تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

تشخیص سن شاهین

blaed

تشخیص سن شاهین
« : ژوئن 18, 2012, 01:15:07 pm »
سلام من یه شاهین دارم می خواستم بدونم که چند سالشه لطفا راهنمایی کنید

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

yasamin.yousefi

پاسخ : تشخیص سن شاهین
« پاسخ #1 : ژوئن 18, 2012, 01:53:04 pm »
اگر لطف بفرمایید و عکس پرنده خودتان را بگذارید دوستان حتما می توانند راهنماییتان کنند ???

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #2 : ژوئن 18, 2012, 06:53:20 pm »
سلام
تشخيص سن شاهين ها از روي علايمي مانند رنگ منقار شكل بال و فرم پنجه ها امكان پذير است
خوش حالم كه به پرنده هاي شكاري علاقه مندي و اين علاقه مندي از روي عكس زيبايي كه از بالابان انتخاب كردي مشخصه
همانطور كه ميداني اين فروم مربوط به پرندگان وحشيه و مباحث اونها بيشتر مورد علاقه بچه هاست
نگهداري پرنده ها در غير از محيط طبيعي مسوليت سنگينيه ولي بعضي وقت ها كه پرنده آسيب ديده و يا ناتوانه ميشه تا زماني كه بتونه دوباره به طبيعت برگرده ازش نگهداري كرد
بخصوص شاهين ها چون در محيط طبيعي هم در معرض خطرند نگهداريشون بسيار كنترل شده است و براي نگهداريشون قوانين خاصي وضع شده
توي اين فروم دوستاني هستند كه ميتونن هر كمكي اعم از راهنمايي تيمار پرندگان شكاري تا زمان آزاد سازي و كمك به آزاد سازي را انجام بدن
ورودتو به جمعمون خوش آمد ميگم و اميدوارم خيلي زود ما را از وضعيت شاهينت آگاه كني تا اگر كمكي از دستمون بر مياد در خدمت باشيم

Mahmood Kolnegari

« پاسخ #3 : ژوئن 18, 2012, 10:44:59 pm »
آقای حبیبی که بیش تر و پیش تر از ما به این عرصه وارد شدن به طور جامع توضیح دادن
حتی پرنده ای مثل بالابان و شاهین اگه زخمی باشه و دیگر به طبیعت برنگرده باید به پارک وحش بره
چرا؟!
چون در پارک وحش مسئولیت با افرادی است که اگه بدانند مسئولیتشان چیست چند کار میکنند که از پرنده زخمی هم به نفع حیات وحش سود خواهد رساند
1- تهیه بروشور و تابلو در کنار قفس پرنده کمیاب ------- نتیجه شناخت مردم از پرنده کمیاب میشود و آنها را نسبت به ثروتهای ملیشان تلنگر می شود
2- بررسی و تحقیق روی جوانب رفتاری، تغذیه، انگلها و بیماریها و . . .

تاکید میکنم اگر مسئولین، مسئولیتشان را بدانند
ولی اگه هم ندانند شما امروز مسئولیت خود را در رابطه با پرنده کمیاب ایران می دانید!

شخصا به مسئول پارک وحش اراک موارد فوق را دم به دم گوشزد میکنم. در این پارک وحش 1 بالابان نگهداری میشود.
ممنون

reza_aliasl

« پاسخ #4 : ژوئن 18, 2012, 11:45:58 pm »
دوست عزیز اگر لطف کنید جدا از اینکه یک تصویر از پرنده خودتون را در این بخش قرار بدید میشه توضیحی از نحوه تغذیه مکان نگهداری و اینکه چطور شده پرنده به دست شما رسیده را بقرمایید، ممنون میشم.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

غزال ادیب هاشمی

« پاسخ #5 : ژوئن 19, 2012, 01:32:06 am »
(خارج از بحث: فرمودید باغ وحش اراک داغ دلم تازه شد :'( )

blaed

« پاسخ #6 : ژوئیه 02, 2012, 02:20:43 pm »
سلام شرمنده ام که دفعه قبل عکس شاهین خودم رو نذاشته بودم و اینکه تازه یک هفته است که پر ریزی میکنه و رنگ پشتش از قهوه ای به سیاه تغییر رنگ میده

Alireza Hashemi

« پاسخ #7 : ژوئیه 02, 2012, 06:38:50 pm »
با سلام
ببخشید سوالی دارم. آیا این پرنده دارای حلقه سازمان حفاظت محیط زیست است یعنی آیا برای نگهداری از آن شما دارای مجوزی خاص هستید؟؟
Go Birding, Go Wild

blaed

« پاسخ #8 : ژوئیه 02, 2012, 10:21:10 pm »
نه مجوز نگهداری ندارم.

reza_aliasl

« پاسخ #9 : ژوئیه 02, 2012, 10:37:56 pm »
دوست عزیز این خیلی خوبه که به طبیعت و خصوصا به پرندگان علاقمندی و بیشتر لذت میبرم چون خودم هم به شکاری ها حسابی علاقمندم.کار درستی کردی که اینجا اومدی و سوال خودتو مطرح کردی.
قبل از شناسایی پرنده و تشخیص سن و سال  بهتره به این موضوع بپردازیم که این شاهین ها متاسفانه به دلایل گوناگون دچار کاهش جمعیت شدیدی شدند که الان اوضاشون بحرانی شده...!!این مسئله را زمانی درک می کنیم که در طبیعت قدم می زنیم و به جز پرواز چند کبوتر و کلاغ هیچ شکاری را در آسمون نمیبینم که از شکوه پرواز و زیبایی اونها هم لذت ببریم!
دوست من ممکنه همین گونه ای که الان دست توست را بعد از مدت کوتاهی دیگه تو طبیعت نبینیش!
شما تازه می خواهید اصول قوش بازی را یاد بگیرید که تو اوضاع و احوال الان ما این کار خطاست بهتره کار درست را انجام بدی.
اگر عاشق شکاری ها هستی (که با توجه به علاقه ای که داری معلومه هستی)به فکر رها کردن این پرنده در طبیعت باش .ومن هم قول میدم که قدم به قدم کمکت کنم تا به امید خدا این گونه زیبا را به طبیعت برگردونی.

