تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

بلبل خرما

عاطفه موسویان

بلبل خرما
« : ژانویه 07, 2012, 12:18:40 pm »
با درود فراوان،

مشخصات عکس به شرح زیر می باشد:
Camera type and model: Canon SLR, EOS 50D
(Lens Focal Lenght and model: 310mm (Canon 100-400L
ISO: 100, Metering mode: Pattern, Exposure bias Value: 0.00
Shutter Speed: 1/500, Aperture: f/5.7
WB: Auto
 No flash, Mono pod Used
محل: پارک ملی خجیر، ساعت 9:28 AM، روز جمعه 16 دیماه 90، هوا آفتابی

با تقدیم احترام
عاطفه

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

Alireza Hashemi

پاسخ : بلبل خرما
« پاسخ #1 : ژانویه 07, 2012, 03:44:03 pm »
با سلام. چه عکس جالبی که نشان از قدرت بالای این گونه در سازش با محیط دارد. به نظر من عکس از شارپنس چندانی برخوردار نیست که فکر میکنم علت شرایط نوری باشد. احتمالا اگر ISO را اندکی بالاتر انتخاب میکردید نتیجه بهتری حاصل میشد. ضمنا کراپ عکس علی رغم آنکه کمی زیاد است به گونه ای است که حالتی غیر استوار به پرنده بخشیده است. شاید اگر زاویه بهتری جهت عکاسی انتخاب می شد نتیجه رضایت بخش تربود. از به اشتراک گذاشتن این عکس سپاسگزارم.
Go Birding, Go Wild

عاطفه موسویان

« پاسخ #2 : ژانویه 07, 2012, 08:14:03 pm »
کراپ عکس علی رغم آنکه کمی زیاد است به گونه ای است که حالتی غیر استوار به پرنده بخشیده است.

سلام.
از توجه شما به عکس سپاس گزارم.
اما منظور شما رو در دو قسمت متوجه نشدم؛ یکی اینکه کراپ کمی زیاد یعنی باید کمتر کراپ می شد و محیط پیرامون بیشتر می شد یا بر عکس، سوژه باید فضای بیشتری رو به خودش اختصاص می داد؟ که در حالت اول توجه از سوژه کم می شد و در حالت دوم نقش میوه ها به عنوان عامل ایجاد کنتراست و همچنین عامل تغذیه پرنده کمرنگ می شد.
دوم، "حالت غیر استوار" به چه معناست؟ آیا کراپ باعث شده پرنده در حال افتادن به نظر بیاد یا این پیش فرض ذهنی رو از بین برده که؛
 " هرشاخه ای که پرنده ای روی آن نشسته  به یقین ثباتی دارد که همانا به احتمال زیاد به واسطه تنه درخت است ;)"  ؟

باز هم از توجه و نظر شما سپاسگزارم.
با ادای احترام

عاطفه

اصغر محمدی

« پاسخ #3 : ژانویه 07, 2012, 10:47:33 pm »
سلام

ضمن تشکر از اشتراک عکس زیبایتان از تغذیه بلبل خرما ،

- همانگونه که آقای هاشمی اشاره کردند حالت پرنده غیر استوار است، که با چرخاندن 15 درجه ای عکس در جهت عقربه های ساعت ، حالت پرنده  متعادل تر می شود ، منظور این نیست که پرنده در حالت افتادن است یا شاخه استوار نیست ، منظور این است که حالت نشستن پرنده جالب و جذاب نیست

-  آنچه باعث شارپ نشدن عکس شده ، استفاده از سرعت شاتر 1/500 ثانیه در فاصله کانونی 310 میلی متر (معادل 496 میلی متر برای دوربین شما) آن هم از پرنده ای است که در جنب و جوش است ، طبق روایت اهل فن، حین عکاسی روی دست و از پرنده غیر ساکن ، سرعت شاتر باید بیشتر از معکوس دوبرابر فاصله کانونی باشد برای مثال در این عکس چنانچه روی دست عکس گرفته باشید باید حداقل حدود 1/1000 ثانیه می بود، می شد با افزایش ایزو به 200 به نتیجه بهتری رسید

