخالف باشگاه قوشبازی نیست خیلی هم موافق ولی میگن پرنده از شما زمین از شما کلیه مخارج دکتر دامپزشک و دستگاه ها و غیره غیره از شما بدون کوچکترین حمایت از ما شما مجازین باشگاه رو احداث کنین

blaed

« پاسخ #35 : ژوئیه 04, 2012, 12:05:17 pm »
ولی وقتی یه پرنده مریض رو توخونه نگه میداری زود میان میگن اقا جریمه داره حفاظت شدست حتی زندان هم داره نسل پرنده تو خطر انقراض میگی اقا خوب شما خودتون تکثیر کنین بذارین تعداد جمعیتشون بیشتر بشه همگی میکشن کنار چرا عربها نگه میدارن ترکیه نگه میداره حتی توی افغانستان هم نگه میدارن ایرانی اجازه نگهداری نداره  ایرانی بین تمام مردم دنیا چش در آورده  بیشترین پرندگان شکاری توی کشور ماست که سالهاست داره بصورت قاچاقی به کشورهای عربی میره عرضه دارن جلوی قاچاق رو بگیرن نه یه  پرنده که یه ایرانی اطروی عشق و علاقه نگه می داره

blaed

« پاسخ #36 : ژوئیه 04, 2012, 12:17:22 pm »
این مطلب رو لطفا" بخونید     

واکنش رییس سازمان محیط زیست به گزارش برنا/5
داشتن طرح جامع و تقویت پرندگان شرط راه‌اندازی باشگاه قوش‌بازی است
ارسال به دوست     نسخه چاپی 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در صورتی که متقاضیان راه اندازی باشگاه قوش بازی طرح جامع ارایه دهند سازمان از آنها حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۰ چهارشنبه ۱۸ خرداد ساعت 10:13

محمد جواد محمدی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: قوش بازی یکی از فعالیت هایی است که از قدیم الایام در ایران رسم بوده و افراد زیادی به عنوان سرگرمی به آن می پرداختند. به عبارتی پرورش پرندگان و حیوانات با هدف انجام مسابقات از جمله سرگرمی هایی بوده است که از در کشور ما وجود داشته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: برگزاری مسابقات اسب دوانی یکی از انواع این فعالیت ها بوده است که از گذشته تا به امروز ادامه داشته است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که سازمان محیط زیست به متقاضیان برای راه اندازی باشگاه های قوش بازی مجوز می دهد، اعلام کرد: در صورتی که این فعالیت ها با هدف تقویت حیوانات و مراقبت از پرندگان کمیاب باشد بسیار خوب، و به طور قطع سازمان از آن حمایت خواهد کرد. اما در صورتی که منجر به آسیب رساندن به این پرندگان شود، سازمان محیط زیست هیچ حمایتی از این باشگاه ها نخواهد کرد.

محمدی زاده ضمن بیان این مطلب که مجوزهای صادر شده بر اساس طرح های جامع با موضوع باشگاه های قوش بازی صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: سازمان با بررسی دقیق طرح های جامعی که با این موضوع به سازمان ارایه شد با هدف تقویت پرندگان وحفظ آنها نظر موافق خود را اعلام کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با بیان این مطلب که در حال حاضر 2 باشگاه قوش بازی با مجوز سازمان محیط زیست راه اندازی شده است تصریح کرد: هر تقاضایی مبنی بر راه اندازی باشگاه قوش بازی به شرط ارایه طرح جامع و با هدف تقویت پرندگان از سوی سازمان محیط زیست مجوز دریافت خواهد کرد.

ghasempouri

« پاسخ #37 : ژوئیه 04, 2012, 12:50:43 pm »
جناب دویرانی (blead)
با سلام
اینجا دو تا مساله وجود دارد

اول اینکه: کاری دارد انجام می شود که به خودی خود بدون اخذ مجوز یا اطلاع به دفاتر مربوطه خلاف قانون است. آن قانون را اعضای این تالار تدوین نکرده اند؛ چهارچوبی است که درست یا غلط وجود دارد. البته در اینکه بعضاً مجریان قانون ممکن است عامل عجیب ترین تخلفات باشند بحثی نیست.

دوم اینکه: وقتی پرنده ای به شرایط اسارت خو میگیرد بازگشت دوباره آن به طبیعت هزارویک دشواری دارد. برای مثال درناهای سفید سیبری که از مادر مصنوعی (انکوباتور) متولد می شوند بوسیله پرسنل در حالی تغذیه دستی می شوند که آن آدم ها لباس هایی به شکل درنا به تن کرده اند (تصویر پیوست) . تصاویر بیشتر را در سایت savingcranes.com وابسته به ICF (بنیاد حمایت از درناها) ببینید.

