تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

البینیسم(زالی) در پرندگان

hada

« : ژوئیه 07, 2012, 07:45:54 pm »
سلام دوستان.
 لکه های سفید روی سروگردن این قمری دلیل خاصی داره؟من اولین باره که یه قمری اینجوری میبینم

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

احمدبحری

پاسخ : قمری
« پاسخ #1 : ژوئیه 07, 2012, 08:19:35 pm »
جالبه
امكان داره تركيبي از قمري خانگي و معملي باشه؟
حيات وحش رو دوست دارم.

Alireza Hashemi

« پاسخ #2 : ژوئیه 08, 2012, 12:21:08 am »
بیشتر به نظر میاد جهش باشه تا هیبرید هرچند همه چیر ممکنه. ( پارشال البینیسم)
Go Birding, Go Wild

ghasempouri

« پاسخ #3 : ژوئیه 08, 2012, 12:32:08 am »
جالبه
امكان داره تركيبي از قمري خانگي و معملي باشه؟
احمد جان
در امکان بروز هیبریدی که حدس زدید من یک سرچ انجام دادم و دیدم که
گزارش ثبت شده هیبرید از آن وجود داره: (.Streptopelia turtur (L.) X Streptopelia decaocto (Friv
غالبیت رنگ هم به قمری معمولی گرایش پیدا می کنه

Handbook of Avian Hybrids of the World.   by: Eugene M. McCarthy
رفرنس اصلی که مک کارتی اشاره کرده یک مقاله قدیمی به زبان فرانسه است که در 1930 این پدیده را برای اولین بار گزارش کرده
صفحه 497 کتاب یاد شده
سید محمود قاسمپوری

Alireza Hashemi

« پاسخ #4 : ژوئیه 08, 2012, 10:28:25 am »
سلام. خوشحالم که بحث اینقدر جالب شده و من کلی چیز یاد میگیرم. یه سوال دارم. :) من میدونم که کبوترسانان و خصوصا قمری ها به به لحاظ ژنتیکی قابلیت ایجاد هیبرید رو در بین گونه ها تا حدی دارن. قمری ها هم خصوصا تو اسارت و یا شرایطی مشابه هیبرید میدن( بگذریم از مکانیسم هایی که از تمایل یک گونه به جفت گیری با گونه دیگه در شرایط طبیعی جلوگیری میکنه). تو کتابی که محمود عزیز ارایه کرد هم لیست جالبی از این هیبرید های مشاهده شده وجود داره. ولی ظاهر این پرنده کمی برای هیبریدی که ذکر شده عجیبه. محمود جان اون رگه های روی سر و ... فکر میکنی این هیبرید، همونی باشه که ذکر کردین ؟!  ???
« آخرين ويرايش: ژوئیه 08, 2012, 12:29:22 pm توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild

ghasempouri

« پاسخ #5 : ژوئیه 08, 2012, 02:38:09 pm »
علیرضا جان
دیشب بعد از اتمام تایپ و ارسال پاسخ متوجه کامنت جالب شما شدم. در مورد احتمال وقوع آلبینیسم با شما کاملاً موافقم. وقتی مطلبم را ارسال کردم متوجه شدم که شما پیش فرض پارشال آلبینیسم را مطرح کردید که واقعاً میتونه محتمل تر از هیبرید باشه. در مورد شرایط تحت اسارت همانطوریکه شما به آن اشاره داشتید توان بالایی برای دو رگه زایی رخ میده. اما اینطور که پیداست احتمال بروز چنین دورگه ای در طبیعت از احتمال پائینی برخوردار بوده، یکی از دلایلش هم اینه که رکوردهای خیلی کمی در مقالات برایش وجود داره. حتی مقاله مورد اشاره McCarthy  هم خیلی قدیمی به نظر میاد و کمتر رکورد جدیدی برایش وجود داشته.
وقتی رکوردهای هیبرید از این دو گونه اینقدر نادر باشه لذا پیش فرض آلبینیسم ارجح خواهد بود مگر اینکه کار مولکولی روی یک مارکر مناسب بتونه روی هیبریداسیون صحه بگذاره.
باید بابت کامنت ارزشمند شما بهتون تبریک بگم. همچنین به احمد جان که به دلیل تلاش و دقت نظر بالای ایشان در طبیعت، شانس دیدن چنین پرنده ای به ایشان روی کرده  :)
سید محمود قاسمپوری

احمدبحری

« پاسخ #6 : ژوئیه 08, 2012, 06:21:02 pm »
همچنین به احمد جان که به دلیل تلاش و دقت نظر بالای ایشان در طبیعت، شانس دیدن چنین پرنده ای به ایشان روی کرده  :)
امیدوارم منم شانس دیدن همچین پرنده هائی رو داشته باشم.
حيات وحش رو دوست دارم.

Alireza Hashemi

« پاسخ #7 : ژوئیه 18, 2012, 11:23:25 am »
با سلام.
     چند وقتی میشود هرچند بطور متناوب عکس ها و نظراتی در مورد آلبینیسم در پرندگان به بحث کشیده میشوند. به تازگی بعد از انتشار نوشته ای از همکلاسی و دوست عزیزم آقای کوشان مهران در سبز پرس و فراخوان ارسال عکس هایی از جمله پرندگان زال به این خبرگزاری، طی تماسی از طرف جناب آقای میرزاده، از مسئولین خبرگزاری سبز پرس ، از ارسال عکسهای زیر توسط جناب آقای فرزاد مهدوی با خبر شدم. با کسب اجازه از جناب آقای میرزاده این عکس ها با دوستان عزیز در این تالار هم به اشتراک گذاشته میشود. فکر میکنم ایجاد این موضوع باعث شود بخش مستقلی به این مبحث اختصاص پیدا کرده و این بخش بصورت یک پایگاه داده برای علاقمندان در دسترس باشد. با سپاس فراوان از دوستان و زحمتکشان خبرگزاری سبز پرس.

عکس ها بنظر یک گنجشک خانگی نر است که بهمن ماه سال 89 در شهرستان رفسنجان گرفته شده.عکس: فرزاد مهدوی
« آخرين ويرايش: ژوئیه 18, 2012, 11:26:50 am توسط Alireza Hashemi »
Go Birding, Go Wild