- فاصله شما با پرنده طبق اطلاعات اگزیف 22.8 متر بوده که برای پرنده در حد و قوراه بلبل خرما ، زیاد است ، از این فاصله و حتی درفاصله کانونی 400 میلی متر لنزتان، سهم پرنده از کل تصویر 5 درصد هم نمی شود حتی اگر منظورتان ثبت شاخه و میوه وتغذیه پرنده بوده باشد، بازهم  فاصله کانونی 310 میلی متر کم به نظر می رسد و می شد از حداکثر فاصله کانونی بهره برد. معمولش این است که زمانی از فواصل کانونی کوتاهتر استفاده می شود که هدف رسیدن به کادر مطلوب باشد

-  سفیدی گوشپر بلبل خرما در کنار رنگ تیره سر و تارک و گلو باعث شده، سوژه سختی برای عکاسی در زیر نور مستقیم باشد و چنانچه بخواهید جزئیات سفیدی گوشپر را داشته باشید جزئیات نواحی تیره را از دست خواهید داد و بالعکس ، تصور می کنم ثبت عکسی شارپ زیر نور مستقیم از این پرنده مشکل باشد.

البته اینها مواردی است که راحت می شود در موردش ساعتها صحبت کرد ولی آنچه در عمل اتفاق می افتد به این سادگی ها نیست .. فراوانی سوژه ، شرایط نوری مناسب ، حوصله و تمرکز می خواهد که همیشه وجود ندارد

موفق باشید

عاطفه موسویان

« پاسخ #4 : ژانویه 08, 2012, 12:15:38 am »
جناب آقای محمدی عزیز، درود بر شما
سپاس فراوان مرا به جهت صرف وقت و توجه و توضیحات کامل در مورد عکس پذیرا باشید.

آنچه که در مورد غیر استوار بودن حالت پرنده و تغییراتی که می تواند فرم نشستن پرنده را جذاب تر کند فرمودید، جالب و آموزنده بود، حتی شاید چرخش بیش از آن تا 45 درجه نیز آن را مطلوب تر نماید. اما آنچا که در عکسها برای من مهم است، واقعی بودن آنهاست. تغییر در شارپنس، کنتراست، مقدار نویز و ... ایراد کار من و دوربین  را بر طرف خواهد ساخت اما تغییر در زاویه نشستن پرنده، از نظر من تغییر در رفتار پرنده و شرایط و مشکلات حاکم بر او به نفع خواسته های من است. حفظ حالت پرنده به همانگونه که بوده، گرچه ممکن است از زیبایی هنری اش بکاهد، اما نمایانگرخلاقیت و انعطاف پذیری پرنده خواهد بود. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید...

کاملا موافقم که دلیل شارپ نشدن کامل عکس ایزو و سرعت پایین است اما زمان نشستن پرنده بر روی این بوته بسیار کم بود و مجالی برای تغییر نبود و البته همانطور که در اطلاعات عکس نوشته ام عکاسی بر روی تک پایه انجام شد.

در مورد مبحث ثبت شاخه و میوه و تغذیه پرنده با جناب آقای هاشمی آنچه که مد نظر بود نحوه برش (کراپ) تصویر (Post Processing Changes) بود و اینکه در چه ابعاد و گسترشی نتایج بهتری از نقطه نظر زیبایی در بر خواهد داشت و الا کادر بندی در مورد سوژه ای که طبق محاسبات شما در 22.8 متری قرار دارد چندان کارآمد نخواهد بود.

در پایان از راهنمایی های سودمند شما بسیار سپاسگزارم و امیدوارم در عکسهای بعدی نیز از نظرات شما بهره مند شوم.

با ادای احترام
عاطفه

اصغر محمدی

« پاسخ #5 : ژانویه 08, 2012, 03:11:14 pm »
سرکار خانم موسویان  ، با سلام مجدد

نقل قول
آنچه که در مورد غیر استوار بودن حالت پرنده و تغییراتی که می تواند فرم نشستن پرنده را جذاب تر کند فرمودید، جالب و آموزنده بود، حتی شاید چرخش بیش از آن تا 45 درجه نیز آن را مطلوب تر نماید. اما آنچا که در عکسها برای من مهم است، واقعی بودن آنهاست. تغییر در شارپنس، کنتراست، مقدار نویز و ... ایراد کار من و دوربین  را بر طرف خواهد ساخت اما تغییر در زاویه نشستن پرنده، از نظر من تغییر در رفتار پرنده و شرایط و مشکلات حاکم بر او به نفع خواسته های من است. حفظ حالت پرنده به همانگونه که بوده، گرچه ممکن است از زیبایی هنری اش بکاهد، اما نمایانگرخلاقیت و انعطاف پذیری پرنده خواهد بود. تا چه قبول افتد و چه در نظر آید...