blaed

« پاسخ #10 : ژوئیه 02, 2012, 10:52:14 pm »
من علاقه زیادی به پرندگان شکاری دارم به این خاطر از تمام نقاط شهر خودم پرندگان شکاری که به هر نحوی دست فروشندگان یا کسانی که این پرنده ها رو گرفته بودن خریدم وجمع کردم وبا سازمان محیط زیست صحبت کردم وطی نامه های زیادی که به سازمان نوشتم قرار شد که مجوز نگهداری وتکثیر پرندگان شکاری در اثارت رو به من بدند باید در حالت اسارت تکثیر بشن وتعداد بیشتری از انها به طبیعت برگرده وهم اینکه باشگاهی احداث بشه که سنت قدیمی قوشبازی ایرانیان حفظ بشه اما حیف که کو گوش شنوا......

reza_aliasl

« پاسخ #11 : ژوئیه 02, 2012, 11:12:15 pm »
خیلی عالیه!
خوشحالم که هرکسی را تو این تالار میبینم عاشقانه به طبیعت علاقمنده.
دوست عزیز بحث تکثیر پرندگان شکاری بحث بسیار مهم و پیچیده ایست رفتار این گروه از پرندگان همانطور که خودت می دونی خیلی با پرندگان دیگه تفاوت داره.پرنده ماده به این آسونی ها پرنده نر را نمی پذیره.آیا شما در این زمینه تکثیر تجربه یا تخصصی دارید؟
من میتونم تا حدی به شما کمک کنم چون من این اجازه را (به لطف بعضی از کارشناسان سازمان )دارم.اما تجربه خوبی در این زمینه ندارم.
شخصا معتقد هستم گونه تکثیر شده خیلی به درد طبیعت نمی خوره اما با این کار میشه تا حدودی از زنده گیری پرندگان در طبیعت برای فروش به متقاضیان کشورهای حوضه خلیج همیشه فارس(  ;) )جلوگیری کرد.برای شروع هم نیاز نیست بریم در طبیعت پرنده زنده گیری کنیم کلی بالابان و شاهین و عقاب و...تو قفس های پارک ها و باغ وحش ها میشه پیدا کرد که برای این کار آماده هستند.
راستی همچین باشگاهی احداث شده اما اینکه چقدر با اهداف حفاظتی گونه های در معرض خطر انقراض همسو باشه نمی دونم.و اینکه آیا وجود همچین باشگاهی در آینده چه تاثیری را رو این سیستم بزاره باید دید و صبر کرد.

blaed

« پاسخ #12 : ژوئیه 02, 2012, 11:22:08 pm »
من از شما متشکرم که کمکم میکنین من با باشگاه ************* در ارتباط هستم و با راهنمایی های****************وی***************** می خوام که اینجا هم این باشگاه رو احداث کنم ما این کار رو برای حفظ گونه می کنیم ولی محیط زیست حمایتی نمیکنه در حالی که د********* با حمایت سازمان محیط زیست و بخش خصوصی راه اندازی شده است نظر شما در این مورد چیه ؟

حذف نام / نامها به علت مغایرت مطلب یاد شده با قوانبن و اهداف این تالار گفتگو بوده است - مدیریت تالار .
« آخرين ويرايش: ژوئیه 03, 2012, 09:19:52 am توسط administrator »

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #13 : ژوئیه 02, 2012, 11:32:19 pm »
سلام دوست عزیز
حقیقتش می خواستم نظرم را راجع به پرنده ات بنویسم اما یاد سرنوشت صدها پرنده مشابه افتادم که همین شرایط را دارند و با چشم دوخته راهی بیابان های آن سمت خلیج فارس می شوند پرنده شما در معرض خطر ترین پرنده شکاری ایران است و از همه دردناک تر شواهد نشان می دهد که از لانه برداشته شده
خیلی متاسفم که ناراحتتان می کنم و با وجود آن که معمولا آدم احساساتی نیستم بدلایلی که اجازه بده عرض نکنم امیدوارم عذر خواهیم را از اظهار نظر بپذیری و از سایر دوستان هم خواهش می کنم از اظهار نظر راجع به سن و گونه پرنده خودداری کنند
پرنده شما شرایط بازگشت به طبیعت را داراست و امیدوارم به پیشنهاد رضای عزیز توجه کنی در هر حال این فروم معمولا مورد استفاده علاقه مندان به پرندگان وحشی است

blaed

« پاسخ #14 : ژوئیه 02, 2012, 11:41:45 pm »
خواهش میکنم دوست عزیز هرکسی فکر و عقیده خودش و داره عقیده من  اینه که اگه در حالت اسارت تکثیر بشن تعداد جمعیت آنها بیشتر میشه وطبق فرمایش ******** میشه وحشیترین پرنده رو رام کرد و رامترین پرنده رو جوری تربیت کرد که قادر به بازگشت به محیط طبیعی خودش باشه بچه ها در اولویت تربیت در هر دوحالت قرار دارند

حذف نام به علت مغایرت با قوانین و اهداف این تالار گفتگو بوده است - مدیریت تالار
« آخرين ويرايش: ژوئیه 03, 2012, 09:21:20 am توسط administrator »