تالار گفتگو پرنده نگری و پرنده شناسی

انواع کومه

farhad.k

انواع کومه
« : ژوئیه 18, 2012, 10:55:24 am »
سلام.بیشتر عکاسای موفق از کومه استفاده می کنند.می خواستم اساتیدراجع به انواع آنهاتوضیح بدهند و بگویند درچه مناطقی کاربرد دارند.

كاربراني كه از پست شما تشكر كرده اند:

reza_aliasl

پاسخ : انواع کومه
« پاسخ #1 : ژوئیه 18, 2012, 11:52:53 am »
آقا فرهاد من عکاس نیستم اما کومه بیشتر در دشت های باز که دارای پوشش گیاهی ضعیف و پراکنده است استفاده میشه.
هرمخلوقی نشانی از خالق دارد.پرندگان شکاری ترجمان شکوه و زیبایی خداوند هستند

farhad.k

« پاسخ #2 : ژوئیه 18, 2012, 07:59:42 pm »
من خیلی از عکس هارا دیده ام که عکاسبرای گرفتن آن لب تالاب کومه زده.لطفا روش ساخت انواع کومه رابگویید.

ali azadi

« پاسخ #3 : ژوئیه 18, 2012, 08:29:53 pm »
درسته اقا فرهاد عکاسهای حیات وحش همه جا کومه میزنن,ولی باید اونجایی که کومه میزنید مطمعن باشید که پرنده اونجا میاد مثل سر چشمه ها
کومه  اصولا به اندازه ای هستش که توی اون راحت باشید 4 طرف اون باید پنجره داشته باشد  هر سمت 2 پنجره  یکی روی زمین یکی هم به اندازه دوربین روی سه پایه .
اندازه پنجره ها هم باید به اندازه دهانه لنز باشد که راحت لنز به هر سمت بچرخد,نکته مهم  اینکه راحت باز وبسته شود و قابل حمل باشد

ghasempouri

« پاسخ #4 : ژوئیه 18, 2012, 09:00:38 pm »
اعتراف میکنم هیچ چیزی در این زمینه نمی دونم. واژه bird blind خیلی کاربرد داره
ممکنه کلمات زیر برای سرچ تصاویر به عنوان واژه های تخصصی مفید باشه
camouflage hide net
camouflage bird blind
bird blind
در گیلان روش های "هکش نما" و "نمه خال" نوعی استتار محسوب میشه که
در آن از ساقه های نی و برگ های به هم بافته اسپرغان و بوریا استفاده می شود

ویرایش: منظور از دو روش یاد شده، روش هایی است که در آن استتار کاربرد داره. البته این روش ها اسامی انواع صید سنتی در منطقه یاد شده است که در زمستان برای مرغابی ها کاربرد داره
« آخرين ويرايش: ژوئیه 19, 2012, 08:09:54 am توسط ghasempouri »
سید محمود قاسمپوری

آرش حبيبی آزاد

« پاسخ #5 : ژوئیه 20, 2012, 11:27:34 pm »
سلام
اصولا به هر جاي سقف داري كه عكاس يا شكارچي مخفي مي شود براي ماهرخ رفتن(آمادگي براي نشانه گيري) به سمت سوژه را كومه مي گويند همانطور كه دوستان گفتند لب آبشخور- كنار تالاب يا در گدار حيوان مي شود كومه زد و انواع و اقسام دارد حتي بعضي انواع با مصالح ساخته مي شود اما اكثرا كومه هاي كنار آبي از ني و النگ ساخته مي شود و نياز به بردن وسايل خاصي لب آب ندارد - كومه سال هاي زيادي است در ايران استفاده مي شود و شايد بامزه ترين آن در كردستان براي كبك است كه شامل يك پرده عريض است و يك چارچوب
يك مدل را معرفي مي كنم اميدوارم بكار بيايد و اگر نه بفرماييد تا  روش هاي ديگر را نيز عرض كنم
اين مدل به كار عكاسان زياد مي آيد :

لينك:
http://birdwatcher.persiangig.com/other/img029.jpg
ماخذ: National Geographic Photography Field Guide-Birds

مهمترين اشكال اين كومه باز نبودن تير كش هاست(ببخشيد از مخالفان شكار عذر خواهي مي كنم اصطلاح معادل را بلد نيستم ) به اين معني كه عكاس بالنز هاي تله فوتو قدرت زيادي در مانور داخل كومه را ندارد و بيشتر به درد عكاسي روي سه پايه مي خورد و هوازني(On Flight Shooting) را بايد كاملا فراموش كنيد

البته طبيعت مردان مي دانند كه اين نوع كومه يك كاربرد ممتاز ديگر هم در طبيعت دارد ;D  ;)

Pooyan

« پاسخ #6 : ژوئیه 21, 2012, 09:25:06 am »
سلام؛
با تشكر از دوستان كه اين بحث را باز كردند.
خوب در مورد بحث شيرين كومه

به نظر من اولين و راحت ترين كومه خود ماشينه
با ماشين مي توان خيلي راحت تر به پرندگان نزديك شد. ترس پرندگان از ماشين خيلي كمتره (شايد به خاطر اينكه تماس مستقيم چشمي با وسيله اي كه جلوي چشمشونه ندارند)
براي عكاسي بهتر از داخل ماشين علاوه بر اينكه مي توان Tripod Collar را مستقيما بر روي درگاه پنجره ماشين قرار داد، هم وسيله هاي مختلفي است

1-استفاده از BeanBag كه وسيله راحتيه و مثل يك بالشتك هم لنز سوپرتله را مستقيما روي آن مي گذارند و هم بعضي مدلهاي آن امكان اتصال هدهاي مختلف را دارد.