در خصوص ثبت واقعیات رفتار پرندگان حق با شماست ، البته بستگی به نوع رفتار هم دارد و الزاما هر رفتاری آنقدر مهم نیست که دست عکاس در اصلاح جزئی آن بسته باشد.
هرچند در ثبت عکس فعلی تان زمان کافی برای ثبتهای بیشتر نبوده ولی یقینا حالتهای بهتری هم وجود دارد که حس بهتری به عکاس و مخاطب القا کند. چنانچه مقید به ثبت رفتار پرندگان بدون جرح و تعدیل باشید ، راه سخت و زمانبری را اختیار نموده اید ، شاید عنوان عکاسی مستند از رفتار پرندگان عنوان مناسبی برای سبک فعالیت مورد نظرتان باشد و این سبک با آن چیزی که معمول است متفاوت است. بیشتر عکاسان در پیراستن زواید ، آراستن پرنده و حتی شبیه سازی مکان نشستن پرنده ، تبحر خاص دارند

نقل قول
و البته همانطور که در اطلاعات عکس نوشته ام عکاسی بر روی تک پایه انجام شد.

چه روی دست عکس گرفته باشید و چه با استفاده از تک پایه و سه پایه ، این موارد مربوط به عادات عکاس است و از جنب و جوش سوژه نخواهد کاست ، اشاره من هم فقط مختص عکاسی روی دست نبود و سوژه فعال را هم شامل می شد

نقل قول
در مورد مبحث ثبت شاخه و میوه و تغذیه پرنده با جناب آقای هاشمی آنچه که مد نظر بود نحوه برش (کراپ) تصویر (Post Processing
Changes) بود و اینکه در چه ابعاد و گسترشی نتایج بهتری از نقطه نظر زیبایی در بر خواهد داشت و الا کادر بندی در مورد سوژه ای که طبق محاسبات شما در 22.8 متری قرار دارد چندان کارآمد نخواهد بود.

مقدار فاصله از متادیتای همراه عکس استخراج شده و چنانچه برای ادیت عکس از نسخه اخیر فتوشاپ استفاده می کردید همراه عکس می بود . هر چند در دقت این فاصله که حاصل محاسبه دوربین است بعضا شک وجود دارد ولی نتایج تستهایی که در این خصوص داشته ام و البته تا فاصله 30 متری دقیق بوده ... (نیازمند نظر سایر دوستان که تجربه مشابهی داشته اند)
اما چنانچه عکسی کوچک شده از کادر اصلی عکس آپلود می کردید ، می شد در خصوص عدم دقت این فاصله بحث کرد

برداشت من از فاصله کانونی استفاده شده این است که آن کادر اصلی ، کادر مطلوبتان بوده و نظر من این است که کراپ از کادر مطلوب، باید جزئی باشد  و شخصا زمانی از فواصل کانونی کوتاه استفاده می کنم که سوژه در کادر جا نشود و یا هدف ثبت صحنه ای خاص باشد
البته نباید این احتمال را دور از ذهن دانست که بعضا به دلیل کمی وقت و احتمال از دست دادن سوژه ، امکان تغییر فوکال وجود ندارد، اتفاقی که دهها بار تجربه کرده ام

و اما بعد

خانم موسویان گرامی ، در علاقه تان به پرنده نگری و عکاسی از پرندگان و زحماتی از این باب متحمل می شوید و زمانی که برای این امر در نظر می گیرید ، شکی نیست. برای من نوعی که چون شما علاقمند این قسم عکاسی هستم تک تک لحظات و تک تک شاتها مهم و پرخاطره است و حتی تصاویری که کاملا فوکوس نیستند را حذف نمی کنم ! شاید فی المثل زمانی برای شناسایی گونه مفید و به درد خور باشند.
هدفم از این نوشتار صرفا بیان نقایص کار نبود ، بلکه مهم تر از آن ارایه پیشنهاد برای بهتر شدن نتیجه مطابق تجربه محدود و ناقصم است که الزاما همیشه درست نخواهد بود و اساس انجمنهای گفتگو بر اشتراک تجربیات و تصحیح و تکمیل آن استوار است

به شانس نه، اما به این مساله باور دارم که عشق و علاقه و پشتکار نتیجه می دهد ... بهترین را برایتان آرزو می کنم.