اگر قصد شما رهاسازی دوباره به آغوش طبیعت است نباید بگذارید با شما خو بگیرد. حتی چهره انسان و صدای انسان. چون صدای انسان نیز برای او به معنی غذا است. در نتیجه عادت به حضور در کنار منازل مسکونی خواهد یافت و این یعنی کشته شدن آن توسط انسان.

اگر شما این تصویر را در سایت بین المللی Birdforum می گذاشتید بلافاصله و بدون هیچ تذکری توسط مدیران حذف می شد. در مورد این مطلب تردید نکنید

سید محمود قاسمپوری

blaed

« پاسخ #38 : ژوئیه 04, 2012, 01:28:23 pm »
من از شما عذر خواهی میکنم که بحث جواز رو مطرح کردم درسته این تالار جای این حرفها نیست البته یکی از دوستان از من سوال کردن که جواز نگه داری یا نه  که بحث به اینجا رسید من فقط خواستم اطلاعاتم درباره تشخیص دادن سن پرندگان شکاری با اطلاعات دوستان باتجربه بالا بره باز هم معذرت می خوام حالا اگه کسی میتونه در  این مورد کمک کنه دستش درد نکنه

ارش

« پاسخ #39 : ژوئیه 04, 2012, 04:43:52 pm »

به علت ارایه مطالب خارج از جهارچوب قوانبن سازمان حفاظت محیط زیست کشور جمهوری اسلامی ایران و تخلف از قوانین و مقررات اعلام شده تالار گفتگوی پرنده نگری و پرنده شناسی،  این پاسخ حذف گردید.

مدیریت تالار
« آخرين ويرايش: ژوئیه 04, 2012, 11:42:21 pm توسط administrator »

reza_aliasl

« پاسخ #40 : ژوئیه 04, 2012, 07:58:37 pm »
آرش جان بابت اون طرلان درست میگید 2 سال پیش تجربه و دانش کم من خیلی نتونست کمکی به اون پرنده بکنه.
اما متاسفانه یکی از بال های اون طرلان از نیمه قطع شده بود و به شدت عفونت کرده بود پاها هم به همین شکل.قبل از اینکه طرلان وارد مجموعه من بشه چند شکاری دیگر هم بودند که به اونها رسیدگی میشد.خیلی توان هزینه کردن برای همه اونها را بصورت یک جا نداشتم چون سازمان هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کرد من هم یک دانشجو ساده بودم فقط تنها کاری که تونستم انجام بدم نجات از مرگ بود و مابقی را طی گزارشی سپردم به سازمان که خود اونها انجام بدن.
چاره ای نبود.
اما در مورد دانشم در مورد شکاری ها، قوش بازی،شناسایی شکاری ها و....هنوز خیلی پایینه.درست می فرمایید و امیدوارم که بتونم یک روزی به سطح خوبی از اطلاعات دست پیدا کنم.اما اطلاعات اصولی!
خوشحال میشم دوستانی که در این مورد تجربه ای دارند بیایند و  با هم کاری ها وهم اندیشی های مستمر به نقطه خوبی برسیم
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

ارش

« پاسخ #41 : ژوئیه 04, 2012, 10:24:03 pm »
عمو رضا میدانی که چقدر دوستت دارم و تو برای من خیلی عزیز هستی  .من از حرف که در مورد قوشباز زدید ناراحت شدم شما با یک مشت قوشباز که قاچاقچی و پرنده فروش صحبت کردید گمان کردید همه مانند انها هستند.اما اقا رضای دوست داشتنی قوشبازی در زمان قبل از انقلاب برای خوانین ودربار و سپهبدها و عالیرتبها بوده . و وقتی با اینها صحبت میکردید لذت میردید.شما نوشته های سپهبد نصراللهی را بخوانید . من تمام حرفهای شما را قبول دارم ولی باید هوای بزرگترهای خودمان را داشته باشیم .شما بسیار جوان دوست داشتنی و تحصیل کرده اید من خیلی برای شما احترام قائل هستم خودت خوب میدانی . من را ببخشید در پناه خدا

administrator

« پاسخ #42 : ژوئیه 04, 2012, 11:54:49 pm »
توجه:
ضمن احترام و تشکر از کلیه عزیزانی که در تلاش جهت اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی در این تاپیک تلاش نموده و با صرف وقت اطلاعات و دانش ارزشمند خویش را در اختیار علاقمندان قرار دادند، با توجه به ادامه بحث و پافشاری برخی افراد بر پیگیری مواردی که خلاف قوانین و مقررات این تالار گفتگو میباشد، این تاپیک قفل میگردد.
این تالار تابع کلیه قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی ایران و خصوصا سازمان حفاظت محیط زیست بوده و تلاش همه این عزیزان را در جهت حفاظت از طبیعت و حیات وحش این آب و خاک ارج مینهد. 

« آخرين ويرايش: ژوئیه 04, 2012, 11:56:43 pm توسط administrator »