خوبي Bean Bag اينه كه خودتون هم مي توانيد يكي از آن را به راحتي بسازيد.

2-اگر احساس مي كنيد با وجود Bean Bag هنوز هم سرعت شاتر كافي را در اختيار نداريد، استفاده از وسايل تخصصي تر را به شما پيشنهاد مي كنم كه البته بايد آنها را از بلاد كفر و با قيمتهايي نسبتا قابل توجه سفارش دهيد.

Camstedi window mount

Badger Window Mount

Eckla Eagle

خوب من اين آخري را دارم. در كل چيز جالبي است و در حالتيكه دوربين و لنز روي ساپورت (هد) و بر روي اين وسيله هستند هم به راحتي امكان رانندگي وجود دارد. به شرطي كه اكلا را درست نصب كرده باشيد.

علاوه بر اينها مدلهاي معروف ديگري هم هستند كه به خاطر محدوديت ارسال عكس در يك پست فقط به اسم يكي ديگر از معروف ترين آنها اشاره مي كنم. يعني Kirk Window Mount
البته توجه داشته باشيد هر كدام از اين وسيله ها در يك محدوده جغرافيايي پيدا مي شود. مثلا اكلا در اروپا، كرك در آمريكا و ....علاوه بر اين بعضي عكاسان آفريقاي جنوبي هم از وسايل دست ساز خود استفاده مي كنند.

خوب بپردازيم به مزيتها و معايت عكاسي از داخل ماشين.
مزيتها يكي اينكه احتياج به ايجاد Set-Up خاصي ندارد (براي افراد تنبل مثل من) امكان جابجايي در منطقه و ديدن گونه هاي بيشتر فراهم است. براي سفرهاي عكاسي كوتاه (مثلا نصف روزه) ايده آل است.
اما معايب، بزرگترين عيب به نظر من عدم امكان انتخاب پرچ و زاويه نور است. پرنده را روي هر پرچي مي توانيد ببينيد با هر زاويه نوري. امكان عكاسي Low Angle را نداريد. من براي روش انتشار صدا در درون خودرو كمتر موفق بوده ام. با اينكه وسيله ايست كه پرندگان كمتر از آن مي ترسند اما در حالت استفاده از آن به عنوان كومه ايستا، پرندگان ترجيح مي دهند بر روي پرچهاي دورتر بنشينند (البته اينها همه تجربيات من است و ممكن است درست نباشد)

خوب سعي مي كنم در پست بعدي به تورهاي استتار و ساير كومه ها بپردازم.
محسن واحدي پور

farhad.k

« پاسخ #7 : ژوئیه 21, 2012, 01:38:49 pm »
خیلی متشکرم از همه برای شرکت در این بحث.ولی همان طور که یکی از اساتید اشاره کردند،باید جایی کومه زد که پرنده در نزدیکی آن بنشیند.همه جا هم که آبشخور نیست.به چه صورت می توان پرنده راجذب کرد؟

ghasempouri

« پاسخ #8 : ژوئیه 21, 2012, 05:54:55 pm »
همه جا هم که آبشخور نیست.به چه صورت می توان پرنده راجذب کرد؟
فرهاد جان
تکنیک استفاده از Playback یکی از روش های صوتی برای جلب گونه هدف محسوب میشه. اگر گوشی موبایل شما دارای بلندگوی خوبی باشه هم می تونید از آن برای پخش صدا استفاده کنید. اگر هم تنها یک یا دو گونه مورد نظر شما هست میتونید اصوات آنها را به یک کارت حافظه منتقل کرده و با یک دستگاه پخش صوت آنرا پخش کنید. توجه بفرمائید پخش صدای پرنده در طبیعت چنانچه بصورت بلند مدت صورت گیرد می تواند رفتار طبیعی پرنده (اعم از جوجه آوری، تغذیه و ...) را تحت تاثیر قرار دهد لذا با انجام ملاحظات باید از آن استفاده شود. من از این وسیله برای جلب، زنده گیری و رها سازی مجدد پرنده استفاده کرده ام.
سید محمود قاسمپوری

ghasempouri

« پاسخ #9 : ژوئیه 22, 2012, 01:21:49 pm »
در رابطه با کامنت قبلی باید اضافه کنم قبل از هر نوع استفاده از صدا در طبیعت حتماً بحث های مفیدی که قبلاً در این ستون انجام شده را مرور بفرمائید
http://www.birdforum.ir/index.php?topic=652.0
نقطه نظراتی در این ستون به بحث و چالش کشیده شده که نباید از کنار آنها بی تفاوت گذشت
 :)
سید محمود قاسمپوری