با تشکر /محمدی

-----------------

اف تاپیک : پیرو نظر ارسالی محسن عزیز (pooyan) ، وجود تاپیکی در خصوص معرفی اعضا را برای شناخت بیشتر از اوجب واجبات می دانم امید است مدیران محترم در این خصوص اقدامات لازمه را مبذول فرمایند

Alireza Hashemi

« پاسخ #6 : ژانویه 08, 2012, 04:53:42 pm »
با سلام و درود خدمت تمامی دوستان و عزیزانی که با صرف وقت و حوصله ما را در دانش و تجربیات خویش سهیم می کنند. همچنین با تشکر فراوان از دوست عزیز و گرامی جناب آقای اصغر محمدی و سپاس بی پایان بابت افتخار حضورشان در این تالار گفتگو و بذل توجه ویژه به مقوله عکاسی در این مجموعه. من و تمامی دوستان کاملا واقف به تجربیات و تخصص شما و سایر دوستان بوده و هستیم و بودن دوستانی چون شما و جناب پویان سبب دلگرمی و شادی ماست. موارد پیشنهادی با جناب آقای سبزی مدیر پشتیبانی و مسئول روابط عمومی مطرح شد و امیدوارم بتوانیم هرچه زودتر به پیشنهادات شما جامع عمل بپوشانیم. بار دیگر از تمامی شما سروران سپاسگزارم.

علیرضا هاشمی
مدیر گروه پرنده نگری طرلان
Go Birding, Go Wild

اصغر محمدی

« پاسخ #7 : ژانویه 08, 2012, 06:49:18 pm »
با سلام خدمت آقای هاشمی عزیز

شاید باید در اولین پست ارسالی به این موضوع اشاره می کردم که با راه اندازی این فروم یکی از آرزوهایم محقق شد. اقدامی که درخور و شایسته تقدیر است، از آن باب که برای کسانی چون من که ساکن شهرستان هستند و به دلیل بعد مسافت و مشغله های کاری و زندگی ، امکان حضور و بهره مندی از کلاسهای گروه را ندارند ، فرصتی مغتنم است ، پس باید قدر دانست و ارج نهاد و بهره مند شد.

جسارتا و در کمال ادب و احترام ، پیشنهاد ایجاد تاپیک معارفه اعضا را از آن باب مطرح کردم که به دلیل عدم آشنایی اعضا ، نحوه نوشتار بیشتر جنبه رسمی دارد حداقل برای من اینگونه است که سعی می کنم با احتیاط تایپ کنم ، شاید ایجاد تاپیک معارفه مهملی باشد برای نوشتن از خود و آشنا شدن با واقعیات تخصصی ، کاری و شخصیتی همدیگر، که زمینه را برای تعامل بهتر و سازنده تر فراهم می کند.

به عنوان کوچکترین عضو، مفتخرم که در جمع اساتید وعلاقمندان پرنده نگری هستم و به حضورم در این جمع می بالم

بهروز و شادکام باشید

امیر سبزی

« پاسخ #8 : ژانویه 08, 2012, 07:45:03 pm »
سلام

بنده نیز کمال تشکر را بابت حضور فعال و موثر شما و سایر عزیزان را دارم. موضوع پیشنهادی شما ( ایجاد یک تاپیک معارفه ) را جناب آقای هاشمی با بنده مطرح فرمودند و با توجه به تجربیاتی که دراین زمینه وجود دارد باید موجبات اجرای صحیح آن ایجاد گردد. امید است بتوانیم بزودی این پیشنهاد را عملی نماییم. در صورت ایجاد این تاپیک معارفه، پست های مربوطه در این تاپیک نیز (جهت رعایت قوانین تالار) منتقل خواهد شد.

موفق و پیروز باشید